Автор Тема: Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!  (Прочетена 399905 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Според мен вече нуждата от доказване на живот извън земята изчезна.

Дори и най-консервативните 'учени', които твърдяха, че няма живот извън земята никъде другаде, вече се приемат с насмешка.

Еволюираме бавно  ;D

stiver

  • Гост
FoxNews.com
Monday, August 04, 2008

Сондата на НАСА - Феникс е открила наличието на химически реактивна сол в марсианската почва, откритие, което ако бъде потвърдено ще се окаже, че не е толкова благоприятно за потенциал за живот както се вярваше преди. Учените преди това съобщиха, че почвата около марсианския полюс прилича на тази в задните дворове на Земята, където могат да се отглеждат такива растения като аспержи, зелен фасул и репички. Но предварителните изследвания от втория лабораторен анализ показват наличието на перхлорат - силно окисляваща сол, което би създало неблагоприятна околна среда. На Земята перхлоратът е естествен и изкуствен продукт понякога откриван в почвата и подпочвените води. Той е основната съставка на твърдото ракетно гориво, в пиротехниката, в експлозивите и фойерверките.

Феникс откри солта чрез химически експеримент. Сондата смеси почва с вода донесена от Земята в съд с размерите на чаена чаша и ги разбърка. Две дузини сензори в съда регистрираха киселинността на почвата....

Цялата статия на http://www.foxnews.com/story/0,2933,397522,00.html

Аз май съм на път да спечеля облога по-рано отколкото очаквах  :P
Въпросът не е дали има живот извън Земята, а къде.
« Последна редакция: Август 05, 2008, 10:44:38 am от stiver »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Цитат
Той е основната съставка на твърдото ракетно гориво, в пиротехниката, в експлозивите и фойерверките.

Всъщност искат тактично да кажат че са намерили следи от война на Марс  :D :P

А иначе доколкото разбрах още не са уточнили този перхлорат дали не е от Земята донесен при приземяването или си е "натурален".

stiver

  • Гост
Цитати от последните изявления на НАСА

http://arstechnica.com/news.ars/post/20080805-nasa-shoots-down-mars-rumors-were-not-sure-what-weve-got.html

Цитат
Формулата на перхлората е ClO4- и се намира естествено на земята, обикновено като част от сол с положителен йон. Преди се смятало, че е такъв силен окисляващ фактор, че би трябвало да е несъвместим с органични съединения. Това доведе до някои слухове носещи се наоколо, че е открит химикал (в марсианската почва), който убива. По-късно обаче той не само е откриван заедно с органични съединения, но дори са открити микроби които всъщност го използват като главен окислител в своя метаболизъм.

И по-надолу в статията

Цитат
Като се приеме, че някои организми го използват (перхлората) като част от основната им биохимия, ясно е, че не е несъвместим с живота, но изглежда, че и не прави живот - още повече пък на Марс.

А това е находка от гугл: Микробите, които го използват като главен окислител са от рода phylum Proteobacteria, които не само намаляват перхлоратите но и виреят в безкислородна среда.

Още имате шанс, момчета. Вдигайте залозите!
Alien, това не е било война, а само са гърмяли пиратки. Но познай коя бактерия май също има тези свойства - на салмонелата. Така че и ти може да се окажеш прав.
Моят облог-залог си остава в сила. Но ако аз спечеля искам да ми добавите една зведичка на пагончето ми вляво   8) :P
« Последна редакция: Август 06, 2008, 08:42:28 am от stiver »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Дам, знаех си че рано или късно ще започне да се говори за бактерии  :P
Но има и нещо друго - дори да има химикал в марсианската почва който  "убива" първо не се знае дали е разпространен навсякъде, а за звездичките - ти си ги заслужаваш и без да печелиш "облога" . То бтв реален облог няма щото едва ли има такива оптимисти дето се надяват в  скоро време НАСА да говори за извънземен живот без да използва думата НЯМА :P

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Грунтът на Марс е аналогичен на почвата в пустинята Атакама в Чили

   
   

Специалисти на НАСА съобщиха, че грунтът на Марс е сходен с пясъка в пустинята Атакама в Чили и че изненадващото откритие на токсичния понякога химикал перхлорат в почвата на Червената планета не изключва на нея да е съществувала форма на живот, съобщават световните информационни агенции, като цитират главния изследовател на мисията "Феникс" Питър Смит от Университета на Аризона в Тусон.

Космическата агенция на САЩ предупреди, че са нужни нови изследвания, за да се потвърди дали анализираната от "Феникс" проба съдържа перхлорат и да се изключи възможността замърсителят да е внесен от спускаемия апарат.

Дори да се потвърди, откритието няма да намали изгледите на Марс да се открият следи от микробиален живот, смята Смит. Учените са на мнение, че неочакваното откритие на перхлорат на Марс ще направи почвата още по-екзотична, отколкото се предполагаше досега.

Преди това специалистите съобщиха, че пръстта близо до северния полюс на планетата е подобна на земната и там биха могли да се отглеждат аспержи, зелен фасул и репички.

Първите изследвания на пробите с грунт от Марс показаха, че той е леко алкален и съдържа магнезий, натрий, калий и хлорид, необходими за живота. Перхлоратът сам по себе си не е нито полезен, нито вреден за живота, обясни Смит.

Според геохимика Дейвид Паркър от Калифорнийския университет в Ривърсайд химикалът е окислител и може да бъде вреден за живите същества, но е относително стабилен в почвата и нормално не разрушава органичните вещества.

Междувременно Би Би Си предаде, че НАСА категорично е отхвърлила слуховете, появили се през уикенда в интернет, че крие част от информацията, свързана с откритията, направени от "Феникс" на Марс. Учени заявиха, че не са обсъждали открито въпроса за намерения перхлорат, защото още не са сигурни в значението на информацията.

Ако откритието бъде потвърдено, то няма да направи вероятността за "живот на Марс" нито по-голяма, нито по-малка. Питър Смит уверява, че екипът му ще е максимално открит във връзка с резултатите от по-нататъшните изследвания.

Източникът на "бурята" в интернет е била статия в сп. "Авиейшън уик". В нея се е твърдяло, че учени, работещи с един от инструментите на "Феникс", не са били допуснати до пресконференция миналата седмица, за да не се наложи да отговарят на въпроси, свързани с откриването на перхлорат в марсианската почва. БТА


http://science.actualno.com/new_174469.html

Това ако е вярно че не са ги допуснали да отговарят на въпроси може би означава че евентуално могат да се зададат въпроси на които  евентуалните отговори няма да изнасят на някого  и е трябвало време да се  измисли по-достоверна версия ?

Неактивен space-bg.org

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 149
    • КОСМОС БГ
Цветът на Марс - точка на конспиративизма.
« Отговор #531 -: Септември 18, 2008, 21:31:52 pm »
Ето я статията. Пействам я цялата, да няма коментари от сорта, че си правя реклама:


Какъв е истинският цвят на Марс!


Знам, че това няма да спре останалите, които ще продължат да пишат глупости от сорта: "Тоя е с американско съзнание". Тези, които ще вярват на казаното, ще вярват не защото е писано от някой с американско съзнание, а защото информацията е представена достоверно.

В интернет бълва от некоректна и често фалшива информация за това какъв е истинският цвят на Марс. За много от хората е непонятно защо първите изображения, които се изпращат от планетата, обикновено са черно-бели. Разбира се, всеки от нас има вкъщи някакъв фотоапарат, а повечето от нас разполагат и с цифрови апарати и камери. Логично много от тях си задават въпрос: "Как може снимките, които получаваме от Марс, да са черно-бели при положение че имаме толкова добра цифрова техника днес? Толкова ли не може да се закара една нормална камера там?"

За авторите на конспиративни теории НАСА по някакъв ужасен начин се опитва да укрива факти за цвета на Марс и снимките, които ние получаваме са променяни с цел обществото да бъде заблудено и да не знае какви са условията там. Всъщност, обяснението е доста по-просто и трябва да се поинтересуваш, за да научиш каква е цялата ситуация.

 


Цветова калибрация



Отговорът на горния въпрос (в уводната част) е ясен и той може да се изрази с две прости думички - цветова карибрация. Тези две думи представляват кошмарът на всички производители на дигитални камери и фотоапарати - дори и най-обикновените, които човек ползва.

CCD (charge-couple device), както и всяко електронно записващо устройство и филм страда от проблем - то не може да промени начина, по който "възприема" светлината.

Резултатът от това е, че когато променяме типа светлина - било то крушка, луминисцентна лампа или слънчева светлина , крайното изображение, което ще получим, ще бъде рендирано некоректно. Това е така, понеже камерата или филмът е създаден/а да записва при фиксирана цветова температура по подразбиране.

Повечето аналогови филми са балансирани за дневна светлина, което означава, че те възпроизвеждат много точни цветове ако обектът, който заснемаме, е осветен от слънцето. Но ако се опитаме да го заснемем при различен тип осветление, резултатът започва да варира.



Същото нещо можем да кажем и за цифровите камери - цифровият аналог на филма. Снимката, която виждате по-горе, представлява отрязък от клип, който собственоръчно съм създал с помощта на уеб камерата си. При изкуствено осветление (крушка) стената изглежда тъмнорозова. На практика тя е светлорозова. Ето как тъй възхваляваните от конспираторите камери всъщност не представляват чак толкова точен възпроизводител на информация.

Хубавите цифрови камери и фотоапарати се опитват да се справят с проблемите като се създава цветови профил. Информацията се процесира в самата камера и резултатът, който виждаме при заснемането с фотоапарата, обикновено е достатъчно задоволителен при каквито и да е условия. Но дори и така съществуват много променливи, а най-вече, когато става въпрос за Марс. Там условията зависят от състава на атмосферата, наситеността й с прах, степента с която повърхността отразява светлината, разположението на Слънцето на хоризонта и пр... В крайна сметка ние пращаме апарати на Марс, които трябва да изпратят на Земята не приблизително точно, а максимално точно панорамно изображение.

Единственият най-добър начин, по който може да се постигне това, е се използва стандартизирана "сива карта". На базата на нея съставяме цветовия баланс и се получават достатъчно добри цветни изображения.

Камерите, които се използват на борда на Спирит, Опортюнити и Феникс са едни от най-сложните и скъпи цифрови камери. Въпреки това те страдат от същите основни дефекти, от които страдат и най-обикновените такива. Именно оттук тръгват повечето конспиративни глупости.

Снимките, които се изпращат от марсохода, са черно-бели, защото CCD-то не може да различава цвят! Тези три снимки се правят през цветни филтри - обикновено син, зелен и червен филтър. Филтрите пропускат или синя, зелена и червена светлина. Така на базата на регистрацията на CCD хората от Земята разбират до каква степен светлината с определен цвят преминава през филтъра.

Но в случая с марсоходите червеният филтър е заменен с друг, който е по-чувствителен към инфрачервени лъчи, отколкото към червени. Това ни трябва, за да знаем какви са температурните условия на Марс. И съвсем между другото на практика означава, че наслагвайки трите снимки през син, зелен и инфрачервен филтър, автоматично ще получим некоректен цвят.

Много хора в къщи наслагват три снимки от марсоходите и получават странни цветове. Оттук тръгват и някои абсурдни теории. Без познания как се работи с инфрачервен филтър, няма да се получи коректен резултат.

Процесът на цветово калибриране не е автоматична задача. На всеки марсиански спускаем апарат НАСА монтират цветни лентички – в случая с марсоходите, те са около слънчевия часовник. Това помага на хората на Земята да разберат как при условията на Червената планета, включая прах, атмосферен състав, отражателност на повърхността (всичко това, което не може да се възпроизведе точно с обикновена камера), цветният пейзаж наистина изглежда.

Разбира се, хората в НАСА го знаят всичко това. Ежедневно се публикуват снимки, много от които цветни и вече обработени. Понякога при тези снимки има различия – едни са по-бледи, други са по-наситеночервени. Причината за тези разминавания са доста тривиални – агенцията просто трябва да публикува нещо в публичното пространство ВЕДНАГА, а не след часове, дни или седмици. Когато хората са притиснати от времето, те понякога грешат.

Разбира се, няколко седмици след кацането, НАСА публикува една грижливо обработена цветна панорама, като вероятността за някаква вариация в цветовата гама е доста по-малка.



Какъв е цветът на Марс?


Така – дотук обяснихме защо НАСА се занимава с черно-бели изображения, за да си съставя цветната панорама. Марс е различен от Земята, условията са по-особени, съответно цветовата температура на светлината е различна. Камерите, които използваме на Земята, филмите и прочие са балансирани към точно определена цветова температура. Така че поставянето им на Марс просто няма да проработи. Нито пък когато работим в космоса, когато източникът на светлина (Слънчевите лъчи) не са променени от атмосферни влияния. Дори телескопът Хъбъл използва сиви карти и прави черно-бели (грейскейл) изображения, защото дори в околоземна орбита това е единственият най-точен начин!

И все пак, какъв е цветът на Марс?

Днес ние имаме възможност да сравним снимки от много космически кораби, които са с различна технология, а наземният постпроцесинг е също много по-напреднал.

Ето снимка, направена от телескопа Хъбъл през 1991. Забележете зеленикавия цвят. От 70-те години до 90-те НАСА не е изпратила нито един апарат към Марс, така че за сравнителна характеристика може да се опираме само на минали познания:



Ето още една снимка от НАСА, през 1997 година. Тогава Марс Глобъл Сървеър а пратен в орбита около Марс. Снимката е доста по-червеникава:



И ето една снимка от 2003 година, Хъбъл, калибрирана на базата на съвременни познания. Тя е по-малко червеникава, на практика цветът е сходен с този на марсоходите Спирит и Опортюнити:


Неактивен xthing

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 237
  • xthingxthingxthingxthing
Относно: Цветът на Марс - точка на конспиративизма.
« Отговор #532 -: Септември 18, 2008, 22:38:35 pm »
то цвета на марс си е червникъв в това спор няма но дане ни лъжат за атмосферата поне , може да не е синя като нашата но не е и червена в никакъв случай

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Относно: Цветът на Марс - точка на конспиративизма.
« Отговор #533 -: Септември 18, 2008, 22:43:01 pm »
space-bg.org,

С тези снимки си вкара автогол ;D ;D ;D ;D   Сам доказваш колко пъти е променян цвета на Марс, т.е. КОЛКО ПЪТИ Е ЛЪГАНО >:(

Неактивен space-bg.org

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 149
    • КОСМОС БГ
Относно: Цветът на Марс - точка на конспиративизма.
« Отговор #534 -: Септември 18, 2008, 23:01:37 pm »
По-точно колко пъти са подобрявани снимките.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Относно: Цветът на Марс - точка на конспиративизма.
« Отговор #535 -: Септември 18, 2008, 23:09:10 pm »
Значи ще изберат някакъв междинен вариант, а :P


Я виж хубаво последните 2 снимки. Забелязваш ли нещо особено в горната лява част на периферията на Марс ;)

Неактивен space-bg.org

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 149
    • КОСМОС БГ
Относно: Цветът на Марс - точка на конспиративизма.
« Отговор #536 -: Септември 19, 2008, 00:51:35 am »
Синкав цвят, вероятно отражателна способност на атмосферата или повърхността. И?

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Относно: Цветът на Марс - точка на конспиративизма.
« Отговор #537 -: Септември 19, 2008, 08:49:33 am »
Синкав цвят, вероятно отражателна способност на атмосферата или повърхността. И?
Съгласен съм с доводите на space-bg.org.
Марс има атмосфера, за сведение на съфорумците.
Закон на Релей.

Неактивен space-bg.org

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 149
    • КОСМОС БГ
Относно: Цветът на Марс - точка на конспиративизма.
« Отговор #538 -: Септември 19, 2008, 11:46:10 am »
Аз какво им казвам...

Ако НАСА беше такава топ-секретна агенция, каквато много хора тук твърдят, и целеше по всякакъв начин да укрива факти за цвета на Марс, тези снимки въобще нямаше да се появяват на сайта им.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Относно: Цветът на Марс - точка на конспиративизма.
« Отговор #539 -: Септември 19, 2008, 13:07:49 pm »
Аз какво им казвам...

Ако НАСА беше такава топ-секретна агенция, каквато много хора тук твърдят, и целеше по всякакъв начин да укрива факти за цвета на Марс, тези снимки въобще нямаше да се появяват на сайта им.
Кой е казал, че е "топ-секретна" ;D ;D ;D   Тя е само едно шоу и нищо повече ;)  А и всеки може да променя цвета и контраста на снимки, само трябва добра софтуерна програма, а НАСА имат много такива :D  Все пак е агенция, и като такава разполага с много добри компютри и софтуер :P

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27