Труд" 1 февруари 2006
Да се пазиш от компютъра? Звучи налудничаво, но има смисъл човек да знае как да общува с интелигентната техника така, че това да не се отразява на неговото здраве.
През последните години компютърът стана важен инструмент от човешката интелектуална дейност. Много хора прекарват повече време пред машината, отколкото сред семейство и приятели". Техниката ни помага да си вършим по-добре работата, да общуваме с приятели и да разширяваме познанието си чрез необятните бази от данни в Интернет.
В същото време мониторите вредят на очите ни, а седенето пред компютъра е една от най-сериозните причини за заседналия живот и неприятностите, свързани с това тягостно понятие - затлъстяване, високо кръвно, дискова херния. Има и други рискове, за които дори не сте предполагали. Кои са десетте най-големи опасности?
Риск № 1 - Травми на пръстите и китките. Продължителната работа с клавишите води до болки в ставите и възпаления на сухожилията. Решението е просто - избягвайте честото писане на клавиатури с наблъскани един до друг дребни клавиши - типичен пример за това са лаптопите. Правете чести почивки, раздвижвайте и масажирайте пръстите и китките си. Добре е да правите тези упражнения на всеки час работа пред компютъра.
Риск № 2 - Затлъстяването. За всеки е ясно, че седенето на едно място води до натрупването на излишни килца. Решението е ясно -движение и само движение. Не взимайте асансьора, използвайте стълбите. Правете разходки, купете си крачкомер. Устройството е евтино, гледайте да правите поне по 10 000 крачки на ден.
Риск № 3 - Травми на врата и гърба, свързани с лаптопите. На пръв поглед преносимият компютър не е тежък - средно около 3 килограма. Когато се прибави допълнителното оборудване -зарядно устройство, външна памет и други екстри, теглото му набъбва с още някой килограм. Най-лошо е, ако носите устройството в чанта на рамо. Спасението са раниците, които разпределят теглото между двете рамене. При по-дълги престои свалете раницата и я дръжте в краката си. Друго решение е количката за лаптопи.
Риск № 4 - Влошаване на зрението. Правилата не са сложни. Първо, наложете си да примигвате по-често, когато сте пред монитора. Взирането изсушава очите и това води до допълнително натоварване и възпаления. На всеки час работа си вземете пет минути почивка. Погледнете през прозореца и фокусирайте погледа си на далечно разстояние.
Риск № 5 - Кръвни съсиреци. Нека терминът не ви плаши много, но във вените на краката при продължително седене може да се образуват тромби, които след това да се преместят в белите дробове или сърцето. Резултатът може да е фатален. Струва ви се невероятно? Наистина, досега е отчетен само един фатален случай - през 2003 г., когато британски геймър не мръднал 18 часа от компютъра.
Срещу това помагат дори леки раздвижвания на краката и масаж на прасците.
Риск № 5 - Лошата стойка. Стандартното прегърбване пред монитора води до болки в гърба и схващане на врата. Затова винаги се старайте да седите с изправен гръб, все едно балансирате с книга, поставена на главата ви. Разположете монитора така, че да го гледате, без да навеждате глава надолу. Накарайте шефовете си да инвестират в ергономични мебели.
Риск № 7 - Главоболие и мигрена. Намирайте си различни поводи да се отдалечавате от компютъра - купете си чай, налейте чаша вода. Отдалечавайте поглед от монитора и го фиксирайте в по-отдалечен обект. Ако нямате прозорец, потърсете някоя по-засукана колежка.
Риск № 8 - Безсънието. Прекалената работа с компютър предизвиква безсъние. Японски учени са докарали, че ярко настроеният |монитор намалява концентрацията на мелатонин и затова запалените геймъри могат да седят по цяла нощ пред компютъра, без да им се приспи. Спасението е да избягвате работата с компютър в късните часове. Ако имате нещо несвършено от предишния ден, по-добре включете компютъра заранта.
Риск № 9 - пристрастяване към Интернет. Това го е изпитвал всеки, но при някои се създава психически проблем, който ограничава връзките им с действителността. Наблюдават се раздразнения и асоциално поведение. Затази цел в САЩ дори има създадени психологически групи които помагат на пристрастените. Всеки може да си помогне и сам, като търси развлечение и почивка извън монитора на компютъра.
Риск №10 - Замърсяването на околната среда Компютрите са ви сокотехнологични машини, но при тяхното производство се използват цветни метали и пластмаси, които са вредни отпадъци. Въпреки непрестанните усилия и правителствени програми, едва 10% от материалите, използвани в техниката, се рециклират. При това, процентът на безопасно рециклираните е съвсем малък. Практика в Китай е деца да разглобяват компютри и да вадят цветните метали от тях. Как да се справим с проблема? Разглобете стария компютър сам, като потърсите връзка с профезнални търговци, които изкупуват материалите.