Автор Тема: Св. Георги и Змея  (Прочетена 13915 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Re: Св. Георги и Змея
« Отговор #15 -: Май 08, 2013, 19:32:18 pm »
Аз не съм много вещ по темата, ама след няколко чашки винце, започвам и аз да се замислям...

Всъщност, змея, може би е змията от райската градина, онази, която подстрекава Ева да хапне от мушмулата.
Не знам дали знаете, ама още от древни времена змията е била едно от най-почитаните животни заради нещо си, не знам точно какво. Не искам да отправям препратки към SG-1, и лошите богове-змии, ама едва ли в древни времена са я почитали, защото е лоша.
В дебелата книга, змията е олицетворение на Сатанаил, и той уж се вселил в нея. Някои хора в миналото, напр. богомилите, са смятали, че Сатанаил е искал да освободи хората от оковите на райската градина, и ако не е бил той, още сме щели да ходим с клонки отпред, и да акаме в храстите. От друга страна обаче, ние не знаем божия план, и това как е щяла да се развие цялата тази приказка, ако Ева не беше опитала мушмулата ( тук вече сигурно се питате колко съм изпил:)

Та, искам да кажа, че иконите със Св.Георги убиващ змея идат да покажат нещо друго - а именно победата на човека и човешкия дух над старото и лошото. Все пак, драконите и змейовете са били тук доста отдавна.
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

Неактивен Kolibar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 29
Re: Св. Георги и Змея
« Отговор #16 -: Май 08, 2013, 21:49:23 pm »
Ето ви препратка към историята за свети Георги и змея:

http://drakonopedia.free.bg/svgeori.html

Неактивен dr.bishop

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 38
Re: Св. Георги и Змея
« Отговор #17 -: Май 09, 2013, 10:43:00 am »
Историйката не е много оригинална, а частта с християнството направо си намирисва на нагодена! Може и да греша 

Неактивен Dosko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 2
Re: Св. Георги и Змея
« Отговор #18 -: Юли 22, 2014, 23:20:35 pm »

Аз знам този варянт, който е гоблен и винаги съм се питал, какво е това нещо отзад, приличащо на планина с 2-3 дървета или на камък а защо не и на глава.
Моята теория за убиването на змея е много простичка, тъй като знаем, че преди християнството, многото различни народи по света са вярвали в различни същества,  но като цялото всички те са имали змей или ламя, като бог, с убиването и, той слага края на езичничеството по-доста еднозначен начин поне за мен. Или както той е светец на войната, може би ламята в миналото е била също такъв символ и просто си сменят ролите :)

Неактивен Амрита

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 35
Re: Св. Георги и Змея
« Отговор #19 -: Май 24, 2016, 20:01:45 pm »


Моята теория за убиването на змея е много простичка, тъй като знаем, че преди християнството, многото различни народи по света са вярвали в различни същества,  но като цялото всички те са имали змей или ламя, като бог, с убиването и, той слага края на езичничеството по-доста еднозначен начин поне за мен. Или както той е светец на войната, може би ламята в миналото е била също такъв символ и просто си сменят ролите :)

В иконографията има много символика и закодирани съобщения, както и в картините на средновековието, когато изказванете на свободното мнение е било наказвано често с мъчителна смърт. Сцената с убиването на змея наистина може да се разглежда, като символично убиване на езичеството и "напояване" с новата религия-християнството. Някой беше споменал възелът на конската опашка, може да е обикновена практика преди влизане на битка, но има има един любопитен ритуал за надвиване на дявола, когато се изгуби предмет по необясним начин-връзване на кърпа около крака на маса с конкретно изричане-възлите са магически символ, ползван  в Тибет, Чили, Перу, Китай, Скандинавските страни....
Друг беше споменал Махабхарата тук много уместно, браво!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27