Пет нови заплахи дебнели страните-членки
сряда, 04 юни 2008 г.
Брюксел
НАТО трябва да разшири ролята си през следващото десетилетие, за да се подготви за нови заплахи, породени от въздействието на глобалното затопляне, недостига на енергия и разпространението на ядрените технологии, заяви генералният секретар Яп де Хоп Схефер, цитиран от Асошиейтед прес.
Алиансът трябва да погледне в по-далечна перспектива, по-далеч от ежедневното ръководство на операциите в Афганистан и Косово и да се съсредоточи върху дългосрочните заплахи за 26-те страни членки. Това заяви Схефер на конференция в Брюксел за бъдещето на НАТО с участието на експерти по сигурността.
Генералният секретар очерта пет нови заплахи, с които страните членки ще трябва да се съобразят, когато очертават бъдещето на НАТО на срещата на върха за 60-тата му годишнина, която ще се състои догодина на френско-германската граница.
Това са нарастващият брой слаби държави, които могат да осигуряват убежище за терористи и организираната престъпност; силата на недържавните играчи на световната сцена като терористи или кибер престъпници; разпространението на оръжия за масово поразяване, което може да бъде влошено от разширяването на употребата на ядрена енергия за мирни цели; опасностите от нестабилност заради оскъдните енергийни ресурси; заплахата, че климатичните промени увеличават съревнованието за водата и другите ресурси, отслабват несигурните държави и провокират миграционни вълни.
Климатичните промени може да ни изправят пред група нови неприятни обстоятелства, с които нито една държава не може сама да се справи, предупреди Схефер. Затова НАТО трябва не само да модернизира отбранителната си система и размяната на разузнавателни данни, но и да засили своята политическа роля, за да може да позволи на страните членки бързо и колективно да реагират на надвиснали кризи.
Алиансът трябва да изгради по-тесни връзки с други организации като ООН и ЕС, както и с партньорски държави като Русия, каза още генералният секретар.
Разногласията с Москва обаче проличаха на конференцията, на която руският постоянен представител Дмитрий Рогозин осъди плановете за разширяване на НАТО на изток, западната политика спрямо Косово и американския противоракетен щит в Източна Европа. "Ако НАТО смята, че заплахите идват от юг, защо се разширявате на изток? Да нямате проблем с компаса?", попита Рогозин. След като САЩ се защитават срещу Иран с ракети в Полша, ние можем да изградим нашата противоракетна отбрана в Куба или Венецуела, за да пазим територията си от лошите момчета от Ямайка, пошегува се руският представител.
Де Хоп Схефер изглежда коментира и идеите за нов глобален пакт от над 100 демократични държави, които постепенно получават подкрепа във Вашингтон, включително от Джон Маккейн: "Дори след 10 години нито една друга група държави няма да си сътрудничи
толкова тясно помежду си (като НАТО)", заяви Схефер.