Автор Тема: Кой и защо измисли религиите?  (Прочетена 39428 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ичи

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 29
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #90 -: Май 29, 2012, 20:02:43 pm »
"Има ли друга християнска църква при която да има толкова много спорна символика, суеверия и ритуали?"
bg2, има доста но (за мен) мормоните са от водещите.

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #91 -: Май 29, 2012, 20:23:57 pm »
Princess_Deja, от инфото в wikipedia изглежда, че причините за разделението на църквите са политически, борба за власт и влияние.
И ако църквата може да цензурира да тълкува както си иска и да изопачават, "над" писанията ли са или "със"?


...

Ако имаш по-достоверно "инфо" (няма как да е от Библията, слава Богу  :unknown:)- може да пробваш да разтълкуваш "причините" отново, но като се сетиш и мислиш за времената, по които са се състояли тия събори. Войните. Нивото на науката и въобще на културата и образованието. И тогава пак да ми обясниш, какво му е лошото на това да Властва един образован човек, или група от хора, които са запознати с религията. Но не ги кефи да приемат Светия Дух, като поредно упование за грешници, щото разбираш ли, че се въплътил в човешко тяло, не просто, ми и яко се жертвал за греховете на милите хорица ...

След което, много внимателно ще замоля, да не ми намесваш думата "църква", поне във връзка с това, което аз обяснявам. Щото аз говоря за Религиите. Така и ти си си задал/а темата. Ако въпросът ти е, кой и защо е създал църквата- още в началото ти отговорих- Пешо и брат му Павел, си нямали работа и ... така. Останалото е история.

И ако последно, не схващаш логиката, за употребата на "светите писания" като инструмент С който се преподава, учи, разбира определена религия, не е в моя телевизор проблема. Пробвай се да преподаваш физика не "с", а "над" (т.е. въпреки, която и да е теория за гравитация, относителност или обикновено летене на самолет) и да те видя, каква власт ще имаш- ама Реална власт! със запазеното място в ресторанта, готините мацки и всички кинти на света! Може , някъде по екватора или на полюсите. Там няма религии- само тишина и спокойствие.
« Последна редакция: Май 29, 2012, 21:50:34 pm от Princess_Deja »
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен bg2

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 67
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #92 -: Май 30, 2012, 01:13:18 am »
Princess_Deja, само коментирах статията във Wikipedia, нищо повече. Статията е посветена на църквите и затова споменавам "църква".


Ето го и цитата с началното резюме на статията. Ясно си пише църква и църкви:


Цитат
Източно-западния разкол (схизма), позната и като Великата схизма (този термин по-късно се използва за Папската схизма) е политическо разделение на християнската църква на два основни дяла - Римокатолицизъм и Източно православие. Разколът между Рим и Константинопол бележи началото си от 1054, когато папа Лъв IX и патриарх Михаил I Керуларий се отлъчват един друг от църквата.


По нататък продължава да се пише за църкви и разкол между църкви. Конкретните причини - различия между гръцки и латински и различни тълкувания на група духовници, които  между другото са били и църковни служители.


Цитат на: Princess_Deja
И тогава пак да ми обясниш, какво му е лошото на това да Властва един образован човек, или група от хора, които са запознати с религията. Но не ги кефи да приемат Светия Дух, като поредно упование за грешници, щото разбираш ли, че се въплътил в човешко тяло, не просто, ми и яко се жертвал за греховете на милите хорица ...


Лошото е в начина по който се случват нещата. Да речем, че има един или група образовани хора с претенции за власт. Какво правят? Правят си църква по подобие на юдейството, вмъкват вътре "езически", народни и окултни традиции и обичаи, взимат  и писанията, тълкуват ги както ги "кефи" или не ги "кефи". От всичкия този миш-маш наречен Християнска религия съставят религиозната философия и традиции, които стават задължителни и със силата на закон, а инакомислещите биват анатемосвани, обявявани за еретици и преследвани.
Много е удобно да създадеш политическа система и управление, "вдъхновени" от висш авторитет който ти е "делегирал" права над хората.


На Изток са искали независимост от папата и са създали своя църква в защита на националните интереси, а не на папските. И са измислили собствен модел където църквата е инструмент в полза на владетеля. Вече не са езичници и те Християни, така че папските войски да не ги "покръстят".


Светите писания са си свети писания. Религията си е религия, вярата си е вяра.


Да речем преподаваш религия на някой, как ще я преподаваш? Ще вземеш светите писания и ще ги тълкуваш както ти ги разбираш, както ги тълкуват Римо-католиците, както ги тълкуват Православните или както ги тълкуват Адвентистите или мормоните, примерно.  Или просто ще ги четеш на хората в оригинален превод, нещо което и сами могат?


И как се преподава физика? Имаш теориите, имаш и формулите с които да ги обясниш. Няма импровизация, няма субективно, няма игра на развален телефон. Ако измислиш и откриеш нещо ново, то си е твое човешко творние, творение на човешкия ум.






 
<><><>

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #93 -: Май 30, 2012, 12:53:05 pm »
Виж сега ... от някаква форумна толерантност, въпреки че от скоро съм тук, ще ти отговоря нещо последно.
Написала съм основното, което мисля. И мисля, че не е малко. Това все пак е личното ми време и внимание ... ей така "за ползу Родину!"- но ми е досадно вече. Може да е от зодията, не знам. Не се обиждай, но се оттеглям ... от темата ти, с пожелание да научиш или покажеш нещо наистина интересно!  :hi:

На всички е ясно какво коментираш. Статията от уики-то. Ок. Но никой не те е молил това да правиш, след което да се оправдаваш, че там е употребено "църква" и за това ти това пишеш. Ама това е проблемът ти.

(хи-хи- пак имаме малко вторично, но "грешна предпоставка"  :lol:)

аз споделям чисто информативно нещо за схизмата и разкол, като разделение в някакви последващи църкви, но си е разкол преди това в религията "християнство"- щото религията е ПРЕДИ църквата, ако нямаш нищо против.
След което обаче виждайки думата "църква" ти "палиш на трета" към църквата и нейните недостатъци и яко напускаш орбита на религията (за мен поне).
Т.е. нямам нужда от оправданията ти, защо намесваш "църквата", дори, ако искаш си отвори тема и конкретно си пиши по въпроса за "ролята на църквата в християнството и схизмата"- но по твойта тема, се надявах други смислови връзки да извлечеш от цитата.

Относно обучението на религия, без да съм дори богослов, ще ти отговоря така:

Да, ще преподавам Със СП но с мои думи и тълкуване.
Това означава, че моето тълкуване, не е просто какво ми е мнението за Бог, Адам, Каин и т.н. А означава, доста добре подготвена компетентна и информирана позиция, от други писания на видни теолози и учени, които живота са си давали, за да е разумно и обосновано едно неразбираемо за всеки послание.
Така, аз изключвам собствената си субективност, но не и рационалността, с която да правя връзки и умозаключения на едно по- информирано ниво, и бих се опитала максимално ясно да представя определено знание. И до тук е моята роля на сравнителен просветител, не педагог  :yes:

Не знам какво разбираш под "импровизиране", но на мен ми харесва и за него се изисква по-скоро талант, отколкото само личното ти мнение за нещо "на база ..." И още повече това е изкуство! Велики актъори са импровизаторите, а не рецитаторите на текстове, респективно талантливите. Такъв един, например е проф. Георги Каприев (косвено падуан) ученик на друг добър проф. Цочо Бояджиев. Последният знаеш ли, че е превел на български (не мога да ти опиша какъв ум може да направи подобно нещо)
"Сума на теологията" !!! от Тома Аквински
-погледни си в Гугъл колко страници на латински е това.
Това са велики хора и учители, за които ти говоря.

И така, като заключение, ако искаш темата да се развие още, потърси и направи връзка на религиите със съвремеността. Това има смисъл... си мисля.

Поздрави.

p.s. един интересен текст за Тома, на който му е любопитно: http://nauka.bg/a/%D1%81%D0%B2-%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B0-%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8
« Последна редакция: Май 30, 2012, 13:13:42 pm от Princess_Deja »
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен Кристално момиче

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 9
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #94 -: Юни 22, 2012, 16:47:11 pm »
Религиите са ЛЪЖА. Всичко е измислено от извънземните.
« Последна редакция: Юни 22, 2012, 20:45:27 pm от Mirotvorec »

Неактивен balar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 222
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #95 -: Юни 22, 2012, 19:45:54 pm »
А кое е истина? Атеизма?  :hi:
« Последна редакция: Юни 22, 2012, 20:53:09 pm от balar »

Неактивен x_name41

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 293
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #96 -: Юни 22, 2012, 20:24:08 pm »
Вярата е истината balar, вярата (не религиозната), че може би има нещо там някъде по висше, което всеки може да нарича както си иска (централен компютър, бог, висш разум....) и това е самата истина. И не на последно място вярата в архангелите и светиите също е самата истина, защото както казваше Ванга "те са живи"!
« Последна редакция: Юни 22, 2012, 20:31:59 pm от x_name41 »
"מוזיקה מאריכה את החיים"

Неактивен SpitfireVS

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 20
Вишну се превръща в Буда
« Отговор #97 -: Юни 23, 2012, 10:06:42 am »
Един мит от енциклопедията "Митове от цял свят" на Майкъл Джордан. Дано ви е интересен  :)
Произход: Индия
Източници: Историята се появява във "Вишну пурана" (450 г. н.е.) и е пронизана от мисълта, че най доброто средство срещу огъня е огънят.

  След сблъсъка, продължил сто години, боговете са победени от демоните и се оттеглят до бреговете на първичното море, където упражняват аскетизъм и се стараят да омилостивят бога създател Вишну. Вишну им се явява в превъплъщението си на Хари, яхнал птицата Гаруда и в пълно бойно снаряжение. Боговете умоляват Вишну да ги спаси, като изтъкват, че демоните са станали непобедими, защото и те следват ведическите закони и упражняват аскетизъм.
  Вишну прибягва до умението си на фокусник и сменя външността си; казва на индуските богове, че няма от какво да се боят. Приел вида на гол джаински аскет, Вишну се приближава към демоните на бреговете на река Нармада и започва да развива тезата, че съществува по-добро учение за тях, отколкото им предлагат ведическите закони. Демоните започват да променят вярата си, а в това време Вишну приема вида на Буда и продължава да отнема верността им към тройния път на ведите, докато те изцяло поемат погрешния курс.
  Индуските богове виждат, че врагът им е изгубил силата си, започват нова битка и този път побеждават.
Истината - това е заблуждение, което е траяло векове; заблуждението - това е истина

Неактивен balar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 222
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #98 -: Юни 23, 2012, 16:14:11 pm »
Будизма се разпространява най-бързо в южна Индия, след като е създаден. По онова време северните индийци наричали южните Дасю, Ракшаса и с какви ли не още обидни епитети. Мита отразява победата на някое от северните царства над някое южно.

Неактивен Spoke

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 58
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #99 -: Септември 26, 2012, 17:54:31 pm »
Религиите са измислени от хората, които са властвали с цел по- лесно управление на масите. С догмите, които са налагали кралете и царете, са управлявали в пъти по- лесно своите народи. Това си е мое мнение. ;)

Неактивен Пурку

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 318
  • Ти 'ше си лягаш ли?
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #100 -: Септември 27, 2012, 01:00:30 am »
За да бъда максимално кратък ще кажа само едно изречение:
Религията и политиците са двете ръце на един мозък (образно казано). Задайте си въпроса, кой направлява политиците, ще разберете и кой направлява религиите.

Doran също го е казал доста разбираемо:
Проблемът при религиите е че са изопачени и има текстове, вкарани от сатанистите, иначе в писанията им има посочен път към духовно израстване. Изключвам еврейската религия, включваща Тората и Талмуда, прозоваващи към човеконенавист.

Настоящите религии, може да ги обобщим като - Зрънце истина, обградени с море от извращения!

п.п. - абе повече от едно изречение стана.
Какво представлява човешката еволюция? - Пътят от примитивното през сложното към простото.

Неактивен blade

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #101 -: Септември 27, 2012, 20:18:29 pm »
Религиите са измислени от хората, които са властвали с цел по- лесно управление на масите. С догмите, които са налагали кралете и царете, са управлявали в пъти по- лесно своите народи. Това си е мое мнение. ;)

Само,че религиите и духовните вярвания са преди хората които са искали да властват. Тези които "властват" чрез вярата на хората създават религиозни институции и организирана религия  чрез която узаконяват властта си(властта им е дадена от Бог или от боговете). Никой не е казал "... ще създам нещо наречено религия за да управлявам по-лесно..." .
“And neither do I! I want to have a wife, children & a home, I want to live! But it's all for nothin

Неактивен Spoke

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 58
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #102 -: Септември 27, 2012, 23:57:00 pm »
А преди хората, които са искали да властват, така да ги наречем най- първите хора, те нямали ли са водачи? Имало е хора, които са били на по- горна йерархална стълбица от другите и именно те са водили своите съмишленици. Е, и искаш да ми кажеш, че тези така да ги нарека " главатари" е невъзможно да са измислили средство, с което по- лесно да контролират дори и малките групи от хора, които са водили ?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27