Автор Тема: Аватар - "зелена" пропаганда или нещо друго?  (Прочетена 56524 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sasho90

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 452
  • Ако още не си бесен, значи не внимаваш достатъчно
Здравейте,

   Тази моя тема е провокирана от набиращия страшна скорост кино хит - филма Аватар на Джеймс Камерън. Доста се чудех има ли смисъл да ходя да го гледам с оглед на невероятните суперлативи, сипещи се наляво-надясно. Доста се чудех какво ли кара толкова много хора да се пристрастят (буквално!) към този филм. Едно е сигурно - той със сигурност не е поредния филм-едноневка, защото успя да привлече огромна маса почитатели. Светът го определят като филма, който вдигна летвата в киното, но според мен не е само това. Обаче, в крайна сметка реших този път да пропусна. И ще ви обясня защо.
   Историята е както следва - На'ви са сини същества от друга планета (на име Пандора), които живеят по дърветата и боготворят Майката Земя. Разбира се На'ви отхвърлят всякакъв вид технологични постижения, по-напреднали от лъка и стрелата. От другата страна седят човешката раса и тяхната алчност и склонността им да разрушават всичко създадено от природата. Във филма, на хората им е нужен ценният природен ресурс на планета Пандора, след като са разрушили своята Земя. Местното население разбира се няма да им го даде току-така. А това означава война. Разбира се това е най-повърхностния и лаконичен преразказ на историята, но общо взето имате обобщен поглед върху нея, затова няма да се впускам в подробностите. На пръв поглед - нищо лошо. Художествена интерпретация на света през погледа на Джеймс Камерън.
  Друго е когато отидем на ниво тълкуване. Това, което е зад зрелищните визуални, 3D и звукови ефекти, които, няма съмнение, грабват и допринасят най-много за попадането в този измислен свят. Облъчени от тях, след прожекцията забелязвам, че хората остават с някакво странното усещане, Че нещо в света им е накриво едва ли не. Ако се разграничим от занимаващи сетивата ни визия и звук, оставаме с това, което Камерън предава на зрителя - Директна НСР пропаганда! :diablo: Камерън директно ни казва "Хората са лоши и трябва да изпитваме отвръщение от тях. Те са виновни за разрухата си и тази на тяхната естествена среда, а учените ще ни спасят - вярвайте им.". Изненадващо пък премиерата на филма съвпада точно с дебатите в Копенхаген - които уж трябва да решат проблема с глобалните промени, които човека причинява в природния баланс с разрушителната си дейност и безотговорност. Твърде добре звучи, за да е съвпадение, не мислите ли? . Точният момент за промивка на мозъците на плебеса. А както знаем Холивуд кино-индустрията е повлияна, финансирана и задвижвана в голяма степен от НСР.
    Разбира се не казвам, че режисьорът има връзка с висшестоящите нагоре по пирамидата. Нищо лично към човека. Явно просто и той в някаква степен е бил повлиян от тази зараждаща се еко-религия, която се наблюдава тези десетилетия и е решил да излее всичко в произведението си. Може да кажете "Какво се впрягаш толкова? Това е просто филм, фикция, измислица. Отиди и се забавлявай, отърси се от напрежението за 2-3 часа". Ами не, благодаря. Подобна история не ме привлича, а само заради някакви си вузуални ефекти не мисля да си губя времето. Не е ли този филм според вас вид индоктриниране на стремеж към примитивен и по-прост начин на живот, в който трябва да живеем толкова просто, колкото единствено да си осигуряваме съществуването? И половин милиард долара бюджет за направата!?! ::)

Вие как ще коментирате филма. Гледали ли сте го все пак и ако да - какви са ви оценките и мненията? Има ли връзка или не с последните събития? :)
« Последна редакция: Януари 20, 2010, 19:42:46 pm от H. »
Keep 'em occupied!

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Не знам за филма конкретно,но мога да кажа,че в момента на тези,които дълго време управляваха земята и се облагодеталстваха от всичко им става тясно.Има друг тип хора,които са готови да дадат много повече от половин милярд за някои цели.Това,че на'вите във филма живеят "просто" според мен изглежда така само на пръв поглед,защото това да си в хармония със заобикалящия те свят,среда и същества-не мисля,че е просто,никак даже.Уви,много малко хора го забелязват.Както казва Екзепюпери-"Истински се вижда само със сърцето.Същественото е невидимо за очите."Защото учените си нямат и понятие от някои неща,но се захващат,а после се чудят как да оправят нещата.Но иначе като история,3D и ефекти "Аватар" си заслужава да се гледа(за мен поне).  ;)
„Всички възрастни са били преди това деца, но много малко от тях си го спомнят.“ (toutes les grandes personnes ont d'abord été des enfants. Mais peu d'entre elles s'en souviennent.)
« Последна редакция: Декември 24, 2009, 22:02:55 pm от Blue|_Star »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен sasho90

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 452
  • Ако още не си бесен, значи не внимаваш достатъчно
Под "просто" живеене имах предвид такова, без помощта на модерните технологии. :)
Keep 'em occupied!

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Новият филм Аватар - "зелена" пропаганда и&#
« Отговор #3 -: Декември 24, 2009, 22:03:36 pm »
Защо са ти технологии като можеш без тях да комуникираш и всичко останало,да речем?  ;)
« Последна редакция: Декември 26, 2009, 11:51:49 am от Mirotvorec »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен hard_temper

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 48
Re:Новият филм Аватар - "зелена" пропаганда и&#
« Отговор #4 -: Декември 25, 2009, 01:39:39 am »
блу стар е прав. Аз даже бих искал да живея в свят без тази технология, която ни заобикаля в момента. Имам чувството че ако живеехме в такъв свят живота ни щеше да е по-хубар и доста по-спокоен
« Последна редакция: Декември 26, 2009, 11:52:19 am от Mirotvorec »

Неактивен lokmar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 239
Re:Новият филм Аватар - "зелена" пропаганда и&#
« Отговор #5 -: Декември 25, 2009, 01:54:25 am »
Да, така е, но проблемът е, че сме се родили сега.
« Последна редакция: Декември 26, 2009, 11:52:43 am от Mirotvorec »

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Малко от вас знаят, че секретна информация се разсекретява под формата на филми като този ;)   
Сигурно някъде в момента има такъв приказен свят, където хората са изградили свои бази и ходят да извличат Елемент 115, наречен още "unobtainium" :blum1:
Подобно на филма, само че тъпите въртолети и совалки ще са заменени от летящи чинии :)

П.П. Камерън е ФИЗИК по образование, не го забравяйте :)

Неактивен BatvAN

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 48
Защо трябва да търсим под вола теле?
И аз гледах този филм , но като те чета се питам,- да не си гледал нещо друго?
Не хората а.. КОРПОРАЦИИТЕ.. и техния стремеж към максимална печалба са посочени  от Камерън за главни виновници при разрушаването на този новооткрит от хората свят.
Това, че военните се подчиняваха и защитаваха интересите на корпорациите ,(а не на хората) - защо го пропусна от своя анализ?
Военните (забележи!!) използваха своите ресурси и внедриха двоен агент , който едновременно да им донася за учените(които се противопоставяха),но неговата главна цел бе да убеди съществата да се преместят от находището.
След като той не успя те приложиха сила, защото както се изрази представителя на КОРП. : " това тук струва 20 милиона на килограм.. не ме интересуват някакви биосфери и тинтири минтири"

Много ми е интересно ако гледаш един друг прекрасен филм "Луна 2009" какви внушения ще намериш. Защото там толкова ясно са казани нещата, че няма повече накъде.  :)



Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Мен ми е интересно пък-защо му е на някой да разсеккретява секретна информация и то сред тълпата?Или по-скоро някой се опитва да внуши някой неща на хората или да им ги подскаже деликатно?Защото,ако поне половината хора гледали "Аватар" се замислят и стигнат до някои заключения-би било добре.
Другото,което е,че да-наистина,на другата планета и то за 20 милиона на килограм бяха изпратени военни или по-точно наемници,понеже в Америка армията е платена,доколкото знам.Главния герой отиде на тази планета,за да може да събере пари,за да си плати операцията на гръбначния стълб и да проходи пак.Но,както винаги всичко се пообърка.
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Мен ми е интересно пък-защо му е на някой да разсеккретява секретна информация и то сред тълпата?Или по-скоро някой се опитва да внуши някой неща на хората или да им ги подскаже деликатно?Защото,ако поне половината хора гледали "Аватар" се замислят и стигнат до някои заключения-би било добре.
Другото,което е,че да-наистина,на другата планета и то за 20 милиона на килограм бяха изпратени военни или по-точно наемници,понеже в Америка армията е платена,доколкото знам.Главния герой отиде на тази планета,за да може да събере пари,за да си плати операцията на гръбначния стълб и да проходи пак.Но,както винаги всичко се пообърка.
http://www.boblazar.com/
 ;)

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Новият филм Аватар - "зелена" пропаганда и&#
« Отговор #10 -: Декември 25, 2009, 14:14:14 pm »
Peacekeeper,мерси,но аз питам защо някой иска "нормалните" хора да разберат истината?Или просто някой съзнателно подготвя хората(поне тези,които прозрат истината)за нещо?Иначе това с летящите чинии и прочие-отдавна е известно.Човек,ако се замисли реално-няма как да постигнем такова развитие за 100-тина години-от електрическа крушка до компютри и какво ли не.  :nea: ВЕСЕЛА КОЛЕДА!!! 
« Последна редакция: Декември 26, 2009, 11:53:06 am от Mirotvorec »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен madara17

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 58
Re:Новият филм Аватар - "зелена" пропаганда или нещо друго?
« Отговор #11 -: Декември 25, 2009, 19:24:03 pm »
Гледах филма на 3D. Не ме впечетли особено. Стори ми се, че историята е взаимствана от изтребването на индианците от инспанците.По-добре щеше да вложат всичките тези милиони, изхарчени за направата на филма, в благотворителни дела.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Новият филм Аватар - "зелена" пропаганда или нещо друго?
« Отговор #12 -: Декември 25, 2009, 20:38:56 pm »
Здравейте,
   Тази моя тема е провокирана от набиращия страшна скорост кино хит - филма Аватар на Джеймс Камерън. Ако се разграничим от занимаващи сетивата ни визия и звук, оставаме с това, което Камерън предава на зрителя - Директна НСР пропаганда! :diablo: Камерън директно ни казва "Хората са лоши и трябва да изпитваме отвръщение от тях. Те са виновни за разрухата си и тази на тяхната естествена среда, а учените ще ни спасят - вярвайте им.".

Съгласен съм с всичко казано в поста, само не и с израза "хората са лоши".Не всички са лоши.Тук Камерън акцентира на идеята, че лоши са често тези, които имат много пари, монопол и искат да печелят на всяка цена.Даже и с цената на унищожаването на един цял свят.
А не мислите ли, че с филма авторът визира и това-какво ще се случи, ако някоя развита цивилизация реши да направи същото с нашата Земя? ;)Дали и човеците ще се обединят, както На-ви срещу нашаствениците ?
« Последна редакция: Декември 25, 2009, 20:41:33 pm от marhs »

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Новият филм Аватар - "зелена" пропаганда и&#
« Отговор #13 -: Декември 25, 2009, 23:48:42 pm »
Peacekeeper,мерси,но аз питам защо някой иска "нормалните" хора да разберат истината?Или просто някой съзнателно подготвя хората(поне тези,които прозрат истината)за нещо?Иначе това с летящите чинии и прочие-отдавна е известно.Човек,ако се замисли реално-няма как да постигнем такова развитие за 100-тина години-от електрическа крушка до компютри и какво ли не.  :nea: ВЕСЕЛА КОЛЕДА!!! 
Подготовка за НСР :)
П.П. Тази есен се навършиха 20 години от появата на Боб Лазар в публичното пространство. От 20 години хората знаят за това "недостъпно" в-во и точно на кръглата годишнина Камерън излиза с филма "Аватар". Спред теб чиста случайност ли е? :) 
« Последна редакция: Декември 26, 2009, 11:54:10 am от Mirotvorec »

Неактивен zaio

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
Re:Новият филм Аватар - "зелена" пропаганда или нещо друго?
« Отговор #14 -: Декември 26, 2009, 19:53:32 pm »
А аз мисля, че прототип на На'ви са си американските индианци(северно американските) иначе за самия филм действието е доста познато на всички ни, мен ме грабнаха най-много цветовете в този филм, просто човешкото око се насища от тази красота и смесица от цветове.
Най-добрата рецепта за щастие е- да използваш парите си не за да трупаш вещи, а преживявания!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
51 Отговора
37711 Прегледи
Последна публикация Април 17, 2012, 03:16:48 am
от Hacko
14 Отговора
13538 Прегледи
Последна публикация Декември 19, 2006, 03:33:03 am
от Ford_Prefect
Water "Crop" Circles

Започната от H. НЛО

4 Отговора
12112 Прегледи
Последна публикация Юли 06, 2011, 12:41:54 pm
от Hacko
1 Отговора
8414 Прегледи
Последна публикация Октомври 25, 2008, 23:31:38 pm
от Peacekeeper
7 Отговора
12105 Прегледи
Последна публикация Юли 10, 2009, 02:21:19 am
от Peacekeeper

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27