Автор Тема: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...  (Прочетена 133406 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #330 -: Август 09, 2012, 13:28:42 pm »
то е валидно ако говорим с еднакви понятия.

Това е хубаво, но съвсем различно е чувството за дълг за жената и за мъжа ;), (женските очи виждат различно от мъжките, женското сърце чувства различно от мъжкото .....), тук пише повече Митко и 20 женуря (дами), е за какво говорим тогава .... ти говориш за любов .... обич ... но при мен тези чувства са съвсем различни ;) .... затова преди време те питах за пола ;).

Поздрави и извинявай ако съм те нагрубил с някой от постовете ми.
Благодаря ти, , Old4!
Разбирам отношението ти. Бъди си себе си.  :hi:
 Бог не го обсъждам, според пола си. Противоречи на разбиранията ми. Разбирам проявата на дуалността, и да възприятията са различни - опитността също, но душата я разглеждам с "други очи".

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #331 -: Август 09, 2012, 14:11:15 pm »
...
del, по-добре "сдъвкано" и "надробено" не можеше да бъде поднесено, респект!  :hi:
И щом опита му показва света в черни краски, да си изпере душата, тогава едва ли ще му дойде наум да се вглежда в сенките на другите. Щеше да говори от Свое име и да свидетелства за това, което твърди, че е "добро" -Това, което от душата му идва. Светлината си остава светлина и нощем.
А с това...просто ме разби! Така е, точно както го казваш. Не можеш да изстискаш ябълков сок от грейпфрут! Света е огледало на нас самите.
И напълно в синхрон с темата: света и хората са точно такива, каквито са. Няма добро и зло - има неща съвпадащи с нашите текущи намерения, очаквания и желания и такива, които не съвпадат с тях. Има конструктивни и деструктивни неща. Има болезнени и приятни неща. Но няма правилно и неправилно. Има учене, и правилното за един може да е неправилно за друг. Всичко друго е псевдо.
Справедливостта се състои не в псевдо моралните изплесвания /догми/, а в енергийното равновесие, гарантирано на всеки от нас и в резонанса, чрез който случваме всичко в живота си. Цари тотална реципрочност и справедливост /на ниво енергия и вибрация/.
А заигравките с пола са просто поредната програма, поредната условност, която да, има я, но преспокойно може човек да я надскочи. Полът не сме ние. Колкото и да сме се вживяли в тая условност.
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #332 -: Август 09, 2012, 15:00:37 pm »

Справедливостта се състои не в псевдо моралните изплесвания /догми/, а в енергийното равновесие, гарантирано на всеки от нас и в резонанса, чрез който случваме всичко в живота си. Цари тотална реципрочност и справедливост /на ниво енергия и вибрация/.
А заигравките с пола са просто поредната програма, поредната условност, която да, има я, но преспокойно може човек да я надскочи. Полът не сме ние. Колкото и да сме се вживяли в тая условност.
  За Пореден път, Благодаря m2f, за проявата на търпение и разбиране!
Ето това, което одебелявам, като извадка от поста ти, за мен е есенцията.


Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #333 -: Август 09, 2012, 16:10:24 pm »
 :hi:  да обобщим "математически" всичко това с две изречения  :writer: : като теорема:
"Трябва" има смисъл само и единствено, ако едновременно с това е и вътрешно за човека "искам".
Ако, обаче, по някакъв начин то е вътрешно за човека "искам", то същото това "трябва" вече по никакъв начин няма смисъла, значението и функциите на "трябва". 
Следователно: "трябва" и за осъзнатия, и за неосъзнатия човек, не съществува като механизъм за духовен растеж. То е контрапродуктивно и работи не за еволюцията, а за всякакви други манипулативни цели.

П.П. Защо вместо да ни остави тука да си играем свободно на "искам-не искам" в материята, Бог не вземе да се въоръжи с по една бухалка във всяка ръка и да млати...така еволюцията щеше да си тръгне отведнъж просто, по вода: добър си, щото "трябва", обичаш, щото "трябва", прощаваш, щото "трябва", и т.н. ....смешки... ::)
 :drinks:
« Последна редакция: Август 09, 2012, 16:20:07 pm от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #334 -: Август 09, 2012, 19:05:16 pm »
............... защото е радостно събитие, когато си свободен и естествен и споделяш себе си, без да очакваш и без да получаваш шамари за всяка своя проява на свободна воля и различие.  ...........
 А ако някой казва, че има зло, да се запита от свое име ли го казва. И щом опита му показва света в черни краски, да си изпере душата, тогава едва ли ще му дойде наум да се вглежда в сенките на другите. Щеше да говори от Свое име и да свидетелства за това, което твърди, че е "добро" -Това, което от душата му идва. Светлината си остава светлина и нощем.
        Съжалявам  Дел,  но  говорим  за  съвсем  различни  неща.   Ти  говориш  за  трябва  наложено  отвън,  което  си  е  подчиненост  на  чуждо  искам  (чужда  воля)  от  тази  позиция  напълно  съм  съгласен  с  теб. 
       Аз  имам  предвид,  че  моето  искам  е  подчинено  на  моето  трябва  ли  ми! 
       Много  мислих  по  поста  ти  и  стигнах  до  извода,  че  ме  разбираш  идеално,  но  това  трябва  те  стиска  някъде,  просто  не  ти  изнася  и  търсиш  извинение,   но  това  си  е  твой  проблем  и  твой  избор!   Когато  бях  на  21години  имах  пари   и  много  ми  се  искаше  да  си  купя  една  шкодичка,   но  къщата  ни  е  малка  за  4  семейства  и  аз  вместо  кола  си  купих  дворно  място,   сега  след  много  години  отчитам,  че  съм  постъпил  правилно.      Гълъбар  съм  и  искам  да  си  купя  един  расов  спортен  гълъб,  но  на  внуците  им  трябват  пари  за  училище  е  200  лева  няма  да  ги  дам  за  това  което  искам.   Разбираш  ли  за  какво  говоря?
             Да  победиш  понятието  искам  в  себе  си,  значи  да  победиш  желанията  си,  значи  да  победиш  егото  си.
           Да  дел,  аз  виждам  света  в  наситено  черно,  затова  мога  да  оценя  и  светлинката  на  светулката.   Би  ли  ми  казал  как  да  изпера  душата  си  че  да  блестне  като  душата  на  кого?  Би  ли  ми  дал  пример  така  да  имам  с  кого  да  се  сравнявам?
           Какъв  е  този  човек  който  може  да  подтисне  своето  искам  в  имито  на  трябва  им?    Би  ли  изял  бананите  защото  много  ги  обичаш,   и  не  би ги  оставил  за  децата?
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #335 -: Август 09, 2012, 22:55:06 pm »
Когато  бях  на  21години  имах  пари   и  много  ми  се  искаше  да  си  купя  една  шкодичка,   но  къщата  ни  е  малка  за  4  семейства  и  аз  вместо  кола  си  купих  дворно  място,   сега  след  много  години  отчитам,  че  съм  постъпил  правилно.      Гълъбар  съм  и  искам  да  си  купя  един  расов  спортен  гълъб,  но  на  внуците  им  трябват  пари  за  училище  е  200  лева  няма  да  ги  дам  за  това  което  искам.   
Не съм Дел, но това няма никакво значение за мен в случая. ;) Наистина!  ;)
И в двата ти примера: избирал си между две "искам", а не между "искам" и "трябва". В първия случай желанието ти да осигуриш дом за семейството ти се е оказало по - силно от желанието ти да си купиш колата. Във втория: желанието ти да си добър дядо е по - силно от желанието ти да си добър гълъбар.

П.П. И желанието да се откажеш от всичките си желания....пак е желание, замисли се!
 :)
« Последна редакция: Август 09, 2012, 23:01:44 pm от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #336 -: Август 10, 2012, 00:50:11 am »
............... защото е радостно събитие, когато си свободен и естествен и споделяш себе си, без да очакваш и без да получаваш шамари за всяка своя проява на свободна воля и различие.  ...........
 А ако някой казва, че има зло, да се запита от свое име ли го казва. И щом опита му показва света в черни краски, да си изпере душата, тогава едва ли ще му дойде наум да се вглежда в сенките на другите. Щеше да говори от Свое име и да свидетелства за това, което твърди, че е "добро" -Това, което от душата му идва. Светлината си остава светлина и нощем.
        Съжалявам  Дел,  но  говорим  за  съвсем  различни  неща.   Ти  говориш  за  трябва  наложено  отвън,  което  си  е  подчиненост  на  чуждо  искам  (чужда  воля)  от  тази  позиция  напълно  съм  съгласен  с  теб. 
       Аз  имам  предвид,  че  моето  искам  е  подчинено  на  моето  трябва  ли  ми! 
       Много  мислих  по  поста  ти  и  стигнах  до  извода,  че  ме  разбираш  идеално,  но  това  трябва  те  стиска  някъде,  просто  не  ти  изнася  и  търсиш  извинение,   но  това  си  е  твой  проблем  и  твой  избор!   Когато  бях  на  21години  имах  пари   и  много  ми  се  искаше  да  си  купя  една  шкодичка,   но  къщата  ни  е  малка  за  4  семейства  и  аз  вместо  кола  си  купих  дворно  място,   сега  след  много  години  отчитам,  че  съм  постъпил  правилно.      Гълъбар  съм  и  искам  да  си  купя  един  расов  спортен  гълъб,  но  на  внуците  им  трябват  пари  за  училище  е  200  лева  няма  да  ги  дам  за  това  което  искам.   Разбираш  ли  за  какво  говоря?
             Да  победиш  понятието  искам  в  себе  си,  значи  да  победиш  желанията  си,  значи  да  победиш  егото  си.
           Да  дел,  аз  виждам  света  в  наситено  черно,  затова  мога  да  оценя  и  светлинката  на  светулката.   Би  ли  ми  казал  как  да  изпера  душата  си  че  да  блестне  като  душата  на  кого?  Би  ли  ми  дал  пример  така  да  имам  с  кого  да  се  сравнявам?
           Какъв  е  този  човек  който  може  да  подтисне  своето  искам  в  имито  на  трябва  им?    Би  ли  изял  бананите  защото  много  ги  обичаш,   и  не  би ги  оставил  за  децата?
   Митко!... Не само те разбирам, напълно споделям ... Аз копнея за пиано от 2 годишна! Стоях с часове на пианото на братовчед ми и се чудех как не иска да свири, ...сега той е композитор и то известен :).., а аз като имам пари се сещам за всичко, но забравям да си купя и най-необходимото, записвам си нуждите, Приятелю.. За пианото...имах пари, но ги вложих в належащи нужди! И аз имам близки, които Обичам, и нуждите им ги знам и са важни за мен, така щото искам е изместено от... Обичам :), но всичко дадено и забравено се връща  неочаквано... И сега да видя пиано го галя...преди да посмея да натисна клавиш, но не съжалявам за изборите си, макар, че не са задоволили поривите ми, чувам по-осезаемо птиците сутрин... и в това намирам музиката... Може би ако бях задоволила копнежите си..нямаше да "чувам" така осезаемо...просто знам, че няма загуба, нищо не загубих, затова и не чувствам лишение. Всичко си е по местата, зная, когато не вървя по пътя си, усещам го като натиск в диафрагмата, знам тогава, не съм на мястото си, търся къде е сърцето ми и ако действията ми са съгласувани с него, значи на прав път съм, не се водя от искам, дори и като дете не съм.... За дворното място - И тук те приветствам, със съпруга ми планираме да си вземем земя, и последно го питах съгласен ли е да гледаме гълъби :), защото това ми е мечта от дете! Това сигурно е проява на искам, но аз го усещам като проява на себе си, не на желаене. Така или иначе  доскоро хранех гълъбите, които живееха, скрити под стряхата на съседната къща, познавах ги до един, макар съседите да ме гълчаха, щото цапали :), човешка суета... затова, за да не преча, ще си създам "свой свят", а за който иска  вратите винаги са отворени.
В къщи в момента живее моя приятелка с двете си момчета и аз и моите две момчета, съпруга ми замина да изкара някой и друг лев, за сега сме с моите пари, после ще сме сме с нейните, неговите... Аз не питам трябва ли ти, аз оставям всичко в обща каса, който каквото му трябва - обсъжда се, и си взима, така постъпвам цял живот с всички мои близки и не съм останала без подкрепа и доверие  в нужда, дори в най-тежките моменти. Когато не ми достига бера лозови листа, листа от липа, коприва, ябълки... и съм щастлива. Виждам, че ти е черно, но това не е черното на Егото - затова и светуката я ВИЖДАШ!Отговорен човек си. Крепиш семейство! Купи  гълъба и предай любовта си към него  на внуците си - по- добро училище от споделеността - Здраве му кажи!... Знам, че избегнеш ли нуждите си, в отношенията с близките си, твоето Трябва ще ги лиши от Теб.
« Последна редакция: Август 10, 2012, 00:54:30 am от del »

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #337 -: Август 10, 2012, 08:57:04 am »
Продължавам поста си, нямах време за редакция:
П.П: "Трябва ли ми?" аз го разбирам като "Нужно ли ми е?"
 Сетих се, че в английския употребата на "трябва" включва и понятието за необходимост, трябва  не се проявява само в "заповедна форма", а и в смисъла, за нужда, пример: MUST I. 1. задължение, необходимост
в отp. форма-забрана трябва
I MUST (go, etc.) трябва (да отида и пр.)
MUST I? трябвали? I MUST not не трябва, не бива
you just MUST крайно необходимо е
....
От тук В случая, когато казвам: "Трябва да си изясняваме понятията, за да се разбираме." - Казвам, всъщност: Наложително е - нужно е - необходимо е - желателно е,  звучи различно от: "Изисквам от другите (себе си) да изясняват понятията си ". Опитвам се да усетя напълно "трябва", в твоя смисъл. Докато се опитвам съзирам разлика: У мен има някакво вживяване в случаите, когато "се налага" някаква неприсъща на момента ми наложителност, мигновенно се "обръщам" в посоката на необходимостта, може би и за това приемам така лесно да "се лиша" - без да чувствам лишение от някакъв свой порив - като пианото например... Тук и само тук мога да кажа: За "женската енергия" в нас е свойствена мекотата, отдадеността на промените, Мекотата следва твърдостта, за "мъжката ни частица" е свойствено - Отстояването на целите - Така мъжката Енергия у нас ни запазва от разпиляване, запазва посоката, редуват се, помагат си. Грешно е да се каже ти си твърде мек, или много твърд, но гъвкавостта в изявата на двете, тяхната навременност, без да се подтискат и изместват, а общото им едновременно действие, е танца, който движи колелото на живота. А енергията е в заем от Първичността, и да! Имаме дълг да опазим у нас синхрона, не да го осъдим, защото сме отрекли, или са ни оставили да се справяме сами..и на плещите ни е легнало премного от битието на околните. Тогава когато тежи е нужна мекотата, затова и е по - добре на съкрушения да дадеш милост-- вино да улекне, а не проповед и да му търсиш отговорност, той и сам си е съкрушен и се чувства смазан, няма как да предъвква хляба на сухо! Няма ли мекота душата вкаменява, и това е най - проявено у силните, защото те и проявяват повече отпор. В брака (вътрешния синхрон) има две страни на една монета - Женското е изменчиво, меко като водата - възприемчиво - отдаващо се. Мъжкото  налага, не от грубост, а по необходимост - да устои на "тежестите" - да опази посоката - Втвърдява се лесно, не е нужно и то да е възприемчиво, а и на двете им е нужно да са в синхрон, не във вечен  спор, пораждащ пустота. Във вихъра полюсите преливат в единство.
    Ако един свръх натоварен, със силно проявен "мъжки елемент" човек го донатовариш, ще се превърне в самотна ледена скала, която не можеш омекоти, и тонове вино няма да помогнат... Този човек ще е достоен, за най-голяма топлина, но околните ще го разглеждат като прекалено недостъпен, може и да го засипят с обиди, наричайки го студен... Но ако и един лъч светлина го споходи, той ще прояви същината си, повече от друг, (по силата на необходимостта) и под леда ще се види съхранен живота... Двете сили преливат в общ вихър... Затова и не бива да се разделят...а да се съчетаят, иначе досега звездните системи да са се разпаднали, защото им е омръзнало ...
... Казах, че за мен има един дълг и той е към ЖИВОТА, във всеки смисъл и проява:
Приемам "трябва", в смисъла на отстояване на жизнеността, изказано от Фреди Меркюри във фразата: Шоуто трябва да продължи ...


« Последна редакция: Август 10, 2012, 09:19:37 am от del »

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #338 -: Август 10, 2012, 12:30:52 pm »
Когато  бях  на  21години  имах  пари   и  много  ми  се  искаше  да  си  купя  една  шкодичка,   но  къщата  ни  е  малка  за  4  семейства  и  аз  вместо  кола  си  купих  дворно  място,   сега  след  много  години  отчитам,  че  съм  постъпил  правилно.      Гълъбар  съм  и  искам  да  си  купя  един  расов  спортен  гълъб,  но  на  внуците  им  трябват  пари  за  училище  е  200  лева  няма  да  ги  дам  за  това  което  искам.   Разбираш  ли  за  какво  говоря?
             Да  победиш  понятието  искам  в  себе  си,  значи  да  победиш  желанията  си,  значи  да  победиш  егото  си.
           Да  дел,  аз  виждам  света  в  наситено  черно,  затова  мога  да  оценя  и  светлинката  на  светулката.   Би  ли  ми  казал  как  да  изпера  душата  си  че  да  блестне  като  душата  на  кого?  Би  ли  ми  дал  пример  така  да  имам  с  кого  да  се  сравнявам?
           Какъв  е  този  човек  който  може  да  подтисне  своето  искам  в  имито  на  трябва  им?    Би  ли  изял  бананите  защото  много  ги  обичаш,   и  не  би ги  оставил  за  децата?
Аз пък си мисля, че понякога думите искам и трябва са едно и също нещо. Малко се мешат. Всъщност Митко ти си направил тези неща защото искаш. Но отчасти и защото трябва. Просто защото обичаш семейството си. И щом е така би направил за тях всичко. Просто от обич. Не от някакъв дълг или задължение. И си мисля дори и да не си си купил шкодата или гълъб пак си бил доволен от избора си. Ако не ги обичаше хич щеше да си купиш каквото си искаш и да задоволиш твоето си желание.
Иначе пък от друга страна е хубаво и човек да си угажда и чат пат да си купува каквото му душа иска.

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #339 -: Август 10, 2012, 21:13:53 pm »
Аз пък си мисля, че понякога думите искам и трябва са едно и също нещо. Малко се мешат. Всъщност Митко ти си направил тези неща защото искаш. Но отчасти и защото трябва. Просто защото обичаш семейството си. И щом е така би направил за тях всичко. Просто от обич. Не от някакъв дълг или задължение. И си мисля дори и да не си си купил шкодата или гълъб пак си бил доволен от избора си. Ако не ги обичаше хич щеше да си купиш каквото си искаш и да задоволиш твоето си желание.
Иначе пък от друга страна е хубаво и човек да си угажда и чат пат да си купува каквото му душа иска.
:yes: :hi:
П.П. Мога да играя тази игра до вдругиден без почивка: казваш ми някое свое решение, основано на "трябва", а аз ти връщам в отговор кое твое "искам" стои зад мнимото "трябва"...
П.П.2: С това точно си изкарват прехраната психоаналитиците и психотерапевтите...Да ти помогнат да видиш надълбоко в себе си. Че твоето искам стои зад всичко, което правиш на тая земя. Зад всеки избор.
...Който отрича това, просто не вижда ясно мотивите си...И се изживява като жертва.

« Последна редакция: Август 10, 2012, 21:20:40 pm от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #340 -: Август 11, 2012, 15:05:02 pm »
За искам и трябва
"(To Be or Not to Be)
  -  Да Бъдеш или Да Не Бъдеш? Шекспир -"Хамлет""
(Кое Определя ИСКАМ?)

Кога искам не отразява свободната воля:
1. Общественото мнение и средата.
-  Въпрос: Аз ли определям целите си? или
                                  Целите ми са определени от средата, „близките”, Общественото мнение?
•   Варианти за отработка:
Самостоятелност, самосъзнателност, самонаблюдателност.
       Търсене на причините, определящи необходимостта от подобна обвързаност  и предопределеност. Вглеждане в себе си и съзнателно определяне на вътрешните нужди и търсения.

•   Поява на трябва, в този случай:
Освен ако някой не ни е Въздействал върху Личността, на едно вътрешно подсъзнателно ниво, няма друг случай Личността да възприеме негодни за нейното естествено развитие ценности и искания. ( Пример: Всички искания породени по един или друг начин, чрез TV внушения, реклами, религиозни, с неизяснен произход догми, други обществени твърдения, без оглед на тяхната основателност, често служещти на интереса и благото на някой друг, но не и на нас. Както и искания, породени от интересите на близки, когато последните действат несъвместимо с нашите вътрешни ценности, изискващи служене, без деликатност и прекрачващи границите на Личността ни по един или др. Начин – манипулативно) – Тук може да се описва надълго и широко, за механизмите на подобни влияния. По-важното е Всеки сам за себе си да определи ценностите си. Да разгледа издълбоко съмненията си. Да ревизира с търпение проявите на Външните въздействия, опознавайки  себе си.
Да определи: Дали мислите са в синхрон с чувствата, както и с действията (енергийно - дали действа в съгласуваност  (ментално, чувствено, физически) или чувства В себе си „отрицание” и да се запита „Защо?”, с цялото търпение и обич, на които е способен).
Ключа е: СЪЗНАТЕЛНОСТ - не изтлкаскване на отрицанието  - „несъгласието” с външното въздействие, на ниво ПОДСЪЗНАНИЕ. Ще го усети при всички случаи като дискомфорт .. като минорна проява... Има ли и най-малко отклонение от същността си, Човек изпитва, макар и несъзнавано тези „външни влияния”. Задачата е да РАЗГЛЕДА ВНИМАТЕЛНО „знаците”, породени от натиска на външното вмешателство, пораждащо вътрешен дисбаланс в душата си и да действа решително – На това ниво е нужна воля, мъжество, за да опази човек своята ЦЯЛОСТ.
Тук „ТРЯБВА” се появява като изискване, задължителност, с което ние се приучваме да живеем в съгласие, независимо от сигналите идващи от нас самите и указващи, че нещо не е наред: болестни симптоми, сънища, промяна на емоционалните ни състояния, всякакви форми на несъзнаван дискомфорт.  Чувството за вина, чувството за това, че не сме достойни, красиви, силни и всякакви определения, които нито могат, нито е правилно да се съотнасят към вътрешното ни естество, тъй като по никой начин не изчерпват неговото многообразие, а напротив „рамкират ни”. Чувстваме се сякаш историята ни има две измерения. Eдното е без време, което е било и в детството ни, което ни разглежда непредубедено, и в които ние сме ние. Другото е проява на „ОПРЕДЕЛЕНИЕ за правилност”, чуждо на естеството ни, пораждащо ИСТОРИЯ - МАТРИЦА, в която ние вече сме определени като някой присъстващ – имаме „роля”, и според тази матрица нямаме право да се изменяме,  съобразно вътрешното ни безвремие. Биваме контролирани за действията ни. Има наказание и похвала –...това се отразява така – Всяка история има начало и край. За съжаление тази изкуствена определеност до толкова нетолерантно ни ИЗМЕНЯ, че ние сами се явяваме предатели на собственото си право ДА БЪДЕМ себе си, Личност, изява, воля... Лечение, промяна, радост от нас самите, каквито сме си, както и от другите, каквито са. Този тип вмешателство, се промъква като червей и диктува мислите ни и поражда действията ни. И понеже има изисквания, към които налага да се придържаме (говоря, в смисъла на горенаписаното!) ние се чувстваме задължени да се справяме, дори когато сме вече „тежко болни”от опита да отговорим на нуждите на „червея”.... Лошото е, че така историята ни има край ... Още по-лошото е, че ние не сме се разгърнали, не сме участвали пълноценно, а сами сме допуснали да се самоунищожим стъпка по стъпка.
2.  Всички останали форми на несигурност, оказващи  влияние върху нашите избори аз лично определям като следствие на Казаното в точка 1., ...:
-  Всеки вид усещане за нищета,бедност, нужда, изместват полезрението ни и съответно водят до принуда да извършим нещо, което не съответства с вътрешните ни пориви. „ Бедността  не е порок, но води до всички пороци”.
Подтиснатия не само не може да направи избора си, съобразно личните си нужди, но често избира заместители, в необходимостта си да се почувства по-удовлетворен...
      Диктатора си го е казал: ” Дай на народа хляб и зрелища”, и - ще го лишиш от способността да се извиси, да прояви воля, та да вземе да се събуди и да действа съзнателно. Вярно съвремието ни предлага „богат асортимент”от забавления и изкуствени храни, всякакви стимули, подклаждащи удоволствието, които по един или друг съмнителен начин, уж способстват за нашето по-богато светоусещане и съвсем ни лишават от връзка със себе си. Прехвърляме същия модел и в отношението към Земята на която живеем, така щото сме свикнали да ползваме, без да се замисляме за енергийната си взаимовръзка с нея. Превръщаме се в изкуствени чуждоземци и дори не можем да понасяме естественото, щото не е с етикет и не е на промоция, а трябва да обработваме, да обичаме Земята, но ние сме забравили как става, защото сме направили избора си - Да се лишим от себе си...
     Когато написах, че всеки, който за зло говори щом от себе си го казва, (а не харесва проявите на "злото"), да изпере душата си, имах предвид горепосочените причини. Говорех за това, всеки да види за себе си Кой е.  И ако не му харесва, да реши и да промени - да не го манипулират, съответно да не манипулира. Когато не иска да спорят с него – Да не спори. Наполеон  Бонапарт е казал едно мъдро нещо, (то от диктатора ще чуем най-добре как да се справим с него) – „Не прекъсвай врага си, когато греши. „
 Аз казвам на себе си – Не се вглеждай в сенките, защото ще те погълнат. Гледай ги с очите, с които те те гледат – Не ги приемай навътре, да не им хареса и да им станеш убежище. Защото веднъж да се случи, от там на сетне средата е готова за прием на  сходни елементи... Същото е с болестите.

"Да бъдеш или не? Туй е въпросът…
 Кой търпял би инак
 безчетните камшици на века ни:
 неправдите на наглия подтисник,
 високомерието на рода,
 сълзите на oтритната обич,
 бавежа на закона, произвола
 на тлъстия чиновник, злия присмех,
 със който недостойния заплаща
 на тихата заслуга – всичко туй,
 когато едно бодване тук вляво
 очиства сметките ни? Кой би пъшкал
 под бремето на отмилял живот,
 ако не беше този страх пред нещо
 зад гроба, в неоткритата страна
 отдето никой пътник се не връща?
 Той смазва волята ни и ни кара
 да се мирим с познатите беди,
 наместо да летим към непознати..."
 из "Хамлет"

/Превод-Валери Петров /

« Последна редакция: Август 11, 2012, 15:40:00 pm от del »

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #341 -: Август 11, 2012, 15:51:55 pm »
Понеже мина време и не ми позволява да редактирам, ще добавя две думи към предния си пост така:
....
...Който отрича това, просто не вижда ясно мотивите си...И се изживява като жертва.
...или като "героят, живеещ "за другите"...не за себе си.  ::) Което е страшна самозаблуда!
Мога да докажа на всеки тук, чрез конкретни примери, че каквото и да прави човек, колкото и благородни да са решенията и изборите му, в дъното на всяко решение или избор има мотив, обслужващ самия човек. Не казвам материална изгода непременно! Може да е енергия в друг вид:благодарност, самоуважение, обществен престиж..., може да е всичко. Но няма случай в който ти да даваш нещо и в същия момент да не получаваш!!!
Апелирам всички които четат тези редове да се вгледат надълбоко в себе си и да анализират честно мотивите си до дъно. Иначе няма да ме разберат, естествено, и ще ме заклеймят с "анатема"... ???
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #342 -: Август 11, 2012, 16:23:47 pm »
Е да, защо задължително избора да се определя като лош или добър, той е просто и задължително - личен, дори избора да те манипулират, на каквото и да е ниво е личен.
« Последна редакция: Август 12, 2012, 08:06:15 am от Mirotvorec »

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #343 -: Август 11, 2012, 23:44:50 pm »
        Тук  в  тази  тема  проведохме  една  мини  анкета.  На  въпроса  какъв  е  вашият  дълг  жените  отговориха  с  приблизително  единомислие,  че  техният  дълг  е  към  самите  тях.  Олд  имаше  дълг  забележете  не  към  себе  си  а  към  семейството,  и  моя  милост   който  смята,  че  смисъла  на  живота  е  да  оставиш  хубави  спомени  след  себе  си!
        Никой  обаче   не  направи  някакви  изводи  защо?
        Не  бива  да  се  бърка  искам  с  мотивиран  избор.   И  както  писа  Дел   "По-важното е Всеки сам за себе си да определи ценностите си. Да разгледа издълбоко съмненията си. Да ревизира с търпение проявите на Външните въздействия, опознавайки  себе си."
       За  такъв  опознал  себе  си  човек  живота  има  смисъл,  защото  любовта  (аз  предпочитам  обичта)  е  дълг  изразяващ  се  в  грижа  за  хората които  обичаме!  Грижим  се  за  тях  не  защото  искаме,  а  защото  обичаме.   (Да  не  ми  каже  някой,  че  обича  защото  иска)  Когато  двама  разберат,  че  любовта  е  дълг  и  приемат  условието  му,  то  разрива  помежду  им  е  невъзможен.   
        Кална  маса  затрупваше  колега  в   една  галерия,  припълзях  и  с  шепи  чистех  калта  около  лицето  му,  след  малко  ни  измъкнаха  и  двамата.  В  сводката  пишеше  -   спасени  двама!  Нямаше  време  да  правя  сметки  каква  ще  ми  е  авантата.  Ценностната  система  базирана  на  морал  и  непреходни  ценности дава  възможност  за  мигновенни  реакции  където  избора  е  направен  много  преди  да  е  необходимо  проявлението  му!!!
         Каква  ли  сметка  е  правил  онзи  Българин,  хвърляйки  се  да  спасява  непознато  дете  в  бурното  море.  Действал  е  напълно  автоматично,   защото  така  трябва!
          ДЪЛГ  --  Осъзнати  предварително  и  затова  задължителни  действия  които  човек  трябва  да  извърши  за  да  не  влезе  в  конфликт  с  ценностната  си  ситема!!   
          Не,   няма  да  ви  говоря  повече  да  дълг  и  що  е  това,  защото  то  е  чуждо  на  ценностнната  ви  система!  Не  всичко  опира  до  сметки  тънки  -  Никога  не  знаеш  какво  печелиш  когато  губиш,  и  какво  губиш  когато  печелиш,  затова  всички  сметки  тука  оставете!! 
         
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #344 -: Август 12, 2012, 00:35:01 am »
Не  бива  да  се  бърка  искам  с  мотивиран  избор.   
Психоаналитиците и психотерапевтите сигурно са големи глупаци всичките, щом ги "бъркат" така упорито тия две неща. ...Едно и също е, едно и също, но на неосъзнатия човек му изглежда сякаш играе срещу себе си?!?!?! Което говори достатъчно за нивото му.
Тук  в  тази  тема  проведохме  една  мини  анкета.  На  въпроса  какъв  е  вашият  дълг  жените  отговориха  с  приблизително  единомислие,  че  техният  дълг  е  към  самите  тях. 
...Не се опитвай да очерниш смисъла на тези толкова ясни и светли думи, Митко! Шовинизма ти е крайно неуместен и говори и той сам по себе си.
Грижим  се  за  тях  не  защото  искаме,  а  защото  обичаме. 
Ако се чуеш какво казваш сам ще се обориш!  ???
Кална  маса  затрупваше  колега  в   една  галерия,  припълзях  и  с  шепи  чистех  калта  около  лицето  му,  след  малко  ни  измъкнаха  и  двамата.  В  сводката  пишеше  -   спасени  двама!  Нямаше  време  да  правя  сметки  каква  ще  ми  е  авантата. 
Примери като твоя мога да ти дам и аз, и почти всеки тук за себе си. "Авантата" не я виждаш, защото си си стиснал здраво очите: от постъпката и избора си получаваш себеуважение, самочувствие, обществено одобрение, благодарността на другия човек и още и още...невеществени неща, но представляващи енергия, която постъпва в теб за твое ползване. Направил си каквото си направил, за да изпиташ удоволствието да наречеш себе си "добър човек". Защото  може би, ако не го беше направил щеше да изпиташ неудоволствието да наричаш себе си "страхливец", или "лош човек"...Което би било отлив на енергия за теб, ти би изгубил от такава една ситуация.
Дотолкова невидимо и постоянно си работят тези наши програми, че сме станали слепи за присъствието им.
Винаги когато даваш, в същия момент получаваш. Не задължително материално нещо.
Каква  ли  сметка  е  правил  онзи  Българин,  хвърляйки  се  да  спасява  непознато  дете  в  бурното  море. 
...Същата сметка, като твоята в по - горния пример. Ще се съглася с теб за едно: тая сметка става на подсъзнателно ниво за повечето хора - автоматично, затова се обиждат като им го кажеш!!!
Не,   няма  да  ви  говоря  повече  да  дълг  и  що  е  това,  защото  то  е  чуждо  на  ценностнната  ви  система!       
Това, което ти наричаш "дълг", и го правиш със самочувствието на героят, воюващ със себе си?!?!?!, аз го правя с песен на уста и с любов, от любов, по любов! С чувството, че го искам, искам, искам! Ако нямам любов - хич не го правя. Защото по този начин направеното не носи нищо на еволюцията ми като душа. Защото по този начин е чиста суета, ако няма любов, псевдоморал, както вече се каза.

П.П. И понеже сме в раздел "религия" ще си позволя да цитирам края на едно изречение от Новия завет: "Ако любов нямаш - нищо не си"...Състоянието на любов е състоянието на свързаност със истинския себе си. Тогава "трябва" не може да съществува, защото то извира като желание отвътре....разбирай: добива съдържанието на думата "искам".




« Последна редакция: Август 12, 2012, 01:15:15 am от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27