КНДР готова да преговаря за изстрелването на балистичната си ракета със САЩ
21 Юни 2006
Пхенян ще обяви временен мораториум върху изпитанията, ако започнат преговори с Вашингтон и другите засегнати страни
Северна Корея изрази готовност да обсъди със САЩ въпросите около предполагаемото изпитание на новата си балистична ракета с далечен обсег Taepodong-2, демонстративната подготовка за чието изстрелване започна още в края на миналата седмица. Представителят на КНДР в ООН Хан Сонг Рьол (Han Song Ryol) не изключи възможността пускът на ракетата да бъде отложен при започването на преговори с държавите, протестиращи най-остро срещу изпитанията, съобщава Associated Press.
“САЩ дадоха ясно да се разбере, че се силно лазтревожени от ракетните ни изпитания. Ние казваме, добре, нека го обсъдим”, цитират южнокорейски медии думите на Сонг Рьол. Дипломатът обаче подчертава, че мораториумът от страна на Пхенян върху провеждането на експерименталното изстрелване на балистичната ракета с далекобойност до 14 965 км. ще трае само по време на диалога със САЩ и партньорите им от Япония и Южна Корея. “Някои твърдят, че изпитанията ни се явяват нарушение на мораториума върху изпробването на ракети с далечен обсег на действие в региона, но това не е така. Като суверенна държава КНДР има право не само за разработва, разполага и изстрелва, но и да изнася ракети, и ние считаме за неправилно, когато някой се опитва да ни налага как да постъпим със суверенните си права, без дори да е обсъден въпроса”, коментира Хан Сонг Рьол.
По-рано властите в Пхенян обявиха, че са свалили едностранния си мораториум върху ракетните изпитания, обявен през 1999 г., след като не са видяли никакви признаци за пряк диалог с Вашингтон.
Междувременно, самите САЩ обсъждат активно с партньорите си възможни контромерки в отговор на евентуалното изстрелване на балистичната ракета, но не разкриват публично тяхното естество. Заедно с това, прессекретарят на Белия дом Тони Сноу и съветникът по въпросите на националната сигурност на президента Буш Стивън Хедли посочиха, че Вашингтон се надява КНДР в крайна сметка да се откажат от плановете си за изстрелване.
“Множество представители на дипломатическите среди изпращат към севернокорейската страна ясни сигнали, че ракетното изпитание е лоша идея и не е нужно да го правят. Много държави вече са готови да действат в отговор, ако КНДР игнорира съвета на международната общност и осъществи изстрелването”, заяви Хедли, който заедно с това призна, че спецслужбите на САЩ и в момента не могат да потвърдят категорично дали властите в Пхенян действително водят активна подготовка за пуска на ракетата.
Японската телевизия NHK посочва, че според американски сателитни снимки, севернокорейската страна все още не е завършила зареждането на ракетата, макар че според анонимни източници от американското разузнаване това вече е факт. Тази версия бе отхвърлена от зам.-секретарят на японското правителство Джинен Нагасе (Jinen Nagase), който посочи, че Япония не може да потвърди официално, че зареждането на ракетата е приключило. Според информация на южнокорейското разузнаване NIS, Пхенян все още не е готов за изстрелването, тъй като 40-те цистерни, откарани на полигона, не са достатъчни за зареждането с гориво на 65-тонната ракета, посочва южнокорейската осведомителна агенция Yonhap. След завършването на подготвителните работи, КНДР ще има само 48 часа да изстреля ракетата, преди горивото да я разяде.
Почва се разправата с "Оста на Злото"....