Автор Тема: Траките - теории и факти  (Прочетена 93066 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #45 -: Юли 02, 2009, 13:18:43 pm »
Малко по-разширено по темата

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2009-07-02&article=283903

Неактивен Sekhmet

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 139
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #46 -: Юли 02, 2009, 15:39:04 pm »
Докато изникне нещо ново по темата, ето нещо на което попаднах:
Таен тунел прекосява България, минава под Пловдив

Величествен таен подземен тунел пресича цяла България, твърди доц. Ангел Калинов, оглавявал дълги години катедрата по генетика към ВСИ – Пловдив. След пенсионирането си се е отдал на голямата си страст – радиестезията, бил е председател на пловдивския Духовен център „Гея”...
... „Аз съм бил в този тунел - заклева се доцентът. - Правен е от траките, седем метра е широк, с кон да вървиш. Близо до Асенова крепост край Асеновград има един параклис – „Св. Димитър”, оттам може да се влезе в него. Той започва от подножието на Родопите, минава под Балкана и край крепостта в Арчар, под Дунава и чак до Румънско”.
Целите Родопи били прорязани от такива мистериозни тунели. Край скалния феномен Белинташ имало много подземния коридори. „Там пък са големите съкровища на траките. Те са скрити в пещери край Равен камък и Момин камък...
http://www.plovdivmedia.com/7916.html
Пускам линка, з-то се чете по-добре от сайта.
« Последна редакция: Август 03, 2009, 23:03:26 pm от H. »

Неактивен invio

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 125
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #47 -: Юли 02, 2009, 15:58:19 pm »
Доказателства?

Неактивен tiamat

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 87
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #48 -: Август 17, 2009, 20:39:49 pm »
                  Уникален златен венец открит в „Китова могила“

...До този момент са се показали уникален бронзов свещник, стъклен ритон, бронзова амфора с внушителни размери, златни предмети, златна гривна, стъкленици с течност.....
        източник: http://www.numizma.com/magazine/2009/08/17/rsrsrr-rrrrrsr-rrrrr/
 
  
  В случая по-ценното е стъклиницата с течност или самата течност,репортаж по NOVA TV.
 А спотед мен е самата стъкленица, много добре изработено ШИШЕ.

Аз поне не знаех,че траките и това са правили-извинете за неосведомеността ми.
« Последна редакция: Август 17, 2009, 20:42:32 pm от tiamat »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #49 -: Август 17, 2009, 21:03:47 pm »
Ето по-подробна информация:

Гроб на знатна тракийка от римската епоха разкриват археолози край сливенското село Крушаре


Археологът Диана Димитрова пред Агенция “Фокус”.


Фокус: Г-жо Димитрова, какво открихте в Китова могила край сливенското село Крушаре?
Диана Димитрова: Разкопаваме гроб номер шест в момента и довършваме почистването му. Той е копан под слоя хумус. Погребението е трупополагане в яма. От южната страна има зид от ломени камъни и кална спойка. Вероятно гробът е женски, в него има доста накити. Един от тях е златен венец, вероятно правен за самото погребение, листенцата от венеца са разпилени. Вероятно е сложен в областта на краката на скелета, по целите кости на долните крайници има листенца от венеца. Около левия глезен има хубава златна пластина с две женски изображения на нея, еднакви са. Не сме ги разгледали много добре, защото все още нещата са на място. По прическата на жената на изображенията– гробът може да се датира до края на ІІ – началото на ІІІ век сл.Хр. Това е гроб на знатна тракийка от римската епоха. Има още една златна огърлица, с прозрачен камък, вграден в нея, още не сме го вдигнали. Има две златни обици, различни. Едната е близо до черепа, където трябва да бъде, втората е в областта на таза – между краката, тя е различна. Има две златни гривни, виждат се поне три сребърни гривни, но среброто е доста лоша проба и е задържало влага. Така че сребърните накити определено ще имат нужда от реставрация.
Нещо, което е доста ценно - намерен е един бронзов канделабър – много рядка вещ, която, за да я открием, означава, че погребаната е била наистина много знатна тракийка. Намерени са две големи, много елегантни шишета, прилични на колби, с прозрачна бистра течност, която се е запазила през вековете до сега. Гърлата и шийките на шишенцата са много тесни, там е навлязла почва, която е изиграла ролята на тапа и течността е запазена. Възможно е, разбира се, да има и восък по средата на шийките, сложен съзнателно, не сме сигурни, защото още не сме ги вдигнали. Почвата е изиграла ролята на тапа и течността се е запазила. Има едно по-малко стъклено лакримарийче, много елегантно и грациозно, още не сме го почистили добре, не мога да кажа има или няма течност в него.
Намерен е и стъклен ритон – поне на мен не ми е известно досега в България да има стъклен ритон. Ритоните са рядка вещ, а пък стъклен просто е нещо уникално. Той е около 15-ина сантиметра. Общо взето – това е досега, което сме намерили.
Над гроба, на около 2,5 м от насипа, има релефна мраморна плочка с изображение на права жена, която в дясната си ръка държи два диска, не може да ги определим какви са. Били са боядисани с червена боя, но сега само по ръбовете се е запазил част от пигмента. Лявата й ръка опира главата на малко момиченце. Двете фигури са с дълги дрехи, жената е с хитон, момиченцето също е с дълга дреха до земята. Имаме подозрения, че тази плочка е свързана с погребението. Двете изображения, които са на златната пластина, намерена при крака на скелета, много наподобяват прическата на жената – високата голяма фигура от плочката.
Могилата е уникална. В некропола край с. Крушаре миналата година проучихме другите две могили, направо не знам как да го определя – не се вписва никъде. В съседната могила има 13 ритуални ями от опечена глина, две огнища и една пещ. В най-източната могила намерихме този богат гроб – от третата четвърт на V в.пр.Хр. Така че некрополът просто не може да се определи.
Фокус: Кои са първите изводи, които правите от находките?
Диана Димитрова: И през римската епоха, дори и в такова късно време – ІІІ в. сл. Хр., местното население – траките - е било достатъчно силно икономически, за да си позволи подобно пищно погребение. Дори и под римска власт – да продължат да следват своите обичаи, които включват и тези пищни погребения. Може и да реабилитираме функциите на жената в античността. Може би това е най-важното засега – да реабилитираме функциите на жената в тракийското общество. Проучванията са част от експедицията ТЕМП – Траколожка експедиция за могилни проучвания, започнати от проф. Георги Китов.
Денка КАЦАРСКА
http://www.focus-news.net/?id=f12690

Неактивен tiamat

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 87
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #50 -: Август 17, 2009, 23:29:59 pm »
insomnia1304...,кажи какво мислиш за шишето /стъклен ритон/.
 Поне до сега бяха откривали грънци,злато,маски,шлемове,колестници и какво ли не ;),а сега и шишета?
« Последна редакция: Август 17, 2009, 23:35:18 pm от tiamat »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #51 -: Август 18, 2009, 00:11:26 am »
Шишенцето е интересно,флуидите в него също/дано да е херметтизирано/,но стъклен ритон да сте чували?Това е изнлючително...

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #52 -: Август 18, 2009, 11:49:10 am »
Археолози попадат на древен тракийски град, очакват сензационни находки

     Екип от археолози, начело с д-р Веселка Кацарова и Георги Нихризов, попаднаха на нова сензационна находка в местността „Глухите камъни” край село Малко градище, Любимецка община. Те откриха останките на древни жилища, които са били обитавани от тракийски племена.
     Предположенията са, че археологическите находки са най-вероятно от култовия център на голям тракийски град, изграден на това място. По принцип обектът е утвърден като тракийско светилище. Досега са изследвани повече от 200 погребални ниши и надписи по тях, които потвърждават факта, че тук наистина е бил разположен древен тракийски град.

     “Градът е бил средище на тракийски племена – категоричен е Георги Нихризов, - Открихме следи от масивни каменни градежи по южния склон. Вероятно ще открием и следи от култовите обреди на ранното християнство, :yes: стига обектът да бъде финансиран за разработване”, не крие надеждата си археологът.

Разкопките на „Глухите камъни” продължават. За съжаление преди няколко дни иманяри заложиха взрив и разрушиха част от обекта с надеждата да проникнат дълбоко в скалите. ;) Вероятно са унищожени много находки, с които са си отишли ценни отпечатъци от времето преди 2000 години. ;)
http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/57960

Неактивен tiamat

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 87
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #53 -: Август 18, 2009, 22:13:28 pm »
Шишенцето е интересно,флуидите в него също/дано да е херметтизирано/,но стъклен ритон да сте чували?Това е изнлючително...

 Първо,второ,трето,минава и заминава.Както стана и с някакви 4ри-метрови открити незнам си къде след това,съд с пърфюм и т.н. и т.н.И какво от това? Минава и заминава, в общия кюб с информация всичко избледнява.
 Има една много хубава поговорка:
 
Кучетата си лаят,кервана си върви...

 Май това с поговорките е най-вярното,поне изпитано с векове от поколенията!

Неактивен Manve

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 127
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #54 -: Септември 25, 2009, 10:55:00 am »
ДОЛИНАТА НА ТРАКИЙСКИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ

http://www.tracianvalley.hit.bg/index.html
"Бъди възторжен идеалист - смел до безумство,влюбен в България до фанатизъм,честен до самопожертвува

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #55 -: Септември 25, 2009, 11:09:34 am »
Нека посрещнем един от Валарите.

Добре дошъл, Манве!
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #56 -: Октомври 04, 2009, 14:10:15 pm »

Специалистите твърдят, че цивилизацията от V хилядолетие пр.Хр. връстник на “Култура Варна”, изработила златните накити открити в с.Хотница, България е по-стара от египетската и шумерската. 
За мен това са си траките.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #57 -: Октомври 04, 2009, 14:13:20 pm »
За първи път името “траки” се споменава още от Омир във втора песен на “Илиада”, където с това име е обозначено населението на Тракийски Херсонес: “ А пък Пейрой с Акаманта предвождаха всички тракийци, мирно живеещи покрай Хелеспонт бързотечен.”. Разбира се тук не става въпрос за цялото тракийско население познато на гърците в по- късна епоха, а вероятно за племето “травси”. Името “траки” е събирателно на множество племена , които обаче не се различават по своя етнос, а просто носят имена на царско-жречески династични фамилии: Одриси, Гети, Трибали, Едони, Беси. Самото название “траки” не е много ясно. Според едно тълкуване в йонийски и по-късно в атически език, то има смисъл на “смел, храбър”, което по- късно преминава в противоположно значение - остър, див, груб, суров, необуздан. Писмените извори за траките са много оскъдни и имат гръцки произход. Поради липсата на своя писменост и писмени извори може да стигнем до извода, че траките не са имали нужда от записване, а когато това е било нужно са били използвани гръцки букви. Останки от тракийския език намираме единствено в топоними, хидроними, ороними, теоними, лични имена и малък брой думи, цитирани и преведени от антични писатели. Отделянето на тракийския в неговата индоевропейска среда, може да бъде наблюдавано откъслечно в края на II хил.пр.Хр. И съвсем сигурно за втората половина на I хил.пр.Хр. Към сведенията, които ние получаваме от античните автори, следва да се борави с известно съмнение, като се има предвид, че за гърците траките са чужди и те са представени на места в крайно негативна светлина. Въпреки това тези сведения са безценни, тъй като благодарение на тях в I в.пр.Хр. ние познаваме названията на 80 тракийски племена. Разбира се това са племена от различно време, като Тукидид ни разяснява как се получава етноним- заради военно-политическа изява и т.н. Оформянето на племенната карта на траките става в периода XII- VI в.пр.Хр. На север тя е доста рехава. Херодот казва, че агатирсите имат същите обичаи като траките. Тази племенна група граничи на север със скитите. В централната част се поставят мизите, а на запад от тях трибалите. Мизите са троянски сътрудници и майстори в ръкопашния бой (в “Илиада” Омир поставя мизите в Мала Азия). В по- късната античност мизи и беси става синоним на траки. Мизите се споменават у Херодот при описанието на войските на Ксеркс заедно с тевкрите, като описва как минават Босфора преди Троянската война. Според него мизите и тавкрите изтласкват населението по Стримон, което се нанесло в Мала Азия и е наречено витини. В по-късните митографски версии се среща, че Тино и Витино били синове на Одрис. Според други версии те са осиновени деца на Феней. Най много са етнонимите в югозападните райони на траките. Тези предели се наричат Пеония по името на племето пеони. В този район могат да бъдат поставени и едони, бистони и бисалти. Периода VI-III в.пр.Хр се свързва с държавно-политически изяви на гетите в района на североизточна България. В писмените извори се говори за гетския владетел Дромихет, който пленява един от наследниците на Александър Велики Лизимах след неговия наказателен поход срещу тракийските племена. Даките се появяват в много по-късен период, а авторите споменават, че двете племена говорят един и същ език.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #58 -: Октомври 04, 2009, 14:31:04 pm »
Севтополис е древен град, основан от тракийския цар Севт III, както и столица на Одриското царството от 320 г. пр. Хр. Градът е построен на мястото на руините по-ранно селище и настоящем се намира в долната част на язовир Копринка до град Казанлък.Севтополис не е точно град, а по-скоро седалището на Севт и на неговия съд. Неговият дворец имал двойна роля, административна и като светилище на Кабирите. По-голямата част от града не била е заета от домовете, а от официалните сгради, като по-голямата част от населението, живеело извън града. В двойната роля на двореца на Севт (царски съд и светилище) показва, че Севт е изпълнявал ролята на царят-жрец: висок свещеник на Кабирите при одрисите. Кабирите са свързани с огъня и металургията, както и с бога-ковач Хефест.В гробището на Севтополис са намерени редица тухлени гробници, някои от които могили. В тях са били погребвани траки от висшите съсловия, понякога заедно с техните коне. По-малко богатите са кремирани, със скромен гроб заедно с определени стоки.
Развалините на града са били открити и изкопани през 1948 г. от български археолози по време на строителството на язовир Георги Димитров (по-късно преименуван Копринка). Въпреки това, било решено да се продължи с изграждането на язовир, оставяйки Севтополис на дъното му.
През 2005 г. български архитект Жеко Тилев предложи проект за разкриването, съхраняването и възстановяването на град Севтополис (най-добре запазения тракийски град в България) с помощта на язовирни стени около руините в средата на язовира. Така Севтополис би могъл да бъде отличен от ЮНЕСКО в списъка на световното културно наследство и би се превърнал в туристическа дестинация със световно значение.


Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Траките - теории и факти
« Отговор #59 -: Октомври 04, 2009, 15:28:35 pm »
Доколкото разбрах проекта и неговото осъществяване са замразени ...дано да не греша,а и за последствията  никой не мисли...Иначе има фуфтуризъм в проекта "Севтополис".  :unknown:
« Последна редакция: Октомври 04, 2009, 15:32:02 pm от fishbone »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27