http://news.netinfo.bg/index.phtml?tid=40&oid=1066131Върховният съд ликвидира Парк "Странджа"
За ВАС прав е кметът на Царево, който заедно с незаконнно строящи фирми иска да продължи масовото застрояване в уникални природни зони
29.06.2007
Според тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) не съществува Народен парк "Странджа" на площ от 116136,2 хектара. Особено мнение все пак е изразила съдия Юлия Ковачева.
Днес съдът обяви за нищожна министерска заповед , с която, на основание на текстове от Закона за защита на природата паркът е обявен за защитена територия.
За ВАС прав е кметът на Царево, който, заедно с незаконнно строящи фирми иска да продължи масовото застрояване в уникални природни зони.
Община Царево и фирма "Краш 2000" бяха санкционирани заради строежа на ваканционно селища "Златната перла", което изградиха близо до село Варвара. През 2006 г. началникът на контролния орган в Бургас отмени заради нарушения 10 разрешителни, издадени на строителната фирма. Докато траеше обжалването им обаче, стрителството продължи с бързи темпове и беше почти завършено.
Делото бе заведено от фирмата "Краш 2000", и от община Царево,
които изглежда са готови на всичко, за да строят в тази част на крайбрежието
Министерството щяло да обжалва решението, съобщи министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров пред журналисти и обеща биоразнообразието в района да бъде защитено.
Странджа не можела да е защитена територия, тъй като според ВАС имало много административни пропуски и нарушения при обявяването му за народен парк през 1995 г.
Заповедта за обявяването на парка била нищожна, защото по тогавашния закон защитените територии са се обявявали със заповед на министъра на горите и горската промишленост, а това е направено от колегата му по околната среда и водите.
Според Асоциацията на парковете, която е страна по делото, съдът се позовава на несъществуващ нормативен текст, заради сбърканата иинформационна система, която използва.
"Повтарят случая с Камчийските пясъци, когато пак се позоваха на този текст", каза Тома Белев, председател на асоциацията. Той твърди, че през 1995 г. въобще не е имало министър на горите и горската промишленост, а Комитет по горите, но базата данни на съда не е отразила промяната на административната структура.
Ако и по-висшестоящият състав потвърди това решение,
ще паднат ограниченията за строителство
в парка, в който влизат някои от най-апетитните места, например около село Варвара в община Царево.
Според съда в заповедта за обявяването на парка не били вписани точните му граници, а на територията липсвали "видими знаци, които да я обозначават като защитена".
Другото административно нарушение било, че в заповедта земеделските земи не са описани като индивидуални терени. Липсвал одобрен план за управление на парка, не били регламентирани начините и условията за извършване на определени дейности и строителен режим в обявената територия.
План бил изготвен, но не е утвърден по реда на Закона за защитените територии.
В същото време заповедта въвежда конкретни забрани и ограничения по отношение на строителството. Според ВАС обаче това нарушавало правата на собствениците на имотите при стопанисването им и се създавали "предпоставки за административен произвол при управление на защитената територия".
"Ще обжалваме пред петчленен състав на ВАС, възможно е да стигнем и до Европейски съд. Това се случва в момент, в който от Европа ни отправят забележки във връзка със защитените територии по "Натура 2000" и за работата на съда в последния доклад на ЕК", заяви Тома Белев.
Становището на 17-те природозащитни организации от коалиция "За да остане природа в България" е, че решението е неоправдано и отговаря на ситуацията в българската съдебна система, отразено в последния доклад на Европейската комисия.
Очевидна е необходимостта от законодателни промени,
за да се опазят все по-намаляващите защитени природни територии в България, смятат екоорганизациите.
В защита на парка снощи започнаха граждански протести в София, Стара Загора, Пловдив, Варна, Бургас и Ямбол.
Протестиращи еколози спряха за кратко движението на кръстовището на булевардите "Патриарх Евтимий" и "Граф Игнатиев" в София.
Природният парк "Странджа" беше най-голямата защитена територия в България. С премахването й защитените територии остават само 4%.
....
направо без думи , сега ще могат да си строят на воля , а животните и растенията да емигрират като не им харесва >