ООН: По-нататъшното затопляне заплашва с изчезване 1/3 от биологичните видовеНиколай Атанасов
www.bgfactor.org - 13 Ноември 2007
Ако температурите до 2050 г. скочат само с 2 градуса, 20% от световното население ще страда от тежко засушаване Почти 1/3 от биологичните видове в света ще се окажат заплашени от изчезване, ако изхвърлянето на парникови газове в атмосферата продължи да се увеличава, се посочва в четвъртия пореден доклад на Междуправителствената експертна група за изучаване на промените в климата към ООН (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) за тази година, който ще бъде обнародван в края на седмицата, съобщава The Daily Telegraph.
Най-застрашени от всички се оказват мечките, като 6 от 8-те основни видове мечки вече са заплашени от изчезване. В тази група влизат най-малката от всички, малайската слънчева мечка (Helarctos malayanus), която обитава тропическите дъждовни гори в Югоизточна Азия, азиатската черна мечка, индийската мечка-ленивец, андската мечка, полярната бяла мечка и гигантската панда. Притеснение засега не буди единствено бъдещето на европейската кафява мечка и американската черна мечка. В предварителния вариант на доклада с името The Synthesis Report се посочва, че ако средногодишната температура на въздуха продължи да се повишава според сегашните прогнози и до 2050 г. скочи с 2°C, 20% от населението на света ще бъде заплашено от тежко засушаване.
Заедно с това,
повишението на температурите в други части на света ще доведе до опустошителни порои и наводнения, които ще унищожат зърнените култури в някои региони. В частност, мащабни наводнения се очакват по делтите на реките в Китай и Бангладеш, както и в нискоразположените острови в Тихия океан.
В доклада се посочва, че “по всяка вероятност” основната причина за повишаването на средногодишните температури от втората половина на XX век насам, е въздействието на нарастващите емисии парникови газове. Експертите смятат, че глобалното затопляне може да бъде спряно, ако до 2015 г. изхвърлянето на вредните газове в атмосферата започне да се съкращава. Според прогнозите обаче това е малко вероятно, тъй като до 2030 г. се очаква нарастване на обема на парниковите газове с 90%. По данни на учените,
ако до 2050 г. държавите не предприемат никакви мерки за ограничаването на емисиите парникови газове, средногодишната температура може да скочи с до 5 градуса. Това ще предизвика “значително измиране на видовете”, понижаването на реколтите от зърнени храни по света и потопяването на около 30% от крайбрежните равнини.
Най-плашещите факти са извадени от доклада, алармират еколозиДокладът The Synthesis Report е предназначен за информиране на делегациите на държавите-участнички в поредния кръг на международните преговори за новия договор за промените в климата, който ще се проведе през декември на о-в Бали. Той е изготвен от експертната група на ООН, в която влизат 2 500 учени, изучаващи промените в климата, като окончателното му съдържание се съгласува в момента на конференция в Испания. Еколозите обаче алармират, че в документа умишлено са занижени препоръките за необходимостта от кардинално съкращаване на емисиите вредни газове.
Природозащитната организация Световен фонд за дивата природа (World Wildlife Fund, WWF) обяви, че под натиска на определени държави, които са против радикалното съкращаване на емисиите, от документа са изключени някои “жизненоважни аспекти”, доказващи нуждата от подобна мярка. Сред тях са
предупрежданията за нарастването на броя на унищожителните урагани, затоплянето на водите в горните слоеве на Тихия океан и ускореното топене на ледниците в Алпите. В доклада, който ще бъде обнародван на 17 ноември във Валенсия, ще бъдат спестени и тревожните данни от миналата година, че
Южният океан (частта от Световния океан на юг от 60-ия паралел, б. ред.) вече поема значително по-малко СО2 от атмосферата, което
ускорява темповете на глобалното затопляне, а изсичането на горите в Амазония води след себе си увеличение на емисиите от СО2.
Според директора на Програмата за изследване на промените в климата на WWF Ханс Веролме (Hans Verolme), многообразието на проведените от IPCC изследвания за проследяване и прогнозиране на глобалното затопляне рязко контрастира с “изгодния за лицата, които вземат решенията, текст на доклада, който е орязан по чисто политически причини”.