Будизмът не е религия, а преживяване – Лама Оле Нидал в Русе
Tagged with: будъзъм лама лекция медитация Оле Нидал поведение Русе
IMG_1640“Как стоят нещата? Възглед, медитация и поведение в будизма”, това е темата на лекцията, която снощи Лама Оле Нидал изнесе пред препълнената зала в Доходното здание.
Лама Оле е датчанин с датско-норвежки произход. Той е един от малкото хора на Запад, който е изцяло квалифициран като лама и учител по медитация в будистката традиция на Карма Кагю.
През 1969 г. Оле Нидал и съпругата му Хана стават първите западни ученици на Н. Св. XVI Гялва Кармапа. “Четири години в Хималаите и 40 години да преподавам будизъм е нещото, което ме направи постоянно щастлив човек“, сподели Оле Нидал.
Будизмът не е религия, той не дава вяра. Будизмът е начин да познаем ума. Той ни дава преживяване. Будизмът е философия и се опира на напълно логични закони и съждения.
Ето няколко щрихи от лекцията:
*
“Ние имаме възможност да яздим нашето тяло като кон – от момента на невежеството до момента на просветлението“, каза Оле Нидал. Но за да се случи това, е важно да се знаят няколко неща: че Буда е бил роден и че той е преподавал собствените си учения, които са достигнали до нас. Важно е самите ние да имаме интерес към тези учения и да ги използваме в ежедневието си, за да преминем през невежеството и да станем просветени.
*
“Всичко е нетрайно – каквото се роди – умира, каквото бъде събрано – се разпада. Светът е променлив, казва Оле. И това не се случва само на другите, това се случва и на самите нас. И не знаем кога. Тази преходност ни кара не да си проспим живота, а да си изградим ценности и неща, на които можем да се доверим. Осъзнаването на ума и пространството е единственото нещо, което не може да изчезне и умре. Телата ни умират, но ума – не. Това ни кара да се замислим как да използваме времето си.
*
Буда ни казва, че ние сами създаваме живота си. Това е принципа на причинността. Всяко нещо в нашия живот си има причина, която самите ние сме създали. Думите, мислите, действията отпреди са станали нашата ситуация сега. И това, което мислим, правим и казваме сега, ще стане нашето бъдеще. Това, което сеем, това ще пожънем.
*
Любовта може да бъде безкрайна. Не мрази враговете си. Да се дава на съществата това, от което имат нужда, да не се мамят или ограбват. Любовта в будизма се пренася и към телата и секса. Будизмът ни учи, че телата са чисти и са създадени да носят радост и удоволствие на партньора. Тази будистка теза коренно се различва от по-ранни източни учения, създадени в размирни периоди, когато племената са воювали (воините, които са правили секс, после трудно отивали да се бият) и които са проповядвали, че телата и секса са нещо нечисто.
*
Всички смятат будизма за прекалено пацифистичен, но това не е така. Ние трябва да защитаваме нещата, които са ценни, като семействата, конституцията, свободата на жените. Всички тези неща са благородни каузи, каза Оле Нидал. Трябва да се избягва да се наранява, да се напада, а вместо това – да се защитава.
*
„Моята толерантност завършва там, където твоята нетолерантност започва.” Това е съвременната активна, но защитна позиция в будизма. Тя може да се прилага във всяка сфера на живота, включително и към големите идеи, като демокрацията. Демокрацията е полезна и работи там, където всички имат това разбиране за толерантност, грижа и защита на другия. Срещу агресията и нетолерантността обаче демокрацията не работи. (От собствени наблюдения и опит винаги съм смятала, че пълна демокрация в незряло общество не може да има или ако има, то има вероятност да стане неполезна за привържениците й. И на тази лекция намерих философията, която напълно поддържа този мой извод.)
IMG_1626IMG_1630
Една от темите на семинара бе будистката медитация. Оле уточни, че е неправилно да се мисли за нея като за начин да постигнем някакъв вътрешен мир или да свалим кръвната си захар. Това е начин да познаем света, да познаем собствения си ум, да разберем как работят нещата около нас. Лама Оле с лекота въведе участниците в нивото на абстрактното мислене.
IMG_1636
Медитацията е нещо, което взаимодейства с нашата цялост, продължи Оле – това не е някаква функция на ума, която работи, докато правим нещо друго. Медитацията е концентрирана работа с ума, тя започва с това, той да бъде успокоен.
Участниците зададоха много въпроси на Лама Оле, като например “Вярно ли е, че жените по-трудно достигат просветление от мъжете?”. На този въпрос Оле отговори, че това схващане се лансира от монасите-будисти, които по-този начин правят жените по-малко атрактивни за себе си. Ламата поясни, че висшите нива на будистката философия проповядва единство и хармония между мъжкото и женското начало. Умът няма пол, каза Оле. “Ако вашият ум е в женско тяло, вие сте призвани да бъдете пространство…Ако умът ви е в мъжко тяло, то вие сте призвани да бъдете радост. Когато пространството и радостта се обединят, няма по-голяма сила за постигане на хармония и щастие.”
Друг въпрос към Оле беше как съчетава духовните практики с физическите упражнения, на който Оле Нидал каза, че не прави някакви специални упражнения, за да поддържа перфектната форма на тялото си. “Моята функция е била винаги да защитавам. Ето защо килограмите се наслагват по раменете ми, а не на корема и кръста…” Човек пълнее там, където подсъзнателно насочва енергията и мислите си, сподели вижданията си той.
Семинарът завърши с обща медитация на всички участници.
http://kakvovruse.com/?p=5616