Наблюдава се едно измиране на пчелите по света, като все още учените не могат да разберт каква е истинската причина. Всички обаче са категорични, че ако този процес не бъде спрян, то човечеството го очакват доста гладни години.
1/3 от храната си, ние получаваме от опрашвани от насекомите растения, 80% от които се опрашват от пчелите, по данни на американското министерство на земеделието. За един ден всяка пчела извършва средно 12 полета от кошера до цветните източници на нектар, като през това време опрашва няколко хиляди цвята. Изследванията свидетелстват, че на медоносната пчела се падат 85-90% от кръстосаното опрашване на всички растения на Земята.
Последните открития сочат, че пчелите са древни колкото динозаврите, ако не и повече. Откритите запечатани в кехлибар древни пчели от изкопаемия тропически вид Cretotrigona prisca, са живели през периода креда и са практически неразличими от своите съвременни посестрими. Как са успели да преживеят пчелите динозаврите, след като им трябват температури от 31-34 градуса по Целзий, палеонтолозите не знаят.
Но фактът си е факт - живели са и са преживели ледниковите периоди, сблъсъци с метеорити, вулканични изригвания.
Както съобщава "Ню Йорк Таймс", само през зимата на 2010г. в около 20 щата са загинали 80% от дивите пчели. Необичайният феномен се наблюдава и в Европа - Германия, Швейцария, Испания, Португалия, Италия и Гърция. От опрашвателна дейност на пчелата зависи реколтата на 90% от основните селскостопански култури. Ефектът от опрашването е 143 пъти по-печеливш от пряката продуктивност на пчелата /състояща се от восък и мед/. Вестникът твърди, че масовата гибел на пчелите би могло да отпуши аграрна криза, а оттам и доста страшен сценарий, за който обществото е неподготвено.
Те не само умират, а умират с така невероятно бързи темпове, че министерството на селското стопанство на САЩ дори не успява да направи необходимата статистика.
Специалистите безуспешно се опитват да установят причините за странното явление.