...Според тях в най-скоро време те ще успеят да предизвикат атомна фузия...Добре де, тия защо говорят така, сякаш правят епохално откритие. За термоядрени реакции в контролирана среда (магнитни "бутилки") съм чел още в книги от 70-те години. Това далеч не е нова технология. Във Франция се строи международен експериментален термоядрен реактор и далеч не е първият. Има около десетина построени преди него с най-различни размери и начин на работа. Това, че учени правят експерименти с термоядрени реакции не е новина.
Това е от новините, опитващи се да направят нещата "модерни". Факт е, че много малко хора са чували за възможността за термоядрени електроцентрали и още по-малко хора се интересуват и следят напредъка на тази технология. Също е факт, че ITER ще струва адски много пари и обикновения човек реално няма да получи нищо от тази машина. Тя нама да произвежда ток за населението. Пък и защо? Както UpsideDown намекна, "Големите" нямат никаква полза от заместители на бензина (който те контролират) и от по-добри източници на енергия (които те не контролират). Печалбата за тях са тези 9-10 милиарда (които най-вероятно ще се окажат повече като преполовят строежа) за изграждането на реактора от техни фирми. Точно затова още при представянето на проекта разни хора възроптаха срещу идеята данъкоплатците да изплащат скъп експеримент. Нужно е разбунените духове да се успокоят със статии като тази, даващи идеи за това какво може да се постигне ако се овладее дадената технология. "Чиста и безплатна енергия" са обещанията, които трябва да успокоят хората за да продължат да си плащат мирно и тихо. А реално погледнато тази "чиста и безплатна" енергия няма да се реализира, ако не си платим прескъпо за нея.
Като говоря за чиста и безплатна енергия - замислялили сте се защо възобновяемите енергийни източници станаха толкова често срещана тема напоследък? Скоро се е появила технологията или не е била ефикасен заместник на изкопаемите горива - НЕ. Първите слънчеви клетки са изобретени 1954, а фотоелектричния ефект е известен още от 19-ти век. Причината те и други технологии за възобновяема енергия умишлено да не бъдат финансирани и да не се говори за тях толкова много е събрана в един въпрос, зададен от Джордж Уестингхаус към Тесла - "If it's free to anyone, where do I put the meter?". Такава енергия нито може да се таксува, нито може да и се контролира количеството. Повишеният през последните години интерес към нея е поради появяването на все по-ефективни слънчеви клетки и вертови генератори. Технологията има огромен потенциал и въпреки влиянието на петролните магнати, лека-полека тя си пробива път.
Това не са празни приказки - преценено е за най-добра ефективност да се ползват комбинация от слънчеви клетки и ветрови генератори. Съотношението между тях се определя от това къде на земята се намирате и какъв е климата. За непрекъсната енергийна обезпеченост са нужни и батерии да складират енергията. Живота на една такава изградена система е около 20 години. За нашите стандарти цената е малко височка $3500 на член от семейството (300KW/h на месец). Сравнено с цената на родната електроенергия излиза, че за 7 години напълно се изплаща тази система. А ако извадим и сметките за парно през зимата и за топла вода през цялата година, времето за изплащане се свива съвсем. А ако ползваме и електрическа кола ($20 000 - $35 000 за модел с нормална големина, а не тип Трабант) елеминираме и разходите за бензин.
И това не са неща извадени от списание за научни открития. Говоря за технология която се внася в България.
За живеещите в къща е лесно, ама повечето хора живеят в блокове. Помислено е и за това - има панели и генератори, които се поставят на фасадата по същия начин, по който хората сега си поставят климатиците, а по-малките кооперации дори могат да се организират и да си сложат панели на покрива за да се захранват централно.
Замислял съм се ако таксиметрова фирма инвестира в електрически коли и собствена електроенергия, с тези си цени за превоз ще излязат на печалба много бързо и печалбата ще е голяма при условие, че не плащат за бензин.
Всичко това сега звучи малко странно, но е така защото не е "на мода". Хората усещат, че нещо е "готино", чак след като голям брой други хора го ползват по лични причини. Ако половината произвеждат енергията си сами, то и другата половина бързо ще си сложи слънчеви клетки на терасата
Не е въпрос на пари - въпреки, че сме страна произвеждала собствени компютри, преди 10 години малко хора имаха домашен компютър, а още по малко имаха GSM за 500лв. Сега няма човек без поне 1 мобилен телефон и всеки под 40г има домашен компютър.
Малко се отплеснах
Мисълта ми е, че винаги ще има такива евентуални идеи с които да зареждат надеждата на хората за по-добро бъдеще. Бъдеще, което е предназначено само за съзнанието на обикновения човек, и не е част от плановете на тези които управляват и контролират света. По този начин ни отнасят вниманието от вече съществуващите алтернативи, които не са им изгодни.