Автор Тема: Съзерцание за Неуловимите Неща  (Прочетена 11444 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Анатолий

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #15 -: Март 15, 2006, 12:03:19 pm »
  Спокойно бе, ще стигнем и до там.  :)  Нали за никъде не бързаме? Нека всичко да върви по реда си. За жалост, в опита си да предвидя развитието на интереса ви, ще кажа че той ще се изпари, като започнете да проверявате това, което съм казал. Да се чете за направеното от друг е лесно, но като се тръгне да се проверява, което изисква да се направи същото, то тогава нещата стават трудни.  :)  Тогава изникват много причини за да не се направи нещото като това, че няма смисъл или защо да се повтаря направеното от друг, че е грешна посоката, че е губене на време, че има по важни неща и т.н.
   Ако стане друго от това което предвиждам, ще се учудя, но все пак аз обичам да се учудвам.  ;)
 

преминаващ

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #16 -: Март 15, 2006, 13:07:16 pm »
Ще се учудиш - тук има и други ентусиазти. Освен това винаги "собственото откриване" е по-интересно.

Анатолий

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #17 -: Март 15, 2006, 14:31:48 pm »
  Собственото откриване не само че е по-интересно. Това е истинското откриване, докато копирането на чужди открития си е чиста илюзия и самозаблуда. Жалкото е, че това е обичайната практика - да се копира и присвоява. Като просветлението например.  ;D Та във връзка с това да добавя - общоприето е че просветлението е крайната цел на развитието, но аз съм го видял като началото на един дълъг път. Но въпреки това и те са прави, защото все пак зависи докъде искаш да стигнеш. Така че началото може да ознаменува и края на движението на някого.  :)

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #18 -: Март 15, 2006, 21:44:01 pm »
Имам учебник по санскрит, пишех и йероглифите по едно време. Бях готов да го почвам. Ама се отказах.
Метни английско-санскритският речник да го сравня с моя, ако не те затруднява ;)

И аз няма да откажа текста. :D

Дъвиан

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #19 -: Март 16, 2006, 17:37:39 pm »
Санскритския е осъществим, но какво ще кажем за ватанския  :P

Анатолий

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #20 -: Март 19, 2006, 20:12:11 pm »
  Ами аз сега ще разказвам за санскрита, пък ти ще подхванеш разяснението на ватанския.
  Като стана въпрос за речници и учебници, скоро ще сложа такива на нашия сайт, та да си ги тегли който иска. Подреждам още сайта и не съм стигнал до тях. Иначе там го има текста, за който става въпрос, както и възстановката на същият, с която се занимавам от доста време.
   Но да продължа по-нататък с разказа си. Сведенията за самият санскрит са доста противоречиви, както и дървото на езиците, което са сътворили учените. Едно от важните неща е, че не се знае как е възникнал. Просто се е появил от някъде. По това се различава от иероглифите например. За тях е описана цялата история на възникването им. От възловото писмо, преминало в клиновидно и оформило се в иероглифи. Според различни сведения от онова време, един от последните хора, които са знаели този език е Сидхарта или тъй наречения Буда. Та по неговото време, преди 2500 години се прекъсва използването на санскрит. Казвам ви това като пояснение, да не се надявате, че можете да намерите учебник по санскрит в оригинал или пък че хората които живеят в Индия знаят или използват този език. Там се говорят много диалекти на хинди. Въпреки това хинди съдържа елементи от санскрита и символи от деванагари шрифт, които могат да бъдат от полза при търсенето на санскрита.
   Когато започна да търся нещо, аз се опитвам да стигна до източника. Та така направих и с този текст. Започнах да търся оригинала, за да прочета какво пише там. Допусках че може да има разминавания в написаното там и в това, дето съм чел до този момент. Всъщност излезе че няма оригинал и никой от как се знае текста, от хиляди години до сега, не е заявявал, че го е виждал. В Индия има хиляди преписи от средновековието насам, но открих един, който е общоизвестен и даже се смята като оригинал. Намира се в Англия, в една фондация, попаднал там по някаква случайност. Фондацията е медицинска и просто е събирала колекция от древни текстове, без нито да ги превеждат, нито да изследват. А колекцията им е доста внушителна - около 60 000 текста.  :D
   И така, качих го на компютъра този текст, увеличих го, защото е писан много нечетливо и започнах да го преписвам, естествено пак на деванагари шрифт. Първото нещо което ми направи впечатление беше, че символите не са свързани помежду си, а са написани отделно един от друг. Това беше неочаквано, тъй като символите се пишат свързано с черта отгоре им. Един учен ми каза, че в средновековието се пишело отделно символите един от друг, но се оставяло празно място, колкото един символ, така както пишем ние печатно. Това си беше лъжа от негова страна, но аз веднага отворих текста да проверя дали е така. Както си и знаех предварително, такова нещо нямаше. Навсякъде разстоянието беше еднакво между символите.
   От тук веднага възникна въпроса - след като няма ясно очертани думи, а само срички, как тогава са превеждали и интерпретирали този текст? Така възникна и една от теориите ми, в чиято посока търся.
   Възможно е това, което наричаме думи преди да са били като сегашните изречения, а сричките да са били като сегашните думи.
   А текста е във формата на срички, които са съставени от една или няколко съгласни и винаги една гласна...

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #21 -: Март 19, 2006, 21:12:14 pm »
Интересно. Но на тибетският йероглифите са по-красиви.

Скоро издателство "Изток-Запад" ще издадат санскритско-български речник. Дебна го година и половина вече. Все лъжат че скоро ще го издадат. Все още го няма... :(

Анатолий

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #22 -: Април 07, 2006, 13:35:42 pm »
Интересно. Но на тибетският йероглифите са по-красиви.

Скоро издателство "Изток-Запад" ще издадат санскритско-български речник. Дебна го година и половина вече. Все лъжат че скоро ще го издадат. Все още го няма... :(
   Ами аз предполагам че го знам този, дето го съставя речника. Модератор е в един форум. Ще го питам. Аз на сайта ми съм сложил за сега само два речника:
   санскрит-английски  и санскрит -руски ...

Анатолий

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #23 -: Април 07, 2006, 14:09:40 pm »
  Във връзка с теорията ми за сричките, обърнах внимание, че малките деца говорят сричково и по различан начин, което ми се стори странно.
  И така, започнах да прилагам един метод на разбиване на думите на срички и сравняването помежду им по съставките им. Тук е необходимо да поясня, че не е необходим непременно и само санскрита, за да се прави това. От разработването на всеки език може да се стигне до едни и същи резултати, тъй като се върви към общото, а всички езици произлизат от един език и са построени върху един. Ако вземем българския език, като най-познат на нас в момента, ще видим че има много думи които се дублират по смисъл или имат по няколко смисъла. Ако искаме да придобием яснота, то трябва да изясним за себе си езика и понятията. Това значи да се отървем от излишните и заблуждаващите думи и понятия...

   Тук ще прекъсна мнението си и ще го продължа в друг форум, към който ще ви отведе линка по-долу. Може би има още хора, които ще проявят интерес към тази тема, но не идват на този форум. Така ще могат да видят темата, а също и ще научат за този форум и сайт. Отдавна ми дойде идеята за това да превъртя дадена тема през различни форуми, вместо да я дублирам...

  http://www.teoria1.com/index.php?option=com_smf&Itemid=88&topic=42.new#new

Дъвиан

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #24 -: Април 07, 2006, 16:29:29 pm »
Добра реклама - хахаха! Можеше поне името да смениш! ;D

Анатолий

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #25 -: Април 07, 2006, 16:35:29 pm »
Добра реклама - хахаха! Можеше поне името да смениш! ;D
  Да сменя името на кое, че не разбрах? И какво рекламирам, че също не разбрах?

Дъвиан

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #26 -: Април 07, 2006, 16:38:05 pm »
Не бе, използвал си във форума си същото име - "Съзерцание за неуловими неща", което е име на пуснатото от мен произведение на Елеазар. Не мисля, че е твърде коректно, но все тая...Иначе е много хубав сайта - поздрави! Нищо лично! :)
« Последна редакция: Април 07, 2006, 16:50:13 pm от Дъвиан »

Анатолий

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #27 -: Април 07, 2006, 17:08:24 pm »
Не бе, използвал си във форума си същото име - "Съзерцание за неуловими неща", което е име на пуснатото от мен произведение на Елеазар. Не мисля, че е твърде коректно, но все тая...Иначе е много хубав сайта - поздрави! Нищо лично! :)
  Продължавам темата, пусната от теб, и поради това запазих и името на темата. Според мен не е коректно да го променям...
  Както и със същото име ще се появи във следващият форум, където ще бъде продължението...
  Не бъди пристрастен, ще ти хареса идеята ми, просто проследи развитието и. :)
« Последна редакция: Април 07, 2006, 17:12:51 pm от Анатолий »

Дъвиан

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #28 -: Април 07, 2006, 17:12:39 pm »
Ти си знаеш!

Анатолий

  • Гост
Отг: Съзерцание за Неуловимите Неща
« Отговор #29 -: Април 08, 2006, 20:57:24 pm »
  Продължението на темата можете да прочетете тук:

http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/1221314/an/0/page/0#Post1221314

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27