Автор Тема: Свобода и страх  (Прочетена 5885 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Свобода и страх
« -: Февруари 05, 2011, 02:24:25 am »
Напоследък тук е ужасна, направо депресираща скука. Ако "Черното влечуго" не харчеше кинти за ракия, а ми ги даваше на мен ... ех как щеше да хареса Философията и философките!

Темата ми е инспирирана (синоним на:вдъхновена) от друг форум- специализирано-философски. Там един човек се опита да ми обясни, че обратното на свобода било- насилие. След като го разубедих (но тези дни ще пейстна мненията си, че сега ме мързи да интерпретирам) той реши, че обратното е робство.
Да, ама и това не е.
Всякакви фенове на Свободната Воля, Избор и Глория, ще помоля да не пишат спонтанно, а преди това да помислят. Защото Свобода и Свободна Воля са различни неща. Преди това да попрочетат един Шопенхауер, може и популярният Ницше, но да не стигат до Хегел, а съвсем разумно да повярват и на един Кант от "Критика на практическия разум"... може и на нещо интересно от Бойко Борисов... Както и опити или усилия да се търсят подобни теми от две Иляди шесто лето господне не биха ме впечатлили, защото съм убедена, че едва ли някой е обсъждал и ще обсъжда нещо в тази интересна година на Заека!

Но принципно ще отговарям и ще ми е интересно да обсъждам с Iris, Tangrata_,fishbone, Иван (който отдавна не пише, но се надявам да го направи), и от жените всички, без мелодии и разни въртящи се инянове... Това е молба- искренна с искреното ми отношение, че ще се заяждам от вече дошлото ми до гуша-челото неосъзнавано невежество. Мерси за разбирането. И си позволявам този "тон", предвид скорошното презентиране на сайт, където се обяснява кои са избраните.

По темата.
Обратното на Свободата е Страхът. Страхът не е болест, която се лекува, чувство, което се надживява или емоция, която просто да разбереш и приемеш. Това са окови, които те забиват там където в един момент е по-добре да си стоиш, отколкото да прецакаш картинката с неосъзнатата си свободна воля.

Еленко(и не само той, а всички, които се чувстват пренебрегнати или обидени) да изгледа World of Quest http://vbox7.com/play:02ff44e9 and than!

Поздрави- сърдечни... Марс е скучна планета, жалко че с даденото ви въображение не може да измислите едно име на планета, където да заминeте и наистина да сте щастливи. Хау!
« Последна редакция: Февруари 05, 2011, 02:35:54 am от cassio »

Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 791
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Re:Свобода и страх
« Отговор #1 -: Февруари 05, 2011, 17:28:52 pm »
Чувството на Страх е присъщо на тези, които обичат и да се оплакват.
За тях Страха и Нещастието са емоции които искат да споделят с хората, за да могат да се радват на тяхното съчувствие и внимание. И това е нещото което осмисля живота им. Затова и липсата на Страх би ги направила нещастни.
А смисъла на темата ти (особено в заглавната и част) силно ми убягват.


Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Свобода и страх
« Отговор #2 -: Февруари 05, 2011, 17:41:49 pm »
Цитат
Напоследък тук е ужасна, направо депресираща скука.

А защо тогава ''киснеш'' тук, а не си направиш собствен философски сайт :-X.

Цитат
Но принципно ще отговарям и ще ми е интересно да обсъждам с Iris, Tangrata_,fishbone, Иван (който отдавна не пише, но се надявам да го направи), и от жените всички, без мелодии и разни въртящи се инянове... Това е молба- искренна с искреното ми отношение, че ще се заяждам от вече дошлото ми до гуша-челото неосъзнавано невежество. Мерси за разбирането. И си позволявам този "тон", предвид скорошното презентиране на сайт, където се обяснява кои са избраните.

Black Adder, АЗ не ти видях името за ''позволен диалог'' ;). Защо се обаждаш, може да ти се скарат, или пък не дай Боже, да ти изтрият поста.

ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Свобода и страх
« Отговор #3 -: Февруари 05, 2011, 19:01:44 pm »
И аз мисля,че свободата(макар и да е малко разтегливо и мъгляво понятие)е своего рода антипод на страха.
Моята собствена теза,е,че любовта и страхът са двете противоположни,базисни емоции.
Всички останали са производни на тях.Дори и усещането и нуждата за свободата биха могли да бъде разгледани като производни на страха.Нуждата от"свобода"се поражда от наличието на информация за неиният противовес.Примерно робство.Ако не знаехме,че съществствува такова нещо,като робството,нямаше да искаме,нито да знаем,че сме "свободни",просто защото нямаше да сме осъзнати за понятието"свобода"и за това,че сме"свободни"или пък"роби".Просто щяхме да сме си и без тези понятия.Естествено свободата не се състои само във един"аспект",както и"робството".И двете са многопластови структури.
Истинската"свобода"е изконно състояние на духа,не на човекът и затова мнозина се лутат в търсенето на това усещане,което според мен,няма как да бъде пълноценно в плътното физическо тяло.  
п.с.Не уважих молбата ти,първо,защото това е форум,а не личният ти хол,и ако искаш лична дискусия,си има други начини.И второ целта ми не е твоят отговор,а просто имам мнение по въпроса и го изразявам
« Последна редакция: Февруари 05, 2011, 19:10:04 pm от konstantin2007 »

Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 791
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Re:Свобода и страх
« Отговор #4 -: Февруари 05, 2011, 21:23:11 pm »
Black Adder, АЗ не ти видях името за ''позволен диалог'' ;). Защо се обаждаш, може да ти се скарат, или пък не дай Боже, да ти изтрият поста.
Как бе, не прочете ли, че трябвая да спра пиенето, пушенето и жените,  за да спонсорирам темата ;)
Ще почнат cassio да я канят по разни предавания, вестници и списания и както се разбра - аз трябва да давам парите за солариум, грим, прически, кола-маски, коктейли и т.н.т.
Нали трябва да иде Свободна и без Страх, че някой ще и намери кусур.

А щом се явявам генерален спонсор, ерго -  имам право да давам и мнения  :writer:
« Последна редакция: Февруари 05, 2011, 21:27:38 pm от Black Adder »
Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Свобода и страх
« Отговор #5 -: Февруари 05, 2011, 22:40:56 pm »
Ееее, разбрах, че ти си ''избрания'' :). Пожелавам ти успех в мисията по спирането на алкохола и цигарите. И да не забравиш да обзаведеш cassio със силикон. Така ще е още по-свободна и базстрашна.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Свобода и страх
« Отговор #6 -: Февруари 06, 2011, 00:11:18 am »
Но принципно ще отговарям и ще ми е интересно да обсъждам с Iris, Tangrata_,fishbone, Иван (който отдавна не пише, но се надявам да го направи), и от жените всички, без мелодии и разни въртящи се инянове... Това е молба- искренна с искреното ми отношение, че ще се заяждам от вече дошлото ми до гуша-челото неосъзнавано невежество. Мерси за разбирането. И си позволявам този "тон", предвид скорошното презентиране на сайт, където се обяснява кои са избраните.
Е хубаво, ама с този провокиращ откриващ пост задължително ще привлечеш към темата и други потребители. Не, че това ме притеснява в някаква степен, но е твърде вероятно да се измести фокуса на темата.


Иначе мнението ми за връзката между свободата и страха е, че такава наистина може да се търси, тъй като страхът сам по себе си е едно ограничение, а свободата се изразява предимно в преодоляването на ограниченията. Аз обаче съм склонен да поставя свободата преди всичко в зависимост от познанието, а като главен фактор определяш липсата на свобода – невежеството. Ще засегна и свободния избор. Свободният избор сам по себе си наистина не е свобода, защото последствията от този избор са неизбежни. За да можем да говорим за свобода, човек трябва да е наясно осъществявайки своя избор, какви последствия ще предизвика той. Един невежа, дори и да има свободен избор, той няма да може да употреби този избор така, че да постигне желаните от него последствия и в крайна сметка ще се окаже зависим. В обратния случай, един далновиден и прозорлив човек избирайки всъщност ще поеме до голяма степен контрола върху последствията, резултат от този избор. Особено ако импулсът за постигането на някаква цел е произведен във висшите светове, то реализирането й на земята, е неизбежен (може само да бъде забавено, ускорено, леко изменено, но нищо повече от това).

Тук когато говоря за познание и невежество, не трябва да се разбира такова отнасящо се до законите движещи Космоса, а не само до разни конкретни данни. Последните всъщност са най-маловажните, тъй като винаги са подчинени на космичните принципи и винаги са приложими само в някаква тясна област, като им липсва универсалност.

Всъщност връзката между познанието и освобождението, и между невежеството и страданието, приковаността към материята, зависимостта от желанията и т.н. може да се открие в множество източни учения. Там света се представя като илюзорен, а илюзията е резултат от човещкото невежество (авидя) и непознаването на истината. Всичко което пречи на човек да бъде свободен, всичко, което го прави зависим е илюзия, т.е. неадекватно разбиране за истината.


Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Свобода и страх
« Отговор #7 -: Февруари 06, 2011, 17:00:03 pm »
Благодаря на отговорилите по контекста. За сега ще отбележа само нещо малко по мнението на "Черното влечуго", по-късно и на Iris (на последния специално Благодаря, без да чувства някакъв ангажимент. Но от времето, в което пиша тук чета нещата с не просто интерес, за това и вниманието ми ще е сериозно философско :))

Неправилно е поставен като предпоставка Страхът и от там е развито нещо си за оплакването. Доста хора се оплакват, не е задължително да са страхливи, а просто да са мрънкала, които не разбират за какво конкретно и смислено да ползват Свободата си.
Това дали някой за нещо ще ме спонсорира няма да ме направи по-свободна отколкото съм. А аз съм доволно свободна-клоняща към безумна бунтарка, която не разбира именно субективните ограничения на хората- през скрупулите им и невежеството до елементарните комплекси- които сами си налагат и след което обвиняват всички останали, че са им ограничили безценната свобода.
Свободата и отговорността могат да ти помогнат много като осъзнаеш, че страхът не е градивна сила, а именно проблем, когато искаш и имаш възможностите, но сам не си позволяваш да си различен и уникален. А когато околните го разбират да не се обезсърчаваш от завистта им, а напротив, да им покажеш, че твоят "полет" те извисява, а тяхното неразбиране ги принизява до нивото да съществуват, а не да живеят.

Към Iris:
Познанието, зависимостта и адекватността са интересните акценти спрямо свободата и страхът.
Има и доста от категориите на етиката, там е малко да не кажа съществената релация (и препратката ми към Кант- той не е толкова "страшен", колкото изглеждат текстовете му. Написал е доста интересни и вярни неща)
Познанието може да се "обязди" именно от философията и мисленето като инструмент в един опит, където да си служиш с него по най-полезния възможен начин. Тук не би трябвало да има конкретен или осъзнат страх от познаване, по-скоро възможност как и за какво да използваш познанието. Не е задължително да са истини, които да си съсипеш живота и изгубиш времето да обясняваш и набиваш в канчетата на неразбиращи и слабозаинтересувани индивиди.
Това е сила във възможността ти да направиш Свободната си вола с интенция смислена.
Зависимостта е сложна психологична категория, която най-точно и ясно се определя с термина:

имбецил

Прочетете повече за видовете: емоционална, интелектуална, морална и съзависимост и ще разберете, в каква степен страхът е основна причина дори за една алкохолна зависимост.

И накрая- адекватността... най-интересната част. Каква е? Разсъдъчна или разумна, а може би интуитивна? :)

Последно към konstantin2007:
Благодаря ти за мнението. Права си и се радвам, че си се почувствала свободна да изразиш това, което мислиш и което за разлика от предишните ти заяждания, ВЕЧЕ има и философия :) показа и толерантност... а хола си трябва да го обзаведа, но сега като съм безработна само в добронамерени и милостиви админи ми е надеждата-хи-хи :)
« Последна редакция: Февруари 06, 2011, 17:20:59 pm от cassio »

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Свобода и страх
« Отговор #8 -: Февруари 06, 2011, 17:50:48 pm »

Последно към konstantin2007:
Благодаря ти за мнението. Права си и се радвам, че си се почувствала свободна да изразиш това, което мислиш и което за разлика от предишните ти заяждания, ВЕЧЕ има и философия :) показа и толерантност... а хола си трябва да го обзаведа, но сега като съм безработна само в добронамерени и милостиви админи ми е надеждата-хи-хи :)
Моля :yes:
И доколкото помня..относно заяжданиците които ми преписваш..ти беше тази която ме прати да се гръмна,щото аман от"невежи",и ме сравни с куче,изумяваше ква майка съм и пр.и пр.
Интересно..обичаш философията/респективно да философстваш,но автодисекцията явно е табу в твоята лична философия.Иначе преди да ме обвиниш в заяждане,щеше да си припомниш самата ти кви си ги писала по мой адрес.
п.с.Това също не е заяждане(моля те,не го приемай така)а само посочване на удобно забравени от теб факти и то провокирано от обвиненията ти за"заяждане"



Свободата и отговорността могат да ти помогнат много като осъзнаеш, че страхът не е градивна сила, а именно проблем, когато искаш и имаш възможностите, но сам не си позволяваш да си различен и уникален.
 

Проблемът е там,че хора се страхуват да бъдат свободни!Въобразяват си,че са,но всъщност цял живот зависят от нещо друго,понеже така е по-удобно за психиката им(не се налага да поемат отговорност за битието си).Късмет,съдба,"божията милост",провидението,родители,смейства,политици,работодатели,заобикалящият го социум за модел на поведение(пази боже да не ти си социоугоден и да ти лепнат етикета"различен")Все неща дето са взаимноизклчващи се с понятието свобода.Въобще...за да си свободен трябва да ти стиска да бъдеш такъв.Всичко останалото си е просто размисли и страсти на тема"свобода"..Хубава дума,но според мен,хората които наистина познават това чувство са много малко.
« Последна редакция: Февруари 06, 2011, 18:04:55 pm от konstantin2007 »

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Свобода и страх
« Отговор #9 -: Февруари 06, 2011, 18:34:58 pm »
Разбирам мнението ти.

(полемики за виртуални неразбирателства не ми се нищят. Радвам се наистина, че нещата могат да са нормални и докато продължават да са такива, ти обещавам да съм ценен събеседник. А това е по-важно от всяко непродуктивно "надговаряне")

Хората рядко имат възможността да си позволят да са наистина свободни. Те не са толкова виновни конкретно за тази си Несвобода. Ясно е, че самия живот също им поставя някакъв тип ограничение. За това споменах и Етиката. Защото, ако успеем с ценностите си да си създадем някакъв основателен фундамент, от който да въплътим смисъл в Свободата си като хора, а не просто като вечно изискващи през нея индивиди- ние ще можем по-уверено да я отстояваме.
Конкретно: ако знаеш, че вършиш добро не само за себе си, но и за още един, който да не е непременно от най-близките ти, ти реално установяваш някаква цел и изпълваш Свободата си със Свободната воля- тогава страхът, колкото и да присъства подсъзнателно ще бъде победен :)

пп. Спешъли за всички заинтригувани от темата: http://vbox7.com/play:27cac7de
« Последна редакция: Февруари 06, 2011, 18:36:21 pm от cassio »

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Свобода и страх
« Отговор #10 -: Април 01, 2011, 20:21:36 pm »
 :) cassio какво е за теб свобода, а страх?   За мен свободата е способността ми да проявя същността си, а страхът, затвор на същността ми. :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Свобода и страх
« Отговор #11 -: Април 28, 2011, 09:13:34 am »
:)8)Aldonea, за мен свободата е осъзнатост, а страхът обратното. Но знаеш ли кое е по-интересно, че в моята теза няма "затвор" няма къща, дворец ... няма ограничения.  :hi: И са интересни границите. А същността ти има "граници" и зависимост и ограничения за прояваването си  :nea:
« Последна редакция: Април 28, 2011, 19:52:38 pm от Mirotvorec »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
37 Отговора
20989 Прегледи
Последна публикация Март 20, 2009, 02:58:32 am
от :)
26 Отговора
20586 Прегледи
Последна публикация Декември 01, 2009, 16:24:53 pm
от Alien
3 Отговора
6644 Прегледи
Последна публикация Юли 04, 2010, 22:40:11 pm
от elunez
0 Отговора
2564 Прегледи
Последна публикация Април 12, 2010, 15:08:52 pm
от sidewinder
10 Отговора
9032 Прегледи
Последна публикация Септември 08, 2010, 09:44:08 am
от Sangre

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27