Автор Тема: Кой и защо измисли религиите?  (Прочетена 39333 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #15 -: Април 20, 2012, 22:12:47 pm »
Кой креативен, кой мъдър ... не ми е работа и не мога да оценям.
Но защо е това желание да се обяснява нещо като контрол, но ... един такъв кофти контрол, чрез който някой/и Манипулират друг/и? Не разбирам какво му е лошо на контролът и единството?
Един такъв пример. Да вземем КАТ. Или Контролът по пътищата. Естествено, че всички веднага ще скочат за корупцията и всичко останало лошо в държавата. Но реалната идея за създаването на `контролен орган` е да се поддържа някакъв ред и дисциплина по пътищата, за да не ... се затрием без време.
Може да ви се стори прекалено следващото, но Казармата, или отбиването на военната служба, преди време за какво беше?
Дори да вземем един Будизъм и обучение в Шао Лин, нищо че само по филми сме гледали.
Аз съм на мнение, че в България ще е добре да се въведе редовна военна служба от Две години, преди висшето образование, за ВСИЧКИ- мъже и жени. В тази служба да се наблегне на физическата подготовка и дисциплина а-ла Шао-Лин, а всичко останало да са съвсем нормални лекции и тренировки по бойни изкуства с и без оръжие. Като междинна задължителна школа, която да възпитава ... неориентирани пубери, които единствено мечтаят след бала как да се напиват и напушват безпаметно.
Това е.  8) 
Но последното, което отбелязах (в предното си мнение) е есенцията :) и тя определя Целта на религията. Която определено, за масата НЕ е да знае, че ще може да е манипулирана и да е спокойна, че в Рая има запазени места за всички. А нещо друго... по едно такова за мислене, и тайнствата, с които да си помагаме или напротив.
« Последна редакция: Април 20, 2012, 22:15:40 pm от Princess_Deja »
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #16 -: Април 20, 2012, 22:52:31 pm »
Що са измислени религиите ?... :o
 
Aми християнството възниква за да обедини Източната Римска Империя отвътре, обединявайки жреческите пламена  и съсловия  с пантеона от богове на балканите в единнност. Предпазвайки го от заплашващото нахлуване и  унищожение от варварските орди на Изток ( варвари,  вандали, вестготи, номадски и монголски племена обединени от Атила)....

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #17 -: Април 20, 2012, 23:39:22 pm »
За да си отговорим на въпроса „Кой и защо измисли религиите?“, е добре първо да си представим алтернативата, т.е. какъв би бил света, ако религиите не съществуваха. Но нека да си представим света, т.е. всички хора, а не само нас самите. В колко див свят ли щяхме да живеем? Дори и в цивилизования Рим, основното забавление на културния елит е било да се наблюдава как робите биват разкъсвани от лъвовете. Да, в религиите има догми, но диваците са имали нужда именно от догми. Да, религията в един момент се явява ограничение за надрасналата я човешка мисъл. Но именно в религията се заражда въпросната човешка мисъл. Тя е като едно яйце, чрез които хората се подхранват с известни духовни ценности, но в един момент, хората трябва да пробият черупката на религията и да излязат навън. Догмата следва да бъде превърната в осъзнат и свободен избор. Правилното решение следва да бъде взето не под страх от наказание, или защото така изисква канона, а поради осъзнаване на последствията и индивидуалната воля именно тези последствия да бъдат предизвикани. Разбира се, че това, което в един етап от развитието на хората е правилно, в един по-следващ етап ще се окаже вече ограничение. Религиите вече са се превърнали в ограничение за голяма част от хората. Също така религиите до една голяма степен са се изопачили. Но все пак за много хора религиите все още са от полза и без религиите тези хора биха били без никаква връзка с духовното. Защото много хора могат да се докоснат до духовното именно по начина предоставян им от религиите. Нека да не съдим по себе си за цялото човечество. Ако на някого религиите изглеждат ограничаващи и тесни за тяхното съзнание, то за съзнанието на други, нещата не стоят по този начин. Разликите в съзнанията на хората са доста големи. Много хора изпитат нужда някой да ги води, да ги наказва за грешките им, да им дава надежда и т.н., и т.н. Разбира се има и злоупотреба, но и това е човешко. При егоистичното и себично мислене силните винаги се възползват от по-слабите. Религиите не са някакво изключение от всичко останало. И с науката се злоупотребява, и с политиката, и с икономиката. Причината не е в религията, а в прилагащите я хора. Човечеството непрестанно е заливано от идеи, които да подпомагат развитието на хората. Прилагането и реализирането им обаче си зависи от самите хора.

Неактивен Doran

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 52
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #18 -: Април 21, 2012, 12:47:11 pm »
Проблемът при религиите е че са изопачени и има текстове, вкарани от сатанистите, иначе в писанията им има посочен път към духовно израстване. Изключвам еврейската религия, включваща Тората и Талмуда, прозоваващи към човеконенавист.
"Не буди спящия, преди да му е дошло времето. Напразно ще е..."Буда

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #19 -: Април 21, 2012, 20:26:22 pm »
Струва ми се, че всеки достатъчно вменяем може да отдели определено `изопачаване` и да разбира религиите според възможността, която дават за някакво духовно развитие.
Има хора, които по-трудно започват да вярват в определени неща, но с просвещаване и разбиране не мисля, че има опасност, да се окажат в един момент сатанисти, целящи изтребването на човешкия вид.
Така че, проблемът на религиите е в достатъчно основателните причини да се вярва в нещо. И когато не са помагали мирните методи се е стигало до по-крайни и унищожителни.
Но за това, не са виновни `създателите` на религии, и дори последвалите господстващи възполвали се от това за утвърждаване на властта си, а останалите хора- без значение вярващи или невярващи, подчинени или свободолюбиви.
И за да няма `щети` от приемане и вярване в изопачени неща, без (лесно) да достигаме до наистина автентичната сърцевина на Духовното е добре да ги разбираме правилно, а не безрезервно. След като ги разберем да ги използваме. А като ги използваме да сме доволни и животът ни да е по-добър и смислен.
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен jelio0o

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 14
  • ''Think'' (LEVEL UP)
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #20 -: Април 22, 2012, 11:00:45 am »
http://www.avvadon.org/html/modules/content/item.php?itemid=28

Един ден накарах баба ми да ми привиде ей тая статия в нея пише , че след потопа оцелелите атлантиди създават храмовете и религиите , за да си възвърнат отново контрола над планетата и новата цивилизация.
Не съм изчел темата понеже нямам вереме , но се надявам да съм помогнал с нещо. :)

В статията пише , че египтянските пирамиди Стоун Хендж и бермудския триъгълник (ако не се бъркам) са направени така , че могат та контролират планетата нещо като компютурно дъно с платки , поне аз така си го обяснявам..   :(
« Последна редакция: Април 22, 2012, 11:04:23 am от jelio0o »

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #21 -: Май 05, 2012, 18:36:21 pm »
Източници на бахайството и зороастризма
 
 
Zoroastrianism
 
В тази типично англо-ителектуална религия от  междувоенният период си личат следи от философският интелектуален нагон на втората половина на 19-ти век. Самото слънчево — звездно име явно идва от някой напушен автор като
Thomas Penson de Quincey (15 August 1785 – 8 December 1859). Който открил трудовете на Sir Thomas Browne (19 October 1605 – 19 October 1682). За сега не съм ровил за подробности, но намерих, че странното име Browne може да е само измислено от Уйлям Розети, така като добавя към името на един друг негов псевдоним в дума за цвят Black - Blake буква "е" накрая. Така е добавил и едно "е" кум фамилията Browne накрая, освен това Brown е фамилията на съпругата му. Въобрацаемият персонаж поет и езотерик има и доста подробни портрети заедно със съпругата си, което в миналото, преди 19-ти век е било рядкост, но явно е дело на двойката Уилям и Луси Розетти.
Името Томас е взето от де Куенси, но и следните лица имат принос до превръщането на леко откачената поезия и философия в истинска езическа религия на 20-ти век.
 
The Rev. Archibald Henry Sayce (25 September 1846 - 4 February 1933)
 
Ford Madox Brown (16 April 1821 – 6 October 1893)
 
Ford Madox Ford (17 December 1873 – 26 June 1939)
 
Бахайство
 
Също е дело на междувоенното развитие на философията в окултизъм, като клана Розети и тук имат основополагаща роля. Именно някой от техния кръг измисля пътешественика и даже преподавател в Кеймбридж на име Edward Granville Browne (1862 – 1926), а завистливи французи от теософското общество натрисат и превод на името на Joseph Arthur Comte de Gobineau (14 July 1816, Ville-d'Avray, Hauts-de-Seine – 13 October 1882, Turin). Към тази посредствена дружина е прибавен и прочутият ревизионист Thomas Kelly Cheyne (1841 – 1915). Интересна е и връзката на Чейни с някой си  Mr. Craven, на когото се изповядва в бахайство. Това е литературен персонаж от The Secret Garden is a novel by Frances Hodgson Burnett 1911.
« Последна редакция: Май 06, 2012, 00:06:01 am от Mirotvorec »
Soli Deo Gloria!

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #22 -: Май 08, 2012, 00:34:41 am »
Ще го напиша така, Зороастризма НЕ е достатъчно ... влиятелна и интересна като религия. Наблягам на "влиятелна" в съвремието. Дори и с конкретните ти асоциации за някакви "създатели", всеки може да види кога и защо е възникнала тази "религия"... Която за мен не е от конвенционалните, още повече претопена толкова лесно от исляма.
Като цяло, това си е езическа доктрина, а на съвременен език и "секта". Но само заради ... мижавите й 130 хиляди-190 хиляди последователи, аз не мога да я коментирам като сериозна или заплашваща, някакъв световен ред.

Винаги ми е било интересно, например, защо Християнството има повече привърженици- 2 Милиарда!!! от толкова по-благия Будизъм с 200-300 Милиона??? :unknown: :writer:


« Последна редакция: Май 08, 2012, 00:41:17 am от Princess_Deja »
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #23 -: Май 08, 2012, 00:43:34 am »
Ето защо http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%BD_%D0%BF%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%B4

Виж не съм много запозната за будистите, но не съм чувала за такива мероприятия от тяхна страна.

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #24 -: Май 08, 2012, 00:53:57 am »
Защо?

Би ли уточнила или доразвила, дори ползвайки "жокер" за исляма... където също са с доволно последователи от милиарди.

Нима в момента няма достатъчно като потенциал хора и в Китай и в Индия и в цяла Азия, които биха могли да "поправят тази несправедливост" само като ... изповядване дори и вяра. По мирен начин?
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен stoicho85

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #25 -: Май 08, 2012, 01:03:05 am »
И колко хора искат благия и мирен начин?
Или всичко живо е тръгнало да гони "американската мечта".

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #26 -: Май 08, 2012, 02:32:12 am »
Добре е да се види поне заглавието на темата, за да се пише. Аз, не че не свикнах вече въпреки темите със затворени очи да разпознавам кой е заинтригувания  или скучаещият потребител... решил да се изяви.

Но все пак, "американската мечта" няма нищо общо с религиите. В Америка както знаем (или някои ще научат) има повече от от приемливи религии, които по никакъв начин не са свързани, толкова с Духовното развитие, колкото с разсейване на скуката от ежедневието.

Така погледнато и разбирано, ако се опитваме да обвиним Американците за нещо, ще е малко неадекватно спрямо религиите, защото те конкретно при все голямото разнообразие от етноси и вярващи, успяват по много по- успешен начин да култивират цялата си схема, за да не се получават ексцесиии.

За разлика от милата ни Родина, където определени реакционисти замерват с камъни молещите се по джамиите,а пък крайно праведните християни дори успяват ... да ходят на литургии.

Сигурно има хора, които и да не искат "благият" начин, предпочитат да отидат в Тибет, но това по никакъв начин не установява и определя една Религия. (не намесвайте Американците, пробвайте с китайците, моля)...

Аз съм кръстена и съм християнка. Познавам Библията. Но не спазвам всички християнски ритуали. Дори като бях на 15 години и един поп ни освещаваше апартамента. На мен ми прилоша и си излязох. Той после ме кръстеше нещо и нареждаше по попски, сякаш бях обладана и го питах: Има ли проблем? Какво съм съгрешила? Какво да правя?;_ Нищо, още си малка.- Факт.

Но признавам, че от тогава имам Респект към Християнството :)
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #27 -: Май 08, 2012, 02:44:50 am »
Защо?
Би ли уточнила или доразвила, дори ползвайки "жокер" за исляма... където също са с доволно последователи от милиарди.
Нима в момента няма достатъчно като потенциал хора и в Китай и в Индия и в цяла Азия, които биха могли да "поправят тази несправедливост" само като ... изповядване дори и вяра. По мирен начин?
Какво защо? Не са ти ясни кръстоносните походи ли? Мюсюлманите са правили същите изцепки. Какво не е ясно?
Не ти разбирам нещо въпроса може би. :unknown:
За коя несправедливост говориш и какво искаш от Китай,Индия и Азия?

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #28 -: Май 08, 2012, 08:37:44 am »
Писала съм го и по друг повод и в друга тема, но по времето на кръстосните походи населението по света е било много по-малко.
Дори и световните войни да отразим, въпреки че не са били свързани толкова с религиозни причини, пак остава и говорим за влиянието и въздействието на религиите в съвременният свят, където отдавна няма откриватели дори, които да покръстват някакво езическо или туземско племе.
И така в този мирен и прекрасен свят без религиозни войни (дори "лошите" американци като джиткат нагоре-надолу по Ирак и Афганистан, не покръстват местното население) и с тази впечатляваща популация на Китай, Индия и въобще азиатците по света като култура, защо християнството и исляма остават водещи религии?
Същността на въпроса и темата е, защо въобще има религии?  И какво прави водещите религии толкова "привлекателни", за да са водещи и да имат толкова последователи. При все всичките им недостатъци в институциализирането им и историческото "бреме" и наследство, което носят.
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен stoicho85

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
Re: Кой и защо измисли религиите?
« Отговор #29 -: Май 08, 2012, 09:31:33 am »
Мда, за будистки походи и аз не съм чувал.Може би исляма и християнството са били малко по агресивни и са го налагали на "неверниците".
Чел съм за Дзен Будизма и чак нещо обезпокоително не съм чел.
А кои и как ги е измислил, си мисля че сами са се развили, просто хората търсят да вярват в нещо и да получават отговори за неща които не могат да си обяснят.Виждаме, че от както науката се е развила, влиянието на църквата отслабва (поне в християнския свят).

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27