Автор Тема: Иисус ходел не по вода, а по лед  (Прочетена 5870 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Heinie

  • Гост
Иисус ходел не по вода, а по лед
« -: Април 07, 2006, 11:38:37 am »
Учени: Иисус ходел не по вода, а по лед

Климатични условия биха могли да доведат до образуване на плаваща ледена платформа, формирана от солените извори край западния бряг на езерото, обяснява Green.Democrit.com

07.04.2006

"А в четвъртата стража на нощта Той дойде към тях, като вървеше по езерото. И учениците, като Го видяха да ходи по езерото, смутиха се и думаха, че е призрак, и от страх извикаха..." (Матей 14:22-36)

Група американски учени смятат, че трудно ще се вържат на подобен номер, ако бъдат определени за Негови ученици, заключаваме от новина в "Лайв сайънс". Докато изучавали необикновена комбинация от условия на средата в Галилейското езеро, сега известно като езерото Кинерет в Северен Израел, на изследователите им хрумнало, че това може да е дало възможност на Божия Син да тества вярата на учениците си, които не можели да видят, че всъщност крачи по леден блок. Чрез използването на различни модели, учените установили, че на повърхността на студеното сладководно езеро се образува участък от около 3 кв. км, в който се вливат води от намиращи се наблизо солени извори. Резултатите от изследването на климатолозите показали, че по време на един от двата студени периода преди 2500 - 1500 г. температурите в района рязко се понижили до минус 4 градуса по Целзий за няколко дни. Това се случило в рамките на десетилетията, в които е живял Иисус. Такива климатични условия биха могли да доведат до образуване на плаваща ледена платформа, формирана от солените извори край западния бряг на езерото, където се намира градчето Табха, в което археолозите намерили много находки, отнасяни до дейността на Иисус. Градчето е известно с библейския разказ за чудото с нахранването на 5000 души с пет хляба и две риби.
"Казваме само, че през последните 12 000 години вероятно само няколко пъти в района са се случили уникални процеси на заледяване. Оставяме на други въпроса дали резултатите ни могат да дадат обяснение за библейския разказ", подчертава професорът по океанография Дорън Нъф от държавния университет във Флорида. Той изчислява, че за последните 120 столетия вероятността да се получи подобно странно съчетание на условия в езерото Кинерет е 1:1000, но по времето на Иисус такъв "изворен лед" може да се е образувал веднъж на 30 до 60 години. При днешния климат вероятността в Северен Израел да се формира такъв лед е практически нулева - или поне веднъж на повече от 10 000 години. Подобен плаващ във водата леден блок трудно би могъл да се забележи, особено ако дъждове са изгладили повърхността му, смята океанологът.

Повече подробности за изследването ще намерите в априлския брой на Journal of Paleolimnology.
« Последна редакция: Април 08, 2006, 00:14:50 am от Horus »

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Иисус ходел не по вода, а по лед
« Отговор #1 -: Април 07, 2006, 14:11:58 pm »
Дори на мен не ми се вярва.Пък и действието в този откъс от Библията не с ели развиваше по време на буря,или поне имаше вълни? А и нали и Петър е тръгнал д ходи по водата?(макар и за малко)
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

firma

  • Гост
Отг: Иисус ходел не по вода, а по лед
« Отговор #2 -: Април 07, 2006, 19:46:33 pm »
И да видете пак няма да повярвате. ;D :P

virtual

  • Гост
Отг: Иисус ходел не по вода, а по лед
« Отговор #3 -: Април 08, 2006, 19:10:34 pm »
"Тома неверни"
Поредните глупусти на които дори няма да обърна внимание ::)

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Иисус ходел не по вода, а по лед
« Отговор #4 -: Април 08, 2006, 19:11:59 pm »
"Вездесъщата" наука се чуди какво да измисли просто...

virtual

  • Гост
Отг: Иисус ходел не по вода, а по лед
« Отговор #5 -: Април 08, 2006, 19:16:48 pm »
Ами когато не може да открие нищо, един бездарен учен, стига до такива заключения.
Аз ако му бях преподавател щах да си поискам обратно дипломата!!!

Oberon

  • Гост
Отг: Иисус ходел не по вода, а по лед
« Отговор #6 -: Април 13, 2006, 15:57:55 pm »
Във вярата е проблема:) Вие вярвате в едното, някои в другото:) Всеки избира в какво да вярва. Но океанолога не казва, че това са глупости, а вие го твърдите:)
Аз пък не вярвам в нито едното от двете:))


Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Иисус ходел не по вода, а по лед
« Отговор #7 -: Април 13, 2006, 18:58:00 pm »
Случи ми се и на мен да ходя по вода, насън. И си ходех съвсем спокойно, плавно, краката ми изобщо не потъваха...до мига, в който много озадачено се попитах: "Ама аз как успявам да ходя по водата?" Сиреч, прокрадна се червейчето на съмнението и кога погледнах-бях вече до над глезените във водата. Добре, че се сетих да се помоля, та ме измъкнаха.
Затуй гарантирам-може да се ходи!  ;D
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Иисус ходел не по вода, а по лед
« Отговор #8 -: Април 13, 2006, 22:02:14 pm »
И аз скачам често като в "Герой" - много е добро - повярвайте ми ;D
А да се лети е най-прекрасно разбира се :D

milenski

  • Гост
Отг: Иисус ходел не по вода, а по лед
« Отговор #9 -: Април 26, 2006, 10:47:13 am »
В колибката има един филм, предполагам, знаете за него - The Riddle of the Dead Sea Scrolls се казва. В него една австралийка, необременена от догматиката на църквата и традиционната наука, предлага много интересен прочит на Библията и особено частта, описваща живота и чудесата, които е правил Исус. Доколкото помня, тя изхождаше единствено и само от етимологията на някои понятия, вероятно неточно преведени в Библията, и допълнителна информация, получена от вече преведените свитъци от Мъртво море (които са малка част от общо откритите, но финансирането се оказва проблем не само при нас). Та там се развенчава дори и чудото с ходенето по вода, да не говорим за непорочното зачатие, възкресяването на Лазар и какво ли още не :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27