Човешки крак е стъпвал на Новия континент 30000 години по-рано отколкото се е предполагало. Това стана ясно, след като британски учени са изследвали открити човешки стъпки, запазени във вулканична пепел в изоставена каменоломна в Мексико.
Според тях първите американци са пристигнали по море, а не както досега се предполагаше по суша. Припомняме, че досегашната теория подкрепяше презумпцията, че най-ранните жители, населяващи Америка, са пристигнали там преди 12500 години, като са пресекли сухоземна ивица, свързваща Сибир и Аляска.
Детайлите от последните открития са били представени на Лятната кралска научна изложба във Великобритания. Силвия Гонзалес от ливърпулския университет “Джон Морис” и нейните колеги са намерили отпечатъци от човешки стъпки в изоставена каменоломна на около 130 км. югоизточно от Мексико Сити през 2003 г. В продължение на две години те са изследвали произхода и са датирали своите находки.
“Човешките стъпки са били запазени като отпечатък във вкаменелост от вулканична пепел в околностите на древно вулканично езеро. Те са били покрити с пепел и седиментни скални образувания и когато нивото на езерото се е повишавало те са се вкаменили като фосил.”, заяви д-р Гонзалес. Гонзалес не си прави илюзии, че откритието ще бъде прието с лека ръка. “Това ще бъде археологическа бомба и ние сме готови да я докажем”, заяви тя пред БиБиСи.
Екипът на Гонзалес е използвал няколко метода, за да датира най-точно различни материали от вкаменелостите близо до Пуебла, Мексико. “Разполагаме с материали под вкаменелостите, които сме изследвали и всичко съвпада с нашите предположения”, каза Гонзалес пред репортери.
Някои от скалните седименти в древното езеро, които учените са изследвали, са били оценени на 38000 години. “Това са скални вкаменелости, които взехме от откритите човешки стъпки”, каза още Гонзалес на конференцията във Великобритания.
Според досегашните презумпции на модела “Кловис” първите заселници в Новия континент са пристигнали там по време на последната ледникова епоха, което е било преди около 10-12 хиляди години.
“Съществуването на човешки стъпки на възраст 40 хиляди години означава, че моделът “Кловис” не може да се приеме като доказателство за първото човешко присъствие в Америка”, каза членът на екипа от учени Дейвид Хударт.
На срещата-конференция д-р Майкъл Фот, експерт по ранна американска археология сподели, че откритието е много интересно, но щеше да бъде по-внушително, ако беше демонстрирано на място в изложбената зала. Той допълни, че има все повече доказателства, че Аляска не е била единственото място, от където са идвали заселници в Америка.