Автор Тема: WWF: Дунав може да бъде превърнат от жива река в плавателен канал  (Прочетена 11094 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо

                WWF: Дунав може да бъде превърнат от жива река в плавателен канал

28.06.2007

 По случай Деня на Дунав мнозина ще кажат добри думи за реката, но дали моментът е подходящ за празнуване, след като инфраструктурните проекти, предлагани от националните правителства и подкрепяни от ЕС, могат да я превърнат от жива река в плавателен канал?

Това се пита в специално изявление на международната природозащитна организация WWF (Panda.org).

Заради Европейския транспортен коридор над 7000 км от Дунав ще бъдат изкуствено удълбани, вкарани в диги и язовири.

Това ще унищожи някои от най-красивите речни пейзажи на Европа и оцелелите влажни зони, включително райони като Щраубинг-Филсхофен в Германия, изключително богатите влажни зони по унгарския, хърватския и сръбския участък, дунавските острови в България и Румъния и дори впечатляващата Дунавска делта.

Политиците си поставиха амбициозни задачи и постигнаха значителен напредък в продължаващия диалог за устойчивото използване на Дунав за навигация и защита на реката чрез Рамковата директива за водите на ЕС, казва експертът на WWF по дунавските проблеми д-р Кристине Братрих.

Но в същото време текущи и бъдещи проекти вече заплашват Дунав и ценностите, които реката ни предоставя - от питейна вода и риболов до условия за туризъм и почивка, допълва той.

Заплахата е най-сериозна в Румъния, където на риск са изложени 200 км от реката между градовете Кълъраш и Браила.

Десетки дунавски острови и странични канали може да изчезнат в името на корабоплаването и с подкрепата на европейските фондове. Проектът, който вече започна, ще прекъсне 90% от миграционните маршрути на моруната.

Според природозащитниците се предлагат старомодни, скъпи и ненужни методи за подобряване на корабоплаването по Дунав. Те приспособяват реката към все по-дълбоко газещи кораби, вместо да подкрепят новите технологии в проектирането им, логистиката и комуникациите, които могат да увеличат капацитета на водния транспорт.

WWF подкрепя процеса на диалог за корабоплаването по реката, воден от Международната комисия за опазване на река Дунав, който трябва да създаде най-екологичните стандарти за навигация.

Осъзнавайки заплахите, през март WWF публикува доклад, който включи Дунав в топ 10 на най-застрашените река в света. Организацията, в сътрудничество с партньори от Германия и други дунавски страни, започна кампания "Спасете Дунав, спрете канала".

                                                                                                     http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=1065601



Тия нямат ъкъл то бива алчност но това на нищо не прилича.

Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 543
Цитат
Десетки дунавски острови и странични канали може да изчезнат в името на корабоплаването и с подкрепата на европейските фондове.

Да, някои от Дунавските острови си  бяха доскоро частна собственост...След изземането им в полза на "държавата", няма кой да  ги спре!
« Последна редакция: Юни 28, 2007, 22:28:18 pm от tan4e »
- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
семейство Есетрови са изключително голям деликатес . Есетрата, Чигата и Моруната са доста намамаляващи популации май  ???.Така или иначе и в двата случая губят рибите , или умират от замърсяване или биват изтребени за храна и хайвер.  >:(

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Дунав е национална гордост ,а не начин за изкарване на пари >:( >:( >:(
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Е що да не изкараме пари от национална гордост?
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Да!Може ,но с туризъм ще си изхранваме ,а не с някакви кораби.Повярайте ми от туризът ще се спечелят много пари в бъдещ палн.
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Имах няколко срещи с д-р Йордан Йорданов, доктор по икономика, издател на няколко книги за туризма в България.
Повярвайте ми вие, не от туризма ще се спечели толкова, колкото от балнеолечнието. Ама това е друга тема..
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
туристите са не по - малко зло от всичко останало , да си ходят там откъдето са  >:(

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
туристите са не по - малко зло от всичко останало , да си ходят там откъдето са  >:(

Не можеш да бъдеш по - прав!
Вярно има си и свестни туристи, разни пенсионери, обикалят по бермуди и зяпат, но най - ме дразнят пияндетата, идващи заради евтиния алкохол и лесните момичета. Едно от малкото неща, които могат да ме изкарат извън кожата са именно такива субекти, смятащи ни за "бананова република" и следователно могат да разполагат с всичко тук. Достатъчно.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
има и още нещо , цените тук вече са като в Испания, Италия и Франция , че на места и по - скъпи :-X. лошото е, че всичко е свързано , за повече туристи трябва по - голяма леглова база , а оттук и по - големи хотели, следва по - големи хотелски комплекси и най - вече застрояването на все нови и нови непокътнати места  >:(. " Златни Пясъци" имат огромен проблем с канализацията за фекални води защото не е била проектирана за толкова големи хотели и е от 60 те години , миналата година е имало направо наводнения и плуваши екстри по алеите  :D. Туристите не им е било много хубаво предполагам. Също помня и 2005 когато бяха незаконните строежи там , беше най - забавно , туристите се разхождат и минават огромни Камази с чакъл и строителни материали. Басейна на хотела граничи непосредствено със основите на строеж и какви ли още не чудеса. Глупава работа , аз лично бих се радвал да спре цялата тази атака , защото би било добре да си запазим малкото красиви кътчета непокътнати, нямам нишо против хората да идват да ги гледат или да си почиват там , но не с тези мании за пренеселване и т.н. Колкото до туристите да , бабите и дядовците са спокойни , обаче от тях няма доходи , виж младите изверги са друга работа. Имаше един случай със скандинавец , който се беше напил още в самолета и се беше прбил по стълбите на аерогарата , още докато слизал. Страхотно , а за случая с англичанина който уби от бой един барман няма да коментирам. Да си ходят там откъдето са >:(

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
asdfghjkl, по-скоро се сърди на това, че момичетата се дават лесно, и полицаите позволяват на тия да се правят на свине!
Не е луд тоя дето яде баницата, а тоя дето я дава, нали знаеш?
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Цитат
asdfghjkl, по-скоро се сърди на това, че момичетата се дават лесно, и полицаите позволяват на тия да се правят на свине!
Не е луд тоя дето яде баницата, а тоя дето я дава, нали знаеш?

Да и аз смятам така.Сеге се чудя какво става покрай крайбрежието :---  Но като те чух вече не чудя. :(
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
 в петък бях по работа на Златни Пясъци с колелото , и нещата които се случиха все още ме държат втрещен. Първо група пияни германци потрошиха страничните огледала на една кола, която мина покрай тях. Момичето което я караше се ядоса и се засили към тях все едно , че ще ги блъска , след което и бе потрошено второто огледало , а един от младежите започна да се търкаля пред колата и. В последствие си тръгнаха безнаказани и даже се изпикаха пред един хотел. Обадих се на полицията и след време те дойдоха , но от извергите нямаше и следа. Търсихме ги с колата , но не ги открихме. Полицаите ми обясниха , че ако момичето не се обади , дори и да ги открием , нищо не може да се направи , защото потърпевшата трябвало да подаде иск за вреда , това , че аз съм очевидец с нищо не помагало :-\. Странни закони имаме. Тръгнах си към колелото и когато реших да си ходя до Варна , видях , че гумата ми е спукана , и това сигурно е дело на туристите.

 Общо взето , нямам думи  :o

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Затова си носиш една бата отзад на багажника следващият път да ги задържиш докато дойдат полицаите. Като те не искат да въвеждат ред поне ние да се погрижим за себе си.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Ние едно време, в дискотека "Спайдър" във Варна се бяхме понатупали с едни пияни негри. Тръгнали да ми барат нашите момичета. Имам предвид, българките, иначе ние си бяхме коч компания. Ибати наглеците, те им викат разкарайте се, ония направо ги прегръщат. И както казва принца, дето събудил спящата красавица: Така лиииииии? И стана въргала :)))
И после охраната ги изрита, щото ония яки копелета.
Адски се нервирам, чужденец като вземе да се ебава с българки. То не е ухажване, да речеш. То си личи как иска само да я врътне. Яяяя, бегом!
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27