Автор Тема: За Егото  (Прочетена 174855 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:За Егото
« Отговор #270 -: Март 17, 2010, 22:13:09 pm »
Фройд съм го чел толкова отдавна, че вече съм го забравил.

Това в графиката му са нищо повече от понятия.
Той си има своите, аз си имам моите.
Защо трябва да му правя евала, и защо мислиш, че е 100% прав?

Евреите умеят майсторски така да извъртат нещата, че уж изглеждат чиста и гениална истина, а се оказва нещо вътре генерално сбъркано. И в резултат хората си правят съвсем погрешни изводи. Същото важи и за Фройд. Може би причината е, че те са прихично сбъркани с тяхната религия и липса на морал. Не знам. Дали е нарочно, преднамерено, или пък е неволно, в следствие на собствената им психическа структура, но е факт.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:За Егото
« Отговор #271 -: Март 18, 2010, 07:58:28 am »
Специално за някои неща е повече от 100% прав. Не може да го отричаме само, защото е евреин, а това не е аргумент.Доста неиздържано е.

Не съм питала никой тук кога е чел Фройд.И аз съм го чела отдавна, но съм го чела така, че съм запомнила доста неща.

За кое не е прав?Че нагоните ни са по-силни ли? Че вечно залитаме между полярностите?

И в крайна сметка никой не каза какво вижда в графиката.Намесата ми в тази тема беше, че голяма част от действията ни си мислите, че са осъзнати и са плод на егото, но не е така.Предполагам ви се е случвало да избухнете и да си кажете после "Защо така направих?!" или да направите нещо, което иначе не бихте /после може и да оправдаете тези действия, това вече е друго, или пък никога/.Не знам кой е започнал пръв да обвинява егото, но греши. Няма само его!
« Последна редакция: Март 18, 2010, 07:59:39 am от Invisible World »

Неактивен stiver

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 47
Re:За Егото
« Отговор #272 -: Март 18, 2010, 10:54:55 am »
Мисля, че има голяма разлика между егоизъм и его. До колкото знам егоизмът е желанието, инстинкта да задоволяваме интересите на аз-а. Ако това е вярно и егоизмът е по-скоро желание/инстинкт, тогава не е ли по-правилно са се каже, че егоизмът е част от 'то', несъзнаваното? В такъв случай 'аз' като съзнателна проява на личността, като разум, е факторът, който регулира егоизма и затова е необходимо да бъде развиван. Без его ние бихме останали бебета, животни водени само от инстинктите си. Така ли е?

И още нещо. Егоизмът като желание/инстинкт не е задължително да бъде нещо лошо. Най просто казано, ако съзнателното желание на 'аз' е да живее, стремежът за егоистичното задоволяване на неговата прищявка не е разрушително. Друг е въпросът за сметка на какво егоизмът се старае да я задоволи.   

По-трудно ми е да разбера какво точно представлява супер-аз. Може би ме объркват понятия от някои езотерични учения, които поставят супер-аз-а извън и над системата на личността, като източник не само на личността в този живот, но и на всички други личности, които сме, без ограничение във време или физическо тяло. Нещо като личното божествено начало на всеки един от нас. Ако е така, тогава айсбергът от картинката би изглеждал доста различно. Фигуративно казано, върхът му, или 'аз' би изплувал над хоризонта главно благодарение на стремежа на аз-а към свръх сили, които издърпват цялата система на личността нагоре. Може би неправилно правя паралел с физически закони в случая, но тази илюстрация ме кара примерно да разглеждам личността като физическо тяло подчинено на физически закони. И изобщо в свят, където няма понятие за добро и лошо, положителни и отрицателни сили извън нашето съзнание, не ли цялата тази поляризация само една илюзия, същинската разрушителна сила на личността?

И последен въпрос: Част от кой елемент на личността е свободната воля?
И още един последен въпрос :) Какво изобразява линията preconseious на илюстрацията? 
Keep an open mind, but not so open that your brain falls out.

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:За Егото
« Отговор #273 -: Март 18, 2010, 10:58:29 am »

Цитат
Какво изобразява линията preconseious на илюстрацията?


означава подсъзнателно, но ако трябва да сме точни това не е термин на Фройд, той използва "предсъзнавано".
« Последна редакция: Март 20, 2010, 19:05:34 pm от Invisible World »

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:За Егото
« Отговор #274 -: Март 18, 2010, 11:21:40 am »
Добре, хайде да се заемем и да разнищим понятията.
Обаче аз предлагам да го направим на базата на конкретни простички примери от ежедневието.
Все пак човекът не е схема, нито може да се представи схематично.
Дайте някакъв пример на ситуация с конфликт.

Да речем, че е един прекрасен, слънчев ден през пролетта. Всичко е напъпило и се разлиства, слънцето приятно грее. Ти си в един тъмен панелен апартамент, между четири стени и имаш да пишеш доклад (примерно)или да учиш за изпит, или да отметнеш някаква работа. Цялото ти същество напира да излезе навън - да диша, да усеща пролетта, обаче нещо те спира и ти нарежда "НЕ! първо работата, после удоволствията!". И ето го конфликта. Една банална история, която се е случвала и се слува на всички.
Хайде да разнищим случката - кой е балансьорът? къде е балансът в тази конкретна ситуация. Къде е егото?
« Последна редакция: Март 20, 2010, 19:06:14 pm от Invisible World »

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:За Егото
« Отговор #275 -: Март 18, 2010, 13:32:08 pm »
Егото ти напира да излезнеш навънка, обаче съвестта ти казва: Първо работата и тогава. >:(И когато си свършиш работата, спокойно можеш  излезеш навън ако не е станало твърде късно. Чувстваш се балансиран, защото си послушал своето най дълбоко чувство. Обаче има опастност егото ти да се е надуло от свършената работа, защото си я свършил не с любов, а от няма и как примерно.  ;D
« Последна редакция: Март 18, 2010, 13:36:15 pm от fishbone »

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:За Егото
« Отговор #276 -: Март 18, 2010, 14:02:19 pm »
Моят версия е следната - тялото ми напира да излезе навън, а и душата. Тялото иска да вдишва свежия въздух, да усеща слънцето, ветреца и пр., душата (?) иска да гледа зелените листенца, да слуша птичките, да гледа облаците и т.н. Тука тяло и душа и някакво дълбоко нещо в мен (може би инстинкт) са обединени.
И егото ми, което е цензурата спира този устрем по някаква си измислена причина, която звучи като лозунг "първо лаботата, после удоволствието". Е защо пък да е така? Първо то лъже, като нарича устрема ми да изляза "удоволствие", т.е. нещо като прищявка, без която може спокойно да се мине. Обаче дали е така. Дали поривът ми да изляза е просто удоволствие? Може би е нещо далеч по-сериозно, то идва от дълбоко,по-скоро е необходимост..то е ВАЖНО! И след като цензурата-его така ми го е омаловажило то слага акцент на работата. Виж, това вече е сериозното нещо, важното нещо, а не някакво си там удоволствийце. Че откъде накъде пък да е по-важно?! Какво ще стане ако не си напиша доклада (примерно?) - ще се разболея ли, ще умра ли?, ще има ли фатални последици? Кое е най-лошото, което може да стане? Да ме смъмрят (което за егото е доста неприятно, но иначе е едно нищо), или да ме скъсан на изпит (о,да за егото е гадно, но иначе - голямо чудо), или да ме уволнят? (егото ще се гърчи, но какво пък толкоз, има и други работи, може би по-добри дори..) и така нататък.

И в подобни случаи на конфликт какво се прави - нърси се компромисен вариант. Хайде да разгледаме може ли да има изобщо такъв? Или е поредният сапунен мехур на егото.
Компромис №1: Излез за малко, но само за малко и се върни да работиш. Излизам, обаче ни е напрегнато, защото "съм за малко", работата стои и чака, времето лети и намалява, трябва да внимавам за времето, гледам си часовника , не смея да се отпусна за да се наслаждаам, все едно затворник, който са му дали за малко да излезе. Удоволствието го няма. Егото доволно потрива ръце "видя ли?! какво толкоз, напразно толкова искаше да излизаш, виждаш, че не е кой знае какво, нали? Айде сега се хващай за работа" Колко мило!!!
Компромис №2. Решавам, че ще свърша работата и тогава ще изляза. Обаче пусто не мога да се съсредоточа, все навън гледам, разсеяна съм, става ми нервно, бързам, обаче допускам грешки и все повече нервнича...минават часове, аз съм вече толкова раздразнена, че ми се е отщяло да излизам, освен това слънцето се скри, облаци се появиха, стана хладно, вятър задуха...абе къде ще излизам вече...и ..какво да правя навън...? Егото пак потрива ръце "Видя ли?! Какво толкова се беше юрнала да излизаш? Я си стой вкъщи, и се занимавай с нещо важно от което ще имаш полза един ден"
.И при двата компромисни варианта съм като насрана (с извинение). Все едно са ми резнали крилцата.Сега ни работата стана както трябва, ни желание вече имам за цветенца и птички. Еба ти скапания живот! Какъв му е смисъла на тоя живот?!
« Последна редакция: Март 20, 2010, 19:06:53 pm от Invisible World »

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:За Егото
« Отговор #277 -: Март 18, 2010, 14:28:23 pm »
То иска, Свръх Аз се обажда, а Аз решава. Не е трудно да се разбере.Какво ти пречи да си свършиш работата и да излезеш или пък първо да излезеш и след това да си свършиш работата? Егото не налага цензура, суперегото го прави. Егото лавира между То (желанията) и Свръх-Аз (съвестта).
« Последна редакция: Март 20, 2010, 19:07:31 pm от Invisible World »

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:За Егото
« Отговор #278 -: Март 19, 2010, 00:14:02 am »
И в подобни случаи на конфликт какво се прави - нърси се компромисен вариант. Хайде да разгледаме може ли да има изобщо такъв? Или е поредният сапунен мехур на егото.
Компромис №1: Излез за малко, но само за малко и се върни да работиш. Излизам, обаче ни е напрегнато, защото "съм за малко", работата стои и чака, времето лети и намалява, трябва да внимавам за времето, гледам си часовника , не смея да се отпусна за да се наслаждаам, все едно затворник, който са му дали за малко да излезе. Удоволствието го няма. Егото доволно потрива ръце "видя ли?! какво толкоз, напразно толкова искаше да излизаш, виждаш, че не е кой знае какво, нали? Айде сега се хващай за работа" Колко мило!!!
Компромис №2. Решавам, че ще свърша работата и тогава ще изляза. Обаче пусто не мога да се съсредоточа, все навън гледам, разсеяна съм, става ми нервно, бързам, обаче допускам грешки и все повече нервнича...минават часове, аз съм вече толкова раздразнена, че ми се е отщяло да излизам, освен това слънцето се скри, облаци се появиха, стана хладно, вятър задуха...абе къде ще излизам вече...и ..какво да правя навън...? Егото пак потрива ръце "Видя ли?! Какво толкова се беше юрнала да излизаш? Я си стой вкъщи, и се занимавай с нещо важно от което ще имаш полза един ден"
.И при двата компромисни варианта съм като насрана (с извинение). Все едно са ми резнали крилцата.Сега ни работата стана както трябва, ни желание вече имам за цветенца и птички. Еба ти скапания живот! Какъв му е смисъла на тоя живот?!

 ;D Добре, но това са разсъждения тип Хамлет -да бъде/ш или не? Мисля, че човек трябва да може да прави разумни компромиси при някои решения.Да не взема нещата толкова крайно и навътре.Иначе доста ситуации ще му изглеждат неприятни.

Мисля, че ако се прибави и някое умение човек да прави живота си по-приятен, работата няма да е толкова тъжна.Зависи под какъв ъгъл гледаш на живота.Човек трябва да е настроен да се бори с всякакви промени и най-вече с променливото си Его. Затова са разума, знанията и опита.
Нека да търсим приятните и радостните неща в живота. :yes:
« Последна редакция: Март 19, 2010, 00:15:09 am от marhs »

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:За Егото
« Отговор #279 -: Март 19, 2010, 08:22:48 am »
Ситуацията я пресилих съвсем умишлено. Естествено, че никой не рухва от една такава случка или от 2. Обаче така започват нещата и се натрупват. С времето това "то", което се е обаждало и те е мотивирало за истински важни за теб неща затихва, заглъхва и накрая вече не го чуваш.
Идеята за "разумният компромис" е динена кора. Звучи много добре, но ..е илюзия.
Просто защото такова животно нема! Не съществува разумен компромис. Всеки един компромис означава, че си пренебрегнал сърцето си заради някакви умствени и логично изглеждащи доводи. След n на брой компромиси ти ще затвориш напълно сърдечната си чакра, сиреч няма да имаш връзка със сърцето си.
Животът ти ще стане безрадостен. Ще тръгнеш да търсиш смисъла на живота си, да ходиш на курс по йога, по рейки и не знам си какво.....

И така примерът ми е банален, пресилен, за да покажа че от там тръгват нещата. Те започват невинно и незабелязано....но резултатът рано или късно е на лице.
Ей това исках да ви кажа.
« Последна редакция: Март 20, 2010, 19:09:09 pm от Invisible World »

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:За Егото
« Отговор #280 -: Март 19, 2010, 09:13:31 am »


Компромис значи да отсъпиш заради благото на друг или други.
« Последна редакция: Март 20, 2010, 19:09:37 pm от Invisible World »

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:За Егото
« Отговор #281 -: Март 19, 2010, 10:59:06 am »
 
Цитат
Но и аз не смятам да продължавам темата защото няма никакъв смисъл.
Според мен има смисъл. И как досега е имала смисъл, а сега няма?
 В карайна сметка едни разчитат или не разчитат на ТО-"сърцето", други изцяло на Аз-а, трети на Свръх Аз-а, Надявам се всички знаят, че само ТО неможе да бъде излъгано, но само То страда истински.
 Всички 'компоненти' трябва да вървят ръка за ръка. Те не са създадени да съществуват поотделно. АЗ-а решава кой да слуша, как и в чия полза ще вървят нещата занапред.
« Последна редакция: Март 19, 2010, 11:00:58 am от fishbone »

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:За Егото
« Отговор #282 -: Март 19, 2010, 11:25:52 am »
Е там е цялата трагедия, че "Аз"-а си въобразява, че може да решава!
За съжаление това се разбира едва след като като се оплетат конците и тръгнеш да се връщаш по стъпките си и да търсиш "защо?", "как стана тая работа?", "какво се случи".
Често, обаче, дори тогава човек не е склонен да поиска сметка на аз-а си защото има толкова много неща, които могат да бъдан обвинявани - хората, системета, държавата, комунизма, евреите, родителите, учителите, извънземните.....пълно е, само остава да си харесаш някое и ето ти обяснение при което "аз" пак ще скатае на завет.
Но ако си откровен пред себе си и се върнеш назад ще разбереш, че причината е само една - не си тръгнал натам накъдето сърцето те е подтиквало по едни или други причини. Може да те е било страх, може да си искал нещо ПО по-най, може просто да си бил небрежен, може да си бил повлиян твърде от някой друг...
Ако само се би всушал по-внимателно в тези сигнали на "то"-то (ега ти понятието и то за нещо толкова важно!), и ако беше последвал тези пориви....
Гледали ли сте Форест Гъмп? Спомняте ли си, как той просто слушаше сърцето си въпреки всичко и какво се случи?
Ако не сте го гледали препоръчвам ви го.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:За Егото
« Отговор #283 -: Март 19, 2010, 12:14:01 pm »
Цитат
Е там е цялата трагедия, че "Аз"-а си въобразява, че може да решава!
Донякъде съм съгласен, но не е точно така. Точно Аз-а трабва да реши. Но не АЗ като нещо отделно, а АЗ-а като ключов елемент. Не трябва да се разделят понятията. Аз-а е все едно да имаме готов пъзел, да го развалим и да вземем една частица от него, след което да и препишем всички качества на нея. Но тя има само едно качаство, и то е да завърши пъзела защото без нея не става тя е поледният елемент всичко се съгласува с нея. За 'То' нещата стоят по подобен начин, а свръх Аз-а е този който следи дали се спазват правилата. ::)

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:За Егото
« Отговор #284 -: Март 19, 2010, 13:37:49 pm »
Видях, че в темата се споменават доста понятия като его, егоизъм, подсъзнание, несъзнателно и т.н., които често се разбират твърде различно от различните хора и учения, затова ще изложа моята представа за нещата, без разбира се да се стремя да убеждавам никого в правотата си.

Подсъзнанието, това са нашите предразположения, навици, зависимости, инстинкти. Това са всички наши реакции и всички процеси, които извършваме автоматично. Подсъзнанието е свързано с това, което различни школи наричат нисш аз, нисше его, личност. То е ориентирано изключително към себе си, към себесъхранение, към задоволяване на собствените си потребности, т.е. всичко това, което наричаме егоизъм. В някои източници, подсъзнанието се нарича лунна природа в човека, защото то е наследство от нашето минало. Ние сами сме изградили своите наклонности, модели на поведение и на мислене, своите зависимости чрез действията, желанията, емоциите и мислите си в своето минало. Тук под минало разбирам доста по-дълъг период от време отколкото човек обикновено може да си представи.

Свръхсъзнанието са импулсите идващи от нашата душа (висш аз, висше его, индивидуалност). Това е тази наша част, която ни свързва с всичко съществуващо, с Бог, с душите на всички останали живи същества, с духовните йерархии и учители. Човек издигайки съзнанието си до това ниво не губи чувството си за аз, но той е в хармония с цялото, не е откъснат и изолиран от него, не се поставя пред останалите живи същества в мислите и стремежите си.

Това, което някои школи наричат несъзнавано, всъщност включва (елементи от) подсъзнанието и свръхсъзнанието в себе си. Когато говорим за подсъзнание и свръхсъзнание, можем да свържем първото с нашето минало (това, което вече сме създали), второто – с нашето бъдеще (с нашите стремежи, с посоката осигуряваща ни развитие), а съзнанието – с настоящето.

Съзнанието сме ние самите, поставени при определени условия, в определен план на същесвтуване (физически, астрален...) фокусирани преобладаващо в определено тяло (физическо, емоционално, умствено...). Както вече споменах, съзнанието е настоящето – настоящето в което правим своя избор, определящ нашето бъдеще. Този избор може да е повлиян от подсъзнанието ни, от чуждо съзнание (воля), от свръхсъзнанието ни. Когато изборът ни е повлиян от подсъзнанието, то това означава, че решенията ни ще са егоистични, автоматични, продиктувани от наши зависимости. Такива решения привързват човека здраво за материалния живот. Решенията повлияни от свръхсъзнанието разрушават ограниченията на нисшия аз, на егоизма. Те са насочени към будност на съзнанието, към откъсване от зависимостите, навиците, егоистичните желания. Те издигат съзнанието до нивото на душата (висшето его, висшия аз, индивидуалността). Ако това се отъждестви, т.е. не само да вземаме решения под въздействието на висшия си аз, но да се осъзнаем като самия висш аз, говорим за просветление.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27