Автор Тема: Влюбени дракони изкушават добрите християни  (Прочетена 24115 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #30 -: Ноември 11, 2010, 09:07:54 am »
Цитатите в Библията, уви, не са аргумент за това зли ли са драконите или не - ако признаваме нея, защо да не признаем "Ерагон" или "Сага за войната на разлома" където има  добри дракони?" или пък Хрониките на Перн?.
В случая по-скоро БПЦ за пореден път се доказват като крайно неадекватна институция.
Далеч не винаги в западноевропейските легенди драконите са зли, най-вече това се появява под влиянието на църквата. А самите зверчета могат да са и символ на мъдрост, сила благородство и т.н. - както всеки символ имат двойно значение.
В българскяи фолклор змейовете са добри, злите са халите и ламите.


Gil-Galadh, цитатите и примерите не са дадени като доказателство, че драконите са зли, а как са представени в християнството. По тази причина посочих и Левиатан и Св.Георги. Не знам дали винаги в легендите змейове са добри  ;) Какво ще кажеш за този български обичай  - Гонитба на змей? Можеш да намериш и народни песни за лошите змейове, които отвличат моми...  ;D

 Змей прелъгва мома; Мома, пленница на змей; Мома се отърва от змей; Калина, отвлечена от змей и т.н. Змейовете изкушават момите и ги отвличат.


Oт уикипедия:

European
Main articles: European dragon and Saint George and the Dragon

European dragons exist in folklore and mythology among the overlapping cultures of Europe. Despite having wings, the dragon is generally depicted as having an underground lair or cave, making it an ancient creature of the earth element. European dragons are usually depicted as malevolent though there are exceptions (such as Y Ddraig Goch, the Red Dragon of Wales)


В различните култури са възприемани по различен начин, но винаги има и изключения. Така че няма за какво да обвиняваме БПЦ в неадекватност.


Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #31 -: Ноември 11, 2010, 09:50:49 am »
Е отвличането на момата не е задължително да е зло. Като се сетиш момците редовн са го правели. Това,че змея е гад идва от края на 19ти и началото на 20ти век.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #32 -: Ноември 11, 2010, 09:59:46 am »
Така ли? И момата реве, ама то това е от хубаво. Какво по-добро от това да те принудят да се любиш насила, нали, и то с чудовище?  :o

А в славянските легенди змейовете? http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%BC%D0%B5%D0%B9

Понякога сте много смешни в стремежа си да сте опозе винаги, а по възможност ако това ще направи за смях БПЦ.  :lol:

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #33 -: Ноември 11, 2010, 12:20:44 pm »
Макар и рядко, но има и такива случаи да съм съгласен с Gil-Galadh, в случая с БПЦ. Не разбирам тези влюбени дракони(а и им личи, че са такива), създаващи живот(яйцето) защо трябва да се заклеймят от служител на църквата, а в същото време миряните да се кланят на също такива два дракона на главния олтар във всяка една църква. Защо в църковния храм драконите са от "добрите", а извън него-от "лошите"?
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #34 -: Ноември 11, 2010, 13:29:53 pm »
Миротворец, изумяваш ме! Изкривяваш думите. Къде видя църква и дракон в нея, който да стои над Кръст и миряни да му се кланят? Ако си видял, искам снимков материал. Човекът си го обясни много ясно и точно - в някои олтари има дракони, но те са под кръста, т.е. злото е победено/подчинено и те служат на доброто.



Един приятел днес ми показа това във връзка с темата:



Над змиите има кръст! Символиката придобива съвсем друго значение. Да не се правим, че не сме разбрали попа какво ни казва...  :)
« Последна редакция: Ноември 11, 2010, 13:32:04 pm от Visitor »

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #35 -: Ноември 11, 2010, 13:41:53 pm »
Скулптурата е прекрасна. Нямам какво да кажа на болните хора, които не я харесват.
Ехеее, че и се обиждаме вече?!
Щом някои мисли различно и не го разбираш, отричаш го без аргументи, значи трябва така да постъпиш а?
Удивително!

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #36 -: Ноември 11, 2010, 23:18:25 pm »
Скулптурата е прекрасна. Нямам какво да кажа на болните хора, които не я харесват.
Като изработка и худ. творба, скулптората си е на ниво, а и цена може би. От тази гледна точка, ако е тя де съм съгласен.
Само пропорционално има леки отклонения, които не са фатални.
« Последна редакция: Ноември 11, 2010, 23:23:04 pm от fishbone »

Неактивен dlakon

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
  • 65% chance for critical post
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #37 -: Ноември 12, 2010, 17:14:58 pm »
Точно църквата с всичките си кръстове, разпятия и ***************** да мрънка срещу идолопоклонничество е..  :hi:

На мен лично статуята ми харесва, ако на някой му пречи да прикляка като пие, не да се покаля.. или да си носи чашка.
Повечето деца харесват дракони - следователно им правят дракони, ако се кефеха на трабанчета, щяха да им направят 2 трабанта държащи акумулатор..


А пък ако приемем че е истинска рептилска шега -  :hi: и за тях.
Asatoma sat gamaya, tamasoma jyotir gamaya, mrityorma anritam gamaya..

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #38 -: Ноември 12, 2010, 21:18:57 pm »
Ама аз не разбрах защо Църквата да няма право да се изкаже и да не харесва? Тя се занимава с духовното и изказва тази гледна точка и отчита, че не е правилно. Защо трябва да обиждате духовниците, критиците и т.н.?

Па голямо чудо станало какво казал попа... Хем се дистанцирате от християнството и БПЦ, хем пък се впечтлявате от мненията на религиозните. Луда работа... хейтвате си перманентно май?

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #39 -: Ноември 13, 2010, 13:41:45 pm »
Visitor, Църкавата и в частност БПЦ винаги е била трън в очите на всички които са извън нея.
Човешкия егоцентризъм, човешката завист и ненавист, високомерие, дребнавост и тесногръдие нямат край.
Цитат
Защо трябва да обиждате духовниците, критиците и т.н.?
Най вероятно защото истината боли и гори особенно когато настъпи Ню-ейдж-теософския мазол.


Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #40 -: Ноември 13, 2010, 13:54:35 pm »

Най вероятно защото истината боли и гори особенно когато настъпи Ню-ейдж-теософския мазол.



Абсолютно! Много модерно стана да обвиняваме Църквата за всичко, но не може да бъдем само черногледи! Спомнете си България как се освобождава от турско робство и тогава пак нареждайте. Първата стъпка е с възстановяване на независимостта на БЦ, българските училища и т.н. Айде стига вече излишен негативизъм. Бъркате фанариотите с истинските духовници.

И пак казвам - това, че децата харесват нещо, то не е аргумент. Има деца, които обичат да изтезават животни, да нараняват други деца и т.н. Насилието в детските филми и игри е залегнало силно. Това значи ли, че утре трябва да вдигнем паметник на насилието и да му се радваме?


Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #41 -: Ноември 13, 2010, 14:21:37 pm »
Visitor, Църкавата и в частност БПЦ винаги е била трън в очите на всички които са извън нея.
Човешкия егоцентризъм, човешката завист и ненавист, високомерие, дребнавост и тесногръдие нямат край.
Цитат
Защо трябва да обиждате духовниците, критиците и т.н.?
Най вероятно защото истината боли и гори особенно когато настъпи Ню-ейдж-теософския мазол.

Браво за последното изречение, според мен Р. Щайнер затова се е отделил от Блаватска и нейната теософия!

Редакция: Тя църкавата, като институция имам предвид, един път ще направи нещо наистина правилно и добро, а ние точно него действие ще пренебрегнем...
« Последна редакция: Ноември 13, 2010, 14:23:47 pm от P.E.A.C.E. »

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #42 -: Ноември 13, 2010, 17:50:33 pm »
Отношението към църквата абсолютно кореспондира на отношението на самата църква към другите религии и учения. В конкретния случай с драконите църквата също е доста агресивна и не разбирам защо е нужен този опит да се представи църквата в позицията на жертва. Непонятно ми е защо се намесват ню-ейдж, теософите, Блаватска и т.н., след като в темата въобще не е ставало въпрос за тях. Ето вие не искате църквата да бъде атакувана, а в същото време отправяте абсолютно неоправдани атаки срещу други религии, организации, личности и течения.

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #43 -: Ноември 13, 2010, 18:38:24 pm »
Всеки отговаря за себе си. Никъде не обидих някой. Недоумявам защо толкова негативно отношение имате към БПЦ? Някой духовник Ви отказа помощ ли, когато го помолихте? Не получихте отговор на въпросите си ли? Говорим за вашето съприкосновение с Църквата, а не общи приказки.

Митрополитът разкри скритата страна на този символ (драконите), според Християнството. Защо да не?
« Последна редакция: Ноември 13, 2010, 18:39:45 pm от Visitor »

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Влюбени дракони изкушават добрите християни
« Отговор #44 -: Ноември 13, 2010, 19:28:06 pm »
Негативното отношение ти го вменяваш. Това, че посочвам нещо, което смятам за погрешно в отношението на църквата към обсъждания в темата и други въпроси, не означава, че имам негативно отношение към нея. Не, отношението ми към църквата не е нито негативно, нито позитивно. Все ми е едно. Иначе към Християнството отношението ми определено е позитивно.

Митрополитът „разкри“ това, което той приема за скритата страна на този символ. Щеше да е добре ако същия митрополит (или някой друг) разкрие скритата страна и на думите: бъдете разумни като змиите. Змията и дракона са тъждествени и както вече е посочвано в тази и в други теми представляват двойствен символ, който може да се отнесе както до силите на тъмнината, така и до тези на светлината.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27