Трички.И ще се бият една с друга. И ще си играят на съюзи.Той Оруел отдавна си го е казал.И ще си имаме един период на баш комунизъм стил 1984,после ще дойде 'освободител",които ще спаи човечестеото и ще наложи сценарии доближаващ се до "Прекрасният нов свят"
//succint
Глобалните алианси, които са представени в 1984, на Оруел са експлоатация на екстремизма в геополитиката. Според немските геополитици, всички държави (организми в оригинала) се стремят към поглъщане на все повече територии (други организми), докато накрая не достигнат автаркия. Автаркия е положението, когато дадената държава/политическо сформирувание няма нужда да внася ресурси-енергоносители (нефт, газ въглища), и където икономиката е затворена (не се нуждае от внос). Всичките региони, които описва Оруел в книгата са автарктични.
Обаче, въпросът е доколко тези региони са осъществими. Както хаотично бях написал в моя пост, технологиите и индустриалният капацитет са от съществено значение, понеже те дават възможност да се разгърне енергийно-ресурсният потенциал на дадена сила. Затова, в момента Русия може и да има големи залежи на ресурси, но все пак трябваше да извикат инвеститори да ги разработят на остров Сахалин. А тези инвеститори на практика притежават технологическите ресурси да извършат екстракция на енергийните такива.
Друго, регионите в книгата на Оруел са лишени от вътрешна опозиция- т.е. те са териториални и идеологически съвършени и завършени, което е следствие и фундаментално изискване за правилното функциониране на геополитическите региони. С други думи, геополитиката не предполага, че държави, намиращи се в един и същ геополитически регион, биха имали противоположна външна политика. Например: Такава геополитическа визия имат Русия, Китай и членовете на Шангхайската Организация за Сътрудничество, като тази организация се противопоставя на морските сили и същевременно доста близо се припокрива с очертанията на класическият Хартланд. С други думи, в ШОС има по-силно изразена консолидация на външната политика и политиката за сигурност-- точно това, което искат да направят в ЕС: "Common FOreign, Security and Defence Policy". Затова и ES vse oshte неможе да изпълни своята (класическа) геополитическа роля.
Накрая, в класическата геополитика, земната площ и хората са също ресурси, които спомагат за автаркията и защитата на региона. Иде реч за така наречената "стратегическа дълбочина" и човешкият ресурс, който би се "хвърлил" в защитата на региона. Ресурси- също в изобилие в книгата на Оруел.
Но доколко всичко това дотук казано е в изобилие днес? Кой глобални алианси днес в света имат всичките тези ресурси?
Засега, това са ШОС + ЕС (+ Прикаспийски регион)- но ще имат още да се консолидират и чак тогава да се интегрират.
Другият алианс е US-UK-ЯП-АУС(Океания, целият Тихи Океан).
Последно- Африка? С тоя spin и потенциално намаляваща популация, технологическа немощност, ако и Нигерия да има ресурси, и вътрешна нестабилност, понеже северната част е мюсюлманска, а те имат свои кроежи, то обединение на целия континент в самостоятелна единица е трудно достижим. Дали Африка има хранителните ресурси? Струва ми се, че африка нищо неможе да направи, освен да експортира африканците навън...