Край на свободата в УикипедияСлед голям скандал вече само регистрирани посетители ще могат да пишат нови статии в свободната интернет енциклопедия
07.12.2005
Скандалът около свободната енциклопедия в интернет Уикипедия беше предизвикан от фалшифицираната биография на авторитетния американски журналист Джон Сийгентелър.
Роденият през 1927 г. журналистът намерил под собственото си име фалшив текст, който обявявал, че той е участвал в убийството на президента Джон Кенеди през 1963 г. и по-късно е бил разследван от федералните власти.
Противно на принципите на свободната енциклопедия няколко месеца написаното не е било редактирано или отстранено от сътрудник. Самият Сийгентелър нямал възможност да поправи фалшификацията, макар да опитвал многократно. Системата не му разрешавала да стори това.
През 60-те години журналистът е работил в екипа на Робърт Кенеди и е бил близък и с двамата убити братя.
В интервю за Си Ен Ен Сийгентелър остро нападна основателя на Уикипедия Джими Уолъс.
Вбесен беше и основателят на портала podcast Адам Къри, бивш водещ на MTV, който също не успял да поправи текста на собствената си биография, публикувана от анонимен автор в Уикипедия.
Във връзка и с други подобни случаи в Мрежата се разгоря дискусия за мнимата неутралност на Уикипедия.
Уолъс винаги е подчертавал, че съвестни доброволци постоянно следят за новите вписвания в енциклопедията и бързо отстраняват неточностите и недопустимите твърдения. Но в последно време и преди изразявал разочарование от недостатъците на някои текстове. "Системата отказа", призна той в интервю за в. "Ю Ес Ей тудей"
Уолъс съобщи, че в английската версия на енциклопедията в бъдеще ще могат да пишат само регистрирани потребители. До сега всеки можеше да въвежда и да редактира информацията.
Решението разрушава най-важния "уикипринцип", символизиращ свободата и демократичността в интернет - всеки да може анонимно да обогатява със своята информация и знания съдържанието.
Засега ограничението няма да засегне версиите на Уикипедия на други езици, вкл. и на български.
Източник:
http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=812595