Наемниците ще охраняват и обектите от "Южен поток" и нефтопровода "Бургас-Александруполис"
„Газпром“ набира армия за Путин
След като си тръгне от Кремъл, президентът се гласи да дърпа юздите на частните въоръжени формирования на газовия гигант, Държавната дума прие закон, който разрешава на концерна да създава собствени войски
ТОДОР ПРОЙЧЕВ
Едва ли може да се измисли по-добра гаранция за (екс)президента Путин от това да се обкръжи с частна армия и флот, които са му лично предани.
Pуската императорска армия освободи през 1878 г. българските земи от властта на турците. 66 години по-късно и на Червената армия се наложи да "освобождава" Царство България. А само 4 петилетки, след като последните съветски офицери освободиха кабинетите си в българското Министерство на народната отбрана, от изток се задава бъдещата корпоративна армия на "Газпром" под личното командване на (екс)президента Владимир Путин. В най-буквален смисъл. Особено, ако в България реално стартират двата мегапроекта на концерна - за нефтопровода "Бургас - Александруполис" и за газопровода "Южен поток".
На 4 юли с 341 гласа "за" долната камара на руския парламент - Държавната дума, прие на първо четене проект за изменение на Закона за доставките на продукция за федералните нужди. Проектът, който трябва да мине през още две гласувания в Думата, дава право на енергийните гиганти "Газпром" и "Транснефт" (монополист в областта на транспортирането на петрол по тръбопроводи) да създават собствени въоръжени формирования с по-широки пълномощия, отколкото на частните охранителни агенции. Целта на бъдещите корпоративни армии е защита на обектите на двата концерна както в Русия, така и извън нея.
Март 2008-а: Командирът идва
Наемниците на "Блекуотър" - една от водещите компании в бизнеса с частните армии, могат да бъдат видяни на различни "горещи точки" по света.
"Владимир Путин, който използва "Газпром" като ключов елемент от външната и отбранителна политика на Кремъл, ще вземе в свои ръце командването на частната армия, след като се оттегли от президентския пост през март 2008-а", предупреди израелската агенция DEBKAfile два дни след приемането на законопроекта от Думата.
"Твърденията, че Путин смята да оглави "Газпром" странно кореспондират с новия закон - коментира и главният редактор на сайта ФОРУМа.мск Анатолий Баранов. - Ако искаш иди и направи нещо на експрезидента, който се е укрепил в кулата на Каменния си остров, обкръжен от лично преданите му армия и флот. По-добра гаранция за неприкосновеност, едва ли може да се измисли."
Главната кула на "Газпром" е разположена в голям "закрит" бизнес квартал в покрайнините на Москва и се смята, че да се премине през високата й 4-метрова ограда е по-трудно от пресичането на много държавни граници.
"Газпром" е най-новото оръжие на Путин, обяви в края на май бившият британски посланик в Узбекистан Крейг Мъри в скандална статия за английския в. Mail on Sunday. Според дипломата през 2016 г. само работещи в "кулата от синьо стъкло" на концерна, ще бъдат способни да нанесат по-сериозен удар на Европа от всяка Червена армия, "ако се изключи ядрената война". Само със затварянето на винтилите на газопроводите, защото през 2016 г. 30% от електроенергийните мощности на Стария континент ще работят със синьо гориво, доставяно основно от "Газпром". А след законопроекта от 4 юли за сигурността на доставките ще се грижи частната армия на концерна и може би…на (екс)президента.
Почти веднага след влизането си в Кремъл Путин лично пое контрола върху газовия гигант. Шеф на управата на концерна е сподвижникът му от "питерския отбор" Алексей Милер, с когото са работили заедно в кметството на Санкт Петербург още през 90-те години. Председател на съвета на директорите пък е друг от "питерския отбор" и кметството - първият вицепремиер Дмитрий Медведев, сочен и като потенциален наследник на Путин на президентския пост.
Газовите "кучета на войната"*
Колко наемници ще служат в частната армия на "Газпром"? Едва ли числеността им ще бъде оповестявана публично. Както и плановете на концерна за структуриране на собствените му въоръжени сили. И сега една от най-строгите тайни в "Газпром" заедно с търговската е числеността на действащата служба за сигурност, която се утвърждава по вътрешнокорпоративни правила.* "Кучетата на войната" (The Dogs of War) се превръща в нарицателно прозвище за наемниците в частните армии след излизането на знаменития едноименен роман на британския писател Фредерик Форсайт.
в-к ПОЛИТИКА