Автор Тема: "Свободният избор" - съществува ли такъв?  (Прочетена 58508 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #75 -: Октомври 27, 2010, 14:11:06 pm »
На духа. Другото са само обвивки около духа. Животното в нас не е нищо повече от зависимостите, предразположенията и навиците, които сме си изградили. Те ни заслепяват, объркват и предопределят избора ни само докато ги смятаме за част от нас. Разбира се дори и да сме ги различили като нещо външно и ненужно, духът трябва да притежава достатъчно силна воля за да остане независим от тях. За щастие силата на волята и способността за различаване се тренират.
       Много  съдържателен  пост,  но  не  съм  съгласен!  Говорим  за  свободната  воля  на  душата.  Материалното  ни  тяло  няма  воля,  то  има  желания  (някои  ги  отъждествяват  с  Егото).  Душата  ни  се  състои  от:  
        1 - Съзнание
             а - Активно  съзнание!  Съзнанието  отговарящо  за  адаптацията  ни  към  реалноста,  за  превръщането  на  знанията  ни  в  опитност,  тоест  това  е  съзнанието  ни  за  тази  инкарнация!  
             б - Пасивното  ни  съзнание  (подсъзнанието) е  същинското  съзнание - съзнанието  на  нашата  индивидуалност  в  центъра  на  което  се  намира  монадата!  Монадата  е  неделима,  това  трябва  да  имат  предвид  привържениците  на  теорията  за  множественото  едновременно  инкарниране!  
        2 - Интелект,  това  е  моста  свързващ  двете  съзнания  и  колко  по-широк  е  този  мост  толкова  по-голям  е  масива  информация  който  се  обменя  между  днете  съзнания!  При  малките  деца  потока  информация  тече  от  подсъзнанието  към  активното съзнание  (затова  те  си  спомнят  миналите  инкарнации)  този  поток  обръща  своята  посока  към  6-7годишна  възраст  и  след  тази  възраст  информацията  постъпваща  от  вън  задръства  изцяло  моста  и  ние  губим  възможноста  да  контактуваме  с  миналото  си.  Можем  да  възтановим  частично  това  чрез  медитация  (немислене  тишина  в  ума)  При  100%  отворен  интелект  двете  съзнания  се  обединяват  в  едно,  какво  следва  от  това  не  знам,  сега  ние  използваме  7-8%  от  капацитета  на  интелекта  си.
        3 - Индивидуалност!  Всяка  една  информация,  достатъчна  като  концентрация  и  количество  се  закрепва  на  определено  масто  в  информационното  поле.  Тази  точка  създава  относителна  индивидуалност  на  инфо- масива,  този  точка  е  монадата!  Всяка  монада  привлича  към  себе  си  информацията  която  няма  нужното  количество  и  концентрация  към  себе  си,  така  тя  достига  нужното  количество  и  концентрация  за  ва  започни  завихрянето  и  в  последствие  отделянето  от  цялото.  
        4 - Духът  това  е  енергията  на  полето!  Божията  искрица  в  нас!  Коквото  и  да  решим  да  правим  трябва  ни  дух!
        Да,  свободата  да  се  вземат  решения  е  право  на  душата,  но  дали  те  ще  се  превърнат  в  реалност  (опитност)  зависи  дали  тази  душа  има  дух  (енергия)  да  ги  осъществи!!!!        
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #76 -: Октомври 27, 2010, 16:02:03 pm »
Духът всезнаещ ли се ражда или като бял лист? Тук на земята той се себеопознава в материята, т.е.при тежки условия, изпитва чрез душата какво е чувството, отговарящо на даденото познание, което има, и за да може да се докара до тази опитност използва амнезията. Но се предполага, че иначе /когато вече не е в материята/е 100% себеосъзнат. Какво става, когато духът понатрупа опит: във всеки следващ живот се събужда все по - рано и все по - лесно? Или изобщо няма вече амнезия?/има такива хора/.
Всъщност ако се придържаме към това разделение на дух, душа и тяло, може би няма да стигнем до никъде. В човека съществува една вечна, неизменна, безкрайна, всесъдържаща и несътворена основа. Много наричат тази основа дух, а и аз самия съм използвал думата „дух“ в този смисъл. Но не и в предходния си пост. Това е божествения потенциал в човека. Човекът обаче на притежава необходимите качества да осъзнае и проявява този потенциал в живота си. Значи тази основа е безсъзнателна и не може да бъде осъзната, докато не се прояви във форма, т.е. докато отделни аспекти от нея не бъдат приложени в живота ни. Това, което се развива е човешката индивидуалност. Тя трупа опитности, тя взема решения (т.е. волята е неин атрибут). Тя е фокусът посредством който божественото в основата й се проявява и реализира. Някои автори наричат индивидуалността душа, други – дух, трети – висш аз, четвърти – духовна душа, пети – висша триада (атма-будхи-манас), шести – руах (също донякъде и нешама), седми – дживатман... Термините са доста пообъркани и едни и същи термини често се използват с различни значения. Например джива, което се превежда често като душа всъщност представлява потъналото в илюзии и отъждествяващото се с тялото и егоистичните си мисли и емоции нисше аз. Нефеш също се превежда като душа, но това е жизнения принцип, праната, оживотворяваща живите същества. Затова че, когато се използват термините, е добре да се знае, какво точно се разбира под тях.

Да се върнем на индивидуалността. Тя е която реално се развива и която избира. Ти си индивидуалността си. Можеш да си мислиш, че си еди кой си, роден еди кога си, работещ еди какво си, но това е просто заблуда, една роля в която дотолкова си затънал, че не виждаш действителността. Съзнанието ти просто е покрито със множество наслоения, пречещи ти да видиш реалността. Но избора си го имаш. Под наслоенията ти си си пак същата индивидуалност, която си бил и преди да се въплътиш. Това, че си се въплътил не пречи на избора ти, но неразличаването на истинското от илюзорното може да те подтикне към погрешни решения. Илюзия е всичко, което те привързва към материалния свят. Не че последният не е важен, но привързаността ни към него е погрешна. В него трупаме опитност, изграждаме индивидуалността си развивайки (или по-точно разкривайки) духовните си качества – умствени, волеви и свързани с духовните чувства.

Та на въпроса „кой избира?“ отговорът е: ти. Ти си си ти, независимо дали си въплътен или не, независимо дали се заблуждаваш или не. Искаш да отидеш на излет сред природата – изборът си е твой. Искаш да се напиеш – изборът пак е твой. Да, желанието ти в последния случай ще е предизвикано от заблуда, на която може би нямаш волеви сили да противоустоиш, но изборът си е твой. Личността, низшето аз, е просто един пласт от наслоения, предразсъдъци, навици, автоматични модели на мислене и реакция, които сме изградили около себе си. В тях няма воля. Волята е единствено в индивидуалността. Тя може да се пусне по течението на зависимостите или да прояви волята си в друга посока. Тези модели са силни, защото са повтаряни многократно, защото са допускани многократно. Различаващата способност не е била достатъчно развита за да различи илюзорността и незначителността им. Те са изглеждали истински и съществени, а удовлетворяването им ги е усилвало, превръщайки ги в зависимост. Превърналите се в зависимости автоматични реакции и предразположения всъщност затъмняват волята. Когато алкохоликът удовлетворява желанието си за алкохол, това не е израз на волята, въпреки че той се самозаблуждава, че е така. Това е течението на реката по която се е пуснал, защото няма сили да плува в обратна посока. Проява на избор би бил всеки опит за промяна, дори и на пръв поглед неуспешен, защото той ще заздрави волята.

Значи, избираме ние. Но за да избираме, трябва да знаем. Изборът ни е свободен дотолкова, доколкото знаем какво избираме и какви ще са последствията от него. Ако не знаем поне в една разумна степен до какво ще доведе изборът ни, той не е свободен, а ние като извършители е добре да помислим дали не проявяваме безотговорност. Сама по себе си волята е колкото необходима, толкова и недостатъчна. Воля може да бъде проявена във всеки един момент, но е трудно да различиш действителните си стремежи от желанията диктувани от астрала, които я симулират и създават чувството, че са наши. Все пак не е трудно при достатъчно искреност към себе си, да се различат желанията от чието удовлетворяване сме зависими и които в действителност диктуват избора ни, и това, което наистина избираме свободно.

Ние избираме. Дали се отъждествяваме с индивидуалността или с низшия аз е без значение. Волята е една и съща. Вярно, че индивидуалността не се инкарнира изцяло, с всичките си качества и знания в отделната личност, както и не я застига цялата натрупана карма, но волята си е една и съща. Просто човек със съзнание потопено в материята не осъзнава в действителност кой е, но волята е независима от тези неща. По подобен начин и човекът в амнезия проявява все същата воля и преди и по време на амнезията. Незнанието му не променя този факт.

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #77 -: Октомври 28, 2010, 11:49:49 am »
От това, че [i]"индивидуалността не се инкарнира изцяло"[/i]следва, че индивидуалността прилага предварителен контрол върху човека - т.е. настройва му "параметрите". Това е някакъв вид определеност, самоограничение.
Ирис, казваш: "стремежи и желания, диктувани от Астрала"...т.е. "от дома?" или имаш предвид ниски влияния от егрегори и нееволюирали духове?
"...човек със съзнание потопено в материята не осъзнава в действителност кой е, но волята е независима от тези неща. По подобен начин и човекът в амнезия проявява все същата воля и преди и по време на амнезията. Незнанието му не променя този факт." ето с това ми е трудно да се съглася, по една проста причина: как, воден от какви мотиви човек взима едни или други решения?/т.е. упражнява волята си/ Ами, воден от отговора, който е в състояние да си даде на въпроса "Кой съм аз?"/след щателна редукция, в крайна сметка всички дилеми се свеждат до този прост въпрос!/
« Последна редакция: Октомври 28, 2010, 11:59:47 am от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #78 -: Октомври 28, 2010, 16:16:09 pm »
От това, че [i]"индивидуалността не се инкарнира изцяло"[/i]следва, че индивидуалността прилага предварителен контрол върху човека - т.е. настройва му "параметрите". Това е някакъв вид определеност, самоограничение.
Ами да, някакво ограничение е, но физическото тяло тъй или иначе не е в състояние да понесе едно пълно инкарниране. Сега доколко висшия аз (индивидуалността) сама си определя точна какви качества подлежат на развитие и каква карма е най-целесъобразно да се отработи е спорен въпрос, а и зависи от нивото му на развитие. В повечето случаи индивидуалността не е достатъчно осъзната за да направи този избор сама.

Ирис, казваш: "стремежи и желания, диктувани от Астрала"...т.е. "от дома?" или имаш предвид ниски влияния от егрегори и нееволюирали духове?
Второто. Астрален свят = свят на личностните емоции и желания. Егрегорите и нееволюиралите духове само провокирати и подсилват тези зависимости и предразположения в човека, но не ги пораждат.

"...човек със съзнание потопено в материята не осъзнава в действителност кой е, но волята е независима от тези неща. По подобен начин и човекът в амнезия проявява все същата воля и преди и по време на амнезията. Незнанието му не променя този факт." ето с това ми е трудно да се съглася, по една проста причина: как, воден от какви мотиви човек взима едни или други решения?/т.е. упражнява волята си/ Ами, воден от отговора, който е в състояние да си даде на въпроса "Кой съм аз?"/след щателна редукция, в крайна сметка всички дилеми се свеждат до този прост въпрос!/
Тук нещата са по-сложни. Аз самия не съм си ги изяснил докрай за да мога да бъда категоричен. Волята обикновено са разбира като способността да избираш. Но мисля, че е по точно тя да се ограничи със способността, със силата да се придържаш към и дори да реализираш избора си. Някой иска да откаже цигарите – това е избор, но за воля може да се говори когато бъдат положени реални усилия за осъществяването му. Волята е сила. Изборът може да се влияе от много неща – като предчувствие, разсъждения, емоции, чувства, светоглед, дори и примерно бодрост или преумора на тялото. Значи в примера, който дадох и който цитираш, волята си мисля, че си е същата. Но това не означава, че изборът ще е същия, защото много от другите фактори, които могат да окажат влияние върху избора са променени.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #79 -: Октомври 28, 2010, 17:34:50 pm »
      Волята  е  продукт  на  Духът.  Колкото  по-силен  е  духът  (енергията),  толкова  е  по-силна  волята.  Следователно  волята  е  онази  сила  на  Духа,  която  помага  душата  да  осъществи  избора  си!   
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #80 -: Октомври 29, 2010, 08:15:50 am »
Добре де, в крайна сметка духът ли еволюира или душата? Ако волята е продукт на духът, то значи еволюира именно той, а не душата...
Тогава какво става с душата след смъртта? Умира и тя ли, или продължава да води самостоятелен живот в Астрала? Един дух много души ли има или една, чрез която всеки път все по - осъзнато се проявява?
Тъкмо мислех, че ми е станало ясно и пак всичко ми се завъртя пред погледа. :-X
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #81 -: Октомври 29, 2010, 10:30:38 am »
Развива се индивидуалността. Някои я отъждествяват с духа, други с душата, затова не мога да ти отговоря, кое от двете се развива. Зависи какво разбираш под дух и какво под душа. Индивидуалността е висшия аз, духовната триада (атма-будхи-манас). Темата си е наистина сложна. Доста по-сложна отколкото се предполага. Обикновеното аналитично мислене изкривява нещата, защото и трите (атма, будхи и манас) са над неговото равнище и то не може да ги отрази изцяло. Волята е атма. Тук имам предвид духовната, тласкаща човек към развитие воля, а не личностните желания. Желанията обикновено са свързани не с духовното развитие, а с удовлетворяване на зависимости. Манас (висшия, синтетичен ум, способността за разбиране и различаване) е между двете – желанията и егоистичните чувства(астрала), от една страна, и духовната воля (атма) + надличностните чувства и духовните качества, от друга. Изборът в коя посока ще се обърне Манас – нагоре към духовното или надолу към материалното се осъществява от съзнанието. Отговорът на въпроса „какво е съзнанието?“ е още по-труден. Ще цитирам по памет обясненията от два духовни източника по този въпрос:
- съзнанието е границата, точката на пресичане, между Духа и Материята;
- съзнанието може да се уподоби на канал на чешма, а през него протича самия Живот.
Сами по себе си нито Духът (водата на Живота от по-горе), нито материята (каналът от чешмата по който протича водата) са съзнателни, но съзнанието се образува единствено в резултат от тяхното взаимодействие.  Самосъзнание и избор имаме единствено когато Духът възприеме своето ограничено проявление в определена форма – тяло, но не е задължително това да е грубо-физическото тяло (може да е етерното, умственото или будхичното). Широтата на съзнанието зависи от качеството на проводника (тялото) през който Духът се проявява. От това зависи до каква степен последния може да бъде изявен. За да не стават недоразумения (те тъй или иначе ще станат де, но за да не са твърде големи) ще кажа, че под Дух в случая разбирам безкрайната, вечна, неизменна, съвършена и надиндивидуална основа на всичко съществуващо. Индивидуалността е всяко конкретно проявление на тази основа.

Изборът се появява, когато се развива самосъзнанието. При дочовешките царства няма избор, защото няма самоосъзнаване – няма достатъчно развит Манас, в който да се отразят личните желания и да бъдат илюзорно осъзнати като свои, докато всъщност са просто подтик от страна на нисшата природа. Животните в общия случай нямат какво да противопоставят на този подтик и го следват неизменно. Те не изпитват и желания, защото желанието е същия този подтик, само че осъзнат от ума. Те нямат представа за бъдещето и от тази гледна точка нямат и избор. Инстинктите в тях винаги надделяват, защото няма мисъл и воля, която да им се противопостави. Съществува само рефлекторният, автоматичен импулс за действие.
Значи самосъзнанието и изборът се появяват с Манас. Тогава се явява за пръв път и възможността за водене на духовен живот, защото Манас е връзката между Монадата и нисшите форми на проявление. Той е мостът без който висшето не може да се прояви в нисшето.
Засега ще спра дотук.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #82 -: Октомври 29, 2010, 13:05:14 pm »
[quote author=m2f
Добре де, в крайна сметка духът ли еволюира или душата? Ако волята е продукт на духът, то значи еволюира именно той, а не душата...
[/quote]
       Еволюира  душата,  по-точно  съставната  й  част  съзнанието  и  то  еволюира  до  овладяване на  процеса  мисъл-форма  и  овладяването  на  причинно-следственият  закон,  след  това  започва  развитие.  Духът  като  вид  психична  енергия  не  може  да  еволюира,  само  се  видоизменя! Индивидуалноста  (монадата)  нараства  с  което  дава  възможност  на  съзнанието  да  натрупва  и  концентрира  все  повече  осмислена  информация  превръщайки  я  в  опитност!
       Да  не  забравяме,  че  съзнанието,  духът  и  индивидуалноста  са  съставни  части  на  душата.
       Под  еволюция  разбирам  превръщането  на  количествените  натрупвания  в  качествени  изменения!

[quote author=m2f
Тогава какво става с душата след смъртта? Умира и тя ли, или продължава да води самостоятелен живот в Астрала? Един дух много души ли има или една, чрез която всеки път все по - осъзнато се проявява?
[/quote]
        След  смъртта  на  тялото,  душата  е  тази  която  води  самостоятелно  съществуване.  Оттатък  не  се  живее  а  се  съществува!
        Една  душа  има  собствена  енергия  (дух)
        Морето  е  едно  цяло  създаващо  условие  в  това  цяло  да  съществуват  безброй  индивидуалности - китове,  планктон,  цаца  и  може  би  съзнание!       
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #83 -: Октомври 29, 2010, 18:04:02 pm »
Iris,а какво ще кажеш за това,че според будистите всичко е анатта?
Както вече споменах в основата на индивидуалността или висшия, същински аз на човека е безкрайната, неизменна, съвършена божествена природа. Тя е над индивидуалността, извън всякаква обективност. В този смисъл будистите са прави, че азът няма независимо и самостоятелно съществуване. В индуизма подхождат от друга гледна точка към проблема, отъждествявайки аза (атман) с Брахман (Бог, но разбиран твърде различно отколкото при християните и мюсюлманите примерно). Всъщност става въпрос за едно и също нещо. Формите в света може да са много и разнообразни, но основата е една и съща. Човек може да се отъждестви и с едното и с другото, потъвайки в зависимост от тези форми или откъсвайки се от тяхното влияние.

Неактивен An!

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 31
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #84 -: Октомври 30, 2010, 02:09:39 am »
Разбира се, че съществува. Но е факт, че малко хора го осъзнават.
Съдбата на човека се дели на 2 - 20% карма и 80% личен избор.
« Последна редакция: Октомври 30, 2010, 02:18:09 am от An! »

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #85 -: Октомври 30, 2010, 06:17:30 am »
Не го приемайте като заяждане или нещо друго като дразнещо отношение. Но по-горе сте употребила Тавтология, с която всъщност, не е ясно как точно по-малкият процент от едно цяло е самото цяло...ако ме разбирате.
Не съм съгласна и с употребата на "личен избор", вместо "Свободен". Както се отбеляза по-горе, при свободният избор водеща е Волята, а при личния, може да се намесят доста странични фактори, които да определят изборът ти и ти да си в правото си да се съобразиш с тях.
Примерче: Много обичам един човек. Трябва да реша със свободният си избор, дали искам да съм с него. Ако искам, Волята ми ще е не просто сила, а реална магия, която да ми помогне, дори и след направеният избор да бъда с него, и аз да понеса всичко каквото е нужно- това е Свободен избор.

Обичам същия човек. Но майка ми, баща ми и класната от 9 клас не го харесват и ми обясняват как той не е за мен. Само брат ми ме разбира, но ми казва, че аз ще живея с него и да си решавам. Понеже е хубаво да водим здравословен живот и да избягваме стреса. А мрънкането и дудненето на близки е една значителна част от стреса, решавам с личния си избор да го зарежа. Какво толкова, ще намеря някой друг, който поне на майка да хареса - това е пример за Личен избор.

 :)

за протокола: Скъпи съфорумци и събеседници, това делене на души, духове, карма, инкарнация ... богове, титани, дракони, нинджи ... е само в ушърб на иначе простички неща. Те са прости, за да ги разбираме и да ги използваме по-лесно. А не да ги усложняваме и оплитаме, за да направим някой роман или филм по тях. Въображението е за друго, а не да обяснява нещата от живота 1:1  :hi:

 ;)
« Последна редакция: Октомври 30, 2010, 08:07:22 am от Mirotvorec »

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #86 -: Октомври 30, 2010, 10:20:33 am »
Току - що ми хрумна една нова гледна точка към свободният избор - същият през очите на Закона за привличането. Според ЗЗП, това, което ни се случва винаги съвпада с вибрацията, която сме излъчвали. Ранното разпознаване на собствената ни вибрация ни дава яснота какво ще привлечем след някое време, ако продължим да вибрираме по същия начин. Способността ни волево и целенасочено да променим собствената си вибрация, когато не искаме да ни достигнат определени резултати, е способността ни да правим избор между едно и друго проявление в живота ни. Същото важи и за привличане на бъдещи проявления, /като проект/ - ако желаем нещо да ни се случи - трябва да се задържим известно време на неговата честота.
Обаче, когато става дума за избор, който трябва да се направи бързо, веднага, при свършен факт, ЗЗП и гореописаните прийоми нямат време да се приложат.
С толкова много думи всъщност исках да кажа, че свободата на избора ни е в способността ни да управляваме собствената си вибрация. Нещо такова.
И като следствие на горното, би трябвало за човека да няма невъзможни работи.
И стои въпросът - кой управлява човешките вибрации?
« Последна редакция: Октомври 30, 2010, 10:23:58 am от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Melody

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #87 -: Октомври 30, 2010, 11:13:53 am »
    m2f,моите уважения :hi:

 вие отговаряте на въпроса и после го задавате отново.
Опитай!

Неактивен sedere

  • (sedere)
  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 606
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #88 -: Октомври 30, 2010, 11:57:18 am »
Да съществува свободния избор. Всеки е тук доброволно в настоящата си инкарнация както и в другите си.
Нещо ви се случва вие можете да го приемете, да го отхвърлите или промените.
Всичко каквото ви се случва е просто избрано преживяване и имате пълната свобода да направите избор какво да правите с него.


Добре де, в крайна сметка духът ли еволюира или душата? Ако волята е продукт на духът, то значи еволюира именно той, а не душата...
Тогава какво става с душата след смъртта? Умира и тя ли, или продължава да води самостоятелен живот в Астрала? Един дух много души ли има или една, чрез която всеки път все по - осъзнато се проявява?
Тъкмо мислех, че ми е станало ясно и пак всичко ми се завъртя пред погледа. :-X

Висшия Аз еволюира посредством душите в, които е избрал да бъде. Душата е свързана със сребърната нишка с него. Така се учи и преживява нещата. Духа има много души. Все едно играеш компютърна игра с много герои наведнъж и ги управляваш(все едно ти си Висш ти Аз)
Душите се превръщат в мафлоци.
Преодолей робското подчинение и живей изцяло в настоящето.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:"Свободният избор" - съществува ли такъв?
« Отговор #89 -: Октомври 30, 2010, 13:15:03 pm »
...
И като следствие на горното, би трябвало за човека да няма невъзможни работи.
И стои въпросът - кой управлява човешките вибрации?
Ти, с отношението си към нещата. Става въпрос за поляризация на съзнанието. Една и съща дейност за един човек може да е приятно, за друг неприятно. Всичко се свежда до отношението на човека. А то може да бъде управлявано на 100 %. Например навън температурата е ниска. В такива случаи човек обикновено започва да си мисли, че му е студено, че ще изстине, че от студа му е неприятно и др. под. В действителност това може да бъде избегнато. Не, че човек няма да чувства студа, но тези оценки като приятно, неприятно могат да се избегнат. Същото е и с всичките ни предразположения и желания. Въпросът е в независимостта на съзнанието, т.е. на последното да приеме с еднакво спокойствие както случването на дадено събитие, така и неслучването му. Това означава емоционалното (астралното тяло) да е под пълен контрол.

Когато човек желае нещо да се случи, за да го привлече в живота си, е необходимо да не е обвързан емоционално със случването или неслучването на въпросното нещо. Да, полагат се усилия за да се случи нещо, но възможността то да не се случи не бива да предизвиква никакъв страх, притеснение, униние или разочарование. Последните биха блокирали всички (или поне повечето) положителни енергии. Това е един вид смирение. Не, че не полагаш усилия за достигане на желаните резултати, но приемаш със спокойствие и без страх възможността те да не се реализират.

Що се отнася до кармата, нека не забравяме, че човек привлича в живота си не само това, което желае и обича, но и това което (активно) не желае и от което се страхува. Често страхът и голямото притеснение, че не успяваме да постигнем нещо води до привличане на точно противоположните резултати.
« Последна редакция: Октомври 30, 2010, 13:21:29 pm от Iris »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
9629 Прегледи
Последна публикация Май 01, 2006, 17:33:08 pm
от fisk
51 Отговора
45100 Прегледи
Последна публикация Април 17, 2012, 03:16:48 am
от Hacko
14 Отговора
18449 Прегледи
Последна публикация Декември 19, 2006, 03:33:03 am
от Ford_Prefect
Water "Crop" Circles

Започната от H. НЛО

4 Отговора
13148 Прегледи
Последна публикация Юли 06, 2011, 12:41:54 pm
от Hacko
5 Отговора
13236 Прегледи
Последна публикация Август 19, 2008, 08:14:25 am
от insomnia1304

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27