В орбита 10 септември 2006 | 01:24 |
Американската космическа совалка “Атлантис” с шестима астронавти на борда беше изстреляна от космодрума в Кейп Канаверал.
Совалката беше изстреляна след шест последователни отлагания заради лоши метеорологични условия или технически проблеми.
Главната задача на екипажа през 11-дневната мисия е да достави на Международната космическа станция два допълнителни панела за слънчевите батерии и масивен сегмент за монтаж на левия борд на станцията, тежащи общо 16 тона.
Агенция “Фокус”
“Ел Паис”: Совалката “Атлантис” бе изстреляна успешно
Совалката “Атлантис” бе изстреляна успешно, гласи заглавната статия на днешния брой на испанския вестник “Ел Паис”. Совалката потегли в 11:15 местно време от космодрума в Кейп Канаверал във Флорида за 11-дневна мисия, насочена към Международната космическа станция. Минути преди изстрелването на совалката един от техниците в контролната кабина на мисията съобщи на екипажа, че “дългото им чакане” вече е приключило.
“Това бяха почти четири години и много работа на хиляди хора”, заяви капитанът на екипажа Брет Джет. “Имаме надежда за предстоящите седмици. НАСА ще покаже на нацията, че си е струвало чакането (за подновяването на конструкцията на Международната космическа станция) и сме готови за работа”, добави Джет.
След като небето се изясни, метеорологическите условия престанаха да бъдат пречка пред изстрелването на совалката и след три опита, в крайна сметка успя да потегли към своята мисия.
Миналата седмица операцията беше отложена поради щети на мястото за изстрелване, причинени от урагана “Ернесто”, припомня изданието. След това в НАСА регистрираха технически проблем в измервателя на количеството гориво във външния резервоар на космическата совалка.
Мисията STS-115 се осъществява от шестчленен екипаж-командирът Брет Джет, пилотът Кристофър Фергюсън и специалистите Хайдемъри Стефанишън-Пайпър, Джоузеф Танър, Даниел Бърбанк и Стивън МакЛийн.
Агенция “Фокус”
Би Би Си: Совалката “Атлантис” бе изстреляна успешно
След серия задръжки и технически проблеми днес совалката “Атлантис” бе успешно изстреляна от космодрума Кейп Канаверал, предаде Би Би Си.
НАСА трябва да следва плътен график на строителните дейности на Международната космическа станция, което обяснява “бързането”.
Изстрелването на “Атлантис” бе планирано за 27 август, но бе отлагано четири пъти: заради удар на мълния, заради тропическа буря и заради технически проблеми.
Днешното изстрелване стана възможно след преговори с руски представители, тъй като на 18 септември към Международната космическа станция ще се отправи космическият кораб “Съюз”.
Командир на шестчленния екипаж на “Атлантис” е Брент Джетт, а негов заместник е Крис Фъргюсън. Останалите четирима астронавти са Даниъл Бърбанк, Хайди Стефанишин-Пайпър, Джо Танер и канадецът Стив Маклийн.
Агенция “Фокус”
Совалката “Атлантис” достигна земната орбита
Американската космическа совалка “Атлантис” достигна земната орбита за по-малко от девет минути след изстрелването й с шестима астронавти на борда, предаде АФП.
Агенция “Фокус”
Изстреляха совалката "Атлантис"
Американската космическа совалка “Атлантис” с шестима астронавти на борда беше изстреляна днес от космодрума в Кейп Канаверал, предаде АФП.
Совалката беше изстреляна в насрочения час – 11.15 часа местно време, след шест последователни отлагания от 27 август до днес заради лоши метеорологични условия или технически проблеми.
Главната задача на капитан Брент Джет и останалите петима астронавти през 11-дневната мисия е да доставят на Международната космическа станция два допълнителни панела на слънчевите батерии и масивен сегмент за монтаж на левия борд на станцията, тежащи общо 16 тона.
Агенция “Фокус”
Проблемът с датчика на един от резервоарите на совалката “Атлантис” вече е отстранен
Проблемът с датчика на един от резервоарите на совалката “Атлантис” вече е отстранен, съобщиха от американската космическа агенция НАСА. Всички четири датчици за горивото вече функционират нормално, предаде РИА Новости . Изтрелването на совалката беше отлагано шест пъти заради различни технически проблеми и лошите метеорологични условия. Поредният старт на “Атлантис” е насрочен за днес в 18.15 часа българско време.
Технически характеристики на “Атлантис” (Агенция "Фокус"):
Совалката “Атлантис” е четвъртата совалка на НАСА. Дълга е около 45 м и широка 9 м. Вместимостта й е 17 души, плюс петима изследователи.
Мисията STS-115 се осъществява от шестчленен екипаж. Совалката превозва 11-тонен товар, необходим за монтажа на Международната космическа станция. Товарът заема почти целия товарен отсек на совалката и е закрепен за него посредством 4 активни палцови резета и две активни килови резета. Основната цел на мисията е да достави втория опорен сегмент от лявата страна на Международната космическа станция. Фотогалваничният (PV) модул (РVМ) на совалката съдържа два слънчеви панела, две преходни структури (BGTSs), един интегриран компонент и принадлежащите кабели. Ще бъдат доставени и 6 батерии, РV радиатор, две платформи за съхраняване на товари (UCCAS), въртящи се стави за слънчевите панели (SARJ) и предварително интегрирани мишени за космическо виждане на совалките (OSVS). Совалката се снабдява с електричество посредством три водородни батерии. На външната страна на корпуса на "Атлантис" е монтирана миниатюрна видеокамера, която изпраща снимки.
Совалки, изстреляни от НАСА (Агенция "Фокус")
КОЛУМБИЯ. Първата совалка на НАСА. Първата й мисия е от 12 до 14 април 1981 г. Извършва 28 мисии и има общо 300 дни в орбита. Последната й мисия е на 1 февруари 2003 г., когато по време на приземяването си изгаря. Всичките седем души от екипажа умират.
ЧЕЛИНДЖЪР е втората совалка, която НАСА произвеждат. За пръв път е изстреляна на 4 април 1983 г. Извършила е 10 полета с обща продължителност близо 62 дни. На 28 януари 1986 г., 73 минути след излитането се подпалва. Целият екипаж от седем души загива.
ДИСКАВЪРИ е една от трите совалки, с които НАСА разполага в момента. Първият й полет е на 30 август 1984 г., като в момента е най-старата совалка в контингента на НАСА. Последният й проведен полет е на 4 юли 2006. Има 32 мисии, и обща продължителност на полетите над 268 дни.
АТЛАНТИС е четвъртата совалка на НАСА. Първият й полет е на 3 октомври 1985 г. До момента има 27 полета и 220 дни в орбита.
ИНДИВАУЪР е последната совалка на НАСА. За пръв път лети на 7 май 1992 г., последният й успешен полет е на 24 ноември 2004 г. Има 19 мисии с обща продължителност 206 дни.
Международната космическа станция е проект на пет космически компании: САЩ, Русия, Япония, Канада и Европа. Бразилия участва е проекта чрез отделен договор с НАСА. Станцията се намира в орбита на височина от около 360 км и е приемник на руската станция МИР. Обслужва се главно от руски и американски космонавти.
http://www.focus-news.net/?id=s1180