Автор Тема: Ирационалното и ние човеците  (Прочетена 112440 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bna

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Re:
« Отговор #180 -: Март 28, 2012, 21:41:24 pm »
Зачетох се случайно в няколко мнения от тая тема, и въпреки че не съм вникнал още в дискутираните тук неща), бих искал да споделя следното. Не виждам смисъл от това, да се отчайва човек. Oт тоя свят, като цяло, от дадената реалност в която се намира, по съответното време. Или да приема чувствата за безсилие или безсмисленост за свои собствени. Може и по-добре е да се направи точно обратното.
Винаги могат да се изберат точно обратните информационни точки, и да се повярва в тях. До тяхното доказване. Тоест, сила и смисъл.
 
Какво значи, човешката природа не може да се промени? Според мен eses е имала предвид, че хората имат не само рационални, а и абсолютно обратните, нерационални черти. Което ги кара да действат и мислят не така, както някой отстрани би предвидил, оценявайки нещата по себе си. Или по рационален начин. 
Не миналото ме интересува, а по-скоро и бъдещето, защото там смятам да живея след известно времe

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #181 -: Март 28, 2012, 22:05:32 pm »
Иначе казано: Митко е сънят на Дик. И, да, от него ще остане само спомен...


Toва горното ми хареса много.
Аз и висшият ми такъв сме едно и също нещо.Като си отида горе аватара Константин,както и личността ще бъдат разградени и усвоени от Мен.Аз" горе" така или иначе СЪМ.Всяка една инкарнация,прибавя нов фасет и нов цвят към Мен.И ако това е своего рода промяна на"имиджа" ок..Но Аз така или иначе съм АЗ.Личността тук,макар и планирана като пол,социална среда,общ план на живота...вкл.и доколко ще позволя на интелекта ми да се прояви...(има разлика между това да се развива и това да се прояви активно в степен,че да провали сценария).Таа тази личност която Съм,е сбор от всичко което съм бил и някога ще бъда..Не нещо или някой друг.А именно Аз.Не съм и няма как да бъда нещо отделно от Висшият Аз.Оттам и същинското знание.Няма универсално знание.Има само знанието до което сам си стигнал.И то не само като личност в отделна инкарнация,а като знанието което си осъзнал,осмислил и анализирал.Това е твоята"база данни".Твоята лична библиотека.Само с нея разполагаш.И на тоя и на оня свят
« Последна редакция: Март 28, 2012, 22:14:58 pm от konstantin2007 »

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #182 -: Март 28, 2012, 22:13:36 pm »
Според мен eses е имала предвид, че хората имат не само рационални, а и абсолютно обратните, нерационални черти.

Искам да кажа ,че няма човек на тоя свят които никога в живота си да не е излъгал,които никога да не е завидял, които никога да не е пожелал макар и еднократно нещо лошо на някой, които никога да не е се поколебал,да не е изпаднал в изкушение от собствените си принципи, който да не е осъдил някой друг, който да е бил равнодушен към чуждото страдание и тн и тн и тн.Това е човешката природа.Ето ви един пример за човешката природа.
http://www.varnautre.bg/zhivotut/syuzheti/31667-choveshkata_priroda_eksperimentut_sus_stanfordskia_zatvor
И само не се хващайте пак за това генерализиране
« Последна редакция: Март 28, 2012, 22:15:08 pm от eses »

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #183 -: Март 28, 2012, 22:19:43 pm »
Според мен eses е имала предвид, че хората имат не само рационални, а и абсолютно обратните, нерационални черти.

Искам да кажа ,че няма човек на тоя свят които никога в живота си да не е излъгал,които никога да не е завидял, които никога да не е пожелал макар и еднократно нещо лошо на някой, които никога да не е се поколебал,да не е изпаднал в изкушение от собствените си принципи, който да не е осъдил някой друг, който да е бил равнодушен към чуждото страдание и тн и тн и тн.Това е човешката природа.Ето ви един пример за човешката природа.
http://www.varnautre.bg/zhivotut/syuzheti/31667-choveshkata_priroda_eksperimentut_sus_stanfordskia_zatvor
И само не се хващайте пак за това генерализиране

Ми не виждам що се мъчи толкоз страници да кажеш нещо,което буквално го крещим от началото на темата.
Никой никъде не е казал,че човешката природа е херувимска..Напротив..Даже и за човешките демони говорихме..разбрахме,че всеки човек ги има..Не видях някой да отрече.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #184 -: Март 28, 2012, 22:20:50 pm »
Не ви ли се струва малко странно да ви обяснявам точно на вас какво е човешката природа? Защото именно в този форум ясно се вижда какво е човешката природа и до къде се е докарал света.да не би да сме на това дередже заради делфините?

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #185 -: Март 28, 2012, 22:22:48 pm »
Добре де като го крещите защо тогава казвате че подлежи на промяна като ако подлежеше нямаше да го обсъждаме крещейки,а само щяхме да обменяме опит как се променя?

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #186 -: Март 28, 2012, 22:31:40 pm »
m2f разликата между рационалното и нерационалното днес е толкова размита колкото никога досега. Никоя рационално ориентирана цивилизация не би се докарала до това дередже.А разликата между лудостта и нормата е толкова тънка,че вече на лудите казваме че са гении а на нормалните ,че са луди.В този смисъл споменах самоубийството, защото както днес искаш добре "изиграна" инкарнация,така утре много лесно може да решиш ,че си си я изиграл вече. Не е случаен ръста на самоубийства.И повярвай ми тези които са се самоубили не са били луди - а отчаяни. Да си отчаян в днешно време може без никакви усилия да ти се случи.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #187 -: Март 28, 2012, 22:33:59 pm »
Есес,и за делфините ли е виновен тоя форум... :(


Добре де като го крещите защо тогава казвате че подлежи на промяна като ако подлежеше нямаше да го обсъждаме крещейки,а само щяхме да обменяме опит как се променя?

Ми щото доскоро бяхте на вълна"бели и добри"и много,много не чувахте..А сега,като стана ясно,да го обсъдим :drinks:

Ти сериозно ли питаш защо казваме,че негативите подлежат на промяна?!?! ???
« Последна редакция: Март 28, 2012, 22:37:30 pm от konstantin2007 »

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #188 -: Март 28, 2012, 22:58:29 pm »
Аз и висшият ми такъв сме едно и също нещо....Не съм и няма как да бъда нещо отделно от Висшият Аз.
Точно.  :hi: НО! Мога толкова да съм се приспала и вживяла в пиесата си, че да си мисля, че Аз не съм Аз всъщност...Надявам се смъртта еднозначно да слага край на това недоразумение...
както днес искаш добре "изиграна" инкарнация,така утре много лесно може да решиш ,че си си я изиграл вече. Не е случаен ръста на самоубийства.И повярвай ми тези които са се самоубили не са били луди - а отчаяни. Да си отчаян в днешно време може без никакви усилия да ти се случи.
Не може да ти се случи, ако си наясно с последствията от това. Не може! Но, както казва Митко постоянно, и тук е важен МОТИВЪТ, а не самото действие. Има смекчаващи обстоятелства, но при всички положения е голям автогол! И не е добра идея. Ако знаеш кой си или поне какво си всъщност, би трябвало да не можеш току-така да се отчаеш! Препятствията не са за да ни счупват, а за да ни правят по - силни, да ни провокират да откриваме силата в себе си. Но понякога ни счупват, какво да се прави. Имах самоубиец в живота си. Просто беше слаб отвътре. И атеист. Всичките му опори бяха външни, не вътрешни. И когато е такова положението и ти се срутят външните опори... :nea:



Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен bna

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #189 -: Март 28, 2012, 23:12:22 pm »
eses, а какво означава според теб да си отчаяна?
 
и аз съм засичал (случайно) самоубийци. само че смъртта не настъпва веднага, трябва поне половин - един час. човешкото тяло е много издръжливо.
 
мога да ви давам много примери, но "отчаянието" май не възниква поради това, че има някакви непреодолими или изглеждащи като такива, препятствия.
 
какво му е на атеиста), нима вярата в нещо, което не може да се докаже, би помогнало в такъв един случай..
Не миналото ме интересува, а по-скоро и бъдещето, защото там смятам да живея след известно времe

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #190 -: Март 28, 2012, 23:24:59 pm »

..Надявам се смъртта еднозначно да слага край на това недоразумение...


Ми не.Не слага.Всичко е въпрос на съзнание.

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #191 -: Март 28, 2012, 23:26:39 pm »
какво му е на атеиста), нима вярата в нещо, което не може да се докаже, би помогнало в такъв един случай..
Лошо се изразих. Че беше атеист - беше. Но в случая беше по - важно другото: че мислеше за себе си единствено като за торба с кокали. Анимирана пържола. А не вечна душа. И както казах - нямаше вътрешни опори. Мислеше, че като умре и...край! Отървава се от проблемите...А то - тъкмо обратното става. Ама ти става ясно когато положението е вече "след дъжд - качулка".
Аз казвам атеизъм не само на липсата на вяра в Бог, а на липсата на понятие за ирационалното изобщо.
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #192 -: Март 28, 2012, 23:40:20 pm »
. Смятам ,че баланса е от изключителна важност.

За какъв баланс става въпрос?

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #193 -: Март 29, 2012, 00:22:48 am »
      Що  е  отчаяние  -  Да  искаш  нещо,  което  по  една  или  друга  причина  не  можеш  да  получиш.   
     Ако  един  човек  познава  възможностите  си,  никога  не  би  се  отчаял  - никога.
     Всеки  един  днешен  проблем  е  плод  на  наше  вчерашно  решение,  когато  сме  отчаяни  би  било  полезно  да  се  върнем  назад  и  да  търсим  причината,  вместо  да  обвиняваме  живота  си.  Минал  съм  по  тази  пътека   и  знам  какво  е  да  те  погълне  тъмнината.
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен bna

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Re: 29.3.12
« Отговор #194 -: Март 29, 2012, 07:49:53 am »
Възможностите или способностите си? Защото и двете не са неща, които са непроменими или твърди като циментов паметник. И двете се създават, първо с мисълта, после с действията. Понякога и случайно. Но човек може да има някакво усещане за тях, и да си насочи съзнателно енергията в тяхното търсене и създаване. Отчаян е може би, когато е някъде си, и не вижда никакъв изход оттам. Ако са го прехванали много и изключително отрицателни мисли. А "ефира" е пълен с тях, от масмедиите и от къде ли не. Всъщност май точно от тях и идва, от тия мисли. Защото ако намери и възприеме други мисли, то в съзнанието му ще се установи не отчаяние, а смелост, сигурност или каквото и да е друго положително чувство.
 
"Каквото не можеш да получиш".. Например някой млад човек. Вижда някакво хубаво младо момиче, иска я, но тя го отхвърля. Да приемем даже че се отнася лошо към него. Това повод ли е за отчаяние, тъй като иска нещо, което не може да получи? Не разбира се. Има стотици, хиляди и милиони други възможности. Само че той може и да не ги види в момента. И тъй като съзнанието му е блокирано от лошия отговор или мисли на това момиче, той може и никога да не ги види. Или пък да почне да обвинява себе си, което не винаги е правилното решение. Няма да помогне и връщането назад, тъй като не там е отговора и решението на тоя въпрос. Но каквото и да е - все са мисли, които ние намираме и взимаме на "въоръжение")). Същото е и в бизнеса.
 
Относно човека който се е мислил за торба с кокали или нещо като машина.. Да, има много такива хора. Но може би те се намират духовно в това си състояние на развитие. Не можеш да го промениш отвънка. Да, при теб понятието атеизъм е малко по-широко)) 
Не миналото ме интересува, а по-скоро и бъдещето, защото там смятам да живея след известно времe

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27