Проверка на отпускането на лекарства за онкоболни обхваща времето на четирима министри от 1 януари 2001 до 31 декември 2005 г.09.01.2007Извънредна проверка на Сметната палата установи, че Министерството на здравеопазването (МЗ) е допуснало огромни пропуски и нарушения в реда, по който са отпускани лекарства за онкоболни. Изводът е, че в министерството има благоприятна среда за развитие на механизмите, които генерират и поддържат корупционните практики.
Одитът обхваща периода 1 януари 2001 г. - 31 декември 2005 г.
През това време министри последователно са били Илко Семерджиев от правителството на Иван Костов, Божидар Финков и Славчо Богоев в кабинета на Сакскобургготски и Радослав Гайдарски в сегашния екип на Сергей Станишев.
Докладът с констатациите вече е изпратен до парламента и до премиера, съобщи БНР. Одитът обхваща периода 1 януари 2001 г. - 31 декември 2005 г.
Извънредната проверка как МЗ е отпускало лекарствата на онкоболните е предизвикана от обществения интерес и е направена след като палатата се е самосезирала, обясни членът на сметното ведомство Валери Апостолов.
Проверката установява, че МЗ няма никаква лекарствена политика и не е създало никакъв ред за отпускане на лекарствата за скъпоструващо лечение.
Министерството не е имало обобщени данни за броя на онкоболните, които се нуждаят от лечение, въпреки че е налице постоянна тенденция на изпреварващо нарастване на броя на болните.
Сметната палата (СП) е констатирала също, че не са били планирани реално необходимите финансови средства за доставките на лекарствата за скъпоструващо лечение. По тази причина много онкоболни са оставали без лекарства.
В същото време в министерството не се е водел никакъв отчет за тези дейности.
От Сметната палата са категорични, че в тази ситуация възможностите за корупция в системата по отпускане на лекарства за онкоболните са много високи.
От там са отправили препоръки към министерството да изработят нова лекарствена политика за скъпоструващото лечение, нов механизъм за обществените поръчки.
Министерството трябва да създаде и ефективен контрол по осигуряване на лечението.
От тук нататък правителството, парламентът и прокуратурата трябва да решат как да постъпят, казаха от палатата.