Автор Тема: Да бъде волята ти.  (Прочетена 161230 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #30 -: Юли 02, 2012, 01:07:40 am »
Цитирам Словото, което е в подкрепа на съжденията ми, а не извън него.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #31 -: Юли 02, 2012, 01:09:15 am »
На ден ние взимаме стотици решения, едва забележими ,тях искам да подчиня на Божията воля.Не важните решения,за тях е далеч по лесно, защото са малко и когато се явят на дневен ред имаш възможност да се съсредоточиш,да помислиш,да послушаш сърцето си,да направиш медитация и прочие.Такива маловажни решения са в кой парк да отидеш на разходка, дали да търсиш отговори на въпросите който те вълнуват,като например въпроса който ме вълнува мен. Как да разграничя Божията воля.Аз търся отговор и решавам да попитам вас, без да мисля дали това е по Божията воля и ви питам,но ако аз найстина съм решила да се подчиня на неговата воля, ще попитам него и ще спра да търся отговори,ще чакам той сам да ми покаже отговора когато сметне че съм готова,това ще е истинската вяра, приемане и отдаване на неговата воля. А ние сме свикнали да взимаме такива решения първосигнално без да мислим,просто действаме и ето виж,въпреки ,че никой не ми отговори на въпроса,аз вече получих своя отговор .Като случая с колелото, който разказах по горе.
И стига се пени толкова за това къде съм в духовната йерархия,това не е важно,реакцията ти показва само накърненото ти его и ниската ти самооценка, а не моето състояние, независимо какви аргументи ще изложи за моята нищета.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #32 -: Юли 02, 2012, 01:17:44 am »
Дел благодаря ти, вдъхнови ме, ще взема да  прочета Библията.

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #33 -: Юли 02, 2012, 01:27:37 am »
Трябва да се чете и разбира. Дали е правилно и полезно за всеки не знам. Но определено не бих искала да ми се налага да "изпразвам" нещо за да разбирам по-ясно ... било и волята на Бог.
Страхът да имаш и ползваш "свободната си воля" е разбираем. По-лесно е Бог да поеме отговорността на целокупната човешка воля, но тогава, ако винаги вършехме и избирахме правилно нямаше да има развитие.
Елементарен пример е да си представим баща си, който цял живот ни казва какво и как да правим, какво да искаме и защо, а ние послушно да му се доверяваме и да знаем, че дори и убийството е нещо правилно, щом е Волята му.
За това въпросът е много сложен и етически, когато пожелаеш да се отдадеш, дали има смисъл да се подчиниш, ако не можеш да избираш между добро и зло, а само според закон, канон или Воля Божия...

Цитат
26. Естественият инстинкт, който не прави разлика между “добро” и “приемливо,” няма нищо общо със свободата

Сега трябва да изследваме волята, върху която по принцип е основан въпросът за свободата, като способността за избор принадлежи на нея, а не на разума, както вече видяхме (по-горе, р. 4). И още в началото, за да се предпазим срещу възгледа, че общоприетото учение, поучавано от философите, а именно, че всички неща по естествена склонност имат желание за добро, е някакво доказателство за правотата на човешката воля; нека да отбележим, че силата на свободната воля не участвува в нито едно от тези желания, които идват повече от инстинкт, отколкото от умствено осъзнаване. Дори схоластиците признават (Тома Аквински, Част 1, Въпрос 83, член 3), че няма действие на свободна воля, ако разумът не е изправен пред две противоположни неща. С това те имат предвид, че желаното нещо трябва да може да бъде предмет на избор, и че за да бъде подготвен изборът, трябва да има осъзнаване. И несъмнено, ако разсъдите какво е това естествено желание в човека към добро, ще откриете, че същото желание има и в зверовете. Те също желаят това, което е добро; и когато се появи някакво подобие на добро, което трогва техните чувства, те го следват. Тук, обаче, човекът не избира съзнателно и не следва прилежно, съобразно превъзходството на своето безсмъртно естество, онова, което е наистина за негово добро. Той не допуска разума в своите решения, нито упражнява своето мислене; но без разум и без мислене следва подтика на своето естество като нисшите животни. Следователно, въпросът за свободата няма нищо общо с това, че човекът по естествен инстинкт е воден да желае добро. Въпросът е, дали човекът, след като чрез разума си определя кое е добро, избира това, което знае че е добро, и следва това, което е избрал?

За да не остане никакво съмнение относно това, ние трябва да внимаваме с едно двойно погрешно понятие. Защотo това пожелание не е наистина действие на волята, а естествена склонност; и това добро не е добро на добродетел или праведност, а на състояние, а именно, човекът да се чувствува добре. Накратко, колкото и човекът да желае да придобие това, което е добро, той не го следва. Няма човек, който не би бил доволен от вечно благословение; и все пак, без подтика на Духа, никой човек не се стреми към него. Следователно, тъй като естественото желание в човека към щастие не доказва свободата на волята повече, отколкото естествената склонност на металите и камъните да постигна съвършенството на своето естество, нека да разсъдим в друго отношение дали волята е така напълно опорочена и извратена във всяка своя част, че да произведе нищо друго освен зло, или някаква част е запазена ненаранена и способна на добри желания.

http://bgrecon.commentary.net/bgrecon/Calvin/jcicr/booktwo/bk2ch02.htm
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #34 -: Юли 02, 2012, 05:47:55 am »
Есес, правиш една ключова, голяма грешка.
Говориш за отказване от свободната, личната ВОЛЯ. А евентуално имаш предвид личните страсти.
Именно личната воля е тази, която ще може да ти контролира страстите и да те изчисти. Оправи си понятията. Заблудила си се в някакви словесни схеми. В тези неща практиката е на 1во място. Едва след това думите следват опита. Тогава няма как да объркаш понятията.

Монолит може би е прав. Искаш да отдадеш отговорността на някой друг. Проблемът е, обаче, че всеки напредък става с лично решение и воля. А Божиите такива, са за да те насочат. Но няма да свършат работата вместо тебе. Личната воля, отговорността, всичко това остава.
Нали дори да избереш божията воля, във всяка една секунда трябва да продължаваш да избираш избора си, който си избрал. И за това ще ти трябва лична воля. Трябват ти тонове лична воля. Безкрайно много.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Monolith

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #35 -: Юли 02, 2012, 08:02:19 am »
Есес, правиш една ключова, голяма грешка.
Говориш за отказване от свободната, личната ВОЛЯ. А евентуално имаш предвид личните страсти.
Именно личната воля е тази, която ще може да ти контролира страстите и да те изчисти. Оправи си понятията. Заблудила си се в някакви словесни схеми. В тези неща практиката е на 1во място. Едва след това думите следват опита. Тогава няма как да объркаш понятията.

Танграта - аз през цялото време това й обяснявам, но тя нейната си знае.

eses - опитвам се да те предпазя от религиозните заблуди, а ти вместо да ми благодариш, тръгваш да ми обясняваш, как видиш ли, съм имал ниска самооценка и накърнено его. :lol:

Дел благодаря ти, вдъхнови ме, ще взема да  прочета Библията.

Доста е иронично, че във 666-тия си пост се заинтересува от прочитането на библията. Може би тази синхроничност трябва да ти говори нещо? ;)
« Последна редакция: Юли 02, 2012, 08:57:03 am от Monolith »
Бъди Слънце!

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #36 -: Юли 02, 2012, 08:45:48 am »
Въртите сучете и пак ще се скарате,но още по лошото е че няма да се развие темата ми.
Защо за миг не си представите че тази свободна воля ви е дадена за да може чрез собствения си свободен избор да се отречете от нея и да изберете Божията воля? Будистите го наричат да се откажеш от желанията си, да станеш наблюдател.Всичко което знаем за целта на живота е научено от книжките.Душата ни това,ангелите онова,целта е такава или онакава и тн,все неща който сме прочели някога някъде,повярвали сме и ги развяваме като знамена на истината.Ама всъщност нищо не знаем и от там трябва да изхождаме, трябва да станем празна чаша и само да приемаме,както Исус е казал да станем като децата. Какво правят децата? Те приемат всичко каквото се случва безрезервно,без осъждане и го виждат като съвършенно.Как може да стане това? Само чрез отказване от личната воля,защото само ако приемем,че всичко е съвършенно Божие творение и се оставим в неговите ръце,той да води действията ни,само тогава можем да стигнем до Него.За това освобождение говорят мъдреците и шаманите,защото тази свобода която имаме е лъжовна,тя ни причинява болка.Но това няма да е безкрайно,един ден ние ще се откажем от нея,кога ,за всеки различно. Всичките тези прераждания които се говори че сме имали,са именно заради това че не сме осъзнали това. Ето нашия свят,пълен с измами и манипулации,конспирации и нещастие,глад,войни,смърт и прочие дълъг списък,ако не беше такъв този свят, ние никога нямаше да се обърнем към Бога,никога нямаше да си признаем ,че само с нашата воля не бихме могли да достигнем рая.Затова този свят се явява съвършен,защото ни подтиква да обърнем поглед към Бог. Мога още много примери да ви дам за съвършенството на Божиите дела,особенно за тези който ние НЕ харесваме.
x-name41 не говоря за обръщението,за молитвата, говоря за това което действително е.
A вие кога най-после ще разберете,че нищо не ви е дадено.Т.е.подарено..Ни живот,ни воля..Всичко просто Е.
И "бог"вдъхна живот у човека,а един мармот завиваше шоколадите в станиол!
п.п.Едва ли отказвайки се от желанията,ставаш наблюдател.Всъщност..аскетизма също е ЖЕЛАНИЕ“.
Наблюдателя,живее и просто наблюдава.Ма не от върха на Хималаите,а долу..сред тинята..Не съди,и не осъжда.Не се вълнува от"+"и"–"..просто наблюдава....

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #37 -: Юли 02, 2012, 08:46:42 am »
...
Целия ти пост е ПОРЕДЕН напоителен спам...Не чакай да ти отговоря. Че ако кажа каквото мисля за теб ще получа бан... Енергийния вампиризъм НЕ СЕ ЛЕКУВА!
:flag_of_truce:
Способността да различаваме желанията, идващи от Тялото и нисшият астрал от една страна и разума, идващ от Духа и висшите обитания от друга страна е едно от първите неща, които се учат от просветените.
Ето за това говоря и аз през цялото време, като казвам да се научим да разпознаваме гласа на душата си и този на егрегорите, с които неминуемо сме в ежедневен контакт докато сме на тая земя. :hi:
« Последна редакция: Юли 02, 2012, 08:55:16 am от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #38 -: Юли 02, 2012, 08:52:12 am »
Бе аз питах..ма гледам никой не отговаря..Кво е "Бог"?Щом му се молите,и вярвате,че той ви е подарил...квото там смятате,че ви е подарено..Та..кво е "Бог"?Нещо като некво персонално крупие ли? Дето раздава и подарява картите на живота?.. 8)

Тва все едно една гупа,да се моли на океана,акулата да не я хапне на закуска..

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #39 -: Юли 02, 2012, 09:04:36 am »
Уважавам желанието ми да ми помогнете, светнете, предпазите и прочие безкористни мотиви, но нямам нужда от помощ. Явно когато някой повярва в Бог и реши да му се отдеде е клинично отклонение, вече. Не сте загрижени за мен и моето благополучие, а искате да докажете истината си. Добре съм си не ми пишете жълтата книжка, просто ако имате да кажете нещо по темата за това как вие разграничавате собствената си воля, от тази на Бог споделете, ако нямате, оставете ме да си вярвам и живея както сметна за добре.

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #40 -: Юли 02, 2012, 09:08:36 am »
konstantin2007, не знам какво точно е Бог. Но знам какво е за мен: за мен той е като родител, от тялото на когото съм се появила аз /моят висш Аз, истинската Аз, която и сега съм тук, но с голяма амнезия/. Както каза ти: океанът. Както по - горе казах и аз: Бог - това съм и аз, и ти, и той, и тя..., всички ние заедно сме Бог. С тази разлика, че откакто сме се отделили веднъж от него, вече имаме собствена индивидуалност, която не си заминава след физическата ни смърт. И собствена свободна воля, не само оттатък, но и тук /отново защото и тук, сега, това пак сме истинските ние, ама в много объркано от амнезията ни състояние/, но доколко можем да я разпознаем сред многогласието в главата си...това е друг въпрос. ...Не искам да пиша повече - всеки трябва сам да мине по пътя, няма как да стане другояче. Това е личен път.
 :hi:
« Последна редакция: Юли 02, 2012, 09:13:44 am от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #41 -: Юли 02, 2012, 09:09:59 am »
Синът Божи Е пътя за човека от тук и насетне към Бог
Той не е модел за усвояване, чрез който изпълняваме  временни ценности, по него вървим в тъмното , за да не се изгубим по дългия път.
Чрез Него постигаме каквото наистина ни е нужно, озовавайки се на правилното място и в точното време, това с личната си воля ако не познаваме Бог в нас (  Духовната си нетленна природа, Висш Аз и тн – определения)  не можем го постигна. Но ако намерението ни се разпростре отвъд, то тогава усещайки тленното слабото, ще намерим и Бог там...В малкото долу, В голямото горе...
Бог е любов
Волята е намерението за постигане на нещо. Когато намерението  е по сърце тогава човек има сили да премести и планини.  По съце е, когато сме в баланс, в цялост, не накърнени ( няма общо със суетата и породените от нея желания, защото, когато волята ни е подчинена на временни ценности,то и желаенето е непрекъснато, а оттам и неудовлетворението е постоянно). Това, което ни е по сърце определя кои са границите ни, какво наистина искаме, има връзка с Любовта, доколкото намерението изпълнено с любов се изпълнява с лекота и носи радост, задвижвайки едновременно цялото  ни естество. Когато волята по една или друга причина е „чужда”всякога има и противоречие и намеренията се осъществяват трудно. Когато човек приеме чуждата воля за своя, то това би могло да стане тогава и само когато човек признае, че неговата воля е еднаква с чуждата би следвало и да постигне каквото иска, от тук въпроса не засяга волята, а избора – каква воля да следва, защото ако е неговата лична воля ще постигне повече не ако волята е по-голяма, а ако намерението му е заявено искрено пред него самия, в него самия.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #42 -: Юли 02, 2012, 09:27:26 am »
Уважавам желанието ми да ми помогнете, светнете, предпазите и прочие безкористни мотиви, но нямам нужда от помощ. Явно когато някой повярва в Бог и реши да му се отдеде е клинично отклонение, вече. Не сте загрижени за мен и моето благополучие, а искате да докажете истината си. Добре съм си не ми пишете жълтата книжка, просто ако имате да кажете нещо по темата за това как вие разграничавате собствената си воля, от тази на Бог споделете, ако нямате, оставете ме да си вярвам и живея както сметна за добре.

Ми ние ти писахме.Не разграничаваме нашата воля,от нещо..несъществуващо(като божия кеф).
Инак не виждам,някой да ти нарежда в какво да  вярваш и как да живееш!

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #43 -: Юли 02, 2012, 09:31:23 am »
konstantin2007, не знам какво точно е Бог. Но знам какво е за мен: за мен той е като родител, от тялото на когото съм се появила аз /моят висш Аз, истинската Аз, която и сега съм тук, но с голяма амнезия/. Както каза ти: океанът. Както по - горе казах и аз: Бог - това съм и аз, и ти, и той, и тя..., всички ние заедно сме Бог. С тази разлика, че откакто сме се отделили веднъж от него, вече имаме собствена индивидуалност, която не си заминава след физическата ни смърт. И собствена свободна воля, не само оттатък, но и тук /отново защото и тук, сега, това пак сме истинските ние, ама в много объркано от амнезията ни състояние/, но доколко можем да я разпознаем сред многогласието в главата си...това е друг въпрос. ...Не искам да пиша повече - всеки трябва сам да мине по пътя, няма как да стане другояче. Това е личен път.
 :hi:
Тъй,тъй..Забрави да уточниш,че отделянето от родителя(естествен процес)не е подаряване на живот!Все едно да кажа,че съм подарила живота на детето си!Трънки!За другото съм съгласна.Само моля,да сте наясно,че Първоизточника/Абсолюта,не подарява и не изпълнява желания.А волята Му=на волята на всьо и вся.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Да бъде волята ти.
« Отговор #44 -: Юли 02, 2012, 10:09:49 am »
Много хубаво си го казала Дел, имам само един въпрос.Спомням си че Исус когато 'разбрал" какво го чака на кръста,поискал от Бог да не му се случи, въпреки ,че е приел неговата воля, все пак е помолил, тогава неговата воля не е съвпадала с Божията.Мисля си относно това че моята и Волята на Бог се допълват,че е така не за друго а защото Бог се съобразява с нашита воля, защото ние от нивото на ограниченост не можем да видим пълнотата на Бог и да видим неговата всеобхватна и разширена от към възможности воля.Бог може да ни покаже много възможности,но като цяло ние сме слепи за тях.Затова аз отдавам своята воля на него,затова се оставам неговата воля да бъде.Това преведено(понеже виждам ,че не се разбира) означава,Приемер - Искам да стана учител ,но Волята на Бог ще реши дали това е моя път и кога ,по какъв начин и как ще стане това.Не означава пълна липса на желание,а желание отправено към Бог и оставено на него. Това не отменя отговорността, защото аз съм поискала.
А иначе това е за което говоря през цялото време
"Чрез Него постигаме каквото наистина ни е нужно, озовавайки се на правилното място и в точното време, това с личната си воля ако не познаваме Бог в нас  не можем го постигна. Това, което ни е по сърце определя кои са границите ни"
Въпреки че и аз понякога имам земни желания, все пак моята цел е Бог и завръщането ми при него. Но и аз съм човек ,имам слабости, имам его и го чувам постоянно как ми говори с острия си език, уча се ,вървя на там на където смятам ,че е нужно според целите ми. Но в едно съм сигурна,с моята воля и без Благословията на Бог,не ще постигна нито мир в себе си тук на земята, нито ще съм доволна от свършеното тук,когато се завърна отново при него.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27