Футуристи разсичат Пекин на три нива според богатството на жителите
Кули от небостъргачи заменят градовете
Изкуствен остров с езеро и парк е проектът на двойката Севера - Пиос
Стандарт
Фантастичните филми предлагат доста еднотипни картини на урбанистичното бъдеще - сиви, невъзможно високи здания, между които сноват с безумна скорост летящи автомобили. Съвременната архитектура доказва, че тази перспектива е напълно реална. Факт е, че хората продължават да се струпват в градовете и имат нужда от повече жизнено пространство. Решаването на този проблем архитектите виждат в изграждането на огромни небостъргачи-комплекси, които да "приютят" увеличаващия се брой граждани.
Съпружеската двойка архитекти Мария Роза Сервера и Хавиер Пиос намериха "дом" за своя проект, наречен "Бионичен град-кула". Никак не е изненадващо, че това е Китай, където властите в последните години посрещат с радост всеки проект, който може да предложи някакво решение на проблема с недостига на жизнено пространство в градовете. Според Сервера и Пиос проектът им може да стане реалност в следващите 15 години. Той предвижда изграждане на комплекс с кула на 300 етажа и с основа един квадратен километър. Небостъргачът прилича на изкуствен остров сред езеро, което ще неутрализира вълненията на земните недра. Кулата-комплекс побира 12 квартала, всеки от които висок средно 80 м, като в центъра ще бъде изграден изкуствен водоем, заобиколен от прекрасна градина, за да не страдат обитателите от загубата на връзката с природата. Ще има още развлекателни центрове, детски градини, салони за услуги, паркове и всичко необходимо за един цялостен градски комплекс.
Японските дизайнери от компанията Takenaka Corporation също обръщат поглед към небето. Те са разработили два проекта за гигантски обитаеми кули. Sky City 1000 ще се извисява на 1000 м, а Holonic Tower - на 600 и няма да са просто небостъргачи, а цялостни комплекси за живеене, работа и свободно време.
Помислено е за всичко, включително обезопасяване на комплексите в случай на природни бедствия като урагани, земетресения, пожари и дори терористични актове. Комплексите ще разполагат с всички възможни удобства. В надпреварата за височина се включва и група архитекти, инженери и художници от цял свят, обединени във фонд "Динамичният град" с централа в Пекин, които също умуват над идеята как трябва да изглежда градът на бъдещето. Тяхната урбанистична визия е градеж, съставен от мрежа гигантски кули, свързани с мостове на различни нива. Един от техните проекти - Beijing Boom Tower, въплъщава представите им как ще изглежда Пекин през 2020 г. Визията е малко стряскаща - тя отразява философията на социалното разделение. Градът е насечен вертикално на три нива - според състоятелността на жителите. Бедните ще бъдат разположени в ниското, след тях "по височина" ще живее средната класа, а най-горните етажи са предвидени за богатите. Всичко най-добро и най-удобно е концентрирано по високите етажи. Но неудобствата се разпределят по равно - докато на обитаващите долните етажи може да не им достига слънчева светлина, привилегированите от високите нива ще изпитват характерната и днес за живеещите в небостъргачите "височинна болест"- още повече че те ще живеят на височини, които днес са достъпни само за самолетите. Самите създатели на проекта признават, че въпреки изключителната му функционалност и той си имал недостатъци. Наистина отговарял на изискванията, които поставят пред инженерите и архитектите демографското развитие и пазарните условия, но в никакъв случай не е съвършен от гледна точка на философията, че хората имат равно право да живеят като щастливи, хармонични и свободни личности.
Радослава Григорова
Това съм го чел направо 1:1 в една фантастика но не си спомням името и. Действието беше в Китай а Градовете бяха изградени на 3 нива като богатите живеееха много над земята. Технологиите бяха на супер високо ниво. аз така и не я довърших книгата и я върнах в библиотеката.