Автор Тема: Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/Империализмът?  (Прочетена 185339 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
 В анкетата посочих Социализъм. :) ......но трябваше комунизъм.
« Последна редакция: Февруари 15, 2010, 17:21:34 pm от fishbone »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Те повечето банди във Франция са от марокански емигранти.
Които Франция е имала добротата да допусне да живеят (и да развалят дисциплината).

Горе долу подобно е и в САЩ и Канада. Бандите са основно от негри и латиноамериканци (емигранти).

А ако търдиш, че в Англия и Германия няма ред ....  ;D ;D ;D

Не виждам и какво общо имат футболните запалянковци с цялата работа с реда. Нали някъде трябва да си излеят напрежението маймуните?

Излез, разходи се из другите държави, може само за по няколко дена да е, а може и за повече. Тогава може да забележиш някои (очевидни) работи.

Ако например в Канада само опиташ да подкупиш полицай, ... ще съжалиш, че си се родил. Към глобата до момента ще ти добавят към 1500$ за опит за подкуп+ съд.
И това става във 100% от случаите.
Всъщност не съм имал никой познат, който да потвърди лично, защото НИКОЙ не е опитвал да подкупва полицай. Но полицай никога няма да те спре ако нямаш нарушение.
Напоследък чувам и за чести случаи, където се глобяват пешеходци, пресичащи на червено. (не много 70$)
Хората свикват да СПАЗВАТ ред и да ИЗИСКВАТ ред (от властниците). И това се налага ежедневно в подсъзнанието. За обикновения човек е недопустимо неспазването на законите. (като изключим някои престъпни елементи, най-вече емигранти от Източна Европа, Африка и Латинска Америка)

В България е едва ли не задължение и геройство да прецакваш системата, да криеш данъци и тн. Същото важи и за властващите. Даже властващите нарочно държат среда, в която всеки да прави, каквото си иска, за да може да не изпъкват със своите си кражби. Така всеки ще си каже "ами те правят точно това, което и всички останали. И друг да изберем пак ще е същото."
Ей това е основната разлика между държавите, които са добре, и в които не се краде чак толкова, и държавите, където правителството само гледа да краде.

Ако намекваш, че в САЩ хората са много начетени - сбъркал си. Сигурно половината от тях не знаят къде е Австралия на картата.
В САЩ масата хора може да не са начетени, но има хора, които са, и които движат бизнесите. Инженери и всякакви други. А обикновения американец може да е прост, но си знае, че е прост и не се натиска да е голям и да получава много. А който знае и може е ценен и уважаван и от простите хора, и от работодателите. И му се плаща за труда както трябва. Ей това е важното.
А в бг-то са всичките кой от кой по-големи специалисти и разбирачи, и свръх-супер интелигентни. Ама само на масата с чашата, преди да се работи каквото и да е. Като дойде момента да се свърши работа, и започват да се правят на разсеяни, засегнати, или пък на началници.
Затова и масата емигранти, като дойдат от БГ в Канада, и си мислят, че ще е същото, а после кляпат на парцали, и започват да обвиняват Канадската система в бюрокрация, дискриминация, и че никой не ги оценява справедливо какви големи специалисти са били в бг едно време.
А да, и също се възмущават, че никой не говори български, и че се иска от тях да говорят някой от местните езици.
Явно личното богатство е най-приоритетната ти цел. В такъв случай не е странно, че търсиш капитализма.
Най-приоритетна не, но една от многото да. Как иначе!? Дай някой пример с нещо друго. Покажи с личен пример. Припиши всичко, което имаш на мен и си привеждай месечната заплата редовно на мое име. Тогава ще разбера за какво говориш.
Иначе за сега май обвиняваш другите в нещо, което самия ти правиш. Разликата е, че другите са достатъчно честни за да го признаят, а ти не ...
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
А който знае и може е ценен и уважаван и от простите хора
:lol:
Гледай да не те чуе buden, че ще си имаш неприятности. Почакай само да ти разкаже за Джеси Вентура и как се отнасят с него.
 :lol:

А ако търдиш, че в Англия и Германия няма ред ....  Grin Grin Grin
Не знам това на ред ли ти прилича:
http://vbox7.com/play:337a8197

И една статийка - старичка но показателна:
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=1592&sectionid=5&id=00001
« Последна редакция: Февруари 14, 2010, 07:59:12 am от otnesen »

buden

  • Гост
otnesen, честно знанията ти за страните САЩ, Англия и Франция могат да бъдат коренно преобърнати ако ги посетиш. Говоря от личен опит, а не от какво пишело в новините и какво ми е направило впечатление в ютубата или вибокса без покритие на практика.
Правиш егати заключенията на база седничния печат. Кой знае ако се разровя какво ще намеря за източния блок. Но ще се намери да каже някой: "Не, това е пропаганда на илюминатите. На изток всички живеем в хармония."



Личното благополучие ми е приоритет. И в това не виждам нищо лошо. Защото не искам да крада, а да го постигна със собствен труд. Капитализмът е тази система която дава равен старт и възможност на всеки без значение откъде идва и какъв е да успее, да израстне до толкова, до колкото качествата му позволяват.
Хората, които искат друго са объркани според мен.

А за американците, ако има една част глупави, ти откъде си правиш изводите за другите? Контактувал си с такива или четеш по форумите? То и аз съм ги критикувал, но винаги едновременно с това съм ги и сочел за пример. Явно избираш кое да запомниш и кое не. На всички, които само ги плюят да си направят сверка за това кои са най-големите будители днес. Отново са от западния строй.
За Джеси Вентура не разбрах? Мислиш си, че само го плюят ли? Ами много хора го плюят, но как мислиш малко ли са тези които го подкрепят, щом вече и в България се говори за Джеси Вентура?

Не разбирам хора, които защитават колективизма и в същото време твърдят, че тяхното си е тяхно. Точно с теб имахме скоро такъв спор ако си спомняш.
Мислят си такива хора, че знаят как да оправят света, но един закон срещу гравитацията не могат да прокарат.
Имам чувството, че разсъждавате по следния начин: "Моето си е мое, а чуждото е общо."


« Последна редакция: Февруари 14, 2010, 10:24:02 am от buden »

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
otnesen, честно знанията ти за страните САЩ, Англия и Франция могат да бъдат коренно преобърнати ако ги посетиш.
Да не би да ми предлагаш да си съставям мнение за някоя държава, като обикалям туристическите маршрути и анализирам забележителностите? А разни социални конфликти с десетки опожарени автомобили и изпочупени витрини всъщност са само изрезки от вестници или? Разбираш ли сега, когато виждам грозни картинки редом с Айфеловата кула и Лувъра, общата ми оценка е негативна. А иначе има стойностни неща в западните общества. Можем да разделим нещата примерно на "хубавата" и "лошата" страна на някоя държава и да ги обсъждаме без да правим кой знае какви взаимовръзки помежду им. Това обаче няма да ни свърши работа. В случая с американците, които са една част глупави, друга част умни, можем да кажем, че те - и едните и другите заедно избират само един президент, който води една политика спрямо обществото като цяло, а също и спрямо другите държави, в които също живеят разни общества. Затова трябва не само да установяваме че има такива и такива, но и да установим глупавите или умните имат водеща роля. Роля, която така или иначе се приписва на цялата общност.

« Последна редакция: Февруари 14, 2010, 11:48:59 am от otnesen »

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Специално за Tangrata_.

 
Цитат
    „Уолстрийт джърнъл”: Антиолимпийски протест премина в насилие
14 февруари 2010 | 08:35 | Агенция "Фокус"
Ванкувър. В събота антиолимпийски протест премина в насилие, след като демонстранти започнаха да чупят витрини, преобърнаха вестникарски будки и боядисаха със спрейове сгради и автомобили, съобщава американското издание „Уолстрийт джърнъл”.
От полицията на Ванкувър съобщиха, че около 100 маскирани демонстранти, които са се били смесили с няколкостотин други „легални” протестиращи, са преминали през града в събота сутринта, чупейки автомобили, пътни знаци и сгради.
От полиция добавиха, че са поискали помощ от силите за охрана на Олимпиадата, за да прекратят актовете на вандализъм и да разпръснат демонстрантите, арестувайки няколко от тях.
Насилието избухна след първия ден на Зимната Олимпиада във Ванкувър, по адрес на която активисти на различни групи отправиха обвинения, вариращи от нарушаване на гражданските права до унищожаване на околната среда.
http://focus-news.net/?id=n1348605





Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Да, днес действителността се променя шеметно бързо.Просто голям брой хора по света започнаха да живеят на по-високи и по-скоростни вибрации.Особено в държави с голям брой емигранти.Допълнително нещата се усложниха от заплахата, от тероризъм, глобалната икономическа криза и т.н. Така, че знанията и убежденията ни, както и оценките, за икономически и социални системи, също тряя да са в крак с времето, иначе ще изглеждат поостарели, и неактуални.
За да можем правилно да преценим живота в една друга държава, трябва да се живее месеци, или година в нея, и да се следят събитият.А не всички сме така.Затова гледам и противоречивите мнения за развитите държави в предните постове.
Наистина всеки споделя мнания, но дали те са актуално верни.Може да са били верни преди 2-3 месеца, но сега действителността да е друга. ;)

А относно въпроса ми, в какъв строй живеем днес в БГ, отговарям- в МФ -  мафиотски феодализъм-америка в края на 19 и началото на 20 век.:) Дали съм прав?-кажете, ако искате.

Неактивен Nightwish

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 191
    • Мистерика - блог за непознатото
Пишете по-кратки постове, че ме мързи да чета  ;D

Иначе вижте на какъв сайт попаднах, мисля че е много по темата (пише и за проекта Венера):

http://lifeaftercapitalism.info/

buden

  • Гост
От прекалено много философстване се разминаваме с действителността.

Не бъди турист, излез да поживееш там. Иначе човек все си избира разни чужди мнения, я на Карбовски, я на БТВ, я на някой друг и т.н. Собствено мнение формирано на база лична избирателна пропускливост, но не и на лични наблюдения.
Междудругото дори и като турист се узнава повече, вестниците и новините пак може да си ги чете човек.
(Чак се ядосвам, че и аз задълбавам с излишна философия).

Искам да отговоря за протестите в Канада. Според теб в други разговори тези които протестират в Русия го правят защото ЦРУ им мъти мозъците. Ок, съгласен съм, агентите са навсякъде и хората са просто кукли на конци. В източния блок не бе по-зле отколкото е днес, само че уточнявам днес България не и с половин крак в капиталистическия строй. Ако беше нямаше монополи да унищожават дребните и средните стопанства, които произвеждат. Повече от очевидно е, че регулацията не си върши работата, за да има капитализъм.
Имаме още факти около паданаето на Съюза, че е било дерижирано. Но всъщност това не бе реакция на капитализма срещу социализма, а на една империя срещу друга. А в момента западната империя унищожава собствения си капитализъм, защото това остана единствения съперник на властта. Големите корпорации са продукт не само на свободния пазар, но и на правителствен чадър.
Та за протестите в Канада мога да кажа същото каквото ти за руските - не знаят за какво протестират.
Не ги знам за какво протестират, но може да е заради това което се случва днес - монополизирането на света. Което вие не знам защо си мислите че комунизма ще оправи.
Монополът се оборва с още повече капитализъм, а не обратното.

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Много ми е интересно, защо си мислите, ЧЕ СТЕ НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ ДРУГИТЕ?
За амнайсти хиляден път ще кажа - комунизъм и социализъм са коренноразлични неща.
Аз не вярвам, че всички са равни, аз ЗНАМ че всички са равни, щото без нищо сме дошли и без нищо ще ни погребът.
Равенстовото не мит или утопия, това неравенство в което живеем е антиутопия! И най-вероятно е от доста скоро... 8000 - 15 000 годинки...

Тази глобална фаронска инмерия в която живеем е ФАКТ, че промива мозъци, разделя и владее и т.н...
Защо един програмист, банкер или брокер да заслужава повече пари от орач на нивата или строителен работник? Защо? Щото мама и тате са му оставили наследство? Щото е продължил семейния бизнес ли?
Като начертаеш плана за моста ти ли ще го строиш?
Ти ли ще караш крана?
Ти ли ще бъркаш бетона?
Ти ли ще завиваш болтовете?
Защо тези дейности да са "по маливажни", след като без 1 от тях с тоя череж освен да отида по голяма нужда... файда...

Каква е тая мания да искате повече от другите? Стига с тези франции, германии, канади и т.н...
Някакви си СМЕШНИ 15-20% от населението (голям максимум) живеят добре. Това е факт. Какво неможете да проумеете - не разбирам!

Има ресурси и възможност всички да живеят нахранени и облечени - обаче така се губи ПИРАМИДАТА. Тия държавици дето ги давате за пример не са по-добре щото са по-умни, НЕ са по-трудолюбиви, НЕ са по-духовни, НЕ са по...каквото си помислите.
Просто така са ги разпределили в пирамидалната структура робовладелците.

Този капитализъм в който сме отгледани е една илюзия, няма никаква разлика между него, империализма, комунизма и т.н. Пак едни и същи дърпат конците зад кулисите.
Системата Е престъпна, а всички които си мислят че живеят добре щото са по-умни просто си оспокояват съвеста, за да могат да спят спокойно вечер.
Накрая РОБА (ние) ше стане като господарите...
Тъжно ми е, че никой няма капацитета да си представи един НОРМАЛЕН свят...

Всеки работи каквото може, за всички има всичко от всичо. И това е много лесно постижимо - просто трябва да заживеем заедно.

Ето една истина за размисъл - в света на парите за да има един - друг трябва да няма. Факт.

buden

  • Гост
Цитат
Като начертаеш плана за моста ти ли ще го строиш?
Ти ли ще караш крана?
Ти ли ще бъркаш бетона?
Ти ли ще завиваш болтовете?
Защо тези дейности да са "по маливажни", след като без 1 от тях с тоя череж освен да отида по голяма нужда... файда...
PEACE, защото ако има хиляди, които да могат да изпълнят чертежа така, че да е възможен моста, ще има милиарди такива дето да могат да въртят болтчетата.
Но не обвинявам хората в мързел(както някои обвиняват защитниците на капитализма в алчност), а просто искам да се изяснят нормални неща. Неща които се укриват съвсем целенасочено, за да се тласне народа към една утопия - глобален комунизъм или социализъм или технокрация. Кажете какви са разликите в тези строеве.

Днес имаме за пример Америка: ако имаше капитализъм досега тези "недосегаемите" да бяха фалирали, както в първия си поуст писах за Дженеръл Моторс. Но не, регулацията ги защити и даде на CEO-тата бонуси на стойност милиони долари. Ако няма регулация няма да има и несправедливи възнаграждения, защото търсенето и предлагането ще се регулира от самите хора(от теб и мен примерно).
Кой мислиш е дал правото на банките да могат да банкират с частичен резерв? Разбира се контролните органи, ако хората са знаели какво е това, абсурд да им се даде такава власт. Или те сами ще си я дадат, но никой нямаше да припари до тези банки.
Вината не е у парите. Какво предлагат тези от Цайтгайст - икономика основана на ресурсите, че то си е било така. В този случай хората ще се избиват за ресурси, а не за пари - същата работа е.
Парите не са виновни, ако изчезнат неминуемо пак ще се появят със себестойност единица от най-необходимия ресурс, който е в оборот.

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Монополът се оборва с още повече капитализъм, а не обратното.
Това ми напомня един стар съветски виц. В един колхоз имало болест по царевицата и загубили цялата реколта. Събрало се ръководството да заседава какво да прави и решило - догодина ще борят болестта като засеят двойно повече декари.

Ако решението беше толкова просто и лесно, досега отдавна щеше да се работи по него и щеше вече да има сериозни резултати. За съжаление обаче нещата са твърде комплексни и трябва да бъдат осмисляни с подробностите и детайлите, неща, които на някои хора им приличат на "излишно философстване". Ако все пак си убеден, че си изчерпателен по темата, тогава можеш незабавно да започнеш съставянето на програма за излизане от тази ситуация и навлизане в "нормален" цивилизационен режим, която после да изпратиш чрез писмо на Барак Обама. Дръж ни в течение, няма да ти се подиграваме, а ако си достатъчно сериозен, дори може да помогнем.

Друг спорен пункт около капиталистическата концепция е, че всички възгледи, действия, планове, мерки и др. се изграждат около един център - "личното преуспяване". Първата ми забележка по това фундаментално ядро е, че се говори за пре-успяване, а не за просто за успяване. В този случай ако ти потребяваш блага повече, отколкото си произвел, това означава, че някъде в средата около теб има не-успяване, което рано или късно ще предизвика беди (ако/когато баланса се наруши твърде много), които ще стигнат и до теб (евентуално до твоите наследници).

Друг ръководен момент в тези възгледи е желанието "да имам много и да се наслаждавам тук и сега", дори с цената на реализиране на увредено бъдеще или "увредено далеч" (в смисъл нещо в околната среда, което не ни интересува). Противоположния "ляв" вариант е реализиране на "светло бъдеще" и "светло далеч" с цената на лишения сега. Между тези две крайности стои пълния спектър от нюанси, ако искаш ще ги разглеждаме като скала от 0 до 100 (0 е отляво, 100 е отдясно) и да обсъждаме прилагането на комбинирана мярка, изразена със съответната числена стойност. Дясноориентираните психики традиционно слабо се интересуват от бъдещето, това си личи от изследванията във връзка с икономическия растеж (примера за бактериите в бутилките)и обикновено се сещат че има проблем чак в 12 без 1 минута. Тоест за тях е характерно много краткосрочно прогнозиране на събитията. Това личи и от днешната обстановка - кризата е в ход вече година и нещо, за това време трябваше стотици капиталистически идеолози да излязат всеки с различна и ефективна програма, които да предлагат или на правителствата или директно на "илюминатите", но и в публичното пространство. Ако все пак такива прогнози и програми има, постарай се да ги потърсиш и да ги систематизираш, ако не - хващай се да пишеш.

Като пример за "ляв" подход към бъдещето можем да дадем дейността на нашите войнствени предци - хайдути, опълченци, партизани, войници и др., които доброволно са жертвали не само имота, но и живота си, за да ни има нас сега и да ни е добре.

« Последна редакция: Февруари 14, 2010, 17:58:33 pm от otnesen »

buden

  • Гост
Цитат
Ако решението беше толкова просто и лесно, досега отдавна щеше да се работи по него и щеше вече да има сериозни резултати. За съжаление обаче нещата са твърде комплексни и трябва да бъдат осмисляни с подробностите и детайлите, неща, които на някои хора им приличат на "излишно философстване". Ако все пак си убеден, че си изчерпателен по темата, тогава можеш незабавно да започнеш съставянето на програма за излизане от тази ситуация и навлизане в "нормален" цивилизационен режим, която после да изпратиш чрез писмо на Барак Обама. Дръж ни в течение, няма да ти се подиграваме, а ако си достатъчно сериозен, дори може да помогнем.
Значи не съм достатъчно умен да съставям програма за спасение за цивилизацията. Това е по-скоро фикцията на човек, който е обсебен от колективизма. Аз вярвам, че ако помогна на себе си помагам на човечеството. Достатъчно умен съм обаче, за да видя на кого да се доверя.
Има достатъчно много и много умни хора, които говорят на всеслушание, въпроса е че ти и много други не сте ги чували. Вие слушате "силните на деня".

Подигравайте ми се, това винаги ме е амбицирало.


Цитат
Противоположния "ляв" вариант е реализиране на "светло бъдеще" и "светло далеч" с цената на лишения сега.
Когато Тибет са били монархия знаеш ли как са живеели жителите на "Шангрила"? Точно както всички днес повечето по света - 1% свръх богати(шайката на последния Далай Лама, агент на ЦРУ) и 99% бедни(не че сега живеят добре). Знаеш ли как са ги държали бедни? Ами казвали са им, че било лоша карма от предни животи.
Та това което го казваш май си го чул от хора, които не ти мисли доброто. Лишавай се колкото си искаш, не знам как това ще помогне на децата обаче.

Честно чудя се! Кой ви е излъгал, че капитализмът се основава на лудо потребление без дългосрочно планиране? Капитализмът се основава на капитал, това са спестявания. Креднитната система е нещо друго.
Прочетете по-нагоре за проблемите, които породиха кризата - банкирането с частичен резерв, което даже бях подчертал.
А кредитите не разбрахте ли, че са проблем защото се отпускаха на всеки. За да са всички равни разбира се. Държавата и Фед(централната банка) научи хората на разхищение и лудо консумиране, а не свободния пазар и капитализма.

Цитат
Това личи и от днешната обстановка - кризата е в ход вече година и нещо, за това време трябваше стотици капиталистически идеолози да излязат всеки с различна и ефективна програма, които да предлагат или на правителствата или директно на "илюминатите", но и в публичното пространство. Ако все пак такива прогнози и програми има, постарай се да ги потърсиш и да ги систематизираш, ако не - хващай се да пишеш.

Има едно училище - Австийската икономическа школа, което не е някаква сграда-университет. Това е движение сред икономисти от цял свят, които се водят по стъпките на Людвиг Фон Мизес, Фридрих Хайк и някои други. Тази школа защитавайки свободния пазар и капитализмът от години са единствената критика. Ако не си чувал за тях това е чий проблем?
Да се постарая ли? Споделял съм изказвания на Питър Шиф по ютуб не един път. Не знаете английски, но потърсихте ли нещо на руски може и да има. Човекът от 2002 година се появява и говори за това в което сме днес. Критикува и то градивно.

Цитат
Като пример за "ляв" подход към бъдещето можем да дадем дейността на нашите войнствени предци - хайдути, опълченци, партизани, войници и др., които доброволно са жертвали не само имота, но и живота си, за да ни има нас сега и да ни е добре.

Ако са се борили срещу централнта власт, значи си противоречиш.
Ако пък са се борили срещу тези, които "чертаят чертежите", защото те просто са "завивали болтовете" и им се е струвало несправедливо неравното възнаграждение то тогава не виждам смисъл някога отново да разговаряме. Защото те и циганите искат равни права, ама не знаят азбуката.

А можеби са се борили, защото са искали да бъдат индивиди, да бъдат независими и да осигурят независимост на децата си? Не знам за кои точно хайдути говориш?



Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Много ми е интересно, защо си мислите, ЧЕ СТЕ НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ ДРУГИТЕ?
За амнайсти хиляден път ще кажа - комунизъм и социализъм са коренноразлични неща.
Аз не вярвам, че всички са равни, аз ЗНАМ че всички са равни, щото без нищо сме дошли и без нищо ще ни погребът.
Равенстовото не мит или утопия, това неравенство в което живеем е антиутопия! И най-вероятно е от доста скоро... 8000 - 15 000 годинки...

Тази глобална фаронска инмерия в която живеем е ФАКТ, че промива мозъци, разделя и владее и т.н...
Защо един програмист, банкер или брокер да заслужава повече пари от орач на нивата или строителен работник? Защо? Щото мама и тате са му оставили наследство? Щото е продължил семейния бизнес ли?
Като начертаеш плана за моста ти ли ще го строиш?
Ти ли ще караш крана?
Ти ли ще бъркаш бетона?
Ти ли ще завиваш болтовете?
Защо тези дейности да са "по маливажни", след като без 1 от тях с тоя череж освен да отида по голяма нужда... файда...
Не те знам на колко си, но май нищо не си видял още от тоя свят. Или поне пишеш така, сякаш нищо не си видял ...
Хората НЕ СА равни, те са равноправни. Те имат равни права.
Разликата е ГИГАНТСКА! Повтарям, ГИГАНТСКА!
И монах да си, и да нямаш нищо на гърба си, и да се просветляваш в някой манастира там някъде, пак може един да тренира с определена сила и да постигне едно нив, а друг монах да тренира 10 пъти повече и да постигне 10 пъти повече. И каквото и да работиш, труда е личен и успеха е личен. Енергията, която си заслужил ще ти се натрупа на тебе, и на твоята карма, а не на всички поравно.
СЪБУДЕТЕ СЕ, БЕ! Червеноармейски зомбита такива.

Пропусна ми най-целенасочено сума постове, дето си играх да пиша. Попитах кой ще чисти кенефите. Не ми отговори! Кой и как ще се избира кой да копа нивата и кой да завинтва болтчета в моста? Ами то ако няма стимул никой няма да работи и никой няма да си мръдне пръста. Пич, има хора по 20 години учат тежки науки. В медицината само с един учебник могат да те убият. Като с хладно оръжие. Защото тежи 10 кила. А те научават такива учебници със десетки.
После ако нещо се обърка нали ще идеш да му поискаш сметка на тоя лекар. Или пък за моста на инженера. Знаеш ли, че в момента инженерите се подписват под абсолютно всеки проект, който работят. И отговарят с главата си ако нещо стане по него. Докато бъркача на цимент му е през ..уя дали ще стане както трябва или няма да стане. Знаеш ли, че имам приятели инженери, дето като правят редовни посещения на някой строеж (задължително при всяка нова плоча) те понякога почти се бият с хората там. Защото например някой обикновен строител го мързи да завива арматура и я е прескочил половината. И тая къща може да падне после, заедно с хората.
Ама арматурчика прост човек (макар да взимат адски мн пари) пука му на него, че ще падне после къщата заедно с хората. Нали не той, а инженера се подписва.
Това са ЕЛЕМЕНТАРНИ работи. Има ги във всяка човешка дейност. Винаги има противопоставяне на интереси. Винаги трябва да има началник, който да държи хората, да работят качествено.

Нали в социализма имаше равенство!?
Нали 45 години се мъчехме да живеем по тоя начин. Успя ли тоя начин!? Не успя. Що така!?
Ако една мед сестра или санитарка получава колкото един лекар ... Събуди се, бе ... никой няма да иска да се трепе да учи 20 години, че да става лекар. Че и да носи отговорности после, и все него да обвиняват.
Ако един чистач на басейни получава, или пък плажен спасител получава колкото един програмист ... познай ... никой няма да иска да е програмист.

Да има за всички по много и да се задоволят е абсурд!!
Защото хората са животни, и се грабят като обезумели.
Представи си какво разхищение ще настане.
Ако в магазина всичко е безплатно, всеки ще иде, ще напълни цяла количка до горе с какво да е, ще ги изхвърли на другия ден, и после ще иде, ще вземе нова количка.
Ще нагризе луканката, ще я хвърли почти цялата, а на другия ден ще иде за нова.
А ако стоките са по-големи? Коли, компютри?
Ами какво ще стане ако аз всяка седмица ходя до магазина да си взимам нов компютър? Нали е без пари, що да не ида да си взема още един. А стария ще го хвърлям през терасата. Осъзнаваш ли какъв хаос всъщност искаш?
А щом няма пари, тогава няма да има и глоби за движението по пътищата. Ами аз тогава ще си карам все със 250, ще спирам отгоре на пешеходните пътеки, и ще минавам все на червено. А като ме спре полицая ще му тегля една майна и ще си продължа.
Писах, и пак пиша, а такива стоки и услуги, които са дефицит и няма за всички? Те как ще се разпределят? Например има и добри лекари, има и по-слаби. Как ще се определя кой да ходи при добрите и кой при по-слабите. (дето могат да му съсипят здравето !!!)
Едно време при социализма се знаеше - добрите лекари са в Правителствена болница, Военна болница и тн. А сега!? Сега къде ще ги дирим!?

И най-в крайна сметка, направи си една комуна, и живейте там без пари, копайте си овошки и картофи, топлете се на дърва, стойте без ток, телефон и компютри, и не занимавайте останалия нормален свят с глупости.

Урсула Ле Гуин имаше една такава книга, за един такъв утопичен свят без пари.
И знаеш ли, такъв свят може да се постигне, не когато има достатъчно за всички. Това никога не може да се постигне. Такъв свят може да се построи, като няма нищо за никого. Беднотия до шия.

Едит:
Ето тази книга от Урсула Ле Гуин.
Казва се "Освободеният"
http://chitanka.info/lib/text/15386
Чел съм я на младини и много ми хареса. Там са противопоставени именно тия 2 свята, за които спорим в момента.
Много моля, особено почитателите на комунизма, да я прочетат тая книга, че дано намерят някакви по-добри идеи и аргументи, с когито да спорят. Иначе спора започна да става безмислен ...

Например, да дам малък аванс, кенефите, ще могат да се чистят на смени  ;D 8) Щото никой не иска перманентно да работи това.  :writer: :blush:
« Последна редакция: Февруари 14, 2010, 20:32:23 pm от Tangrata_ »
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
И най-в крайна сметка, направи си една комуна, и живейте там без пари, копайте си овошки и картофи, топлете се на дърва, стойте без ток, телефон и компютри, и не занимавайте останалия нормален свят с глупости.

Урсула Ле Гуин имаше една такава книга, за един такъв утопичен свят без пари.
И знаеш ли, такъв свят може да се постигне, не когато има достатъчно за всички. Това никога не може да се постигне. Такъв свят може да се построи, като няма нищо за никого. Беднотия до шия.

Тангра,

Визирам горното ти послание и искам да те питам нещо.

Ти какво си? Зелен долар ли си? Български лев ли си? Европейско евро ли си? Японска йена ли си? Китайски юан ли си? Или си някаква не...ам каква си там валута /пардон - въздух под налягане, щото всички тук знаем, какво са парите/ ИЛИ СМЕЕШ ГОРДО ДА СЕ НАРЕЧЕШ ЧОВЕК?
Теб българска майка ли те е раждала или си илюзиорния продукт на две валути? Ти само за парите ли живееш или имаш и някакви други стимули?
Какво ти е криво момчето бе? Че каза истината ли? Че вижда нещата по друг начин, който е различен от твоя ли? Я малко по-толерантно!
И защо премълчаваш факта, че никой в съвременното общество не иска да носи отговорност за труда си и последствията от него, което между впрочем е главният проблем на човечеството, т.е. липсата на чувство за единност, насадено от управляващата клика? С това трябваше да започнеш, а не с критики към момчето! И най-първо с личната ти отговорност; затова те питам най-отговорно, ТИ КАТО СИ ТАКЪВ РАЗБИРАЧ И СИ ТОЛКОВА СЪЗНАТЕЛЕН, КАКВО ТЪРСИШ В ЧУЖБИНА? ЩО НЕ СИ ОСТАНА В БЪЛГАРИЯ? Ади де, като си толкова свестен, колкото се мислиш, че разбираш от всичко, върни се в България да ни помогнеш да я оправим! Страх ли имаш да го направиш, или ти липсва смелост да понесеш отговорността да го извършиш?
Не, ще кажеш, няма таквиз работи; аз съм си отговорен, хич не ме е страх, ама как да понасям в тая глупава България това бззаконие, тая корупция, тая мафия, и то-о-о-олкова много простащина! Ами върни се като слънце в просташката България и внеси малко повече светлина, като си такъв разбирач!
Е, с една дума, причини да не се върнеш винаги ще намериш. То е много лесно да оплюеш момчето. Какво от това, че не е ходило по света, даже и наистина да не е ходило, това не му ли дава право да изразява мнението си, и мнението му наистина да е правилното ли?
Не може да изхвърлиш парите от ума си! Това е най-голямата ти грешка! Изхвърли ги и светът ще стане друг!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27