www.bgfaktor.orgСъздадени са нанокристали, които при включване в електрическа верига започват да светят с равномерна бяла светлина.
Студентът от Вандербилтския университет (Vanderbilt University) в щата Тенеси, случайно успя да получи светодиоди, които светят с бяла светлина. Това откритие може да направи ненужни обикновените лампи с нажежаема жичка, пише LiveScience.
Майкъл Бауърс (Michael Bowers) получава неочакваните резултати, докато работи над получаване на т. нар. “квантови точки”. Това са полупроводникови кристали с размер не по-голям от няколко нанометра. Те имат дискретни енергетични нива и под въздействие на определено лъчение се държат като отделни атоми или молекули. Известно е, че възбудения атом (например при лазерите) при определени условия започва да излъчва сам, и това излъчване се нарича флуоресценция. Нейния спектър обикновено не съвпада със спектъра на изходящата светлина, а интензивността на вторичното излъчване е пренебрежимо малка. Колкото по-малък е нанокристала, толкова по-голям е квантовия изход т.е. отношението на броя на излъчените фотони към броя на погълнатите.
Новият вид светлинен източник.
Бауърс успява да получи нанокристали, съдържащи само 34 двойки атоми. Изследователят очаква цветът на флуоресценцията им да бъде със син цвят, както при повечето квантови точки. При облъчване на кристалите с лазер обаче те започват да излъчват равномерна бяла светлина. Тогава Бауърс поставя квантови точки в полиуретанова смес и я покрива със синя светодиодна лампа. При включване на тази лампа към електрическа верига, тя започва да свети както обикновената лампа с нажежаема жичка.
Получената от Бауърс лампа свети два пъти по-ярко и работи 50 пъти по-дълго в сравнение с обикновената 60-ватова лампа.
Преди десет години светодиодите можеха да светят само в червен, зелен или жълт цвят. След това се появиха лампи със син цвят, които бяха усъвършенствани до излъчване на бяло-синя светлина. Сега вече е получен източник на светлина, който не само е сравним, но и превъзхожда по своите качества лампата с нажежаема жичка. Освен това, светодиода може да бъде разположен на произволна повърхност, така че да се получи целия светлинен спектър.
Това което "случайно" е открил студентът други учени го знаят доста преди него, но защо да си сменяме крушките веднъж на 50 години като за някои е много по-добре да си ги купуваме на по-чести интервали че да им пълним джобовете.