Не сте длъжни да пускате анкетьорите в домовете си, напомнят от НСИ. Преброяването може да бъде извършено, например, на площадката пред апартамента.Участието в него обаче е задължително. При отказ е предвидена глоба от 120 лева.Преброяването по интернет – лесно и удобно За първи път тази година преброяването може да бъде извършено в интернет – между 1 и 9 февруари включително. За целта трябва само да имате електронна поща и да влезете на страницата на Националното преброяване. Регистрирате се с три имена, ЕГН, номер на лична карта и електронна поща и получавате парола за достъп.
Анкетната карта в електронен вариант не се различава от хартиената, а попълването й отнема средно 10-15 минути. След като приключите с отговорите на въпросите, се генерира уникален код, който трябва да запишете и да продиктувате на преброителя, когато почука на вратата ви.
Електронното преброяване обаче ще бъде обезмислено, ако в анкетната карта не са описани всички хора, живеещи в даденото жилище. В противен случай, когато домът бъде посетен от преброител, ще трябва отново да се попълват анкетни карти.
Веднъж получил парола за електронно преброяване, човек може да преброи не само собственото си домакинство. Така например може да преброим нашите баби и дядовци, или познати, които нямат интернет, стига те да ни се доверят.
Достатъчно е просто да направим нова регистрация с личните данни на едно от лицата, чието домакинство ще се брои.
Ако по време на попълването на online анкетата възникнат въпроси, те могат да бъдат задавани на единния телефонен номер 0700 16 310. Операторите там работят между 8:00 и 20:00 часа, но през останалото време могат да бъдат оставяни гласови съобщения и телефон за обратна връзка.
Все пак в анкетната карта има въпроси, на които може да се отговори по желание. Това са въпросите за етническа принадлежност, майчин език, религиозност и вероизповедание. Пожелателен е и въпросът за здравния статус.За да е ясно на всички за правата ни !!Източник:
www.dnes.bg Подбрани цитати от различни статии.