Зъболекарско изкуство от Каменната Епоха
Археологичестки разкопки в Пакистан показват, че зъболекари са практикували занаята си в древните села в района, преди повече от 9 000 години. Археолози са намерили 9 индивида при които моларните зъби са били пробити с цел да премахнат болката от зъбобол, и които са оцелели примитивната процедура.
Последните открития, докладвани в научният журнал Nature на 6 Април, датират започването на зъболекарското искуство 7 000 години преди новата ера, или 4 000 по-рано от колкото археолози вярваха до този момент.
‘Това задължително е най-раният случай на зъболекарско лечение’, казва Дейвид Фрейър, професор по антропология към Унижерситетът Кансас и главен изследовател.
Всеки един от намерените зъболекарски пациенти е достигнал зряла възраст преди процедурата да е била направена. Зъбите им са били пробити от към използваемата площ най- вероятно с заострен кремък. Експерти предполагат, че някакав вид пломби са били използвани, но за това няма сведения.
Внезапната нужда от заболекарски методи през Каменната Епоха е най-вероятно свързана с новата зърнена диета. "Много абразивни материали са добавени в диетата на хората от Неолита след като използването на каменни мелници за зърно става обща практика", казва Дейвид Фрейър. "Емайлът лесно се износва при подобна диета и чувствителният дентин във вътрешността на зъбите лесно се инфектира."
Според специалисти, практиката на пробиване на зъбите е била с цел обезболяване, и процедурата направена от сръчни ръце, като се има в предвид трудно-достъпните кътни зъби във вътрешността на устната кухина. Още повече практиката е станала традиция в този район в продължение на 1 500 години.
Източник: Nature