Автор Тема: Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/Империализмът?  (Прочетена 185332 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #510 -: Февруари 04, 2012, 19:25:34 pm »
Аз говорех за сравнение между социализъм и технократизъм. Не четете внимателно.

Блейд, това което си описал съвпада и с моето виждане. И все пак спорим ...
Значи не се изразявате добре ...
Понякога и това има значение. Не е само какво точно искаш, но и да го посочиш.
Това си е капитализъм, но със социалистически добавки. Ако си направите труд да прочетете темата назад, ще видите че съм описвал точно такива начини на организация.

Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен The Time Lord

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 190
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #511 -: Февруари 04, 2012, 19:27:04 pm »
Анархията е прекалено ужасяваща за човека! :o Освен, че ни изглежда далечна и нереална, тя на практика е способна да доведе до края на човечеството или поне до края на цивилизованото човечество.
САМО 2 НЕЩА СА БЕЗКРАЙНИ - ВСЕЛЕНАТА И ЧОВЕШКАТА ГЛУПОСТ, КАТО ЗА ПЪРВОТО НЕ СЪМ СИГУРЕН! - Айнщайн

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #512 -: Февруари 04, 2012, 19:37:50 pm »
Явно не си си направил труда да прочетеш какво е Класическа Анархия.

Анархистите смятат капитализма за авторитарен, насилствен и експлоативен, те НЕ се бунтуват срещу средствата за производство или работата, а по-скоро срещу интересите на онези, които притежават икономическа власт и относително по-големи средства(монополисти, олигарси)..
По отношение на пола анархистите се обявяват твърдо против сексизма. Считането на жените за по-малоценни от мъжете или обратното и преписването на една прецизно определена роля, дейност и поведение в обществото, на двата пола. Според анархистическата идеология сексизмът е инструмент за контрол сравним с фашизма, защото служи като гето на подчинените индивиди.
Анархистът не е нечий поданик,човешки ресурс или електорат. Той е космополит.Анархистическта теория и практика имат крайно негативно отношение към авторитета и свързаните с него социални деформации.

« Последна редакция: Февруари 04, 2012, 19:39:20 pm от ARRI »
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен blade

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #513 -: Февруари 04, 2012, 20:00:13 pm »
Тангра, аз това съм го казвал и преди. Просто темата е за капитализма и неговите недостатъци и несправедливости и за това се пише по-хейтърски за тази система. Недостатъци които поражда са примерно - алчност, монополи, корпориране на частни стопанства с държавата, сива икономика и мафия, корупция, лобиране, шуробаджанашки кръгове(връзкарство) , слагане на печалбата на първо място(примерно слагане пред здравето,което правят фармацевтичните компании) и други. Това ми е мисълта. Дори да постигнем алтернативата която аз съм предложил(т.е. както го нарече пазар със социалистически добавки) как ще се преодолеят горе изброените неща от мен.

Другата ми гледна точка е,че самия капитализъм дори да създаден такъв няма да е вечен т.е. той ще има свой възход и след време ще стане морално остарял (дали след 10 години или 200 не знам) и тогава вероятно ще трябва да го сменим с нещо друго. Т.е. тази алтернатива в която ни съвпадат с възгледи вероятно ще е преходна система към друг строй или система, който да отговаря на морала и вижданията към бъдеща дата.

Комунизъм и технокрация сега не са възможни. Нямаме технологии и съзнанието ни не е готово за такива системи. Самият Маркс казва, че комунизма ще избухме в страни които са технологически и индустриално напреднали. А той избухна в изостанали страни като Българи.  ;D
“And neither do I! I want to have a wife, children & a home, I want to live! But it's all for nothin

Неактивен gm67

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #514 -: Февруари 04, 2012, 20:37:46 pm »
Разликата между отделните политико-икономически системи (независимо от името)не е качествена,а количествена.Всичко опира в крайна сметка до това,дали има превес колективното,или индивидуалното начало.И понеже природата на човек е двойствена (той е и индивидуална личност,и социално,колективно същество),винаги ще има борба между двата типа крайности.
Истината е,че няма универсален отговор.Просто за един народ и един исторически период по-успешна е колективистичната система,за друг народ или време-индивидуалистичната.

Неактивен xнещо

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 86
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #515 -: Февруари 05, 2012, 02:46:57 am »
А според вас не е ли дошло време това противоречие нещо да ни научи,дееба и противоречието ;D .аз напоследък го откривам навсякъде,....като безпорен факт особено  в начина по които НАБЛЮДАВАМЕ реалността,а от там и съответната реалност се държи двойнствено.Според вас можем ли да допуснем че реалността откликва на начина по които я наблюдаваме..ако това е така ,то не значи ли ,че конфликта произлиза от самите нас.....които се опитваме да делим неделимото,моята истина от твоята истина,началото от края,обективното от субективното,яйцето от кокошката,смея да кажа и илюзия от реалност?......Не е ли време да се сетим за СВЪРЗАНОСТТА,за това че има път от мен към теб,и от нас към всичко останало,че моята религия перлива в твоята,че моето лошо прелива в твоето добро,че има преди яйцето има и след кокошката,.... :lol: :hi:
Та да само да си кажа....кви сиситеми?, като е дошло време за АЛХИМИЯ  :hi:

Публикувам с ясното съзнание,че темата не е за тук,а за раздел философия .
С уважение към всички  :hi:







« Последна редакция: Февруари 05, 2012, 02:52:34 am от xнещо »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #516 -: Февруари 05, 2012, 04:41:21 am »
Ако можеш да приложиш нещата за които говориш, приложи ги. Разбира се, ако искаш.

Но е прекалено голяма генерализация да искаш това от всеки човек.

Философията си е философия. Икономиката си е икономика. Тази тема конкретно е в правилния раздел. Има си други теми, които обсъждат нещата, които казваш.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен morcikul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 173
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #517 -: Февруари 05, 2012, 08:07:09 am »
Вяра, надежда и любов са много хубави понятия, но субективни.
И неприложими в материи като социални строеве, политика, икономика.
Тези ценности са общо човешки и не са подвластни на никой строй.
Можеш да ги притежаваш и в технократизма и в комунизма и в капитализма, пък дори и във фашизма.
Това са, (повтарям се!) ОБЩОЧОВЕШКИ качества.
Да се приписват на конкретен строй е меко казано ... несправедливо и необективно.
[/quote]

Субективна е и демокрацията и комунизма и то благодарение на общочовешките качества и не само от горе изброените. Всеки строй е следствие на една обективна причина и тя е човекът, а качествата които са субективни ги правят да бъдат "реални" за него и околните. Самият свят с времето става субективен от факта, че човекът иска да се променя.

Комунизъм/социализъм - За мен лично разликата е само в прочита на двете дефиниции иначе с общ характер. Извън реалността която сме познавали, познаваме и може би ще познаваме. Би следвало да сме нещо друго, би следвало защото е извън пределите на твоята и моята и на който и да е представа за вселената а и не само.

Демокрация - В пределите на тази вселена и представата ни за всичко което ни обгръща ни дава свободата да бъдем такива каквито искаме.
Когато говорим за демокрация не трябва да я обвързваме с материални блага или пари иначе неизбежно стигаме до капитализъм, а от там до всички останали субективни качества на човекът, които го правят всичко друго но не и "човек".
Затова и в предното си мнение изразих тезата,  че според мен трябва да се промени монетарната система, а не системата за управление на "масите".
 

Неактивен blade

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #518 -: Февруари 05, 2012, 13:11:02 pm »
Извинявай, но демокрацията почти никога не е имало .
“And neither do I! I want to have a wife, children & a home, I want to live! But it's all for nothin

Неактивен The Time Lord

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 190
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #519 -: Февруари 05, 2012, 13:19:21 pm »
Извинявай, но демокрацията почти никога не е имало .

Смея да ти противореча! Има много страни в Европа, които са пример за демократично организирано общество. Просто този принцип се е превърнал не само в политическа система, но и в общочовешка ценност, както му се вика - вкоренен е в умовете на хората. ;) Давам конкретен пример - това са най-вече Северно европейските страни като Дания, Швеция, Норвегия. Особено за Норвегия съвсем наскоро бях чул една статистика, която може и да не е свързана с темата, но искам да я кажа. В Норвегия средно на година се случват 0,7 убийства. Правете си изводите. :hi:

П.С. Разбира се, не си мислете, че не вземам под внимание сравнително наскоро случилия се трагичен инцидент с лудия, който разстреля над 70 невинни. Но тази черна статистика я изключвам, за да не се наруши идеята ми, изложена по-горе.
САМО 2 НЕЩА СА БЕЗКРАЙНИ - ВСЕЛЕНАТА И ЧОВЕШКАТА ГЛУПОСТ, КАТО ЗА ПЪРВОТО НЕ СЪМ СИГУРЕН! - Айнщайн

Неактивен element

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 59
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #520 -: Февруари 05, 2012, 14:41:59 pm »
До преди известно време, си задавах много въпроси, например: Защо в едни държави е така, в други иначе?  Защо са измислени толкова системи и начини за държавно управление? Защо има разни социални строеве? Защо хората говорят различни езици? Защо има различни религии? Защо има пари с които се оценяват стоки и услуги и защо тези пари освен с тази цел, се използват за да дават възможност за власт на някои а други остават подвластни на първите? Защо ценностната система на повечето хора се изразява в материални "ценности"? Защо за едни има а за други няма? Защо когато се появят разни политици говорят по няколко часа но нищо не казват? Защо след като съм прочел книги, книжки, книжлета и т.н. пак не мога да си отговоря на тези въпроси? Единственото обяснение което беше някак си близко според мен е, че битието определя съзнанието?!?! А трябва да е обратното (според мен). И така до като един ден не попаднах в този форум. Причината да попадна в този форум беше едно състояние в което по някога изпадах и не можех да намеря обяснение. Тук се говори за това в темата "Да се събудиш парализиран". Преди да попадна на тази тема, в една друга тема, не си спомням вече коя точно, имаше линк към един друг форум: http://tisitova.com/. Копирах лика понеже колкото и да ми се иска да кажа с мои думи, няма как да се получи. На това място открих отговори на много от по-горе поставените въпроси. Мисълта ми е, че колкото и да си говорим и да обсъждаме социални строеве и икономика, това до нищо ново няма да доведе, кучето си лае, кервана си върви.
Случайност - това е начина чрез който Господ, се опитва да запази анонимност.

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 134
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #521 -: Февруари 05, 2012, 15:00:43 pm »
.... Единственото обяснение което беше някак си близко според мен е, че битието определя съзнанието?!?! А трябва да е обратното (според мен)....
Тази фалшива догма и заблуда ни я набиваха ежедневно в главите апологетите на марксизма-ленинизма, така наречените комунисти, защото така им беше удобно на управляващите да водят стадото без проблеми. Самите те прилагаха за себе си точно обратния принцип и си живееха добре/ сега са още по-добре/. И животът сега показва, че  - съзнанието определя битието. Ако ти желаеш нещо да се получи и се бориш за него, то ще се случи. Не да чакаш някой друг да ти оправи битието. Измите - капитализъм, социализъм и т.н. са за наивниците. Успехи.

Неактивен morcikul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 173
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/
« Отговор #522 -: Февруари 06, 2012, 09:25:35 am »
Защо в едни държави е така, в други иначе ?
Иначе ще е комунизъм ! 
Защо са измислени толкова системи и начини за държавно управление?
Човекът е уникално "съзнание" и като такова търси себеподобни за да не се чувства самотен.
Защо има разни социални строеве?
Разни хора разни идеали, но се припокрива с горното.
Защо хората говорят различни езици?
Ще е скучно.
Защо има различни религии?
Има само една и тя има своите "клонинги".
Защо има пари с които се оценяват стоки и услуги и защо тези пари освен с тази цел, се използват за да дават възможност за власт на някои а други остават подвластни на първите?
Трябва да има баланс.
Защо ценностната система на повечето хора се изразява в материални "ценности"?
Обичат "играчките".
Защо за едни има а за други няма?
Някои слушат, други не.
Защо когато се появят разни политици говорят по няколко часа но нищо не казват?
Затова са политици.
Защо след като съм прочел книги, книжки, книжлета и т.н. пак не мога да си отговоря на тези въпроси?
Животът е прекрасен когато не си задаваш въпроси, които няма да те направят "щастлив".

 

Неактивен element

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 59
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Ка&
« Отговор #523 -: Февруари 06, 2012, 16:06:13 pm »
Ако бяхме седнали в кръчмата на маса, щях да ти ръкопляскам! :drinks:  :hi:
« Последна редакция: Февруари 06, 2012, 16:56:38 pm от Mirotvorec »
Случайност - това е начина чрез който Господ, се опитва да запази анонимност.

Неактивен morcikul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 173
Re:Престъпна и несправедлива система ли е Ка&
« Отговор #524 -: Февруари 07, 2012, 11:59:02 am »
Може и да сме били на маса, може и да бъдем .. знаеш ли !? ... съдбата е такава каквато си я поискаш.   :hi:
« Последна редакция: Февруари 07, 2012, 17:16:38 pm от Mirotvorec »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27