Автор Тема: Световна финансова криза 2008 - 2012  (Прочетена 202785 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #330 -: Юни 14, 2010, 21:31:59 pm »
darikfinance.bg     
 
Силното евро скри кризата, смята президентът на ЕС

Херман ван Ромпуй, президент на Европейския съюз, обвини силното евро през последните години за замаскирането на фискалните проблемите в еврозоната. Той разкритикува финансовите пазари, че преиграват и че силно се влияят от "слухове и предразсъдъци".

През първото десетилетие на единната валута пазарите бяха твърде търпеливи, а сега реагират прекалено силно на малки събития. В известен смисъл сме били жертви на нашия успех, смята Ромпуй.

Еврото се превърна в силна валута с много малки лихвени спредове. Това беше като хапче за сън, като някакъв вид наркотик. Ние не се започнахме с основните проблеми, смята Херман ван Ромпуй.

Според президентът на ЕС 16-членният блок са на ръба на поредна криза, която може да доведе до нова световна криза. Европейските лидери обаче разбират, че пътят напред е непопулярните мерки и икономическите реформи, като отваряне на трудовите пазари и повишаване на възрастта за пенсиониране, каза той.

Херман ван Ромпуй ще председателства срещата на върха на държавните глави и правителствените ръководители в Брюксел в четвъртък, които ще одобрят 10-годишна програма за икономически реформи. Основен приоритет за европейските лидери е въвеждането на строги реформи, които да помогнат за гарантиране на бъдещето на еврозоната.

Ще бъде трудно. Ще има обществено недоволство и политическа съпротива, но повечето лидери се готви да поемат този огромен риск, тъй като знаят какъв е залогът за еврозоната, каза президентът на ЕС. FT

 http://www.epochtimes-bg.com/2010-02/2010-06-14_02.html

 

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #331 -: Юни 18, 2010, 20:22:17 pm »

      
   
   
Мисия на МВФ в Испания събуди нови страхове

http://kafene.net/news.html?fb_990998_anch=12232734

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #332 -: Юни 18, 2010, 20:31:35 pm »
Сорос: Нова рецесия в Европа е неизбежна

 :o

Финансистът Джордж Сорос заяви, че Европа няма да избегне нова рецесия през 2011 г., в резултат на която Старият континент го очаква стагнация в продължение на няколко години. Факторите, които ще предизвикат рецесията, са политически решения в предходните години, довели до "низходяща спирала" в икономиката.

По думите на Сорос, отсъствието на механизъм за излизане на отделни страни от еврозоната се явява "фаталната слабост" на валутния съюз. Най-яркият пример за това е Гърция, която почти банкрутира и в резултат на това еврото се срина.

Финансистът, също така, обвини Германия в неадекватни критерии при разпределянето на новосъздадения 750-милиарден фонд за помощ на закъсали страни като Гърция. В частност, Сорос отбелязва безсмислието на условия като липсата на търговски дефицит и висока норма на данъчна събираемост.

Според него, точно в това се състои опасността в настоящата ситуация - не трябва да се изисква баланасиран бюджет и висока данъчна събираемост в момент на дисбалансирана банкова система, тъй като това допълнително ще натовари бюджета на съответната държава, което ще я тласне към продължителна и дълбока рецесия.

Самата Германия преживява кризата сравнително леко, като поевтиняването на еврото спрямо щатския долар и другите основни световни валути се явява полезно за експорта на германската икономика, счита Сорос. Германия ще ухае на рози, когато останалата част от Европа заради низхосящата икономическа спирала се гмурне в периода на рецесия и стагнация, прогнозира Сорос, като добавя: Европа я чакат нелеки времена заради опасността от социално напрежение, предизвикано от всеобщото недоволство от намаляване на жизнения стандарт, ръста на безработицата и инфлацията. Reuters

 www.darikfinance.bg

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #333 -: Юни 22, 2010, 23:14:48 pm »
Трупането на дълг се разпросранява като рак по света, обяви Насим Талеб

 
Икономическата ситуация днес е драстично по-лоша в сравнение с тази отпреди няколко години и еврото е обречено като концепция. Това заяви пред CNBC Насим Талеб*.

Имахме по-малко комулативен дълг преди две години и повече наети хора. Днес имаме повече риск в системата и по-ниска данъчна основа, заяви Талеб. Той посочи, че балансите на банките са толкова лоши колкото са били и преди две години, когато кризата започна. Качествотона на риска не се подобри, посочи финансистът.

Коренът на кризата през последните няколко години не беше рецесията, а дългът, който се разпространи като рак, обяви Талеб. Той посочи, че се чувства облекчен, че общественото внимание вече е насочено към дълга, а не към растежа.

Талеб предупреди, че светът трябва да се подготви за режим на строги икономии и лишения. Трябва да намалим дълга, за съжаление това е единственото решение, обяви Талеб.

Усилията на администрацията на Обама да извади САЩ от рецесията не са успешни, посочи още Талеб. Според него проблемът не е в това, че екипът на президнета прави грешки, а че почти нищо не прави правилно. Той предупреди и че втори пакет от стимули може да се окаже безполезен. CNBC

* Насим Талеб и бивш трейдър на Wall Street, занимава се с математически финанси, известен е и като експерт по риска, а също и с бестселъра си The Black Swan. В книгата твърди, че банките и търговските фирми са уязвими и изложени на риска от загуби отвъд това, което те "предричат" в собствените си погрешни модели.
http://www.darikfinance.bg/view_article.php?article_id=34971

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #334 -: Юни 26, 2010, 09:15:44 am »
Спешно: Гърция продава острови

Управляваното от лидера на ПАСОК Георгиос Папандреу гръцко правителство все пак ще обяви за продан/наем някои от 6000-те хиляди острова, от които само 227 са обитаеми


Малко са нещата, които крещят "свръхбогат" така силно, както малък остров под слънцето, който да обявиш за свой собствен. За сър Ричард Брансън това е Некар в Карибско море, милиардерите братя Баркли предпочитат Брекху в островите на Ламанша, докато Аристотел Онасис се жени за Джаки Кенеди на Скорпиос, гръцкото му убежище.

Сега Гърция улеснява богатите и известните да изпълнят мечтата си, като се подготвя да продаде - или да предложи дългосрочно под наем - няколко от своите 6000 слънчеви острови в отчаян опит да изплати огромните си дългове.

Едно от местата за продажба е район в Миконос - една от най-големите туристически дестинации на Гърция. Една трета от района е притежавана от правителството, което търси купувач, желаещ да инжектира капитали и да разработи луксозен туристически комплекс, твърдят източници, близки до преговорите.

Потенциални инвеститори също така оглеждат имот на остров Родос - основно руснаци и китайци. Инвеститорите и в двете страни търсят малка част от Средиземноморието като дестинация за почивки на увеличаващото се заможно население. Роман Абрамович, милиардерът и собственик на футболния клуб "Челси", е сред тези, за които се смята, че проявяват интерес - въпреки че негов говорител отрече той да има намерението да инвестира там.

Гърция прибягва към отчаяните стъпки, след като миналия месец й бе осигурена спасителна помощ от 110 млрд. евро от ЕС и МВФ, след десетилетие на прекалено харчене и след като паникьосаните инвеститори повишиха разходите за вземане на заеми до непоносими висоти.

Продажбата на остров - или убеждаването на член на международната общност на джетсетърите да го вземе дългосрочно под наем - би помогнало да се понапълни хазната. Уебсайтът Private Islands сочи за продажба 1235-акровия остров Нафсика в Йонийско море, който се предлага за 15 млн. евро.

Но други се предлагат за по-малко от 2 млн. евро - по-евтино от вилна къща в елитния Мейфеър или Челси. Някои от многобройните острови на страната са толкова малки, че едва побират единичен шезлонг за слънчеви бани.

Само 227 от гръцките острови са населени - и решението да се върви към потенциална продажба също така е мотивирано от невъзможността на държавата да изгради базова инфраструктура, или да поддържа ред на повечето от островите. Надеждата е, че продажбата или дългосрочният наем на някои острови ще привлече инвестиции, които ще генерират работни места и облагаеми приходи.

"Това ме натъжава - продажбата на нашите острови или райони, които принадлежат на гърците, би трябвало да се използва като последен вариант," казва Макис Пердикарис, директор на Greek Island Properties. "Но първото е да се развие икономиката и да се привлекат чуждестранни инвестиции на местно ниво, за да се създаде необходимата инфраструктура. Идеята е да се получат пари."

В тази борба за набиране на средства, страната също така възнамерява да продаде фирмите си за железопътни превози и водоснабдяване. Китайски инвеститори се твърди, че се интересуват от гръцката жп система, тъй като вече контролират някои от пристанищата. В сделка, оповестена по-рано този месец, гръцкото правителство също така се съгласи да изнася зехтин за Китай.

След като социалистическото правителство на премиера Георгиос Папандреу отговори на спасителната помощ от МВФ с драконово орязване на бюджета, улиците се изпълниха с протестиращи, като трима души загинаха през май.

Насред кризата немският канцлер Ангела Меркел забави подкрепата си, тъй като беше изправена пред местни избори и обществено противопоставяне на каквато и да е държавно финансирана помощ за Гърция.

Докато стачки почти парализираха страната и хедж-фондове залагаха на провал на гръцката икономика, немските политици призоваха Гърция да започне да продава острови, исторически сгради и произведения на изкуството. Изглежда, че сега гръцкото правителство се е вслушало в техните искания.

Лондонското Сити, където инвеститорите все повече избягват гръцките инвестиции, приветства вестта за продажби на острови. "Жалко, че се е стигнало до това, но това поне демонстрира, че Гърция е готова да предприеме всички необходими стъпки, за да се опита да изпълни своите задължения," коментира Гари Дженкинс, кредитен анализатор в Evolution Securities.

Цените на имотите спаднаха между 10% и 20% от бунтовете през май в Атина, тъй като лошата реклама отблъсна инвеститорите, заяви Пердикарис.

"Имахме много бавен сезон на туристически резервации. Повечето туроператори предлагат оферти с огромно намаление," каза той. Повече от 60% от продажбите на имоти от фирмата му са на британци.

http://webcafe.bg/id_400601043_Speshno:_Gartsiya_prodava_ostrovi

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #335 -: Юни 28, 2010, 20:28:01 pm »
Единството на Г-20 се пропука

В драстична промяна на курса страните на срещата в Торонто изоставиха единния си фронт срещу глобалната криза, възприемайки вместо това "диференцирани и пригодени към условията" цели за индивидуалните им нужди. За разлика от предишните срещи на Г-20, световните лидери не успяха да стигнат до консенсус как да обуздаят глобалната икономическа криза, като вместо това избраха да приложат стратегии за икономическо възстановяване, индивидуално пригодени за всяка страна.

Двата конфликта в сърцевината на срещата бяха орязването на дефицитите, без да се спира растежът, и овладяването на рисковото поведение на банките, без да се пречи на даването на заеми.

Според МВФ, преговарящите са прекарали 45 часа в подготовка на окончателния доклад от срещата. Документът разрешава на всяка страна да действа индивидуално с противоречиви мерки. И в крайна сметка така и не спомена китайския юан.

Най-малкият от греховете на Г-20

През 2008 и 2009 г. беше очевидно, че мощен фискален и валутен стимул е необходим навсякъде. Когато всички искат едно и също, съдействието е лесно.

Колко лесно? Би трябвало да се получи същият резултат и без него. Миналата година сътрудничеството не струваше нищо - и сравнено с алтернативата, не постигна нищо.

През 2010 г. обстоятелствата са се променили. Някои страни още имат свобода за фискални маневри. Други имат по-малко, а трети - никаква. Поради това сътрудничеството е по-трудно - и вероятно по-необходимо.

Европа като цяло се бори за универсални икономии, въпреки че те ограничават производството и удържат инфлацията ниска. Някои страни нямат друг избор, освен незабавно да ограничат вземането на кредити. Всички би трябвало да се посветят на фискална консолидация в средносрочен план: ястребите на дефицитите са прави, че ако се чака, докато тежестта на пазара на бонове падне, се е чакало твърде дълго.

Но с все още толкова слаби икономики - например Япония - това не би трябвало да диктува универсален прибързан устрем към фискално ограничение.

http://webcafe.bg/id_1041536998_Sreshtata_na_G-20:_Pobediteli_i_gubeshti_

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #336 -: Юли 03, 2010, 09:57:47 am »
Безработицата в еврозоната остава 10%, в ЕС 9,6%

http://www.europe.bg/htmls/page.php?id=30215&category=5

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #337 -: Юли 05, 2010, 23:34:45 pm »

    
Какво се случва в Румъния?
 :o


В началото на седмицата румънската лея падна до рекордно ниско ниво спрямо еврото. Това се случи, след като преди това правителството се съгласи с рязко повишаване на данък добавена стойност (ДДС), за да получи нов транш от Международния валутен фонд (МВФ).


Разменният курс се понижи до 4,32 леи за евро в понеделник от 4,28 леи за евро миналия петък според обменния курс на Румънската централна банка. Правителството пое ангажимент пред МВФ да намали обществения дефицит до 6,8% от БВП през 2010 г. в замяна на нов транш от пакет за подпомагане на стойност 20 млрд. евро, който беше договорен през 2009 г.

Представеният през май план за икономии на правителството обаче беше силно разкритикуван от опозицията, а някои негови пунктове бяха обявени  за противоконституционни от Конституционния съд на страната. КС отхвърли например плана за съкращаване на пенсиите с 15% през 2010 г. Впоследствие управляващите се съгласиха в събота с представителите на МВФ и ЕС да повишат ДДС от 19 на 24%. Това ще стане след въведеното вече 25-процентно съкращение на заплатите в публичния сектор.

 

Припомняме, че това съкращаване на заплатите доведе до огромна протестна вълна през май. Между 30 хил. и 60 хил. души служители в публичния сектор и пенсионери с фиксирани доходи излязоха по улиците в Букурещ с призив за оставка на правителството. Дори части от полицията, вместо да охраняват протеста, се присъединиха към него в знак на неодобрение към правителствената политика.


Съгласно условията по отпуснатия заем от МВФ и ЕС (20 млрд. евро) за Румъния, правителството на премиера Емил Бок взе решение да съкрати с 25% заплатите в публичния сектор и с 15% – пенсиите и помощите за безработни. Отменено бе и предвиденото вдигане на прага на минималната работна заплата. Отделно румънското министерство на труда съкрати между 60 хил. и 80 хил. работни места, включително 15 хил. учители, което доведе до закриване на много училища в по-малките населени места.

 

Румънците, ужасени от 1 юли

 

Мерките за излизане от кризата започнаха да се усещат от 1 юли. От тази дата влезе в сила намаляването на заплатите и на помощите при безработица, а цените се вдигнаха заради увеличения на 24% ДДС и падането на курса на леята спрямо основните валути.


От 1 юли вече се облагат с 16% и всички доходи от сметки и банкови депозити, независимо дали са срочни. Намаляват се и нормативно признатите разходи на хората, занимаващи се с изкуство и интелектуален труд.


Помощите за отглеждане на дете се съкращават с 15%, но няма да са по-малко от 600 леи. За да се изчисли размерът на детските помощи, вече ще се взима предвид средната работна заплата на майките през последните 2 години, а не само през последните 12 месеца.


Собствениците на повече от едно жилища, които не са дадени под наем, трябва да плащат заедно с данъка върху имотите и „такса солидарност”. Тази такса трябва да се внесе до 30 септември в местната община и е между 50 и 200% от данъка на имота. Държавата изчислява, че през 2010 г. по този начин ще събере около 31 милиона леи, което се равнява на около 7,5 милиона евро. Най-малката такса от 50% ще плащат онези румънци, които притежават едно жилище извън това, в което живеят. При наличие на две жилища извън основното – таксата скача на 100% от имотния данък, а при повече – на 200%. Гражданите с ниски доходи обаче са освободени от таксата солидарност.

 

От увеличаването на ДДС с 5% се очаква в хазната да постъпят приходи на стойност 2 милиарда евро, представляващи 1,3-1,5 % от БВП.

 

Резултатът от повишаването на ДДС обаче е и пагубното поскъпване на стоките не само за потребителите, но и за търговците. Хранителните стоки, стоките за масова консумация и услугите ще поскъпнат с повече от 5%, което ще се отрази много силно на джоба на хората. Те ще трябва да плащат и повече за лекарства, вкл. и за тези лекарства, които до момента се поемаха изцяло или частично от здравната каса. И цигарите поскъпват средно с по 1 лея - най-евтиният пакет цигари вече е 9,9 леи, докато в съседна Молдова най-евтините цигари струват около 1 лея. Бензинът и другите горива също увеличават цените си с поне 5% заради ДДС.

 

Докога ще имат пенсии румънците?

 

Въпросът не е нелогичен след решението на КС, че е противоконституционно намаляването на пенсиите с 15%. Пенсионната система на практика е пред фалит. Ако пенсионният фонд беше фирма, щеше да е обявил фалит още преди три години, когато започна прехвърлянето на пари от държавния бюджет. Но тъй като не е фирма, беше подкрепен с дотации от държавата. Сега решението на КС гласи, че пенсиите не могат да бъдат намалени. Не става дума дали това е справедливо и какви са мотивите за решението.

 

Важни са практическите последствия от него. Пенсионният фонд в румъния функционира по системата pay as you go, т.е. настоящите пенсионери получават пари, изработени от настоящите работещи. Не съществуват фондове, в които някога човек, докато е работил, е внасял своята лепта за старините си. Държавата само преразпределя това, което взима от хорат в активна възраст. А истината е, че това, което взима от работещите, не стига, за да се плати на пенсионерите.

 

(Ситуацията е досущ като в България.) В Румъния през 2010 г. се плащат 2 милиарда евро от държавния бюджет за пенсии, следователно само дупката в пенсионния фонд е 1,7% от БВП. Всеки пенсионер получава точки, които са директно съотнесени към неговия принос към общественото благо. Разбира се, това важи за всички с изключение на специалните пенсии на матистрати, военни и дипломати.

 

Кой обаче определя стойността на тези точки за пенсия? Правителството, имайки предвид колко пари има в пенсионния фонд или с колко пари трябва да се дофинансира той от държавния бюджет. Така функционира системата до момента.


КС обяви, че е противоконституционно да се намали стойността на точките за пенсия. Което на практика означава, че веднъж определена от едно правителство, тази стойност остава за вечни времена или евентуално до момента, в който някое следващо правителство не реши да я увеличи. Защото няма право да я намали. Решението на КС задължава това правителство и всички следващи правителства да изплащат милиарди левове от държавния бюджет за пенсии.

 

Дали тази система обаче може да издържи още дълго? Или с други думи казано, дали Румъния ще може да я поддържа и независимо от икономическата криза, бюджетните сривове и демографското развитие? Едва ли има шанс в средно- или дългосрочен план да се възстанови пенсионният бюджет. Напротив, демографската логика работи срещу румънците (а и срещу българите): ще има все повече пенсионери и все по-малко хора в активна възраст, които работят. И това ще означава, че следващите поколения отново ще трябва да режат от парите за инвестиции, образование, здравеопазване, за да покриват дефицита на пенсии. Ще дотират пенсиите с повече, отколкото образованието и здравеопазването. Ситуацията, в която една бедна държава е длъжна да отделя повече от 1% от БВП за да подпомага пенсионния бюджет, не може да продължи дълго. Затова трябва незабавно да се направи радикална пенсионна реформа и да се отхвърли системата pay as you go. (Както и в България).

 

Общественото мнение и кризата

 

Според изследване на Евробарометър от май 30% от европейците смятат, че поне един от трима техни съграждани е беден, в Румъния така мислят 69% от населението. Следват България (62%), Унгария (59%) şi и Гърция (50%). До момента не са отчитани толкова големи разлики в общественото мнение. Това означава, че тезата, според която кризата засяга в еднаква степен цяла Европа, не е вярна.

 

Увеличават се и хората в Румъния, които декларират, че през последните месеци им се е случвало да не могат да си платят текущите сметки за ток, вода, парно и т.н. или че не са могли да си купят храна и други необходими неща за ежедневния бит. 73% от румънците очакват ситуацията през следващата 1 година да се влоши, докато средно за Европа такива очаквания имат само 28% от анкетираните. Логичен е изводът, че докато мнозинството от европейците смятат, че най-тежкият период от кризата вече е преминал, това важи с обратен знак за румънците наред с жителите на Гърция.

 

Като цяло социолозите смятат, че румънците са на прага на отчаянието. Недоволни са от случващото се и не виждат в близко бъдеще подобряване на ситуацията. В крайна сметка се доказва твърдението, че кризата не е само икономическо събитие, а е сериозен проблем и на духа. За да приеме човек необходимостта от такива тежки ограничителни мерки, той се нуждае от надежда и от доверие в правителството. Според анализатори настоящите управляващи в Румъния носят вина за душевния срив на хората: многократно даваха обещания, които знаеха, че няма да спазят, лъгаха, когато казваха, че няма проблеми със заплатите и пенсиите, лъгаха, когато твърдяха, че рецесията приключва, че исканите от МВФ показатели са изпълнени. Затова и малцина вярват, че това правителство може да изведе страната от кризата, независимо че лансираните мерки за икономии може и да са технически правилни.
http://kafene.net/analysis.html?fb_1101652_anch=12409278

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #338 -: Юли 06, 2010, 09:33:27 am »
Абе всички си е по-план, който е много, много неприятен (да не кажа убийствен) за нас. Елита си живурка и се хили, а мнозинството едва оцелява.Това си е икономически геноцид.
При толкова акъли и всякакъв вид анализатори, горе и тук и в Европа, не можеха ли за предвидят какво ще стане, след като по документи и отчети се знае развитието на нещата.(ами вижте в списъка на професиите в НАП колко и какви са).Знае се естествено, но се използва според интереса.
Хресва ли ви този интерес?? >:(
« Последна редакция: Юли 06, 2010, 09:34:28 am от marhs »

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #339 -: Юли 06, 2010, 15:01:44 pm »
Абе всички си е по-план, който е много, много неприятен (да не кажа убийствен) за нас. Елита си живурка и се хили, а мнозинството едва оцелява.
Аз искам пак да напомня, че въпреки да изглежда, че елита да си живее охолно и безгрижно, все пак въпросните господа си дават сметка за следните реалности:

Елитите в различните региони на света не са толкова задружни и координирани помежду си. Различни групи, среди и равнища на системата имат различни, понякога взаимноизключващи се цели, което създава напрежение - те се чувстват в безопасност по отношение на масите, но не и по отношение на други елитарни слоеве с по-големи възможности. Случвало се е неведнъж елити от средните и ниските слоеве да бъдат хвърляни на кучетата (да операт пешкира за пред масите), ако възникне опасност за по-висшите кръгове или техните планове бъдат отклонени от предначертания път. Тези напрежения възникват при някои важни условия. Първо - допуснатата ( поради невъзможност да бъде преустановена или поради грешка) висока информационна проходимост в света от една страна се използва за по-ефективното разпръскване на масивен пропаганден облак (подобно на октоподите), от друга - не може да спре циркулиращите плътни зърна истина, видими за хората с по-широкоъгълна перспектива на гледната точка, които вследствие на това се поляризират и изменят ориентацията (а от там и дейността си) по начин, който позволява значително по-сериозна синхронизация в сравнение с поляризацията, която плуралистичната мъгла създава. Второ - това се случва във век, в който различни оръжия за масово поразяване стават все по-достъпни и лесни за изработка от по-нискостоящи елитарни слоеве (вкл. такива, които ги гласят за кучетата).

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #340 -: Юли 08, 2010, 21:05:17 pm »
Европа парализирана от страх за нов финансов трус
 :o


Европейските инвеститори не пускат в отпуска европейските политици това лято заради опасността от нов трус на пазарите. Ако не бъдат предприети активни политически действия, 2-та трилиона евро домакински и фирмени дългове на Испания може да предизвикат тектоничен разлом. :o

Безполезни ли са стрес-тестовете на банките

Лондонското Сити предупреди, че европейските "стрес тестове" на банките са почти безполезни и може допълнително да навредят на доверието на потребителите, ако не успеят да покрият риска от големи загуби по държавни откази от гарантирани плащания от Гърция и други средиземноморски държави.

Решението за публичност на банковите тестове за издръжливост беше взето на среща на върха на ЕС по настояване на Германия и Франция. Още тогава Великобритания се възпротиви срещу него.

"Не мисля, че това ще проработи," коментира Жак Кайу, икономист по европейските въпроси в RBS. "Тези тестове за издръжливост не са достатъчно строги. Инвеститорите вече оценяват 50-процентна вероятност за "отрязване" на някои гръцки бонове - и то би трябвало да бъде включено, както и вероятно 30-процентна вероятност за Испания. Имахме пълен срив на комуникациите в еврозоната през последните месеци, като всичките 16 страни казваха различни неща - и сега има много голям шанс за още един срив."

Кайу, който предупреди за вторичен срив в Европа, каза, че би било неразумно за европейските политици да почиват през това лято. Пазарите вече нямат желание да бъдат изложени на около 2 трилиона евро домакински и фирмени дългове в Испания - и тази яма не може да бъде запушена още дълго с тримесечни заеми от Европейската централна банка.

"Ако към края на лятото не сме предприели много по-агресивни политически действия, се връщаме обратно към заразата. Този път вече нещата не са само периферни. Това започва да инфектира и сърцевината на еврозоната, конкретно Франция. И не мога да разбера защо ЕЦБ не купува испанските корпоративни бонове," коментира той.

Тест за издръжливост без натоварване?


Френският финансов министър Кристин Лагард заяви, че резултатите от тестовете ще бъдат публикувани на 23 юли. В предстоящите дни ще станат известни подробности за "точните критерии, които прилагаме - и колко сериозно ще подложим системата на натоварване".

Тестовете ще обхванат до 100 банки, включително много от испанските спестовни банки (т.нар. cajas) и германските спестовни банки, които са "в окото на бурята". Доклад от CreditSights обяви, че някои от испанските банки са крили истинските мащаби на загубите от срива на пазара на имоти, като са подкрепяли ипотечните ценни книжа чрез покупка на несъбрани заеми от ипотечни пулове. Цените на акциите на Allied Irish, Bank of Ireland, Dexia и Credit Agricole паднаха сериозно напоследък.

Лагард обяви, че тестовете ще покажат, че европейските банки са "солидни и здрави", но това е типът увереност, който кара пазарите да се запитат дали наистина това е "тест за издръжливост без натоварване", както го определят немските медии.

Междубанковите заеми в Европа са полупарализирани, откакто гръцките дългови проблеми ескалираха в по-мащабна банкова и държавно гарантирана дългова криза. Властите се надяват тестовете за издръжливост да се окажат "магическо" лекарство. Миналогодишните тестове в САЩ бяха повратна точка за американските банки, но това се дължи на факта, че 10 от 19-те банки се провалиха, изисквайки $75 млрд- допълнителен капитал.

Всички са загазили еднакво

Списание Spiegel съобщи, че тестът няма да включва отказ от плащания от Гърция и други страни, поради опасения, че това би навредило на убедителността на новата Европейска структура за финансова стабилност (EFSF), разполагаща с 440 млрд. евро, която е замислена да подкрепя длъжниците от еврозоната.

Ханс Редекер от BNP Paribas каза, че властите от ЕС са загазили еднакво
- и ако включат гръцки отказ от плащания, и ако не го включат. "Те се боят да не провокират поредна шокова вълна на пазара, ако дори заговорят за преструктуриране на дълга, но ще е трудно да убедят пазарите, ако не го сторят."

Има и опасения
, че каквото и да е включване на нива на отказ от кредити за конкретни държави ще изтече на пазара и ще се превърне в самосбъдващо се пророчество. Така ще предизвика незабавен "полет" на пазара и цялостна органична криза. "Те си играят с огъня," коментира немски банкер.

Дейвид Оуен от Jefferies Fixed Income каза, че упражненията не оправят нищо. "Ако не се приложи тест за издръжливост при най-лош възможен сценарий, това няма да вдъхне увереност на никого. Гръцки отказ от плащания определено съществува като риск."

Оуен коментира, че има далечни аналогии с британската банка Northern Rock в навечерието на кризата, когато регулаторните органи са преценявали риска на срив на имотния пазар, но са си затворили очите за риска от завладяване на пазара на финансиране на едро - същинската ахилесова пета.

Голяма част от проблемните дългове, държани от европейски банки, са в портфолио сметки - и поради това не се налага да бъдат залежалите активи да бъдат оценявани по пазарна цена според счетоводните правила. Има сериозни съмнения за самия спасителен фонд EFSF, който тепърва предстои да си осигури AAA рейтинг.

Освен това ще трябва да изясни дали каквото и да е притежание на дългове от застрашените средиземноморски страни ще има "старшинство", което изтласква частните притежатели на бонове надолу по хранителната верига, и ги вкарва в по-дълбоки проблеми. Повечето банки ще отказват да се занимават с гръцки, иберийски и ирландски дългове, докато това не се изясни.

Някои доклади също така твърдят, че тестът може да включва 3-процентна вероятност за "орязване" на държавно гарантиран дълг. Не е ясно какво означава това. Оуен коментира, че ако това покрива всички държавни бонове от еврозоната (включително немските), това би се равнявало на 47 млрд. евро загуби, което е равностойно на гръцки отказ от плащания или дори повече. Но чрез опити да бъде прикриван проблемът по този начин по политически причини, еврозоната просто би се оплела още повече в примката.

Някои немски банки без съмнение ще паднат

Тестовете ще бъдат координирани от Комитета на европейски банкови надзорници (CEBS). Смята се, че банките ще бъдат принудени да набират допълнителен капитал, ако показателят им за основен капитал от първи ред падне под 6 процента при теста.

Някои немски банки без съмнение ще паднат под това ниво, ако разчитането от тях на рисков хибриден капитал бъде наказано, в съответствие с вероятните изисквания на стандарта Basel III. Тези банки не са успели напълно да се възползват от оздравяването през последната година, за да повишат капиталовата си база, което предизвиква недоволството германския регулаторен орган BaFin.

Джулиан Калоу от Barclays обяви, че тестовете за издръжливост изглеждат като пълна каша. "Зле подготвени - и няма да изчистят атмосферата. Тези тестове проработиха в САЩ, защото американската хазна беше там, за да стои зад банките и вдъхваше доверие. Големият проблем в Европа е надеждността на самите суверенни държави."

http://webcafe.bg/id_1997124612_Evropa_paralizirana_ot_strah_za_nov_finansov_trus

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #341 -: Юли 08, 2010, 21:38:25 pm »
Тези инвеститори са леко смешни. Не стига, че държат в ръцете си 90% от икономиката, ами и държат някой друг отговорен за техните идиотски действия.Бсе едно слон е седнал в каруца и крещи ядосан на впрегнатата мишка, че не дърпа с достатъчна скорост. Всъщност, важен аргумент за тези прогнози е големия дълг на някои държави. По правило дълговете се дължат на инвеститорите, така че би трябвало да се примирят, че ще пият една студена вода. Залога е много голям - ако ЕС им клекне - загива и европейската цивилизация заедно с тях (може да се опитат да мигрират някъде заедно с капиталите си, но няма такова място по света, където да скрият толкова имущество, и където да не може да се изпрати балистична ракета).
« Последна редакция: Юли 08, 2010, 21:40:42 pm от otnesen »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #342 -: Юли 09, 2010, 00:05:37 am »
И Франция при свинете

http://www.extremecentrepoint.com/?p=6617

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #343 -: Юли 09, 2010, 17:24:33 pm »

Аз искам пак да напомня, че въпреки да изглежда, че елита да си живее охолно и безгрижно, все пак въпросните господа си дават сметка за следните реалности:

Елитите в различните региони на света не са толкова задружни и координирани помежду си. Различни групи, среди и равнища на системата имат различни, понякога взаимноизключващи се цели, което създава напрежение - те се чувстват в безопасност по отношение на масите, но не и по отношение на други елитарни слоеве с по-големи възможности. ..............
................................

И това с какво подобрява положението на зле живеещите?
Да ги успокоява. Може би някои наивници да.....но мнозинството :nea:
Но явно сценарият с кризите е много удобен.
Затова съм сигурен, че ще станат хронични.А знаем от къде тръгват.

« Последна редакция: Юли 09, 2010, 17:26:46 pm от marhs »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Световна финансова криза 2008 - 2011
« Отговор #344 -: Юли 10, 2010, 10:34:23 am »
Третата депресия - заради провал на политиката



  Икономистът Пол Кругман наскоро даде мощен залп в дебата за най-добрия път за растеж след Голямата рецесия - и използва дума-табу, за да го стори.

"Боя се, че в момента се намираме в ранните етапи на трета депресия,
" писа нобеловият лауреат в рубриката си в New York Times от 27 юни, имайки предвид предишните американски депресии, започнали през 1873 г. и 1929 г. "И тази трета депресия ще бъде основно провал на политиката".

Тази седмица CNN говориха с Кругман и някои от най-известните световни бизнес-мислители и запитаха: "Какъв е най-добрият път напред: повече пари като държавни стимули, или орязване на държавните харчове?"

Лошата политика

Кругман заявява пред CNN, че кризата, която започна през 2007 г. и ескалира през 2008 г. е само третата глобална финансова криза, с която светът се е сблъсквал след 1873 г. "И ние реагираме на нея по начин, който почти напълно гарантира, освен ако направим обратен завой в политиката, че това ще бъде още един такъв период," коментира той.

Според нобеловия лауреат повече пари като стимули са необходими за ударно повишаване на заетостта, преди глобалната икономика, водена от САЩ, да бъде въвлечена във водовъртеж на висока безработица и стабилна дефлация. Това води до стагнация на икономиката и потребителите, изчакват, за да купуват стоки и услуги, тъй като изчакват допълнителен спад на цените.

"Ако един работник е бил извън пазара на труда за 3-4 години, ще бъде много трудно за този човек да се завърне на пазара," коментира Кругман. "Всяка година, в която продължаваме по този начин, се доближаваме все повече до дефлацията.

Трябва да се стимулира пазара на труда - незабавно

На практика въобще сме прескочили каквито и да е дискусии за това какво още можем да направим, за да преборим безработицата - и вместо това всички разговори са за бюджетни икономии и как трябва да преодолеем тези дефицити без какъвто и да е контекст - във време, когато това всъщност не би трябвало да бъде основният ни приоритет," обобщава той.

Към опасенията на Кругман се присъединява друг нобелов лауреат - проф. Джоузеф Стиглиц от Колумбийския университет. "Твърде рано е да се премахва подкрепата за фискалните политики - и почти със сигурност е твърде рано да се премахва подкрепата за банковата система," казва той пред CNN.

"Още не сме стъпили върху основата на здраво възстановяване. И особено докато фискалните политики подкопават възстановяването, има сериозен риск за повторна криза. И за мен не е изненада, че има високо ниво на тревожност сред част от банките."

Светът е изправен пред повторение на грешките

Стиглиц смята, че светът е изправен пред повторение на грешките на американския президент Хърбърт Хувър през 1929 г., когато той орязва разходите. "Има достатъчно свидетелства за това," казва Стиглиц. "Наричаме тези политики хувъристки (правителствени мерки за икономии) в чест на Хърбърт Хувър."

Стиглиц казва, че САЩ би трябвало да орежат харченето за военни нужди и да инвестират повече средства в страната, за да насърчават в по-голяма степен бизнеса и да стимулират данъчните приходи. "Резултатът е, че в дългосрочен план националният дълг ще бъде по-нисък," твърди той. Бюджетният дефицит на САЩ достига рекордните стойности от 1.3 трилиона долара - основно заради войните в Ирак и Афганистан, като надмина трилиона още по времето на предшественика на Обама - Джордж Буш.

Но Нийл Фъргюсън, историк от Харвард и преподавател в бизнес-школа, застъпва позицията, че националният дълг трябва да бъде намален, за да може другите развити страни да избягнат пътя на Гърция, когато инвеститорите се отдръпнаха от покупките на правителствените й бонове и провокираха криза, която обхвана цялата еврозона.

Да не разиграваме кейнсиански мерки, моля

"Наистина ли ще опитаме да разиграваме тези кейнсиански мерки отново - и да имаме пореден фискален стимул, или просто ще се примирим с реалността, че вероятно много скоро ще има повишения на данъци и орязване на разходите, ако САЩ искат да запазят някакъв вид фискална убедителност на международния пазар на държавни облигации," заявява Фъргюсън пред CNN.

"Така че в някои насоки, ако мислим за финансовата криза като верижна реакция, когато нещо преминава от една фаза в друга, без да свърши бързо и лесно, навлизаме в нова и наистина плашеща фаза. Европа вече е в тази фаза."

"Фискалната криза, която е следващата голяма фаза на кризата, там вече се случва. Опасението ни е, че в някой етап в следващите 2 години нещо подобно ще се случи и тук - и САЩ вече няма да имат варианта за кейнсиански стимул," коментира Фъргюсън.

Присъдата се отлага - временно

"Бих казал, че САЩ имат някакъв вид временно отлагане на изпълнението на присъдата, докато се развива европейската криза, но в един етап тежката фискална аритметика ще завладее всяка страна, дори САЩ, която се възприема, естествено, като най-атрактивното и най-безопасното убежище за инвестиране," заключава той. "Казвам от известно време, че американските съкровищни бонове са толкова безопасно убежище, колкото Пърл Харбър е бил безопасно убежище в началото на 1941 г."

Оливие Бланшар, главен икономист в Международния валутен фонд, заяви пред CNN, че в момента икономиката изглежда, че избягва повторна рецесия, но това би могло да се промени в зависимост от фактори като дълговата криза в Европа. Все пак държавните дългове според него трябва да бъдат намалени. "Трябва да има фискална консолидация - не можем да продължаваме с дефицитите, които имаме. Но това трябва да се прави в оправдан, средносрочен план... план, който изисква много години, за да се изгради стабилно съотношение между дълг и БВП."

Същите позиции застъпва и Кенет Рогоф, професор по публични политики в Харвард и бивш главен икономист на МВФ. "Не можем да действаме бързо. Не бих препоръчал това. Но идеята просто да се продължава да се харчи още и още, без да се слушат каквито и да е аргументи, просто защото може би ще имаме Голяма депресия? Мисля, че това е безумие," заявява Рогоф.

http://webcafe.bg/id_1946823672_Tretata_depresiya_-_zaradi_proval_na_politikata

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
5009 Прегледи
Последна публикация Април 20, 2006, 15:08:56 pm
от H.
6 Отговора
5811 Прегледи
Последна публикация Декември 30, 2010, 20:02:41 pm
от Raw Deal
2012

Започната от Jean-Luc Picard FUN

6 Отговора
5681 Прегледи
Последна публикация Ноември 16, 2006, 15:41:22 pm
от Alien
35 Отговора
31804 Прегледи
Последна публикация Април 19, 2011, 18:28:46 pm
от agrippa
0 Отговора
5505 Прегледи
Последна публикация Юни 22, 2008, 13:30:31 pm
от ton

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27