Разни > Новини и общи дискусии

Относно революциите в Арабския свят

(1/56) > >>

Elane:
Ще започна с Български източници:

Протестите в Тунис (запалването на фитила)
Революция с аромат на жасмин /пак Тунис/
Бунтовете в Египет следват тунизийския пример
Битката за душата на арабския свят

Други източници:
Снимков материал - нецензуриран и потресаващ./Египет/
Предупреждавам за хората, които са по-чувствителни: Най-отдолу в галерията са поместени дори нецензурирани снимки на човек, застрелян в главата. Нищо не са спестили.
Причините за протестите в Египет на кратко
Видео
Има и няколко клипа, които можете да намерите в Youtube /макар че не ви препоръчвам/, в които ясно се вижда как протестиращи биват умъртвявани по улиците.

По-подробна информация.


Brief:
В Тунис, млад мъж се подпалва демонстративно, след като полицията несправедливо отнема разрешителното му за търговия със зеленчуци, лишавайки го от единствения поминък. След което доста негови братя по съдба последват жертвеническия му пример, слагайки началото на неконтролируеми цивилни протести, и разбира се агресивен отговор от страна на полицията и властите, много безредици, огньове и хаос, докато армията не се намесва и не изгонва "президента", който трескаво бяга извън страната.

Египет - ситуацията е общо взето същата /имам в предвид условията, които довеждат до масивните протести - инфлация на хранителни продукти, нечовешка мизерия, липса на работни места (31% безработица в Тунис), корумпирана власт, полицейски брутализми, потъпкване на всякакви човешки права като лична свобода, свободно слово и какво ли още не./

Та, в Египет.... Мубарак е на престола (то си е баш престол, ако питате мен) от близо 30 години и тъй като е на преклонна възраст (82-5), започва да подготвя сина си Гамал да поеме властта при оттеглянето му. Което, както знаете... е напълно стандартна процедура за президентски пост.
>.<

Хората се събират чрез група във фейсбук /400,000/, първия протест избухва на националния ден на полицията.
/особено при положение, че Египет е страна под военен режим с неограничени права на полицията от близо 20 години вече, поради което бруталствата на полицейщината са ескалирали извън всякакъв контрол. Reference => Egypt: Protests mount over police murder of Khaled Said/

Хората работят за по 2-3 долара на ден, при цена на хляба от 1 долар.
Протестите се разиграват за няколко дни... от 27.01.11, ако не се лъжа, може и да бъркам.

Армията в Египет обаче подкрепя властта. Дори са изпратили танкове по улиците и извергите, които се наричат полицаи вече са започнали да стрелят с истински куршуми. Спряли са интернета и мобилните комуникации в ЦЯЛАТА СТРАНА, само и само да потушат протестите на хората.
Отделно в Йордания и Йемен също има някакви наченки на протести. Какво мислите, че ще се случи?

Из целия арабски свят има причини за такива протести. Нека се надяваме, че поне те ще успеят да си извоюват една сносна демокрация, на пук на религиозните предразсъдъци.



Какво мислите по въпроса?









Raw Deal:
хАмериканците имат пръст в тази работа. Явно се цели демократизиране на арабския свят, което би било от полза при налагането на НСР. Това мисля аз. :hi:

sidewinder:
На мен ми намирисва на верижна реакция от протести в арабските и мюсюлманските страни.

Raw Deal, и аз съм на същото мнение.

Гален:

--- Цитат ---Какво мислите по въпроса?
--- Край на цитат ---


Това египтянче знае откъде идва злото и показва на незнаещите.
На последният ред на флакона е написано.

Magnolia:

--- Цитат на: Raw Deal в Януари 31, 2011, 16:38:36 pm ---хАмериканците имат пръст в тази работа. Явно се цели демократизиране на арабския свят, което би било от полза при налагането на НСР. Това мисля аз. :hi:

--- Край на цитат ---

Може и да е така, а може и да е съвсем друго, тоест да не се "цели" демократизиране на арабкия свят, а арабският свят сам да е узрял да се "демократизира" (тази дума вече е много мръсна, затова заслужава кавички). Имам предвид, че там също има много прогресивни хора, които лежат по затворите или биват пребивани с камъни. За правата на жените пък да не отварям дума.По- скоро смятам, че събуждането там си е естествен процес, на който САЩ искат да сложат ръка и да го контролират, както става и при всички революции и налагане на нови режими.Скептична съм, очевидно е, че събуждане не може да има, когато си с автомат в ръка. Толкова сме заети да се изтрепваме, че нямаме време да излезем от наркозата.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 
Премини на пълна версия