Автор Тема: РОЗЕТАТА от Плиска  (Прочетена 35963 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Относно: РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #15 -: Юни 24, 2008, 03:57:03 am »
Не, няма никакво самоподценяване, просто прехвърлям варианти. Пък може и тези губения да са в следствие на самопрограмиране, кой знае. Но пак ще си намеря друга, няма начин просто :)
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #16 -: Юни 26, 2008, 20:41:31 pm »
Ето какво намерих за Розетата благодарение на ELHINOR, благодарности за което!  :)

"За голяма изненада, сред големия брой публикации върху бронзовата розета от Плиска трудно се открива изображение на розетата, чийто детайли да съответстват на положението им в реалния предмет и лъчите да са поставени правилно в съответствие със значението на отделните светила в пантеона на прабългарските богове. Много често дръжката върху лицевата страна и даже изображението “игрек с две черти” върху опаката страна често не се ориентират така, както са върху самата розета. Има случаи когато тези немаловажни детайли са ориентирани правилно спрямо лъчите, но пък самите лъчи са завъртени така, че Слънцето не е най-отгоре, както трябва да бъде.
Фиг. 2 показва как точно са ориентирани “второстепенните” детайли върху розетата. Дръжката върху лицевата страна е плоска и е ориентирана към лъча, носещ надписа на бога на Слънцето       – СОН. Още по-убедителен е примерът със символа “игрек с две черти” IYI върху гърба на розетата, който е също ориентиран към лъча с името на Слънцето, главния бог в пантеона на прабългарските богове. За доказателство тези детайли и тяхната ориентация са показана върху фотографските образи на двете страни на розетата (Фиг. 3). Всички тези факти са в съгласие с предположението, че лъчът с кръста отговаря на Слънцето. На основата на това уважение, което древният творец е изразил по отношение на лъча на Слънцето, ние, съвременните хора, макар и да не сме привърженици на тази религия, би трябвало да изобразяваме розетата така, че лъчът на Слънцето на бъде на върха, най-високо поставен спрямо символите на другите планети (Фиг. 1, 2)."

Фигурите ги вижте тук http://protobulgarians.com/Statii%20za%20prabaalgarite/Rosette%20of%20Pliska.htm
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #17 -: Юни 28, 2008, 14:02:34 pm »
Вчера бях в Плиска. Розетата я нямаше и не се знае къде е. Уредничката каза, че може би е в София. Аз пък бях чел някъде, че отдавна не е България (за съжаление)...

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #18 -: Юни 28, 2008, 17:25:04 pm »
Един познат я е видял съвсем наскоро в Археологическия музей в София, изложена съвсем небрежно в една купчинка от други някакви артефакти. Едно момче каза, че ще пусне искане до музея, за да може да я снима и от двете страни  :P
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Относно: РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #19 -: Юни 29, 2008, 17:15:44 pm »
Надявам се,че ще се разреши.Защото и аз видях розетата - беше залепена със силикон за пластмасова прозрачна поставка.

Дано успее да види нещо,АКО му я извадят.А АКО му я извадят,това означава,че няма да му дадат да я снима.
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Относно: РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #20 -: Август 28, 2008, 19:32:47 pm »
Откриха уникален прабългарски часовник

28 август 2008 / News.dir.bg
"Каменен часовник" или "каменен календар" ще проучват специалисти и археолози, съобщи Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, цитиран от «Фокус».
По време на редовни археологически разкопки в Национален историко-археологически резерват (НИАР) Плиска на археолога от НИМ Ивайло Кънев са донесени два каменни блока, открити случайно от граждани край старобългарска крепост при с. Могила, община Каспичан.
Тази крепост е част от системата, изградена за защита на столицата Плиска. По своята планировка тя прилича на крепостта Мадара, но е значително по-малка от нея. При огледа в крепостта се виждат огромни иманярски разрушения, достигащи до 4 м. дълбочина. До този момент на тази крепост не са извършвани редовни археологически проучвания, а само теренно обхождане от покойния проф. Рашо Рашев, който загина във влака София-Кардам.
Върху единия от камъните са изобразени типични за прабългарите графити, показващи конници с тяхното въоръжение. По-интересен е другият каменен блок, изобразяващ “каменен часовник” или “каменен календар”. Този паметник представлява полукръг, разделен на 10 равни части плюс още две по-малки части, бележещи началото и края му.
Върху по-запазената част се виждат гръцките букви "Алфа”, “Бета”, “Гама”, “Делта”, “Ета”, които определят всяка една от равните части. В центъра е врязан средновековен кръст, маркиращ централната ос на “часовника”. Подобен тип паметници са изключителна рядкост за ранното Средновековие.
Още по-интересен е фактът, че тези графити са намерени на територията на старобългарска крепост и доказват високото ниво на познание в сферата на астрономията на българите от Първото царство
Тепърва предстоят обстойни анализи, за да се конкретизира произходът и датировката на паметника, защото на този етап може да се каже, че имаме поне три периода на допълване и конкретизиране на “часовника”, заяви още Божидар Димитров.


http://dnes.dir.bg/2008/08/28/news3329924.html

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #21 -: Септември 05, 2009, 16:46:44 pm »
Всички символи са точни,конкретни и завършени.Знанието ,което получава човек можещ да я разчете , надхвърля знанието от Библията.

Еми нормално.Знанието в библията е адски малко и супер базово.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #22 -: Септември 06, 2009, 11:38:25 am »
Зная откъде си ги вадиш тези измислици, защото преди около две години ги вадех от същото място.Само че точно както мен преди две години, ти също се заблуждаваш за мястото, от което ги вадиш.

Неактивен cbncbd

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 76
Re:РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #23 -: Септември 06, 2009, 11:52:38 am »
Браво
« Последна редакция: Септември 06, 2009, 18:45:18 pm от cbncbd »
холо-хетеро-сапиенс

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #24 -: Септември 06, 2009, 12:51:51 pm »
Значи ето какво те гложди в твърденията ти, те просто не са твои изводи.Всъщност колко тривиално за повечето хора.


Не съм съгласен със самия корен - ако си мислиш, че розетата ще даде отговори, много се лъжеш.И граалът също няма да даде отговори.
От къде зная, че е така? Не зная, че е така, просто зная кое е същественото, и това не е розетата или граала.Или Господ.И тъй като зная, кое е същественото, макар и все още да не го познавам в същество, аз мога да го нарека поименно и вече съм го споменавал в този форум.

И тази минимална информация ми е напълно достатъчна, за да зная със сигурност, че онзи, който търси отговор в несъщественото(в случая розетата и граала), е...глупак, това е правилната дума.
« Последна редакция: Септември 06, 2009, 16:39:46 pm от Mirotvorec »

Неактивен cbncbd

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 76
Re:РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #25 -: Септември 06, 2009, 12:53:36 pm »
Добре.  :) Жив здрав.
холо-хетеро-сапиенс

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re:РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #26 -: Септември 28, 2009, 20:48:41 pm »
                                      РОЗЕТКАТА ОТ ПЛИСКА И ЕГЕЙСКАТА ПИСМЕНОСТ ОТ
                                             ВТОРОТО ХИЛЯДОЛЕТИЕ ПРЕДИ ХРИСТА


Розетката от Плиска е може би най-популярния старобългарски артефакт. Тя бе намерена преди около петдесет години и от тогава са написани много трудове засягащи нейната функция и значението на гравираните върху нея знаци. Овчаров, Бешевлиев, Петкова, Михайлов, Добрев и др. предлагаха различни интерпретации. Някои смятаха, че знаците не са руни, а астрологически символи. Други се опитаха да извършат разчитане прилагайки спекулативни звукови стойности. Най-важното обаче никой не направи, а именно да уведоми българския народ, че знаците от розетката имат еквиваленти сред най-древните европейски писмености. Става дума за изполуваните в Тракия, остров Крит и континентална Гърция Линеарен А и Линеарен Б.

Линеарен А е възникнал през XVIII-ти век преди Христа, а за Линеарен Б се смята, че е създаден през XV- ти век преди Христа, като знаците са взаимствани от Линеарен А.

 Забележителната находка от Плиска е датирана VII-ми- IX- ти век. Ако трябва да се вярва на учените твърдящи, че старите българи са азиатци по произход, то не би трябвало да има никаква връзка между руните изписани върху розетката и най-старата писменост на Юго-Източна Европа. В действителност обаче всеки знак от старобългарския артефакт има еквивалент сред Линеарен А и Линеарен Б. 
 
Касае се не за едно-две, а за четиринадесет съответствия, което показва, че не може да става дума за случайност. След като поне 2500 години делят старобългарските руни ( от розетката) и Линеарен А,  разликите могат да се определят като незначителни. Половината от старобългарските руни са идентични със знаците от линеарните писмености. Малките отклонения сред другите седем знака  са обясними като стилови особености възникнали във времето. Не съществува писмена система, която да не се развива. Само за три века формите на буквите на гръцката азбука претърпяват чувствителни промени.   

 Доказателство, че руните от Плиска имат общ произход с древните егейски писмености е фактът, че ако въз основа на приликите с линеарните писмености се въведат звукови стойности на руните от Плиска ще бъдат прочетени чисто старобългарски думи:

ЛОНО- лоно, основа;

НЕПИ, НЕБИ- небе;

ЛЕПИ- хубав;

ВОПИ – вопъл, въпити – викам;

ЕТИ, ЯТИ – хващам, вярвам;

БУРА- буря;

ПЕКЕ – пек, жега;

 
Комбинацията на  небе, буря, пек...навява на мисълта, че розетката е използувана за календар. Днес имаме четири сезона, но в древността разделението на годишните времена било друго. Във ведически санскит например са документирани много сезони: Набаса– небеса, дъждове, Маду- пролет, сезон на меда, Палагама- есен, сезон на плодовете, Адоха- сезон, в който не може да се дои, Анрту- лошо време, Прусва- дъждове, пръски, Гришма- горещини, Хима- зима, Васанта- пролет.... В по-късни времена остават само шест: Васанта, Гришма, Варса, Шарад, Хеманта и Сисира.

 Разбира се думите от розетката може да имат преносно значение и да се окаже , че функцията на старобългарския артефакт не е календар, а нещо съвсем друго. Поради липса на допълнителна информация по този въпрос се въздържаме от спекулации. Най-важното е, че на комбинацията от старобългарски руни ( разположени по всеки лъч) може да се даде смисъл, като се приложат звукови стойности въз основа на приликите с линеарните писмености. 

 Тук ще отбележим, че линеарните писмености имат прототип в Тракия.

Нашия езиковед В. Георгиев пръв отбеляза, че печатът от Караново( шесто хилядолетие преди Христа) и плочицата от Градешница ( пето хилядолетие преди Христа) имат знаци показващи смайващи прилики с древните писмености на егейския регион. Понеже знаците от Градешница и Караново са много по-стари от критските, то може да се каже, че създателите на линеарните писмености са дошли от Тракия. Има и други доказателства за това. Според Я. Бест огромна част от егейския регион е била заселена с траки, векове преди идването на гърците. Разчитайки плочици с Линеарен А, езиковедът П. Ван Сусберген намери няколко тракийски имена, а в Линеарен Б тракийските имена се оказаха десетки. Б. Хрозни свърза разпространението на линеарната керамика ( най-старата е от Балканите ) на остров Крит с тракийските миграции през трето и второ хилядолетие преди Христа. 

 Единственото логично обяснение за приликата на старобългарските руни с най-старите писмености на егейския регион и Тракия е това, че нашите деди са местно население, обитаващо земите ни от дълбока древност, т.е. старите българи принадлежат на тракийската общност.Това не би трябвало да учудва никого. Гърците са наричали нашите деди многократно мизи, а мизите са едно от най-големите тракийски племена. Техен клон се преселва в Мала Азия много преди Троянската война, друг клон е обитавал земите на север от  Дунава. Ученините ни обаче твърдят, че старите българи не са тракийско племе, а късно дошли азиатци. Това,  че гърците наричали дедите ни мизи било грешка, анахронизъм.

 Щеше да е грешка, ако нямаше нищо общо между траки и българи, но истината е, че по отношение на погребални ритуали, въоръжение, лични имена и обичаи българите могат да се определят като тракийски народ. Фактът, че една част от тези древни траки са мигрирали за Азия не ги прави азиатци по произход.

 В случай, че нашите деди не принадлежаха на тракийската общност, то как тогава биха били запознати с най-древните варианти на линеарните писмености възникнали на територията на Тракия? Историята не познава парадокси, парадоксите в историята се пораждат от нежеланието на определена група учени да бъде казана неудобна за някои влиятелни личности истина.

Източник



Коментар на sparotok:

При проучването на розетката съм използувал снимка, дадена ми от приятел историк.
Изображението е същото както от интернет страницата:
http://www.math.bas.bg/~keleved/dplisros/

Посочих, че правя опит за тълкуване на знаците от розетката въз основа на приликата им със знаци от Линеарен А и Линеарен Б.

Това, което не съм споменал е че, знаците от розетката не са единствените имащи еквиваленти ( поне във форма) с линеарните писмености. Други руни от Плиска, Преслав и т.н. също показват силна прилика с Линеарен А. Става дума за 22 различни руни.

Имам и друг мотив, който ме кара да свържа писмеността на старите българи с Линеарен А и Линеарен Б. През 2008 и 2009 на конгрес в Русия бяха представени преводи на Линеарен А и Линеарен Б надписи с помощта на български език,
през 2009 на конференция в Словения бе представен превод на Линеарен надпис от НТ13 отново с помощта на български и др. слав. езици.
А през 2008 в Любляна, Словения бе представена работа доказваща, че прототипа на нашата глаголица са линеарните писмености. Двадесет и две глаголически букви имат еквиваленти по форма и звукова стойност с линеарните писмености. Еквивалентите само по форма са 33.

Признавам, че четенето на руните от розетката не е 100% сигурно, но аз не давам произволна звукова стойност, а се водя от приликите с Линеарен А. Ако греша защо се получават старобългарски думи. Аз не съм си поставял за цел да ги търся. Доста време дори си мислех, че превод не е възможен поради сакралната функция на розетката, но при проучването ми относно възрастта на глаголицата реших да видя какво ще стане, ако приложа на руните от розетката звукова стойност на линеарни знаци...резултата вече го прочетохте.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #27 -: Ноември 14, 2012, 18:50:02 pm »
Турците са потомци на един от клоновете на древните траки, 7 лъчевия знак на плиска символизира 7-те клона на траките.



Тази версия за седемте лъча на Розетата и седемте тракийски племена не бях чувал/чел. Много интересно за кои точно тракийски племена става дума, защото те са били много.

А Розетата от снимката е прекрасен пример за тоталното и изопачаване от оригинала. Смятам, че е недопустимо, защото се променя енергетиката, излъчването, а тя е много, много силна. Имам много интересни отзиви от хора, които я носят и когато ми остане свободно време ще разкажа.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Терес

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 102
Re: РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #28 -: Ноември 15, 2012, 12:28:26 pm »
Клоновете или колената не са племената,чети преди да пишеш!!!От един клон,могат да водят началото си много племена!п.п.Нищо лично! Темата ми е изключително интересна и се надявам да не се размие,като много други!
« Последна редакция: Ноември 15, 2012, 12:34:43 pm от Терес »
Дошло е време робите да преброят господарите!

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: РОЗЕТАТА от Плиска
« Отговор #29 -: Ноември 15, 2012, 13:35:30 pm »
Забележката ти е правилна! И, за да не се разводни темата, каквото е и твоето очакване, то кажи кои са тези клонове/колена на траките, а след това ще стигнем и до племената. Всъщност, според мен "племена" не е най-точната дума. Смятам, че Родове е по-подходящо.
И така, Терес, кои са седемте колена/клонове на траките и по какъв начин можем да ги свържем със седемте лъча на Розетата?
Не мисли като човек!-Крион

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27