Дълбок защитник съм на теорията, че бъдещето и бъдещите технологии, които предстоят да навлезнат в нашето ежедневие трябва да носят обвивката на един кътинг едж (cutting edge) дизайн и изключителна семплост. Защо? Защото както е казано Less is better! или По-малко е по добре. Така например, следвайки тази мисъл дизайнерите на Apple успяха да побъркат света със своите Ipod'и I Phone, Mac Book, Mac Pro и наскоро излезлият Mac Book Air (за незапознатите с продуктите на епъл, предлагам да разгледате техния сайт -
www.apple.com )Защо техните продукти са едни от най-продаваните на Запад? Тайната се крие единствено и само в невероятно простата обвивка и изключителен дизайн създаден по мащаба на човека, в перефктните златни и хармоникални пропорции.
Но нека не задълбавам темата за дизайна и неговата философия, както и математическа зависимост, за да не се отдалечавам и от тематиката на сайта ни.
В тази първа част на Темата: "Бъдещето", ще ви покажа едни от най-новите и значими футуристични концепции на дизайнери от цял свят, някои от които вече започнаха своето реализиране.
Архитектура:Един от основните проблеми на човечеството е МЯСТОТО. С непрекъснатото повишаване на броя на жителите на Земята става все по трудно тяхното изхранване и намиране място за живеене. Този проблем е основен и силно осезаем от вече повече от десетилетие в мега-градовете като Токио, Хонконг, Ню-Йорк. За решаване на проблема архитектите трябва да мислят при изготвяне на своите сгради или в строенето на височина, или в намирането и усвояването на отрицателни по големина късчета земя.
Концепция - 63.02 градусаЯпонските архитекти ме изумяват с качеството си да превърнат крайно малко, отрицателно пространство в обитаема и изключително комфортна за живеене къща или дори блок.
Sschemata Architects
Концепция - ГардеробSetmund Leung, Kam Biu
3 Метровата Сребърна Къща от Boyarsky MurphyBloomframe - Прозорец трансформиращ се в балкон от Hofman DujardinОсвен тези концепции за усвояване на крайно малки пространства съществуват и други начини за побиране на нестихващо нарастващото човешко население, а именно строенето във височина. Но днешните изисквания и разбирания при строене на небостъргачи е малко по различно от това преди няколко години. Днешните и небостъргачите на бъдещето трябва да са максимално енергийно ефективни и дори да се захранват сами с електроенергия, топлоенергия, вода за общи нужди и климатизация без намесата на електрически инсталации. Т.нар Smart House, но във вариант Smart City, защото небостъргачите днес и утре трябва да поместват в себе си жилища за живеене, офиси, магазини, озеленени паркови площадки, спортни площадки с обществени басейни и т.н и т.н
Кубът - Dubai Sports CityГрадът-Пирамида на брега на ТокиоНевероятно интересна концепция, която заслужава да бъде разгледана подробно. За повече инфо:
http://dsc.discovery.com/convergence/engineering/pyramidcity/interactive/interactive.htmlСеул КомунеНо бъдещето на нашите градове ще е свързано и с други промени, освен новите архитектурни концепции, а именно използването на т.нар "Не-Места" (от немски: "Nicht-Ort") на града за продуциране на алтернативна, възобновима енергия. Добър пример за това дава архитектът Марк Барфийлд, който наскоро предложи невероятната идея да се разположат 600 вятърни мелници от ново поколение, които да направят Лондон независим от електроенергийна гледна точка.
А защо не и да видим километри неизползваема площ, където някога трамваи са превозвали пътници, превърната в красив парк с цел намаляване замърсяването на въздуха на градовете ни? Нещо което например предлагат архитектите на арх. бюро Diller Scofido & Renfro в своята концепция да превърнат неизползваемият 1.45 мили мост The High Line в Манхатан в 1.45 мили парк с алеи за разходки и спортни активитети.
А какво ще кажете да строим къщите си от рециклирани отпадащи материали като същевременно ги направим така добре изолирани, че да ги затопляме със собствената си топлина и 2-3 парафинови свещи? Както ни показват за пример архитектите на студио ReCURSO.
Невероятно е как с помощта на високи технологии и красив дизайн можеш да превърнеш дори купчина боклук в една къща.
Всички ние трябва мислим за нашето бъдеще и да участваме дейно в неговото реализиране и планиране.
С тези думи смятам да завърша тази първа част на темата "Бъдещето". Следващата статия, която смятам да подготвя за вас е продължение на тази и ще бъде озаглавена "Транспортът", където възнамерявам да споделя с вас някои нови футуристични концепции за градски, търговски и персонални транспортни системи.
Поздрави на всички!