Автор Тема: Еленко Ангелов - Лека нощ Нещастие - Част 3; Добро Утро Щастие - Част 1  (Прочетена 1045360 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен oknele

  • Moderator
  • Пишещ
  • *****
  • Публикации: 812
  • Всъщност
    • www.thespiritofoknele.org
http://www.vsekiden.com/?p=65543 - Трябва ли да бъде погребана косата на Левски?

Божидар Димитров: Това е абсурдно!

Яна Донева

Навръх годишнината от обесването на Апостола, психологът Еленко Ангелов повдигна чрез “Всеки ден” въпросът за косите на Васил Левски и това защо все още се съхраняват във Военно-историческия музей, а не са погребани, каквато е волята на Дякона. Ангелов се позовава на цитат от „Последните мигове и гробът на Васил Левски” от Николай Хайтов. В книгата, майката на Левски Гина Кунчева разказва следната история:

„Беше на Великата събота (19 април 1864 г.), когато синът ми Дякон Игнатий реши да се откаже от духовното си звание. Той ме повика в собата и ми каза:

- Мамо, мене ме призовава народният глас, отечество; затуй аз не мога вече да изпълнявам духовната си длъжност и сега се отказвам от нея…

Тогава си свали расото и калимавката, па взе ножицата и отряза косата си и ми рече:

- Мамо, вземи косата ми, та я скрий в съндъка си, защото аз се отделям от тебе, и когато чуеш, че съм загинал, да я извади ш, за да се опее и погребе вместо мене, защото може би ще остана неопят и непогребан.

“Днес в Националния военноисторически музей в София се съхранява дългата коса на Апостола на свободата. Прозорливостта му приживе е продиктувала желанието точно тази коса да бъде погребана и да му се знае гробът. Вместо това на лобното му място е издигнат обелиск и тялото му е в неизвестност”, каза Ангелов пред “Всеки ден”. Той допълни, че е от хората, които се наемат да уведомят обществеността за желанието на Левски и да се направи така, че да се погребе косата му и да се знае гробът му, и на него по-скоро да се правят тържества и поклон, а не на лобното му място около обелиск с масонска символика.

Потърсихме за коментар директора на Военно-историческия музей. Соня Пенкова е временно изпълняваща длъжността, но обясни, че това, което Ангелов иска не може да се случи нито като законодателна процедура, нито като културен факт. “В крайна сметка именно племеница на Левски е продала косата му през 1940–та година на Етнографския музей, от където пък през 1942-ра идва при нас. Защо го е направила, ако е била осведомена за волята му?”, логично попита тя и обясни, че знае за книгата на Хайтов, защото тя е писана въз основа на архивите, които се съхраняват в музея. “С цялото ми уважение към писателя трябва да призная, че документите не бяха правилно интерпретирани”, обобщи тя и категорично заяви, че казусът с косите на Левски не може да бъде лично решение, защото те са част от белезите на българската история и няма причина да ги погребваме.

Историкът и министър на българите в чужбина Божидар Димитров пък бе още по-краен. “Това е пълен абсурд! Не съм виждал такъв исторически документ, който да доказва това изрично желание на Апостола. Намерете ми такъв и тогава ще говорим пак за погребване на косите му, но за мен самата идея е налудничава”, отсече той пред “Всеки ден”.

петък, 19 февруари 2010

http://www.vsekiden.com/?p=65543 - тук може да коментирате, чете се от много хора...
http://www.thespiritofoknele.org/ Всъщност единственият истински закон е този, който води към моята

Неактивен oknele

  • Moderator
  • Пишещ
  • *****
  • Публикации: 812
  • Всъщност
    • www.thespiritofoknele.org
Точно сега чух следното от канал 1 в прякото предаване от паметника обелиск в София:

- Не всеки може да умре така красиво като Левски...!!!!!!!!!

Тези думи ученикът Радев четеше "ученическо есе" и това бяха последните му думи -  е инициативата на кмета Фъндъкова за първи път да има реч на ученик. Ок! Но тези зубарски думи на изтръпналото от притеснение хлапе ме взривиха - да умре красиво..?!

А не можа ли кмета да се сети и за друга промяна в протокола - най-после да се спре кощунството от години да се "обират" цветята и венците поставени от обикновени българи през деня, за да се почисти паметника от тях за да може политиците да си поставят техните букети(сега основно ГЕРБери) и да ги щракнат за медиите...
« Последна редакция: Февруари 19, 2010, 19:00:35 pm от oknele »
http://www.thespiritofoknele.org/ Всъщност единственият истински закон е този, който води към моята

Неактивен oknele

  • Moderator
  • Пишещ
  • *****
  • Публикации: 812
  • Всъщност
    • www.thespiritofoknele.org
Масонски е само паметника...
http://www.thespiritofoknele.org/ Всъщност единственият истински закон е този, който води към моята


Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 729
Масонски е само паметника...

А защо Еленко са го наричали дякон?
Можеш ли думата дякон да я разгледаш от окултна гледна точка - не от религиозна ?

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 729

 Ако обелискът на Левски с кръг около себе си е само един паметник - то к'во тогава е този в Рим?

Или Левски просто не е могъл да изпълни мисията си - Също като Христос ! 

Неактивен oknele

  • Moderator
  • Пишещ
  • *****
  • Публикации: 812
  • Всъщност
    • www.thespiritofoknele.org
Zetka наистина "припадам" от постовете и въпросите ти(на челна стойка ли ги измисляш - извини ме, но честно).Ок! Ето първо църковната гледна точка:

По отношение на нравствените качества на дякона и неговата съпруга, в първото послание до Тимотея е казано: "Дяконите също трябва да бъдат почтени, недвуезични, да не са пристрастени към вино, нито алчни за гнусна печалба, да пазят тайнството на вярата с чиста съвест. И те трябва първом да бъдат изпитвани, та после, ако са безпорочни, да стават дякони. (1 Тим. 3: 8-13)

Първоначално длъжността на дякона е била организационно-стопанска - състояла се е в грижа за издръжката на бедни и болни.

А ето и окултната(таен, малко известен) ми гледна точка - малко хора и днес знаят първия вариант на Христо Ботев:
  
ДЯКОН ВАСИЛ ЛЕВСКИ


[Първи вариант на стихотворението "ДЯКОН ВАСИЛ ЛЕВСКИ/Обесването на Васил Левски"]

О, Майко моя, родино света!
Защо тъй горко, тъй скробно плачеш?
Гарване и ти, птицо проклета,
над чий там гроб тъй грозно грачеш?
О, зная, зная, ти плачеш, майко,
затуй, че ти си черна робиня;
затуй, че твоят свещен глас, майко,
е глас без помощ, глас вов пустиня!

Плачи! Там близо до град София
вида аз стърчи черно бесило.
И твоят един син, Българио,
виси на него... Със страшна сила.

Зимата пее свойта зла песен.
Вихрове гонят тръни в полето
и студ, и мраз - плач безнадежден!
Навяват на теб, теб на сърцето!

Гарванът грачи грозно, зловещо,
псета и вълци вият в мъглата;
старци са богу молат горещо,
жените плачат, пищат децата!

Умря той вече! Юнашка сила
твойте тиране скриха в земята!
О, майко моя, родино мила,
плачи за него, кълни съдбата!
« Последна редакция: Февруари 19, 2010, 22:05:10 pm от oknele »
http://www.thespiritofoknele.org/ Всъщност единственият истински закон е този, който води към моята

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 729
Аз също припадам от отговорите ти  :)!

Попитах те какво разбираш под понятието "дякон", а ти ми отговаряш със  стихотворение на Ботев, религиозно обяснение за нравственните качества на дякона - но не и окултни, или както винаги ще ми пусниш някой холивудски рептилски екшън, но никога няма да дадеш смислено обяснение върху това, което пишеш.

П.П. Ставаш за месия на  тинейджери и за пастир на овце .... ;D
« Последна редакция: Февруари 19, 2010, 22:59:52 pm от Z-931 »

Неактивен oknele

  • Moderator
  • Пишещ
  • *****
  • Публикации: 812
  • Всъщност
    • www.thespiritofoknele.org
sidewinder да подобно на Лондонското сити и Ватикана третият град-държава с масонски обелиск, създаден през 1982 г. е Колумбия дистрикт. Разполага се на площ от 16 кв. км. в сърцето на Вашингтон. Има собствен флаг и конституция... Това е скритата Империя с три главни града.
« Последна редакция: Февруари 19, 2010, 22:39:23 pm от oknele »
http://www.thespiritofoknele.org/ Всъщност единственият истински закон е този, който води към моята

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Дяконе????

Гледам днес отново пред паметника ти се нареди куцо и сакато, за да почете обесването ти. Всеки облякъл годишната прехрана на пенсионер във вид на марков кюстюм - с маркови часовник, портфейл, с парите от които цяла година едно село ще си плаща тока. Всеки, докаран със скъпа кола – за да не изтрие подметки докато стигне до бесилото ти.

И какво от това?

Денят на твоята Голгота е ден за прочистване на съвестта на всеки един от тях.

Гледам, в кабинетите на управниците – над главата на всеки един от тях – виси портрета ти.

И какво?

Намират ли поне миг време, за да погледнат към теб и да се засрамят от делата си, от самите себе си?

Гледаш и ти отгоре, че сме свободни, живеем в държава, наречена България, наричаме се българи...

И?

Свободни ли сме? Това ли е Републиката, за която положи кости в годините на младостта си?

Народът отново е угнетен – от десетилетия, но от свои, или доведени от свои от вън.

Народът отново е лъган, гладува, не намира даже най-черна работа за прехрана и покрив. В твоята мечта - свободна България – българи ровят в боклука, колят се със замаяни от пиене и мизерия глави, стрелят и взривяват.

Това ли бе свободата, за която чакахме 5 века?

Свобода, за да затриват държавата политически измекяри на чуждоземни интереси?

Свобода, за да ходят децата ни немили недраги зад граница, да аргатуват – оставили род и родина. Със сираците ни се гаврят и ги насилват. Други – пият и се дрогират, за да отдадат случайни ласки на всеки срещнат – за пари, или забрава.

Това ли бе твоята мечта за свобода - да растат децата ни насилвани от люлката, хвърляни с пъпната връв в боклука? Да мрат тихо и най-после – спокойно.

Тази свобода ли мечтаеше ти за децата ни - свобода, да продават любов, вместо да получават обич и закрила?

Утре тези наши деца ще поемат държавата – с изпепелени души и студени сърца. Без памет, без мечти – почти като извънземни...

Ножът е опрял до кокъла.

Езикът български отстъпва на друг – чуждоземен. Даже думите български записват днес с чужди букви.

Никой не расте с мечта за силна България. Такава мечта няма.

Никой не идва на власт, за да работи за това. Властта вече се измерва с броя раздадени кебапчета на глава избирател. Или се осигурява с броя раздадени куфарчета с откраднати пари.

Къде ти е държавата в тази свобода, Дяконе?

Къде ти е свободата в България, за която мечтаеше и умря?

Днес се броят на пръсти тези, които знаят за тебе и подвига ти да събудиш българския дух. Стават все по-малко с времето. Не след дълго – ще изчезнат ненужни и неразбрани.

Не зная докога ще държат портретите ти в кабинетите на властта. След време ще ги свалят, за да ремонтират празните си от мечти дела.

Не зная и докога ще се редят всяка година на паметника ти властниците, за да отбелязват самотната ти смърт с надути и лъснали лица и портфейли. Няма да мине много – и това ще спре.

Учехме, че си положил живот и мечти на олтара на майка България. Един поп свали и изхвърли паметната ти плоча от църквата „Света Петка Самарджийска”, защото  според разбиранията му – ти не си бил Апостол, а престъпник!

Днес ти си две дати от календара – тази на рождението и другата на обесването, а делото ти и саможертвата почти липсват в учебниците по история на децата ни.

Много се мълчи вече в тази държава – много и дълбокомислено. А това е твоята мечтана и свободна република!

Църквата ни загърби народа с тегобите му и удря китката за благословия само в челата на политици и в присъствие на телевизионни камери. За митрополитите – службата господна е земи, имоти, пътувания, и пари в банкови сметка – много пари, в България и още повече - в чужбина. Даже Патриарх Евтимий са забравили днешните слуги на Господа – не искат и да си спомнят как той пое и ръководи няколкомесечната защита на Търново, когато друговерци чалмалии бяха тръгнали да го превземат с щурм!

Много вода изтече от мига, в който ти наденаха примката – помниш ли, наоколо нямаше българи, с трън да завъртиш? Умря самотен на бесилото, така, както и живя самотен и скита по друмищата - в самота.

Струваше ли си? Това ли бе цената на свободата да я има твоята република? Плати я лично ти и още десетки, забравени от българчетата родолюбци. Даже за Батак се намериха чуждоземни пришълци, които повтарят, че не е имало клане и реки от кръв и посичане!

Готов бе, Дяконе, след като върнеш свободата българска, да тръгнеш да освобождаваш други народи. Днес потомците ти не освобождават, а служат за пушечно месо в чужди войни, на още по-чужди държави. Такава е цената днес на свободата, за която мечта.

Днес нямаме нужда от поробители – осигурили са ни ги, докъдето ти око види: едните ги избираме, да ни грабят и мачкат в родината, а другите – да ни прочистват територията от болници, училища, да затварят поминък и да отварят бази на чужди войски. Тези дни научавам и че преговаряли да приемат ядрени отпадъци, които за другите народи били вредни.

И в Балкана не може да излезе човек днес, чета да поведе – изсякоха горите, изнесоха ги, за да си напълнят джобовете.

Дали виждаш отгоре тегобите български? Дали чуваш воплите на страдалеца народ? Тук никой не се интересува от неговите тегоби, мизерия и глад – духовен или физически. Никого не интересуват тук тези мъки – според правилата европейски – ние сме свободни и демократични. А владетелите са ни чак в Брюксел и Вашингтон.

Някога ти написа „Народе????

Днес аз ти отвръщам с: „Дяконе????

http://www.lubamanolova.info/komentari/2010/1431-dyakone

Неактивен sedere

  • (sedere)
  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 606

Аз също припадам от отговорите ти  :)!

Попитах те какво разбираш под понятието "дякон", а ти ми отговаряш със стихотворение на Ботев, или както винаги ще ми пусниш някой холивудски рептилски екшън, но никога нямаш смислено обяснение върху това, което пишеш.

П.П. Ставаш за месия на  тинейджери и за пастир на овце .... ;D


Еми и той ти отговаря под какво разбира понятието "дякон" ти вече си изгради смислено обяснение както искаш. Българите са свикнали да им се поставя всичко на тепсия сдъвкано и обработено без да си напрегнат собствените си сили сами да си го направят това. И на всичкото отгоре се правят на професори и критикуват тези, които се опитват малко или много да им подскажат. >:(  Повечето искат само да ядът без да се потрудят да си приготвят сами яденето от продуктите, които им се дават.
Преодолей робското подчинение и живей изцяло в настоящето.

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 729
Цитат на: sedere
Еми и той ти отговаря под какво разбира понятието "дякон" ти вече си изгради смислено обяснение както искаш. Българите са свикнали да им се поставя всичко на тепсия сдъвкано и обработено без да си напрегнат собствените си сили сами да си го направят това. И на всичкото отгоре се правят на професори и критикуват тези, които се опитват малко или много да им подскажат.   Повечето искат само да ядът без да се потрудят да си приготвят сами яденето от продуктите, които им се дават.

Ти sedere, къде видя, че той ми е отговорил какво разбира под понятието "дякон" ?
 Исках неговият отговор, а не на  (1 Тим. 3: 8-13) ...или и ти повтаряш, като папагал каквото ти се напише?

Цитат на: sedere
Повечето искат само да ядът без да се потрудят да си приготвят сами яденето от продуктите, които им се дават.

A ти осъзнаваш ли изобщо какви продукти ти поднасят тези, които ти  подготвят консумацията им?







« Последна редакция: Февруари 19, 2010, 23:34:11 pm от Z-931 »

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 834
insomnia1304, много добре е описано. Почти като манифест.

Истината е, че на българина много му объркаха ценностите. Накараха го да намира смисъл в живота като иска да има, да получава, но да не прави нищо за това.

Някъде бях чел един банкерски девиз - "Вие живейте, останалото оставете на нас."

Неактивен sedere

  • (sedere)
  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 606
Цитат
A ти осъзнаваш ли изобщо какви продукти ти поднасят тези, които ти  подготвят консумацията им?

Да! И си ги избирам кои стават и кои не според моята гледна точка. В случая Еленко припокрива моята почти едно към едно. Може и да е заради това, че и двамата сме една съща зодия.
Преодолей робското подчинение и живей изцяло в настоящето.

Неактивен oknele

  • Moderator
  • Пишещ
  • *****
  • Публикации: 812
  • Всъщност
    • www.thespiritofoknele.org
На тази дата 20 февруари през 1962 г. — Джон Глен става първият американец, ОФИЦИАЛНО излетял в Космоса. Честито на САЩ и на напълно частната НАСА! Честито и на Американския дух!

Честит рожден ден и на сладура Риана от Барбадоса и скорошно напускане и независимост от лейбъла на "най-богатия рапър" както го обявява Мтv, Джей зи "рокафелЪ"!
« Последна редакция: Февруари 20, 2010, 10:55:33 am от oknele »
http://www.thespiritofoknele.org/ Всъщност единственият истински закон е този, който води към моята

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27