Световните медии коментират отказа ни да променяме договора с Газпром
Отхвърленото от "Булгаргаз" искане на "Газпром" за промяна в условията за транзит на руски природен газ предизвика широк отзвук в световните медии. “Българският министър на енергетиката съобщи, че страната отхвърля исканията на Русия да увеличи цената на природния газ", пише в днешния си брой американският вестник "Вашингтон таймс".
Два дни след разрешаването на руско-украинския газов конфликт, България обяви, че отхвърля предложението на руския енергиен гигант “Газпром” за повишаване на тарифите, пише френският “Ла Трибюн”. Всички издания, които са отделили място на темата припомнят, че България има два договора с "Газпром". По договора за доставка страната ни плаща по 257 долара за 1000 кубични метра. Докато по втория договор - за транзит - купува газа на далеч по-ниска цена - 83 долара за 1000 кубични метра. И това срещу правото “Газпром” да доставя синьо гориво до Гърция, Македония и Турция през българска територия.
Русия има намерение да започне да плаща отделно за транзитните права и да увеличи цената на природния газ на 257 долара и по втория договор, пише "Вашингтон Таймс". Сега България – някогашен сателит на Москва, се ползва с преференциална тарифа за покупката на руски газ поради географското си положение. Българските власти обаче не желаят преразглеждане на договора за транзитните тарифи, който изтича през 2010 г. , отбелязва "Ла Трибюн" и цитира министъра на енергетиката Румен Овчаров, който обяви искането като “неприемливо” за България.
Кампанията на “Газпром” за повишаване на цените на природния газ за съседните на Русия държави се премести в България, Молдова и Турция, пише британският “Таймс” и също цитира енергийния министър. България може да получи руски инвестиции в размер до пет млрд. евро, ако се съгласи да преразгледа транзитния си договор с “Газпром”, предаде и електронното издание "Иран нюз", което отбелязва, че един от проектите, които е готова да финансира руската компания е АЕЦ “Белене”.
БНТ