Автор Тема: Евангелие на св. Тома  (Прочетена 9505 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

firma

  • Гост
Евангелие на св. Тома
« -: Януари 05, 2006, 09:10:46 am »
                               Евангелие на св. Тома
     Предговор:

     Евангелието на Тома е открито през 1945 г. в Nag Hammadi - Египет. Оригиналът се пази в Етиопската национална библиотека. Текстът е написан на коптски, езикът на който са говорили апостолите. Има спорове дали е от II век. Някои учени го отнасят дори като първи  текст на Исус, предхождащ евангелията. Изследователите са уверени, че оригиналният текст, от който е копието, датира от 60-70 г. от н.е. и е  открит гръцки превод. Настоящият превод се основава на сравнение между три английски превода – на Blatz, Layton и Doresse, както и коментарите към гръцкото копие.

Исус каза, “ Ти виждаш сламката в окото на брат си, а не виждаш гредата в собственото си око. Когато извадиш гредата от окото си, тогава ще можеш да видиш ясно и да извадиш сламката от братовото око.”
Исус каза: Където има трима Богове, те са Богове. Където има двама или дори един - аз живея в него. Повдигни камъка и ще ме намериш, разцепи дървото и дори там ще ме откриеш.

Исус каза,” Ако слепецът води друг слепец, и двамата ще паднат в дупката.”

Какво мислите за това евангелие, църквата не го прие. Но е интересно ;)

http://www.bulgarianauthors.org/members/kostadin_boyanov/St.Thomas.html

Пролог - Това са тайни думи, които живият Исус говори и юдеят Тома Близнак написа.
« Последна редакция: Януари 05, 2006, 20:06:25 pm от Horus »

Oberon

  • Гост
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #1 -: Януари 05, 2006, 10:12:50 am »
Мдам, интересно.
И аз съм чувал за това Евангелие, ама не знам нищо за него. Чел ли си "Кумранските свитъци" ?

firma

  • Гост
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #2 -: Януари 05, 2006, 10:18:26 am »
Oberon,не съм чел "Кумранските свитъци",имам превода на евангелието на св.Тома от Костадин Боянов,мой прятел.Превода е негов и е заедно със старогръцкият ръкопис.
Исус каза: Жътвата е наистина изобилна, а работниците са малко. Молете се на Господа да изпрати работници за жътвата.
Това е свързано с периода след 2012г. >:(

Oberon

  • Гост
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #3 -: Януари 05, 2006, 10:27:08 am »
Не можеш да си сигурен какво е имал предвид Иисус:)

firma

  • Гост
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #4 -: Януари 05, 2006, 10:31:32 am »
Дано да бъркам,само може да догатваме за Божественият план. :-X

Heinie

  • Гост
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #5 -: Януари 05, 2006, 10:32:17 am »
Това Евангелие е според мен недолюбвано от Църквата, защото думите на Иисус говори бая в прав текст...

Heinie

  • Гост
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #6 -: Януари 05, 2006, 11:15:00 am »
7 [7].Исус каза: “Благословен е лъва, който изяжда човек, защото лъва става човек. Но проклет да е човекът, когото лъва изяжда, защото човека става лъв!”

(11) Исус каза: “Това небе ще премине, и онова над него ще премине. И мъртвите не ще са живи, и живите не ще погинат. В дните, когато вие се храните с мъртво, вие го правите живо. Но когато станете в Светлина, какво ще правите? В денят, когато станете едно, ще станете двама /двойнствени!/ И като станете двама, какво ще правите?”

15 [14]. Исус им каза: “Когато постите, вие си причинявате грях; когато се молите, вие ще бъдете порицани; когато давате милостини ще нараните вътрешните си духове! Но когато влизате във всяка земя  и пътувате из всяка страна, където сте приети, яжте каквото ви дават. Лекувайте тези измежду тях, които са болни. Понеже нищо, което влиза във устата, няма да ви опетни, а каквото излиза от устата ви, то е, което би ви опозорило!”

(19) Исус каза: Благословен оня, който съществува преди да е станал жив. Ако ми станете ученици и слушате думите ми, тези камъни ще ви слугуват. За вас има пет дървета в Рая, които не се променят, дори зиме или лете, и листата им не падат. Който ги опознае, няма да вкуси смърт.

(29) Исус каза: Удивително е, ако за духа е дошла плътта. Но ако духа е дошъл заради тялото е чудо на чудесата. Чудя се, как такова голямо богатство си е направило дом в такава бедност.

(51) Учениците го попитаха: В кой ден покоят на мъртвите ще отмине и в кой ден ще настъпи новия свят? Той им каза: Тази хармония , която очаквате, вече е дошла, но не я разпознавате.

(66) Исус каза, ”Покажете ми камъка, който зидарите отхвърлиха: той е крайъгълния камък.” (!!!)

(71) Аз така ще унищожа тази къща, че никой да не може да я построи отново.

88 [84]. Исус каза: “Сега, когато се виждате какви сте, радвате се. Но когато видите образите си, били преди вас, нито смъртни, нито видими, как ще го понесете ?“

(87) Исус каза: Злочесто е тялото (човека – бел. пр.), което зависи от тяло. И нещастна е душата, която зависи от тези двете.
« Последна редакция: Януари 05, 2006, 20:15:11 pm от Horus »

Oberon

  • Гост
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #7 -: Януари 05, 2006, 12:18:01 pm »
Сега разбирам защо не е канонизирано :)))
Тежки думи...и много верни:)

firma

  • Гост
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #8 -: Януари 05, 2006, 13:43:13 pm »
Истината боли :D

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #9 -: Януари 05, 2006, 13:57:18 pm »
"19)Исус каза: Благословен оня, който съществува преди да е станал жив."
Какво трябва да означава това ?
Не мисли като човек!-Крион

Oberon

  • Гост
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #10 -: Януари 05, 2006, 14:13:39 pm »
Навежда ме на няколко мисли:

1. Ако е бил жив преди да се роди...хм, може би говори за прераждане?
2. Може би има предвид аватарите на Душата:)?

Идеи много, коя е истинската обаче?

firma

  • Гост
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #11 -: Януари 05, 2006, 14:38:18 pm »
"19)Исус каза: Благословен оня, който съществува преди да е станал жив."
Какво трябва да означава това ?
Ами ако се замислим ВСИЧКИ ЗАЕДНО как се е "родил" БОГ.Как се е създал.........от какво се е създал Бог,аз не мога да отговоря,само догатки,не мога да си го побера в мислите.Преди колко милиарда се е създал Бог......

Oberon

  • Гост
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #12 -: Януари 05, 2006, 14:47:51 pm »
Някои хора ще те обвинят, че мислиш много научно:)
Тук има роля Вярата:) Ако не повярваш, няма как да си обясниш. Обяснението е ясно като бял ден - Бог се е самосъздал. Ако повярваш на това, нямаш грижа:) Той е бил, е, и ще бъде. Кога е станало това няма значение според мен, не ти носи никва полза. 1000 трактата да изчетеш, няма да разбереш:)))
Вярвай момче :)

Вярвам в много неща, а много искам да си обясня ама не мога:) А и Вяра нямам достатъчно в Бог...

firma

  • Гост
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #13 -: Януари 05, 2006, 14:53:06 pm »
Аз съм инженер и нормално да мисля научно,както и да вярвам в Бога.Но търся отговори.
Както казва Исус,ще дойде време,а това време е скоро,когато няма да се говори с притчи,всичко ще се казва направо.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Евангелие на св. Тома
« Отговор #14 -: Януари 05, 2006, 15:38:11 pm »
"19)Исус каза: Благословен оня, който съществува преди да е станал жив."
Какво трябва да означава това ?
Ами ако се замислим ВСИЧКИ ЗАЕДНО как се е "родил" БОГ.Как се е създал.........от какво се е създал Бог,аз не мога да отговоря,само догатки,не мога да си го побера в мислите.Преди колко милиарда се е създал Бог......
Значи това е благословия към Създателя ? Аз пък мислех, че има предвид човешката раса или поне някои, чиято истинска същност е...ангелска, духовна. Например такива като нас  :D
Не мисли като човек!-Крион

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27