Автор Тема: Ирационалното и ние човеците  (Прочетена 112439 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #150 -: Март 27, 2012, 16:02:29 pm »
Мисля си,че същинското знание,е цялостен сбор от онова за което говорите.И би трябвало да зависи не само от видовете съзнания,а и от степента им на развитие.Защото не смятам,че смъртта означава мигновено просветление.Няма логика просто.Тогава за какво да се раждаме,щом сме"наясно с всичко"?И ако след смъртта се завръщаш там до където си стигнал(условно казано),то по тая логика и базата данни с които разполагаш,е същата към момента на живота.
За мен"същинско знание"е по-скоро интуитивното знание..
« Последна редакция: Март 27, 2012, 16:03:37 pm от konstantin2007 »

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #151 -: Март 27, 2012, 16:06:09 pm »
Това  съзнание   е   същинското  съзнание,  а   не  съзнанието  на   инкарнационната  личност.    Какви  са  възможностите  на  същинското  ни  съзнание  не  можем  да  знаем.
Нима същинското знание е просто някакво инфо от отминали животи?  И така да е това не ме късае в моментната ми инкарнация...Ти може да си музикант, поет, драматург и пр.  без да си бил такъв в предишен живот.
Примерно падаш удряш си главата, засяга се даден център мутира и  ето ти си станал гений или пък влизаш Раднево. Изобщо вариации хиляди.

P.S. Между другото в клиниката в Раднево има доста по нормални хора с ментални и др. отклонения, които са в пъти по в час от хора които срещам всеки ден по улицицата, в автобуса и т.н.
« Последна редакция: Март 27, 2012, 16:19:40 pm от fishbone »

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #152 -: Март 27, 2012, 16:15:42 pm »
Цитат
Ами именно..изхождам от себе си и  говоря за себе си.Не за хората като цяло,просто щото не се наемам да твърдя,че съм ги опознала достатъчно.
Казваш,че и ти говориш от личен опит? Колко души ти лично изследва,че да твърдиш на какво е способен човекът или не?Ей това не можах да разбера.
п.п.Какво учиш не ме интересува.Желая ти успех в обучението.Също така,не ме вълнува особено какво казват"великите умове".В момента водим диалог аз и ти,не великите умове..
Защо го прие толкова лично това,след като смяташ ,че не попадаш в тая графа си е въпрос които стои пред теб.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #153 -: Март 27, 2012, 16:25:52 pm »
А лично..Не...Просто..говориш за хората като цяло,а не е коректно,защото нямаш база.Това е. Всъщност,това май е и препъни камъкът на каручката..

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #154 -: Март 27, 2012, 17:39:43 pm »
За мен"същинско знание"е по-скоро интуитивното знание..
Съгласен съм в известен смисъл.
Там е работата обаче, че на физическо ниво не всеки разполага с що годе развита хипофиза , чрез която да черпи от океана от информация. То ако ставаше само с четене на "езотерични" бози, медициии и самовнушения всеки щеше да същински занещ, просвет осветен и прочее. Та възниква и въпроса с капацитета с който разполагаш. Всеки според възможностите си. Човек може да развие тези възможности но да ги надскочи не,  защото все пак хората не са богове. Е някои се имат и за такива но това е друга тема.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #155 -: Март 27, 2012, 18:59:38 pm »
Там е работата обаче, че на физическо ниво не всеки разполага с що годе развита хипофиза , чрез която да черпи от океана от информация. То ако ставаше само с четене на "езотерични" бози, медициии и самовнушения всеки щеше да същински занещ, просвет осветен и прочее. Та възниква и въпроса с капацитета с който разполагаш. Всеки според възможностите си. Човек може да развие тези възможности но да ги надскочи не,  защото все пак хората не са богове. Е някои се имат и за такива но това е друга тема.
          Колкото  и  информация  да  почерпиш - това  са  знания  с  недоказана  емоционална  достоверност.  "Когато  се  приберем  в  къщи,  имиджа  (аурата)  ни  зависи  не  от  това  което  сме  знаели  като  инкарнационни  личности,  а  от  това  какво  сме  преживели  като  такива"   Относно  капацитета  на  интелекта,  то  той  се  определя  преди  въплътаването  съгласно  уроците  които  трябва  да  научим  и  не  можем  да  го  надскочим  в  никакъв  случай.
 
..............Защото не смятам,че смъртта означава мигновено просветление.Няма логика просто.Тогава за какво да се раждаме,щом сме"наясно с всичко"?И ако след смъртта се завръщаш там до където си стигнал(условно казано),то по тая логика и базата данни с които разполагаш,е същата към момента на живота.
За мен"същинско знание"е по-скоро интуитивното знание..
       
            След  смъртта  се  завърщаме  точно  там  докъдето  сме  стигнали  преди  раждането.  Придобитата  нова  опитност  се  прибавя  след  съответното  осмисляне  и   разбор,  просто  не  става  механично.
           Раждаме  се  за  да  превърнем  знанията  си   чрез  емоционалното  им  изживяване  в  опитност!
           Интуицията  е   гласът  на  същинското  съзнание.
« Последна редакция: Март 27, 2012, 19:20:44 pm от mitko »
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #156 -: Март 27, 2012, 19:08:44 pm »
Ако вземем например отказа от цигарите. Пушенето не е вродена нужда и въпреки това дългогодишните пушачи изключително трудно отказват цигарите с сила на волята. Тези който успяват са може би 1 на 100 пушачи. Въпреки ,че абсолютно всички са запознати с вредите и ги понасят всекидневно с усилия на волята не могат да откажат цигарите.
Малко "ОФ" /или пък не?/ на темата, но според мен няма нищо по - лесно от това да откажеш цигарите. АКО ГО ПОИСКАШ, ОБАЧЕ! Аз го направих "от раз" след 12 години здраво /до 2 кутии на ден/пушене. Целия номер е, че не става "със силата на волята" /срещу съществуващото ти желание да пушиш/, а става със "силата на собственото ти истинско Аз" /в синхрон с искреното ти желание да не пушиш повече/...Ще поясня: достатъчно е само да "превключиш" относно представата ти за самия себе си, ама на емоционално ниво. Докато в цигарите виждаш удоволствие, докато харесваш себе си пушещ и докато чрез тях си доставяш положителни емоции, може и да можеш да ги спреш, но в най - добрия случай ще ти коства много...
При мен сработи чувството за срам. Винаги съм знаела /с ума си/, че не е добре да пуша, но пушенето си ми носеше удоволствие и успокоение, признавам. Докато един хубав ден, след реплика към мен от страна на една колежка, изведнъж не се погледнах с вътрешните си очи и си казах: "Какво правя аз, бе, Господ ме е пратил тук да живея, а аз какво правя? Излагам се!"...И го почувствах именно така - като излагация. От този момент нататък ми беше по - трудно да запаля цигара отново, отколкото да не запаля. И нито съм ги сънувала, нито са ми липсвали, нито съм кашляла, нито изобщо съм имала каквато и да е абстиненция...
« Последна редакция: Март 27, 2012, 19:09:48 pm от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #157 -: Март 27, 2012, 20:28:31 pm »
          Колкото  и  информация  да  почерпиш - това  са  знания  с  недоказана  емоционална  достоверност.  "Когато  се  приберем  в  къщи,  имиджа  (аурата)  ни  зависи  не  от  това  което  сме  знаели  като  инкарнационни  личности,  а  от  това  какво  сме  преживели  като  такива"   Относно  капацитета  на  интелекта,  то  той  се  определя  преди  въплътаването  съгласно  уроците  които  трябва  да  научим  и  не  можем  да  го  надскочим  в  никакъв  случай.
    Имидж(маска) горе едва ли ще трябва. Тъй де разбрах те какво имаш впредвид. Само че зависи от  не само от какво но бих добавил 'как'. Как сме реагирали в дадена ситуация спямо нашите приятели примерно, врагове и т.н. На кое/кого сме разчитали в даден случай. Какво е било нашето отношение, което е и основна функция бих казал на еволюцията. 

Относно капацитета и аз това казах, че неможе да се надскочи просто става смешно, неестественно и абсурдно. Само, че това неможе да спре нарцистичните левитациии из облаците на някои хора.
« Последна редакция: Март 27, 2012, 20:32:20 pm от fishbone »

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #158 -: Март 28, 2012, 00:21:04 am »

Относно капацитета и аз това казах, че неможе да се надскочи просто става смешно, неестественно и абсурдно. Само, че това неможе да спре нарцистичните левитациии из облаците на някои хора.

Аз никъде из темата не четох,някъде,някой да претендира,че е надскочил интелекта си,ти пък чак и нарцистични левитации съзря.
Както и да е..Прави сте за интелекта.Но донякъде..Чисто в инкарнационен план,може и да не станеш гений,но интелектът няма как да не"избие".


Същността ни"горе"не зависи от нищо.Как така зависи?Какъв имидж?Това което съм тук,това съм и там..Е,без име..без физическо тяло..Обогатена с малко повече мъдрост може би..Но съм аз..Моята същност.С всичките "+"и"-"...С всичко което съм успяла да постигна в този живот..или пък не..Просото Аз.Не имидж..Не маска..



Там е работата обаче, че на физическо ниво не всеки разполага с що годе развита хипофиза , чрез която да черпи от океана от информация. То ако ставаше само с четене на "езотерични" бози, медициии и самовнушения всеки щеше да същински занещ, просвет осветен и прочее. Та възниква и въпроса с капацитета с който разполагаш. Всеки според възможностите си. Човек може да развие тези възможности но да ги надскочи не,  защото все пак хората не са богове. Е някои се имат и за такива но това е друга тема.

Дори да разполагаше с най-развитата хипофиза,тя ти позволява да черпиш само от собственият си океан!Или иначе казано,от там,докъдето сам си стигнал в  съзнанието си.И естествено,че не става ни с езотерични бози,ни с библейски,ни с нищо,освен с използване на собственият си ум и възможности.
« Последна редакция: Март 28, 2012, 00:31:51 am от konstantin2007 »

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #159 -: Март 28, 2012, 01:31:32 am »

Чисто в инкарнационен план,може и да не станеш гений,но интелектът няма как да не"избие".


Същността ни"горе"не зависи от нищо.Как така зависи?Какъв имидж?Това което съм тук,това съм и там..Е,без име..без физическо тяло..Обогатена с малко повече мъдрост може би..Но съм аз..Моята същност.С всичките "+"и"-"...С всичко което съм успяла да постигна в този живот..или пък не..Просото Аз.Не имидж..Не маска..
           Проявата  на  интелекта  се  изразява  в  нещата  които  те  вълнуват  и  можеш  ли  да  ги  осъществиш.  Въпросите  са  тези  които  определят  нивото  ти  в  еволюционен  план,  а  не  това  което  си  достигнала  като  отговори. 
           Важни  са  въпросите!!
 
          Не  вярно,  че  това  което  си  тук  това  си  и  горе  (без  кавички).  Не  можеш  да  сравняваш  частицата  с  цялото.  Инкарнационната  личност  няма  нищо  общо  със  същинското  АЗ  до  момента  на  "смъртта"   Така,  че  тук  на  земята  съм  аз  Митко,  а  горе  сме  ние  -  Митко,   Стоян,  и  още  с  много  други  инкарнационни  личности  изграждаме  цалото  известно  с  името  Дик.       
 
 
    Имидж(маска) горе едва ли ще трябва. Тъй де разбрах те какво имаш впредвид. Само че зависи от  не само от какво но бих добавил 'как'. Как сме реагирали в дадена ситуация спямо нашите приятели примерно, врагове и т.н. На кое/кого сме разчитали в даден случай. Какво е било нашето отношение, което е и основна функция бих казал на еволюцията. 

            Нека  да  не  е  имидж,  нека  да  е  авторитет  изразен  като  цвят,  наречен  аура  на  душата
           Това  което  си  подчертал  е  правилото  по  което  се  определя  дали  дадено  преживяване  ще  се  превърне  в  нов  кармичен  урок  или  в  усвоена  опитност!    "Не  е  важно  действието  а   мотива  подтикнал  ни  да  го  извършим."    От  това  следва  един  много  важен  извод,  че  добро  дело  може  да  се  тълкува  в  доста  негативна  светлина  и  обратното.
 
 
 
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #160 -: Март 28, 2012, 04:53:23 am »
Цепят мрака някои мнения. Ама няма да коментирам, че ще стане мазало.  :D :D

Значи щом някой бил студент по филсофия, следователно трябва автоматично да почне да генерализира "ние хората".
Ми то ти точно така си генерализираше и преди да станеш студентка по филсофия.
Леле мамале, да се смея ли, да плача ли. Или да гледам тъпо.  :D

Както много много пъти съм казвал в тоя форум (и съм го виждал в реалността), промяната става с ПРАКТИКА. В РЕАЛНОСТТА.
Със самоубеждения и самофилмиране се постига само това: Самоубеждения и филмиране.

А някои хора седят, самоубеждават се, филмират се, седят, самоубеждават се, филмират се.
Повтарят си "това е най-голямата далавера! Така се развива човек!".
Натякват и на всички във форума, че това било най-голямата истина и така ставало развитието.

А сега изведнъж ми теглят локуми, че със самофилмиране не става, и със самофилмиране се постигало само самофилмиране, следователно В ЦЕЛИЯ ЧОВЕШКИ СВЯТ РАЗВИТИЕТО Е НЕВЪЗМОЖНО.

Уникална логика!
Евала :)
 :o
Аз ако бях професор по философия, и си имам такива дедукто-способни колеги, щях да се затворя в някоя бъчва. (както Доиоген май, или кой беше).
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #161 -: Март 28, 2012, 09:11:40 am »
хем нямаше да коментираш,хем си изкоментира.
Заради това не само ,че не си професор по философия ами и студент не си, а иначе не познаваш и едно мое мнение преди да съм станала студентка.Но отново си позволих да забравя,че тук има тенденция не да се обсъжда това което е тема на разговор ,а другия.Който обикновенно е много под вашето ниво. Тези хора са ми любими,те никога не демонстрират това което са, те могат единствено да изтъкнат другите колко са зле и по този начин да се самоиздигнат в собствените си очи. Но явно това ,че съм студент по философия ти се стори заплашително за собствената ти репутация, защото зад думите ми стой основание за претенции, нещо с което ти не можеш да се похвалиш.  Експерте по чуждите недостатъци ,вземи и порастни.
« Последна редакция: Март 28, 2012, 11:05:43 am от eses »

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #162 -: Март 28, 2012, 09:52:32 am »
Малко като "помощ от публиката" ще се включа. :)
 
Не съм изчела останалите мнения (моля да ме извинят участниците, че малко ще импровизирам и ако повтарям някого да се приеме като допълнение  :-X ), но като цяло, за да няма генерализиране (аз го наричам "унифициране", че другото много генералски ми звучи) и прекалено словоблудстване с наливане от пусто в празно, мисля че и-рационалното няма такава връзка с инкарнации и Его-Азовете. Абсолютно обратното на унифицирането е може би субективирането, или разглеждането на една единствена личност, която има възможности, потенциал и среда за развитие, но дали успява и ако не, защо не?

Опитът е важен, съгласна съм. Интересен е опитът преди и след знаенето и разбирането. Но като цяло е важна и интенцията на разбирането, което се основава или `тръгва` от някакъв опит.
За това "филмирането" може да е доста полезно, ако `режисьорът` и `сценарият` е добър. От теб се иска да си изиграеш добре и убедително ролята. :)
(така бих отговорила, ако бях на мястото на esess, за да се придържам към темата и да не намесвам личното си отношение към някого, с каквато и информация да имам за него/нея, без да го познавам лично и той/тя да са ми позволили да разполагам с тези `данни` :))
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #163 -: Март 28, 2012, 10:27:33 am »
Интересна е логиката на проблема с "множественото число",който се развихря.
От една страна ако някой говори в единствено число и си позволи да пратендира,че знае, ще бъде разпнат публично,тъй като неговото знание ще бъде разбрано като единствено, а той като единствено знаещ.
Когато същия този говори отново в единствено число ,но казва че не знае,тогава всички ще се стекат на помощ " да му влеят" акъл.
От друга страна ако говориш в множествено число и казваш ,че всички знаят ,се приема, но ако говориш в множествено число и казваш ,че всички не знаят отново биваш разпнат.
Извода е ,че проблема не е в това какво и как говори който и да е, а в това,че другия чувства зплаха. Друг е въпроса,че тази заплаха е въображаема ,неоснователна, невъзможна. Това е заплаха към собственото самоуважение ,а не към способностите, знанието и възможностите. Тази заплаха си я отправяме сами на себе си.

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Ирационалното и ние човеците
« Отговор #164 -: Март 28, 2012, 10:38:26 am »
"Когато същия този говори отново в единствено число ,но казва че не знае,тогава всички ще се стекат на помощ " да му влеят" акъл." - eses (извинявам се за едното "s" вповече отпреди малко)
Не. Не може да се "влива". Някакви древни хора са казали, че "умът не е течност, която да се налее, а огън, който да се разгори".
А от края на мнението, разбрах, че се чувстваш заплашена или някой заплашва самоуважението ти ... или, абе май нищо не разбрах :( отивам да си преговоря Аристотел, че нали той решава да измисли тая "логика", после и Хегел ще погледна, обещавам.
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27