Автор Тема: Из "кървавият указ" на инквизицията  (Прочетена 6833 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Из "кървавият указ" на инквизицията от 25 септември 1550г за преследване на еретиците в Нидерландия

"Забранява се да се печатат, пишат, притежават, съхраняват, продават, купуват, раздават в църквите, по улиците и на други места всички печатни или ръкописни съчинения на Мартин Лутер, Йоан Еколампадий, Улрих Цвингли, Мартин Бусер, Жан Калвин и други ересиарси, лъжеучители и основатели на еретични безсрамни цекти, порицавани от цветата църква...
Забранява се освен това на всички миряни открито и тайно да разсъждават и спорят за Светото писание, с изключение на тези, които основателно са изучавали богословие и имат атестат от университетите...
Такива нарушители на общественото спокойствие се наказват: мъжете-с меч, а жените-със заравяне живи в земята, ако не упорстват в заблужденията си; а ако упорстват, то се предават на огъня; собствеността им в двата случая се конфискува в полза на хазната..."


Преди 3 дена гледах филма по действителен случай "Магдаленските сестри" за манастира, в който са затваряни жени, които са били прекалено красиви, грозни, изнасилени и това е станало публично достояние, самотни майки и тнт и чрез робски труд изкупват грехове.
Четох темата "Гатанка" и темата за папата, който смее да казва кой ще гори в ада и кой в рая и се сетих за този указ, в който е споменато как църквата съди, кой да живее и кои да умре, както и че едно време се е проявявала невероятна жестокост към жените, както и към самостоятелното мислене.

Вие какво мислите за този указ на инквизицията?
« Последна редакция: Юни 10, 2008, 23:53:05 pm от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Относно: Из "кървавият указ" на инквизицията
« Отговор #1 -: Юни 10, 2008, 22:54:21 pm »
Вие какво мислите за този указ на инквизицията?

Ами аз мисля,че указът е съставен целомъдрено и е едно от най-функционалните възможни решения за запазване на мира по света.Описан е кратък и добродетелен път до изпълняване на Божията Воля.

Това как ти се струва като мнение?  :)


П.П.Това за мира по света донякъде не е майтап.
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Из "кървавият указ" на инквизиция
« Отговор #2 -: Юни 10, 2008, 23:58:51 pm »
Забранява се освен това на всички миряни открито и тайно да разсъждават и спорят за Светото писание(хора не мислете, не спорете с библията нищо, че има противоречия), с изключение на тези, които основателно са изучавали богословие и имат атестат от университетите...
Такива нарушители на общественото спокойствие се наказват: мъжете-с меч, а жените-със заравяне живи в земята, ако не упорстват в заблужденията си; а ако упорстват, то се предават на огъня; собствеността им в двата случая се конфискува в полза на хазната..."

П.П-мирно даам. Истински божи хора тцтц, не е хубаво да се шегува човек с това, нмо то от толкова истории за онова време накрая те избива на цинизъм
« Последна редакция: Юни 12, 2008, 08:38:22 am от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Относно: Из "кървавият указ" на инквизицията
« Отговор #3 -: Юли 24, 2008, 17:58:20 pm »
Един от милионите примери за тоталното човешко невежество, селения и свинщина. Някой създава нещо, налага го с меч, след което го пази отново с меч ( че и с огън ). Те тва е християнството. А всъщност тези хора никак не са били глупави или нещо подобно, т.нар Инквизитори ала бала Свети отци...
Основна задача е била, хората да тънат в невежество и да не се обесняват много. Както и сега де, само че методите са други. Вече имаме телевизия, реклама, хубави кина, 56789 вида безполезни списания и т.н
Мразя Църквата, уважавам вярата и истински вярващите и добри хора. Ако някои измисли машина времето и ме върне в мрачна Европа, не бих се поколебал и аз да ги даря с малко огън, от АК 45 да речем. Само като се замисля, кой ли болен мозък е създал идеята за индулгенцията....
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Из "кървавият указ" на инквизиция
« Отговор #4 -: Юли 24, 2008, 20:54:05 pm »
Все едно слушам себе си и аз мразя църквата, дразня се, че се имат за господ, проповядват своите 10 Божи заповеди и нарушават най-святата(понеже те имат право)и решават кой да живее, кой да умре и забраняват даже да се мисли и ръзсъждава в/у нещо(в случая библията)и аз съм мислила най-малко 100 пъти как искам да се върна във времето и да ги...и да споря и споря с тях и да ги затапвам ли затапвам:))

И въпреки всичко, когато видя вярващ(от добрият смисъл) или чуя някой човек(въпреки, че мразя църквата)да каже "ми отидох на църква да се помоля за семейството за живот и здраве и тнт." ми става толкова готино и се усмихвам и се радвам за тях. Може би защото им е традиция и вярват силно и се радвам, че нещо ги крепи, независимо дали аз вярвам в същото или не.
« Последна редакция: Юли 25, 2008, 23:30:08 pm от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Относно: Из "кървавият указ" на инквизицията
« Отговор #5 -: Юли 24, 2008, 22:05:24 pm »
И въпреки всичко когато видя вярващ(от добрият смисъл)или чуя някой човек(въпреки,че мразя църквата)да каже"ми отидох на църква да се помоля за семейството за живот и здраве и тнт."ми става толкова готино и се усмихвам и се радвам за тях.Може би защото им е традиция и вярват силно и се радвам,че нещо ги крепи независимо дали аз вярвам в същото или не.
Ми ще се радваш я... То по нашите земи такива извращения, както в католицизма, имало ли е? Не случайно тъкмо у нас е възникнало богомилството /щото сме търпелив народ/ и чак след това е отишло където му е мястото - на Запад! У нас просто няма такава създадена прекомерна наследствена омраза към религията, както на Запад. Аз поне не познавам човек, който да ненавижда толкова стръвно религиозните дейци и самата религия. Даже и старите комуняги се отнасят към поповете с почитание и уважение, най-малкото заради образованието, което обикновения поп получава. По нашите земи хората са преди всичко толератни и търпеливи. ;)
Случайно ли е, че в източното православие е нямало такива големи извращения, както е имало в Западна Европа, а? Питам, въпреки че историята в Източна Европа е протекла по съвсем различен начин.

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Из "кървавият указ" на инквизицията
« Отговор #6 -: Август 29, 2008, 23:14:52 pm »
Темата ми е за"инквизицията",не за каквато и да е била религия или свещенниците по принцип.Темата е за "Щофинизмът по времето на инквизицията",за това,че се е проявявала жестокост към жените(невероятна жестокост)и с темата се надявах да се анализира ситуацията и да се разбере(или да се намери)правдободобно обяснение за омразата към жените(предвид действията им спрямо тях)Не говоря за ненавист или неуважение.Аз уважавам всичко,което кара човек да се учи и хората от които човек може да се учи.
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Относно: Из "кървавият указ" на инквизицията
« Отговор #7 -: Август 30, 2008, 03:49:11 am »
Не мога да говоря, не мога и да мисля за това, без да ми се обърне стомаха няколко пъти.
Може и да съм горяла...

Цитат
Такива нарушители на общественото спокойствие се наказват: мъжете-с меч, а жените-със заравяне живи в земята, ако не упорстват в заблужденията си; а ако упорстват, то се предават на огъня; собствеността им в двата случая се конфискува в полза на хазната..."

A това степенуване на видовете смърт..За жените - най- гадната смърт, разбира се. Винаги е било така. Защото са се страхували от тях. Избивали са елита. Жената- майката, лечителката, особено пък ако е била красива и заможна, е била на мерник, защото е опасна за статуквото, опасна е за патриархата, за обществото на властта и насилие. За жената и майката тези неща са табу.

« Последна редакция: Август 30, 2008, 03:50:22 am от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Относно: Из "кървавият указ" на инквизицията
« Отговор #8 -: Август 30, 2008, 18:16:29 pm »
Ъъм не е точно така. Въпреки многото митове инквизицията далеч не е била толкова активна колкото я изкарват и не по-малко мъже са си изпатили отколкото жени. Големите пробелми ги правят доста по-късно протестантите, и те вече бая жени избиват
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Из "кървавият указ" на инквизиция
« Отговор #9 -: Септември 05, 2008, 03:37:32 am »
Gil-Galadh,
може би наистина си прав :D спрямо историята.
Обичам историята, но не и вярвам напълно и смятам, че историята е игра на "грамофонна плоча"(чул,недочул) или писал някой пристрастен към едно или друго и така(не се знае кой е писал историята,а аз лично винаги питам) и не съм сигурна в почти цялата история, защото не знам кой я е писал и дори да е бил безпристрастен през вековете точно като играта се променя и всеки украсява и тнт(никой не знае какво е станало).

Доверявам се само на твърди доказателства или интуиция, а темата, която пуснах беше цитат от учебника ми по история за 9кл. Не знам до колко е достоверен този документ, знам само, че е в учебника ми по история и по него учат хиляди деца и са учили. И в този документ се говори за жестокост, за манипулация и дескриминация. Аз си вадя своите заключения, доверявайки се на документ, а какво всъщост е било и е станало....?????
« Последна редакция: Септември 07, 2008, 08:50:13 am от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен User2942

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 10
Относно: Из "кървавият указ" на инквизицията
« Отговор #10 -: Септември 06, 2008, 08:02:27 am »
Това е била сатанинска църква направо. Властващите хитреци, фанатиците са извратили религията в тяхна позла. Ето защо хората си мислят че религията е създадена с цел манипулация, властване и печалба, защото църковната институция е човешко дело, и следователно е обладана от зло и корупция. Използват всяко нещо в тяхна изгода, дори и вероизповедението. Църквата няма право да налага канони и да учи хората как да вярват. Да не говорим да го прави насила.

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Из "кървавият указ" на инквизиция
« Отговор #11 -: Октомври 02, 2008, 23:21:31 pm »
Сатанизмът е измислен антипод на християнството и в основата му лежат християнски вярвания. По онова време църквата е била абсолютната власт, тя е налагала, тя е манипулирала, тя е убила тамплиерите понеже са били на почит(може би, както казах, историята е игра на грамофонна плоча). Хората, които смятат, че църквата е манипулация са най-вероятно хора като мен, гледали документални предавания като мен за това как църквата е търсила еретици сред елита(понеже ще получат повече пари) според документа, който съм представила. Знам, че църквата си има и добри страни и едновременно отричам възприемането им, но пак, както казах, ми е интересно защо са толкова жестоки към жените. Не само към жените, а въобще при положение, че размахват 10-те божи заповеди, за да търсят грешници, а нарушават най-святата "не убивай", а са го правили векове(нали са "божи служители" на тях им е простено)и тнт .
« Последна редакция: Октомври 03, 2008, 07:12:28 am от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Из "кървавият указ" на инквизиция
« Отговор #12 -: Октомври 11, 2008, 06:04:12 am »
И най-вече децата(според документалните филми). Според тях много деца са давали показания за вещиците(от какво са били подвластни, от кой и защо). Инвизицията защо е била жестока към жените(имало е религиозен фанатизъм), но защо е нужно дескриминацията, защо жените(те са били красиви и са съблазнявали мъжете?). Дали е това?

Според филма "Магдаленските сестри"(по истински случай) жените са наказвани, понеже не само са красиви, но и грозни(все едно е наказание), грях е да родиш извън брачно дете(това оставям на страна, понеже едно време са почитали вярността на жената и са били консервативни) и са били експлоатирани жени, понеже са били изнасилени и е станало публично достояние(те какво са виновни???)

В указа наказанието за жените е по-тежко!
ЗАЩО?
Сега има разбиране и повече равнопоставеност, но с какво жените едно време са били по-лоши от мъжете и защо с тях са се отнасяли по по-жесток начин???
« Последна редакция: Октомври 11, 2008, 08:07:25 am от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

buden

  • Гост
Относно: Из "кървавият указ" на инквизицията
« Отговор #13 -: Октомври 11, 2008, 18:21:28 pm »
С нищо Авиана, това е мъжки свят в който всички ние мъже, жени и деца живеем.
Но търпи промени, което .. което ме радва.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4488 Прегледи
Последна публикация Април 16, 2006, 13:56:17 pm
от Alien
44 Отговора
27557 Прегледи
Последна публикация Юли 19, 2011, 16:24:10 pm
от Hacko
56 Отговора
28865 Прегледи
Последна публикация Юни 07, 2010, 21:44:01 pm
от insomnia1304
58 Отговора
44320 Прегледи
Последна публикация Декември 23, 2010, 18:06:59 pm
от marhs
44 Отговора
45812 Прегледи
Последна публикация Март 16, 2011, 00:35:15 am
от fishbone

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27