Константин Каменов е млад пловдивски автор с разнообразни интереси в областта на изкуството и науката. Вече с 18 поетични книги, с някои от които печели различни награди. С награди е удостоен и в областта на живописта и актьорското майсторство. След като през 1987 година завършва магистратура по „Българска филология” се представя с проблемни литературоведски доклади на няколко конференции. Същинското му поприще, на което, досега, отдава цялата си енергия, е най-древната българска история. Както го определят много учени – Издирващият корените на българския ген. Покойния български историограф Здравко Даскалов на няколко конференции сподели симпатиите си към този наш изследовател, определяйки го като продължителят на историографската линия Раковски – Ганчо Ценов… Константин Каменов.
„Бог вижда” е вторият том на поредицата „Небето помни”. В подзаглавието на научнопопулярното изследване, авторът подчертава каква е темата, която се разглежда в тази книга – ЕТНОГЕНЕЗИС И СЪЗДАДЕНИ КУЛТУРИ ОТ ПРОТОБЪЛГАРИТЕ. Отпечатването на това важно за произхода ни проучване, изчаква почти 8 години, докато Университетското издателство на ПУ „Паисий Хилендарски” се наема да го отпечата. Дружеството на писателите – Пловдив оценява мащабното изследване и го награждава. За този труд Пловдивския Градски дискусионен клуб „КОСМОС”, както и Клуб за изучаване и опазване на природата и човешките достижения „СИРИУС” – Пловдив, удостояват Константин Каменов със званието „Посланик на миналото”. Това прозвище се дава изключително рядко, и единствено „за цялостен принос в областта на популяризирането и изследван на тракийските корени и разработването на темата за тракийската писменост”. Константин Каменов е един от малкото автори, които предлагат възгледа за „Пътя на махалото”, като предлага достатъчно доводи в книгата си, за тракийски (прото-) корен на българите, които се преселват в различни райони на Азия, Европа, Африка и Америка. Създават различни култури. Участват в създаването на много народности, но по-голямата част от тях след хилядолетия се връщат в прародината си, при предците си на Балканите – траките. Тази книга е изключително полезна и като христоматиен справочник, защото цялата й втора част е изворова база от различни древни автори. Между тях, китайските, голяма част от античните и някои митологични текстове са преведени за първи път на български език.
„Бог вижда” е от нетрадиционните научнопопулярни трудове, което предизвиква историци с научни степени да определят автора за лаик. Това го провокира и за три семестъра той завършва магистратура по „История” с пълно отличие, като на повечето изпити се явява с реферати развити от идеите му във втория том на „Небето помни”, към който, любителите на българската история очакват и следващите пет обещани части.
Един автор с две книги за етногенезиса на българите
Димитър ЧИЛИКОВ
Константин Каменов е възпитаник на Пловдивския университет „Паисий
Хилендарски“, последователно в двата му факултета – филологически и философско-исторически, където защити магистърска степен. От много години интересите му са в областта на историографията, където упорито и дори самоотвержено създава собствено поле от възгледи, много често в противоречие с постигнатото официално статукво. Любопитни са двете
последни книги на Каменов, продукт на Университетското издателство –
„КЛЮЧЪТ НА ЕНОХ“ и „БОГ ВИЖДА“. Първата е замислена като задочно писмо до авторите на „Библейския код” – Елиаху Рипс и Майкъл Дроснин, но скоро обемът на изложението надхвърля този на едно обстоятелствено писмо. Младият автор разбира, че има индивидуален потенциал да оформи самостоятелна книга. Веднага ще кажем, че ключът за Библейския код Каменов вижда в текста на Енох (етиопска версия), който не е намерил място в каноничния подбор на Светото писание, въпреки че Енох е всепризнат патриарх, предан на Бога. Друга важна причина за недостатъчност на текста на двамата автори е, че никой от тях не разглежда племената и народите – преносители или приемници на културата през епохите. Именно с това се захваща Каменов, като изтъква, че основна заслуга за сформирането на представите за теогонията имат т.нар. (прото-) траки. Изглежда, че тази постановка е свързващото звено с по-голямата книга „Бог Вижда“. Още в „Ключът на Енох“ проличава съвестното разкриване на източниците, но в пълнота това става във втората книга. Който има щастието да я притежава, разбира, че разполага и с цяла Христоматия от оригинални текстове за Стария свят. Така е, когато се пише по такава предизвикателна тема като „Етногенезис и създадени култури от (прото-) българите“. „Бог вижда“ е втората книга на „Небето помни“. За своя труд К. Каменов бе удостоен със заслужена награда от Дружеството на писателите – Пловдив за 2007 година.