Автор Тема: Призрачната къща край Айтоския проход  (Прочетена 30469 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Organizer

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #30 -: Февруари 18, 2012, 15:26:51 pm »
Повече работа биха ти свършили бутилка светена вода и пакет сол отколкото пушката.

Неактивен Рачо

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #31 -: Февруари 18, 2012, 18:04:32 pm »
Повече работа биха ти свършили бутилка светена вода и пакет сол отколкото пушката.
За светената вода (особено пък ако е Богоявленска), съм съгласен, но пък "това-свръхестественото" може да се покрие, и нищо да не им се случи.
Въпреки че, когато сами се набутват в ръцете му, може да им се случат някои случки. Дано поне един се върне да разкаже какво е станало.
За солта не знам да помага за такива сили.

Доколкото знам, всички християнски средства за защита помагат основно при случайни нападения от зли сили, но ако вие решите да ги предизвиквате, може и да не подействат, или пък да ви се размине на косъм някоя беля (т.е. има атака и веднага след това получавате помощ, но все пак се изправяте срещу опасността).
Според мен е неразумно да ходите там, но може пък и да ви е за урок.

Ето и някои други християнски средства, за които в момента се сещам:
- кръст - най-често носен на верижка на врата, но не е задължително по този начин;
- кръстно знамение - така нареченото "прекръстване" - може да бъде върху себе си, а може и към някакъв друг обект или човек. Към друг човек обикновено го правят свещениците, когато благославят някого, и при тях пръстите са събрани по по-различен начин.
- икони - на Исус Христос, на Света Богородица, или на други светци.
- молитва - най-кратките няколко: "Господи, помилуй!"; при опасност: "Пази, Боже!"; след отминаване на опасността: "Слава на Тебе, Господи!"; преди всяко начинание: "Благослови, Господи!". Обикновено се съчетават с кръстно знамение (прекръстване).
- нанасяне на кръстен знак върху челото с миро (ударението е върху буквата "о"). Мирото се продава в някои църкви, представлява течност с приятен аромат в шишенце.
Многократно по-силно е въздействието на всички тези неща, когато има и искрена вяра.

И още нещо. Има една поговорка, че еди-какво си бяга като дявол от тамян. Тамянът, сам по себе си, или пък неговият ароматен пушек, не прогонват злото. По-скоро пушекът от тамян улеснява връзката между човека и Бога по време на молитва. Може би някой с богословско образование може да даде по-ясен отговор на този въпрос, за какво точно се използва тамяна, и какво е неговото предназначение, но не е и това - да гони дявола.

« Последна редакция: Февруари 18, 2012, 19:07:55 pm от Рачо »

Неактивен letqshtata

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 51
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #32 -: Февруари 18, 2012, 18:56:54 pm »
Първо не се знае,дали изобщо има такова "свръхестествено" и второ ние ще отидем по-скоро за забавление,защото това е легенда,която създава суматохата.А,че се набутваме в ръцете "му" си е наша отговорност. ;)

Неактивен The Time Lord

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 190
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #33 -: Февруари 18, 2012, 19:04:39 pm »
Може би аз не съм се изразил правилно! Според мен това "свръх естествено" е или някой шарлатанин, дето ни прави на глупаци, или някаква местна легенда, разказана 100 пъти и най-накрая приета за истина. Защото нали знаете, една лъжа повтаряна многократно се превръща в истина. ;) Има и трети вариант - някой наш скъп съфорумец от скука и нямане какво да прави да е сътворил цялта тази мистериозна история с "призрачната" къща. Отново ще кажа, че аз дори не съм видял никаква къща толкова близо до пътя в началото на Айтоския проход.
САМО 2 НЕЩА СА БЕЗКРАЙНИ - ВСЕЛЕНАТА И ЧОВЕШКАТА ГЛУПОСТ, КАТО ЗА ПЪРВОТО НЕ СЪМ СИГУРЕН! - Айнщайн

Неактивен Рачо

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #34 -: Февруари 18, 2012, 19:13:10 pm »
..... И малко след като разказа за къщата двигателят на колата прегря и се наложи да спрем по средата на пътя, точно като на филмите ;D  .....
Точно докато пишех предишния си отговор, гръмна едната крушка на полилея.

Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 791
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #35 -: Февруари 18, 2012, 22:28:15 pm »
Повече работа биха ти свършили бутилка светена вода и пакет сол отколкото пушката.
За светената вода (особено пък ако е Богоявленска), съм съгласен, но пък "това-свръхестественото" може да се покрие, и нищо да не им се случи.
Въпреки че, когато сами се набутват в ръцете му, може да им се случат някои случки. Дано поне един се върне да разкаже какво е станало.
За солта не знам да помага за такива сили.
Според една публикация "Размисли за народните поверия" която пък цитира Лилия Старева  и книгата и „Български магии и гадания“
Цитат
    Солта е магия за стапяне, разваляне на злото – болест, магия, лоши думи. … Сол не се хвърля в огъня, защото тогава тя проклина и носи беди за къщата и този който я хвърля. Най-скъпи гости, българинът посреща с хляб, сол и вино, като това символизира радост и плодородие, лек живот и здраве в къщата
Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

Неактивен Hacko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 007
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #36 -: Февруари 19, 2012, 00:38:32 am »
Солта е магия за стапяне, разваляне на злото – болест, магия, лоши думи. … Сол не се хвърля в огъня, защото тогава тя проклина и носи беди за къщата и този който я хвърля. Най-скъпи гости, българинът посреща с хляб, сол и вино, като това символизира радост и плодородие, лек живот и здраве в къщата

Споделям  българския ритуал с хляб, сол и вино, но едва ли  солта разваля злото.
« Последна редакция: Февруари 19, 2012, 08:18:57 am от Mirotvorec »

Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 791
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #37 -: Февруари 19, 2012, 22:23:19 pm »
Споделям  българския ритуал с хляб, сол и вино, но едва ли  солта разваля злото.
И аргументите ти са?
Щом вярата в светената вода съществува и според хората лекува и гони зли сили, защо според теб солта също да няма такива свойства?
Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

Неактивен Рачо

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 16
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #38 -: Февруари 20, 2012, 08:40:09 am »
Доколкото знам, християнските и нехристиянските (езически) вярвания са несъвместими.
Например, никога няма да видиш православен свещеник с мартеница.

Неактивен The Time Lord

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 190
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #39 -: Февруари 20, 2012, 09:16:08 am »
Как ще са несъвместими! :-X Цялата ни българска култура е пропита както с християнски ритуали и празници, така и с чисто езически. В това се състои и нашата уникалност, затова имаме толкова много празници. Аз лично приемам както християнското, така и езическото, защото на тях се гради националното ни богатство. Българската култура е една органична смесица от древно и средновековно, от старото и още по-старото. :hi:
« Последна редакция: Февруари 20, 2012, 16:47:38 pm от Mirotvorec »
САМО 2 НЕЩА СА БЕЗКРАЙНИ - ВСЕЛЕНАТА И ЧОВЕШКАТА ГЛУПОСТ, КАТО ЗА ПЪРВОТО НЕ СЪМ СИГУРЕН! - Айнщайн

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #40 -: Февруари 20, 2012, 15:11:09 pm »
Не само това, ами и много от християнските празници, почти всичките дори, са предишни езически. Просто в даден момент са претопени от църквата. Защото така и така хората няма да се откажат от тях.

В старите празници няма нищо лошо. Напротив! Макар, че са наричани "езически", всъщност именно те следват чистотата и хармонията.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #41 -: Февруари 20, 2012, 22:46:09 pm »
Споделям  българския ритуал с хляб, сол и вино, но едва ли  солта разваля злото.
И аргументите ти са?
Щом вярата в светената вода съществува и според хората лекува и гони зли сили, защо според теб солта също да няма такива свойства?

Солта се е ползвала в древността, като средство срещу "вуду-магия".
Тоест, ако "зомбито", създадено от своя "майстер =  гуру ", превърнато в роб, погълне сол ще успее отново да възвърне собственните си мисли и сили, както и придобие независимост от създателя си.

Само, че прочитайки тази статия от "24 часа"

"Бойко реже ленти сам, залъка дава на момите - 24chasa.bg", ме хвърли в окултни размисли ....що ли не приема сол ....   ;D ;D ;D
 
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=655701

се запитах
« Последна редакция: Февруари 21, 2012, 22:14:10 pm от Black Adder »

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #42 -: Февруари 20, 2012, 23:35:03 pm »
По повод статията на 24ч. освен солта, се замислих и за българското хоро, което изхвърлихме от традициите си. В никакъв случай не съм фен на тъ.жъ. и неговите задължителни хора по времето на соца. Мисля си, че умишлено вкараха в ежедневието ни чалгата, за да забравим хорото, което съдържа в себе си огромна вибрационна мощ. Тази наша традиция(хорото) съдържа дълбок езотеричен пласт. Тази наша хилядолетна традиция е имала за цел да настройва човешките души и тела към една или друга вибрация на природата, към една или друга еманация на нейния създател. Така се получавало безкрайното преливане: Човек - Природа - Създател... и обратното. Що за идея е това, хората да играят заловени един за друг в кръг, с музиканта, най-често гайдар, в самия му център?... Идеята е такава: хорото да дублира космичното, т.е. да е енергетичен модел на нашата Слънчева система. Дори и с движението на играчите по посока, обратна на часовниковата стрелка – както се движат планетите около Слънцето – и с епизодичната промяна на посоката – по подобие епизодичното ретроградно планетно движение от гледна точка на Земята. Всичко това е обмисляно до най-малки подробности от древни мъдреци, за да се получи по закона на подобието мощен вибрационен резонанс, проникващ навсякъде – навън и навътре, във всички пространства и измерения на видимия и невидимия свят. Ще рече: нашето хоро, за което някои днешни ''умници'' твърдят, че е изживяло своето време, всъщност е истински ретранслатор на космична енергия и същевременно – мощен генератор на психична, физична, биологична и духовна мощ за играещите го.И този генератор безотказно е служил на българите, като ги е зареждал с нови сили в продължение на хилядолетия. На всички празници и най-вече всяка неделя без прекъсване - хиляди, стотици хиляди недели наред. Селският мегдан или градският площад в неделя е представлявал, така да се каже, вековната дискотека на нашите предци. Но паралелите с днешно време свършват дотук, главно защото на хорото тогава идвали всички – и млади и по-възрастни, и деца и старци. Всички поколения и цялата общност – в един общ ритъм. Удивителен и свещен ритуал на единението. Някъде бях чел, че Димитър Пенев е бил въвел хорото като метод за възстановяване след мач и за настройване преди мач. Та може и за това нашите футболисти бележат невероятни успехи през 1994г. на световното по футбол. Ако един ден(което няма да стане де ;D), имам власт, ще задължа всяка неделя по едно и също време в цяла България хората да излизат на площадите и да играят хоро. Без майтап. А второто нещо което ще направя е да върна буквата ''Ъ'' в края на думите. Защото горе долу от както сме я махнали, почти ни няма на картата ;).
 
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен The Time Lord

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 190
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #43 -: Февруари 21, 2012, 09:12:10 am »
А второто нещо което ще направя е да върна буквата ''Ъ'' в края на думите. Защото горе долу от както сме я махнали, почти ни няма на картата ;).
 

Във връзка с това, нека предоставя малко повече информация. Като цяло, буквата "ъ", буквата "ь", както и други подобни символи биват премахнати от азбуката ни въз основа решенията на сформираната през 1945 година Комисия по правописната реформа. Ето част от решенията, които лично за мен са чисто и просто осакатяване на българския език, затриване на уникално по характера си богатство (дори в руския, например, не е имало подобни правила):

Изхвърля се от употреба буквата ят (ѣ) и се заменя с я или е, според книжовното произношение.
Изхвърля се от употреба буквата голям юс и се замества с ъ.
Прекратява се изписването на буквата ъ в края на думите, където няма звукова стойност.
Прекратява се изписването на буквата ь в края на думите, но се запазва пред буквата о за означаване на мекост (пример: миньор).   Остава в сила синтактичното правило за употреба на пълен и кратък член при съществителните от мъжки род, единствено число. (Заб.: По тази точка комисията предлага свободна, по избор, употреба на двете форми, но Министерският съвет не одобрява това предложение, макар да е трудно за употреба.)

За пълната информация: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B0_%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F_%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BA_%D0%BE%D1%82_1945

П.С. Не се учудвам, че тогава сме отпаднали от картата, и това е просто защото тогава свършва Втората световна война и ние, разбира се, сме на страната на губещите.
« Последна редакция: Февруари 21, 2012, 09:15:44 am от The Time Lord »
САМО 2 НЕЩА СА БЕЗКРАЙНИ - ВСЕЛЕНАТА И ЧОВЕШКАТА ГЛУПОСТ, КАТО ЗА ПЪРВОТО НЕ СЪМ СИГУРЕН! - Айнщайн

Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 791
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Re:Призрачната къща край Айтоския проход
« Отговор #44 -: Февруари 21, 2012, 22:16:16 pm »

Само, че прочитайки тази статия от "24 часа"
"Бойко реже ленти сам, залъка дава на момите - 24chasa.bg", ме хвърли в окултни размисли ....що ли не приема сол ....   ;D ;D ;D
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=655701
се запитах
Абе море добре, че пуснах линк към онзи блог дето автора първо се е запитал, та и линкове е събрал, ама карай :) Важно е дето разкрихме интересна особеност на солта.
Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27