21 Юли 2006
Според изследователи бактерията
Ralstonia metallidurans играе основна роля при формирането на злато.
Германски изследователи твърдят, че са открили в Австралия микроби, способни да превръщат прахта в злато, съобщи Physorg. Според тях бактерията Ralstonia metallidurans играе основна роля при формирането на самородно злато и златен пясък.
Екипът от учени, ръководен от Франк Райт (Frank Reith), е открил златен пясък в два австралийски щата, разположени на разстояние повече от 3000 километра един от друг. В 80 процента от пробите на златото са се намирали тези микроби. Според мнението на Райт, тези микроорганизми са способни да преработват почвата, като извличат от нея частиците на тежките метали и ги преобразуват в по-малко токсична твърда форма. Tежките метали са токсични на само за хората, но и за повечето микроорганизми, коментира още специалиста.
Изследователите смятат, че в техните ръце са попаднали неопровержими доказателства за това, че бактериите играят ключова роля при образуването на самородно злато. При това те не твърдят, че това е единствения начин за образуване на благородния метал. Райт отбелязва, че съвсем естествено златото не се появява от нищото, а за да се образува самородно злато е необходимо присъствието на микроскопични златни частици в средата, която обитава Ralstonia metallidurans.
Други учени обаче се отнасят скептично към това откритие. Според тях бактерията не играе роля при формирането на златото, а златните гранули са парчета отчупени от по-големи късове или са се образували по химичен път.