Маймуните бонобо живеят в горите на Кения и вместо война, упорито и непрекъснато правят сексТова са най-сексуалните маймуни в света, заменили агресивността и насилието със секс: те се занимават с него всеки 80 минути във всички възможни пози, включващи френската целувка, за да ликвидират споровете. Вместо да се карат и да съперничат, те се обичат един друг "до смърт". В техните общини командват самките, но самците, любопитни и дръзки, никога не се отпускат, макар и да не са чак такива "мачо" като шимпанзетата. Тези умни и весели маймуни се наричат бонобо. Те живеят в горите на Конго и от тях са останали само 20 000 екземпляра.
Има сериозен риск видът им да изчезне. Това би било голямо нещастие не само затова, че те са се превърнали в истински "звезди", в мит на феминистките, пацифистите и гейовете, но преди всичко затова, че могат да ни научат на много неща, на първо място на търпимост и сътрудничество - ценности, които са крайно полезни за оцеляването.
"Пророкът" на бонобите е холандският зоолог и етолог Франс де Ваал, преподавател в Атланта, Съединените щати. Тези дни той представя новата си книга за "социалните" маймуни : " Маймуната, която познаваме: Минало и бъдеще на човешката природа".
"Дойде време да спрем да описваме природата като история на окървавените зъби и нокти, като борба за оцеляване - твърди де Ваал, който е преживял живота си в джунглите и зоопарковете - На този толкова преекспониран закон на джунглата, преувеличаването на значението на съперничеството и егоизма аз искам да противопоставя важността на сътрудничеството, съпреживяването, присъщи на бонобо, които им помагат да живеят по-добре."
Маймуните постоянно се гледат една друга в очите и ако внимателно се взрем в тях, те отговарят със също такъв изучаващ поглед като нашия. Бонобо прекрасно умеят да копират поведението на обкръжаващите, в това число и на човека, с прости и обаятелни постъпки- такива, като постъпките на Лолита, самката, с която е дружил етологът: по негов знак тя се е приближавала, нежно е вземала в ръце новороденото си, повдигала го е и го е показвала на изследователя.
"Някои шимпанзета - обяснява де Ваал,- които в процеса на хранене непреднамерено са нанасяли удари на други маймуни, по няколко дни са се отказвали от храната, за да не причиняват болка на другите." Бонобо са способни да оказват помощ на болните си съплеменници, дори те да не са им близки роднини и помощта да не им носи никаква лична изгода. Те помагат дори на ранените птици : една самка е взела в ръце такава птица и я е качила на дърво, за да и даде възможност да прелети оградата.
С други думи, дори ако хората са "биполярни", т.е. чувствителни и умни като бонобо и едновременно с това агресивни като мощните шимпанзета, те трябва да осъзнаят, че и на тях, както и на "генетичните им роднини" бонобо, са присъщи чувствителността и предразположението към мирен нрав. "Не е истина, че отвътре сме жестоки и аморални, че човешката доброта е измислица - твърди де Ваал - Ние не сме единаци, които са били принудени да се обединят, както предполага Хобс с неговия афоризъм "Homo homini lupus" - "Човек за човека е вълк".
Дори ако свободната любов на бонобо е мечта, която някои неуспешно се опитаха да реализират през 60-те в комуните - "ние можем да научим, че съпреживяването има корени в нас. Религията и етиката / не прави на другите това, което не искаш да ти правят на теб/ предписват това, за което ние вече сме програмирани. "Как може да е иначе?" - пита де Ваал.
Източник:
БГФакторАз имам едно конструктивно предложение - когато във форума пак възникне междуличностна разпра, съфорумците да се помиряват по този очевидно безотказен метод