Модифицирана тактическа ракета-прахващач SM-3, изстреляна от борда на американския ракетен (AEGIS) крайцер USS Lake Erie (CG-70), порази над Тихия океан излезлия от строя щатски разузнавателен сателит с токсично гориво на борда, за да предотврати падането му на земята, се съобщава на официалния сайт на Пентагона.
В прессъобщението се уточнява, че 3-степенната балистична ракета е била изстреляна в 22,26 ч. Източно стандартно време снощи (5,26 ч. българско време тази сутрин) и е унищожила спътника около 3 минути по-късно на височина около 247 км., по време на последния стадий на неконтролируемото му падане, преди влизането му в земната атмосфера, уточнява Associeted Press. В ударната група за свалянето на спътника са влизали и бойните кораби USS Decatur (DDG-73) и USS Russell (DDG-59).
Целта на операцията е била разкъсването на резервоара на сателита и разпръскването на намиращите се в него около 453 кг. токсично гориво хидразин (hydrazine), което би предизвикало застрашаващо живота на човека замърсяване на околната среда, преди навлизането му в атмосферата. Военното ведомство на САЩ уточнява, че успешното фрагментиране на резервоара ще може да бъде потвърдено в рамките на 24 часа.
Отломките от спътника са започнали да навлизат в атмосферата почти веднага след удара, заради сравнително ниската височина, на която е бил поразен. Почти всички негови отломки ще изгорят или ще паднат на земята в рамките на 24-48 часа, като последните от тях се очаква да навлязат в атмосферата в рамките на 40 дни.
Часове след обявяването на поразяването на целта, властите в Китай обявиха тревога във връзка с опасността от падането на токсични отломки и призова Вашигтон да оповести спешно повече данни за проведената операция. “Китай продължава да следи отблизо за вероятно неблагоприятни последици от американските действия за сигурността в открития космос и свързаните с инцидента държави. Настояваме САЩ да изпълни международните си задължения и да предостави на международната общност действителната и цялостна информация по случая в най-кратки срокове, за да може засегнатите държави да предприемат съответните предохранителни мерки”, заяви на пресконференция в Пекин говорителят на китайското Министерство на външните работи Лю Жянчао (Liu Jianchao).
Решението на САЩ за свалянето на спътника преди навлизането на аммосферата бе продиктувано от опасността хидразина да се превърне в отровен газ в земната атмосфера, уточнява съветникът на американския президент по въпросите на сигурността Джеймс Джефри. Спътникът US-193 с тегло 2 265 кг. трябваше да бъде унищожен не по-късно от 29 февруари, когато щеше да навлезе в плътните слоеве на атмосферата. За целта бяха подготвени 3 балистични ракети-прехващачи, на обща стойност $ 30 млн.
Ако не бе поразен от някоя от тях, почти половината от спътника, оцеляла при падането през атмосферата, щеше да се разбие в земната повърхност през първата седмица на март, разпръсквайки токсични отпадъци в радиус от неколкостотин мили.